Radost třineckých hokejistů | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jak vítkovičtí hokejisté v derby proti Třinci zaspali

• 1
Ani víc než deset tisíc diváků nepřimělo hokejisty týmu Vítkovice Ridera, aby ve 43. kole extraligy stačili třineckým Ocelářům. Před vyprodanou halou prohráli 1:4.

Zle se muselo koukat na 106. extraligové derby hokejistů Vítkovic a Třince 86letému Zdeňku Návratovi, jedinému žijícímu členu vítkovického mistrovského týmu z roku 1952, který v pátek vhodil úvodní čestné buly utkání.

Měli jsme celý zápas pod kontrolou, řekl Rákos

Už ve 3. minutě poslal třinecké Oceláře do vedení v derby s Vítkovicemi Daniel Rákos. Hosté v Ostravě nasadili drtivé tempo, které domácí tým v úvodu vůbec nezachytil. „Pod kontrolou jsme ale měli víceméně celý zápas,“ pronesl Rákos.

Domácí vás ani jednou nepřiměli bát se o výsledek?
Vítkovice nás dokázaly přehrávat jenom v jejich přesilovkách. Jinak jsme to měli celých šedesát minut ve svých rukou.

Jak jste si užil derby před deseti tisíci diváků jako centr první formace?
Vzhledem k tomu, že se mi v úvodu povedlo vstřelit gól, užíval jsem si celý zápas. První třetina nám vyšla parádně, pak už to bylo trošičku slabší, ale celkově si myslím, že jsme odehráli dobrý zápas. A všechny nás moc těší výhra za tři body.

Brankáře Bartošáka jste překonali čtyřikrát. Připravovali jste se na něj?
Nepřipravovali jsme se speciálně na jednotlivé hráče, připravovali jsme se na hru celku.

Domácí tým totiž vůbec nezachytil start zápasu - ve třetí minutě inkasoval první gól a úvodní třetinu, ve které byl poměr střel na branku 7:24, prohrál 0:2. Nakonec Vítkovičtí podlehli Třinci 1:4.

„Rozhodla první třetina. My jsme do ní vstoupili trestuhodně, hosté naprosto dominovali, obzvlášť prvních deset minut patřilo jim,“ připustil vítkovický trenér Pavel Trnka. „S tak těžkým týmem to rozhodně není ideální.“

Zato třinecký kouč Marek Zadina si pochvaloval: „Odehráli jsme jedno z nejlepších utkání v sezoně. První třetina byla výborná, měli jsme šance, byl tam pohyb, hráli jsme kombinačně. Je jen škoda, že jsme nedali více gólů.“

Od druhé třetiny už byla hra vyrovnanější. „Už to bylo docela solidní. Jenže když jsme se snažili dostat soupeře pod tlak, udělali jsme individuální chybu na modré čáře, po které soupeř navýšil z trestného střílení na 4:1,“ litoval Trnka.

„Ve třetí třetině jsme se dostali pod tlak, ale vzali jsme si oddechový čas, abychom hráče zklidnili. Vyhrát jsme si zasloužili. Byl to dobrý hokej,“ dodal Zadina.

Bez nasazení se hrát nedá, zlobil se Baranka

Jediným střelcem Vítkovic v pátečním derby s Třincem byl obránce Ivan Baranka, který přesnou ranou využil přesilovku v pěti proti třem. Více už však Vítkovičtí na domácím ledě neukázali.

„Na jeden gól se nevyhrává. Nebylo tam absolutně žádné nasazení. Ve druhé třetině se to trošku zlepšilo, ve třetí jsme hráli vabank. Bylo to riskantnější, ale nevyšlo to,“ popisoval Baranka.

Třinecký Jakub Petružálek (vpravo) se raduje z gólu
Transparent vítkovických fanoušků v moravskoslezském derby proti Třinci

Zaskočil vás úderný začátek v podání Třineckých? Poměr střel v první části byl 7:24.
Můžeme hrát systém, jaký jen chceme, ale když bude chybět nasazení každého hráče, nepůjde to.

Jak si to vysvětlujete? Motivace přece chybět v derby nemohla, navíc před vyprodanou halou.
Musíme se každý hráč nad sebou zamyslet. V kabině si sice řekneme jednu věc, ale jakmile vyjedeme na led, je to o něčem jiném. Musí tam být disciplína a nasazení.

Pak jste šance měli. Byl gólman Třince Hrubec k nepřekonání?
Šance byly, ale jak jsem říkal, na jeden gól se vyhrát nedá.