Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš Bartejs, Martin Erat a Jan Hruška. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

• 266
Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off slaví těsný triumf 3:2. Vítězný gól dal Tomáš Vincour, Oceláře poté potopilo špatné střídání při hře bez gólmana - na ledě jich bylo sedm. Kometa se v sérii o Masarykův pohár ujímá vedení 2:1 na zápasy.

Mazácký manévr kapitána Leoše Čermáka a Kometa má zase blíž k obhajobě mistrovského titulu.

„Byl to těžký zápas, dobře jsme začali, pak jsme ale hráli lehkovážně. Se štěstím jsme to překlopili na naší stranu,“ hodnotil Čermák.

Oceláři čekali ve 47. minutě od Čermáka střelu, vydali se ho ve dvou strážit, jenže brněnský lídr je zaskočil chytrou přihrávkou na zcela volného Vincoura, jemuž už stačilo doklepnout puk do odkryté branky.

„Ten gól nás potopil. Do té doby jsme byli na koni,“ mrzelo třineckého útočníka Davida Ciencialu.

Třinecký útočník Jiří Polanský (v bílém) se ve třetím extraligovém finále snaží...
Brno slaví gól. Uprostřed s číslem 81 přijímá gratulaci střelec Tomáš Vincour.
Třinecký útočník Martin Adamský (v bílém) slaví gól Ocelářů. Jiné emoce...

Brno tak potřebuje už jen dvě výhry a získá rekordní třinácté zlato z nejvyšší tuzemské hokejové soutěže (odpoutalo by se tak od Jihlavy).

Další krok může udělat už ve čtvrtek na domácím ledě.

V DRFG Areně padla Kometa v letošních vyřazovacích bojích jen jedinkrát, ve čtvrtém semifinále s Plzní.

Oceláři se za výkon ve třetím finálovém mači rozhodně nemusí stydět, na střely zvítězili 27 ku 18. Často měli více ze hry, vytvořili si velmi slibné příležitosti.

Jejich elán ale zadusily nedostatky v obranné činnosti, viditelné především při akcích Čermáka a také juniora Luboše Horkého, jemuž se podařilo dát první gól v extraligovém play off ve své kariéře.

Plzeňské repete Malce

Brno vystřelilo za celou první třetinu jen pětkrát, přesto šlo do kabiny s těsným náskokem 1:0.

Ležícího gólmana Šimona Hrubce totiž překonal v šesté minutě Tomáš Bartejs, trefil se podruhé v letošních vyřazovacích bojích.

„Byl to podobný gól jako v Plzni. Přišla střela z levé strany, sjel jsem si tam a dal to do prázdné branky,“ komentoval svou trefu Bartejs.

Třinečtí mohli rychle vyrovnat, jenže Aron Chmielewski sám před domácím gólmanem Markem Čiliakem selhal.

Hostům bylo ještě hůře v čase 26:14. Do druhé třetiny sice vstoupili aktivně, jenže platilo ono známé „nedáš, dostaneš“.

Ondřej Kovařčík totiž při závaru Ocelářů nepřekonal sedícího Čiliaka, o pár chvil později na druhé straně skóroval Horký.

Dva góly za 15 sekund

Čerstvý juniorský mistr republiky dostal pas od Čermáka a poté ladnou kličkou obešel kolem třineckého kapitána Lukáše Krajíčka. Hrubce propálil ranou nad beton.

„Měl jsem trošku štěstí, snažil jsem se vystřelit přes nohy a spadlo to tam,“ říkal dvacetiletý forvard.

Ještě než se stihl doradovat, už slavil na druhé straně Kovařčík. Na časomíře uběhlo pouze 15 sekund a jeden z objevů tohoto play off zakončil do volné branky náramnou kombinaci hostů.

Brněnský gólman Marek Čiliak se občerstvuje během třetího finále.

„Celkem mě překvapil, naštěstí jsem měl hokejku na ledě,“ přiznal Kovařčík, že ho vyhlížený navrátilec Vladimír Roth zaskočil finálním pasem.

Náskok Komety se tak smrskl pouze na jednu branku a krátce poté zmizel úplně. Brno totiž ve 32. minutě inkasovalo v oslabení, když Čiliaka z voleje propálil Cienciala. Se 16 body král tabulky produktivity..

„Hráli jsme špatně, Třinec byl lepší. Musíme zabrat,“ hodnotil druhou třetinu domácí Horký.

Smolný faul Chmielewského

Oceláře ovšem srazila na kolena nešťastná situace - Chmielewski na konci druhé třetiny trefil špičkou hole do obličeje Michala Gulašiho a vysloužil si čtyřminutový trest.

Brněnským hokejistům se během této dlouhé přesilovky, kterou rozdělila přestávka, navrch naskytla možnost dvouminutové hry pěti proti třem.

Brněnský bek Tomáš Bartejs slaví úvodní gól třetího finále hokejové extraligy.
Třinecký bek Milan Doudera (ve vzduchu) se snaží překonat brněnského gólmana...

Z tuze výhodné situace sice Kometa nic nevytěžila, jenže vyšťaveného soupeře v čase 46:34 šokoval svou akcí Čermák.  „Viděl jsem Vincoura před brankou už před tím, než jsem se dostal k puku,“ vysvětloval.

Vincoura ovšem neviděli David Musil s Jakubem Matyášem, kteří po Čermákovi vystartovali a udělali tím chybu, která rozhodla o druhém brněnském triumfu ve finálové sérii.

Třinci totiž nevyšel závěrečný tlak, při hře bez gólmana udělali Oceláři chybu a hráli v sedmi. Zbytečné vyloučení je připravilo o dominantnější finiš třetí periody. Vyrovnání na 3:3 nepřišlo.

Kometa Brno - Oceláři Třinec 3:2

utkání jsme sledovali v podrobné online reportáži

Kamil Pokorný (Brno): „První třetina byla vyrovnaná. Dali jsme gól, který nám samozřejmě pomohl. Ve druhé třetině jsme po druhém gólu nepochopitelně otevřeli hru, což Třinec okamžitě využil. Dostali jsme se do problémů, následně se nám nepovedla v úvodu třetí třetiny přesilovka pět na tři. Ale musím kluky pochválit, že neklesli na mysli a šli za vítězstvím. Dali jsme klíčový gól na 3:2 a potom jsme už zápas perfektně ubránili. V naší hře bylo obrovské nasazení a touha zápas vyhrát. I když se pro nás hlavně ve druhé třetině utkání nevyvíjelo podle představ. Ale zvládli jsme to. Zítra chceme začít lépe a odskočit soupeři na dva body.“

Václav Varaďa (Třinec):„Chtěl bych klukům poděkovat v první řadě za odmakaný zápas. V první třetině jsme netahali za kratší konec, ale start do utkání se nám nevyvedl. Přihráli jsme Kometě na první branku. Hra v první třetině byla hodně vyrovnaná. Jsem rád za druhou třetinu, kdy tým zabral a hrál přesně takový hokej, na jaký jsme zvyklí. Mrzí nás, že jsme nepřidali ještě další gól, který by nás posunul do stavu, se kterým by se dalo něco dělat. Pokud bychom vedli o gól, tak bychom dostali domácí pod tlak. Jsem rád za ubráněná oslabení, která byla těžká. Na zítřejší utkání se opět připravíme s tím, že chceme od začátku jít za tím, abychom do Třince vrátili sérii za stavu 2:2 na zápasy.“

Branky a nahrávky: 6. Bartejs, 27. Horký (L. Čermák), 47. Vincour (L. Čermák, Krejčík) - 27. O. Kovařčík (Roth), 32. Cienciala (Svačina). Rozhodčí: Hejduk, Hribik - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 7700 (vyprodáno). Třetiny:  1:0, 1:2, 1:0. Stav série: 2:1.

Brno: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vincour, L. Čermák, Horký - Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Třinec: Hrubec - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Roth, Matyáš, Linhart - J. Petružálek, Roman Vlach, Rákos - Hrňa, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski - od 50. navíc Kofroň. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.