Plzeňská radost po vítězství ve čtvrtém semifinále extraligového play off....

Plzeňská radost po vítězství ve čtvrtém semifinále extraligového play off. Brankáři Miroslavu Svobodovi (zcela vlevo) děkuje za výkon spoluhráč Jakub Pour. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Plzeň se bouří. Vyhrála na brněnském ledě a semifinále se protáhne

• 300
Neporazitelnost Komety je minulostí. Brněnští hokejisté zvítězili v extraligovém play off třináctkrát za sebou, výhru s pořadovým číslem 14 ovšem nepřidali. Plzni podlehli na domácím ledě ve čtvrtém semifinále 1:2. U obou gólů Škody byl Jaroslav Kracík, první dal sám, na druhý geniálně přihrál Denisi Kindlovi. Série se za stavu 3:1 pro Brno vrací mezi plzeňské mantinely.

Plzeňská vzpoura v plné síle.

Co nedokázali svěřenci kouče Martina Straky ve středu, kdy měli většinu zápasu navrch a stejně nakonec padli, zvládli o den později.

V napínavé bitvě díky produktivnímu Kracíkovi a výbornému brankáři Miroslavu Svobodovi ukončili fantastickou sérii Komety, která započala loni 6. dubna na ledě hradeckého Mountfieldu.

Čítala 13 triumfů v řadě.

Brno bylo dobyto i přes značný závěrečný tlak, který následoval po kontaktní brance Hynka Zohorny.  „Ten gól měl ale přijít už v první třetině. Nastartoval by nás,“ litoval střelec.

Brněnský talent Martin Nečas (vpravo) ujíždí s pukem plzeňskému střelci Milanu...
Brněnský Alexandre Mallet (zcela vlevo) bojuje o puk s plzeňským Romanem...
Brněnský útočník Tomáš Vondráček (v bílém) se kolem rozhodčího dívá na...

Hosté nejtěsnější náskok uhájili a sezonu si prodlouží minimálně o jedno utkání. Hrát se bude na kluzišti Škody tuto sobotu.

„Hlavně kvůli fanouškům je to velká úleva, že nás čeká přinejmenším ještě jeden zápas,“ těšilo Kracíka, hrdinu večera.

Nečas s Kratěnou nepochodili

Tvrdost, vysoké tempo, ale pomálu vyložených šancí. To byla první třetina čtvrtého semifinále.

Od úvodního vhazování se hrálo hodně do těla, po jednom ze soubojů neudržel nervy známý bijec Ryan Hollweg a zbytečně oslabil hosty.  Ti oslabení přestáli bez úhony.

Asi největší příležitost poté měl ve 12. minutě brněnský talent Martin Nečas, které řešil přečíslení dva na jednoho střelou.

„Gólovku“ měl o chvíli později i Ondřej Kratěna, plzeňský rutinér se ale 60. trefy v play off ve své kariéře nedočkal. Domácí gólman Marek Čiliak jeho bekhendovou střelu pokryl.

Velké chvíle mazáka Kracíka

Góly padaly až ve druhém dějství a o oba se postaral Kracík.

Nejprve v čase 21:22 šikovně tečoval střílenou přihrávku od Davida Skleničku, bek Škody se totiž opět zaskvěl skvělým průnikem do útočného pásma a Kracíkovi naservíroval luxusní pas.

Plzeňský obránce David Sklenička (v modrém) sleduje kotouč, má k němu blíže...
Brněnský tahoun Martin Erat po souboji za plzeňskou brankou ve čtvrtém...

Podobný přívlastek by jistě snesla Kracíkova nabídka napříč obrannou třetinou Komety ve 24. minutě, která našla zcela volného Denise Kindla. Mladší z bratrského dua zamířil přesně nad Čiliakovu lapačku.

Brno působilo zaskočeně.

Nepřišel žádný nápor, více ze hry měli spíše Plzenští, kterým dodalo sebevědomí i zvládnuté oslabení tři na pět. Trvalo minutu a pět sekund.

Zohornův budíček přišel pozdě

Družina trenéra Libora Zábranského se probrala až ve třetí třetině a to ještě až v její závěrečné polovině.

Do té doby si Brněnští přidělávali starosti, Plzeň ale dvě nabídnuté početní výhody nevyužila, sehrávala je hodně kostrbatě a bez potřebné lehkosti.

Málem ji to mrzelo.

V 52. minutě totiž orazítkoval Nečas břevno Svobodovy branky a povzbudil domácí k bojovnému výkonu. Výsledek se rychle dostavil, jen cca. 20 sekund po Nečasově akci skóroval Zohorna.

Bleskově využil početní výhodu, jež následovala po faulu Martina Moravčíka.

Kometa poté opravdu zabrala a chvílemi nekompromisně točila Plzeňské v jejich obranném pásmu. Hosté odpovídali rychlými kontry, po jednom takovém mohl skórovat Milan Gulaš.  Čiliak byl proti.

Brněnské naděje na vyrovnání pohřbil minutu a 49 sekund před koncem třetí třetiny Ondřej Němec, zkušený bek nechtíc podrazil Skleničku.

Na výsledku zápasu nemohla nic změnit ani závěrečná mela, při níž vyfasovali za vzájemnou potyčku tresty plzeňský Moravčík a Martin Erat.

Série se tak vrací do arény Škody, pátý zápas v sobotu začíná od 17.20.

Kamil Pokorný (Brno):„Odehráli jsme první třetinu lépe než v minulém zápase. Bohužel v úvodu druhé třetiny přišly naše dvě stejné chyby. Měli jsme dostatečný počet hráčů v obranném pásmu, ale protihráče jsme si špatně rozebrali. Soupeř chyby potrestal. Potřebovali jsme dát dříve kontaktní gól. Viděli jste, co se dělo po naší brance osm minut před koncem, kdy jsme snížili. V závěru se už hrálo na jednu branku. Dnes se štěstí přiklonilo k Plzni. Tak to prostě v play off je.“

Ladislav Čihák (Plzeň):„Opět diváci viděli dramatické utkání. Jsem rád, že jsme konečně vstřelili první gól a následně hned i druhý. Trošku nás to uklidnilo. Věděli jsme, že Kometa bude tlačit. Ale dobře jsme drželi střední pásmo a bránili. Škoda, že jsme v oslabení inkasovali gól. Chtěl bych kluky pochválit. Ukázali charakter týmu a srdce. Za stavu 0:3 na zápasy jsme situaci nevzdali. Vyhráli jsme na Kometě a jsem rád, že jsme splnili přání našich fanoušků a vrátili sérii do Plzně.“

Kometa vs. Plzeň 1:2

Branky a nahrávky: 52. H. Zohorna (M. Erat, Krejčík) - 22. Kracík (D. Sklenička, Kadlec), 24. D. Kindl (Kracík). Rozhodčí: Hodek, Hribik - D. Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Třetiny: 0:0, 0:2, 1:0. Stav série: 3:1.

Brno: Čiliak - O. Němec, Štencel, Krejčík, Gulaši, Bartejs, Malec - M. Erat, J. Hruška, R. Zohorna - Haščák, P. Holík, Zaťovič - H. Zohorna, Nečas, Mallet - Vondráček, L. Čermák, Vincour. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Horáček.

Plzeň: M. Svoboda - Jones, Moravčík, Čerešňák, Vráblík, Kadlec, D. Sklenička - Gulaš, Mertl, Stach - Indrák, Kratěna, Kantner - Schleiss, Kracík, D. Kindl - Pour, Preisinger, Hollweg. Trenéři: Martin Straka, Čihák, Jiří Hanzlík a Vlasák.