Autor pátého gólu Ladislav Šmíd (vpravo) se raduje se spoluhráči z Liberce.

Autor pátého gólu Ladislav Šmíd (vpravo) se raduje se spoluhráči z Liberce. | foto: ČTK

Litvínov dostal lekci od Liberce, po nájezdech slavily Kometa a Plzeň

• 50
Nedělní program hokejové Tipsport extraligy nabídl pět zápasů 10. kola. Chomutov navázal na zisk prvních bodů této sezony další výhrou, tentokrát si doma poradil se Zlínem 3:1. Litvínov zejména kvůli tragické první třetině prohrál v Liberci 0:5. Vítkovice padly potřetí v řadě, když podlehly Kometě 3:4 po nájezdech.

Zbylé dva duely kola se předehrály v uplynulém týdnu. V úterním střetnutí otočila Sparta špatně rozehraný zápas s Karlovými Vary a zvítězila 5:2. Pardubice si v sobotu odvezly výprask 1:6 z Třince.

Lídr extraligy z Hradce Králové se představil na ledě Plzně, kde většinu zápasu vedl, ve třetí části ale domácí srovnali a obrat dokonal v nájezdech Vojtěch Němec. Východočeši přesto zůstávají v čele tabulky.

Chomutovští Piráti sice se Zlínem inkasovali vinou chyby při vlastní přesilovce, díky obratu ve druhém dějství ale slaví druhou výhru v řadě po nelichotivé sérii osmi proher.

Start zápasu zaspal i Litvínov, po gólové smršti Bílých Tygrů už se ale Verva plně vzpamatovat nedokázala. Svůj podíl na triumfu Liberce měl brankář Roman Will, který si připsal první čisté konto této sezony.

Brněnský legionář Peter Mueller vystřelil Kometě výhru v nájezdech nad Vítkovicemi, které sice dvakrát vedly, soupeře ovšem nechaly v obou případech dotáhnout. Obrat odvrátila Olomouc, když díky gólu zkušeného Zbyňka Irgla porazila Mladou Boleslav 2:1.

Liberec - Litvínov 5:0

Brankář Petr Kváča si premiéru v litvínovském dresu jistě představoval jinak. Posila z Českých Budějovic lovila kotouč poprvé ze své sítě poté, co Hudáček od zadního mantinelu dostal puk do branky odrazem o samotného gólmana. Následovala z litvínovského pohledu takřka hororová pasáž, kdy Verva inkasovala další tři zásahy během čtyř minut.

Ve druhé části se sice ještě nedávno vedoucí tým ligy zmátořil, jenže převaha se ve třetím dějství vrátila na stranu Bílých Tygrů, kteří si jednoznačnou výhru nenechali zkazit. Čisté konto si připsal liberecký brankář Roman Will, zazářil také tříbodový Hudáček. Litvínov ztratil třetí utkání z posledních čtyř.

Filip Pešán (Liberec): „Zápas jsme rozhodli v první třetině. Měli jsme výborný vstup do utkání a povedla se nám taky přesilovka. I když potom Litvínov začal zlobit a měli jsme obavy, aby zápas nezačal otáčet, tak jsme všechna oslabení odehráli výborně a ubránili se. Zaslouženě dnes bereme tři body.“

Radim Skuhrovec (Litvínov): „První třetina byla z naší strany velmi špatná a rozhodla o osudu celého utkání. Liberec hrál opravdu dobře, měl dobrý pohyb a tvrdě nás potrestal. Naopak my jsme ve všem zaostávali. Ve druhé a třetí třetině se hra srovnala, nicméně první třetina nás stála zápas. Liberec vyhrál naprosto zaslouženě.“

Branky a nahrávky: 7. L. Hudáček (Redenbach, Derner), 10. Bulíř (M. Kvapil, P. Jelínek), 13. L. Hudáček (Valský, Doherty), 14. M. Kvapil (Bulíř), 52. Šmíd (L. Hudáček, Ordoš). Rozhodčí: Hodek, Bejček - L. Kajínek, K. Zavřel. Vyloučení: 3:6, navíc Havlín 5 min. a do konce utkání - Trávníček 10 min. Využití: 2:0. Třetiny: 4:0, 0:0, 1:0. Diváci: 6 815.

Liberec: Will - Doherty, Šmíd, Kolmann, Derner, Havlín, Ševc - Valský, Redenbach, L. Hudáček - Lenc, Bulíř, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - J. Jeník, Lakatoš, M. Zachar. Trenéři: Pešán a Augusta.

Litvínov: Kváča - Hunkes, Strejček, L. Doudera, Ščotka, Romančík, Baránek, D. Šesták - J. Petružálek, Gerhát, Trávníček - Myšák, V. Hübl, F. Lukeš - D. Tůma, M. Hanzl, J. Černý - Havelka, Jurčík, Matoušek. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Chomutov - Zlín 3:1

Piráti, i s novou posilou Tomášem Svobodou, kterého získali z Pardubic výměnou za Dávida Skokana, museli jako první čelit velké šanci. Gólman Lukeš si s Honejskovým sólem ještě poradil, ve vlastní přesilovce ale spáchal kiks za brankou, který hbitě potrestal Fryšara.

Tři branky domácích ve druhé části ale vývoj utkání zcela zvrátily. Vyrovnávací trefu Vantucha musel potvrdit videorozhodčí, další zásahy z dílny Klhůfka a Stránského znamenaly chomutovský obrat, který vydržel až do konce. Nedávno beznadějné Severočechy tak už dělí jediný bod od předposledních Karlových Varů.

Chomutovský Lukáš Vantuch tečí překonává Jakuba Sedláčka ze Zlína.
Petr Koblasa objíždí branku a snaží se zasunout puk do sítě Jakuba Sedláčka,...
Hráči Chomutova Pavel Klhůfek (vlevo) a Jan Stránský slaví, zlínský brankář...

Vladimír Růžička starší (Chomutov): „Bylo to hodně bojovné utkání. Dostali jsme v první třetině nešťastný gól na 0:1. Druhou třetinu jsme odehráli velice slušně, měli jsme štěstí v koncovce a dali jsme tři góly. Ve třetí už jsme si výsledek hlídali. Klíčové bylo, že jsme ubránili dlouhé čtyřminutové oslabení, které jsme odehráli velice dobře. Potvrdili jsme bojovnost z předchozích zápasů a udělali jsme za víkend šest bodů.“

Robert Svoboda (Zlín): „Oproti posledním zápasům jsme nebyli úspěšní v koncovce. Dostali jsme se do vedení haluzovým gólem v oslabení. Potom jsme neproměnili jasnou šanci dva na nikoho a domácí toho ve druhé třetině využili. Když se nám nepodařilo využít ani dlouho přesilovku, ve které jsme měli nějaké příležitosti a nedostali puk do prázdné brány, závěr už vyšel do ztracena. Domácí zaslouženě vyhráli.“

Branky a nahrávky: 26. Vantuch (Štich, J. Stránský), 31. Klhůfek (J. Stránský), 36. J. Stránský (J. Mrázek, Marjamäki) - 14. Fryšara. Rozhodčí: Pešina, Pavlovič - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 0:1, 3:0, 0:0. Diváci: 3 469.

Chomutov: Š. Lukeš - J. Mrázek, Jank, Knot, Štich, Buchtela, Dietz, Valach - Duda, V. Růžička ml., Tomica - T. Svoboda, Huml, Sklenář - Marjamäki, Vantuch, J. Stránský - J. Havel, Klhůfek, Koblasa. Trenéři: V Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Zlín: J. Sedláček - Řezníček, Freibergs, Gazda, Žižka, Valenta, Nosek, Ferenc - J. Ondráček, Fořt, Kubiš - Herman, Honejsek, Šlahař - Poletín, Fryšara, E. Kulda - Karafiát, P. Sedláček, Popelka. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

Vítkovice - Brno 3:4N

K poslednímu setkání obou celků došlo v březnovém čtvrtfinále play off, které Kometa, pozdější mistr, ovládla jednoznačně ve čtyřech zápasech. Tentokrát šlo o mnohem vyrovnanější střetnutí, v němž se oba soupeři střídali ve vedení. Přetahovanou tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V penaltovém rozstřelu se prosadili tři brněnští hráči proti jednomu vítkovickému. Rozhodující trefa patří hostujícímu Peteru Muellerovi, jenž vypálil přesně mezi betony Patrika Bartošáka a zařídil sedmou výhru Komety nad Vítkovicemi v řadě.

Tomáš Bartejs z Brna (vlevo) se snaží dostihnout vítkovického Rastislava Deje.
Brankář Brna Karel Vejmelka zasahuje v utkání s Vítkovicemi.
Tomáš Malec a Patrik Zdráhal z Vítkovic před brněnským brankářem Karlem...

Jakub Petr (Vítkovice): „Remíza v normálním čase je spravedlivá, získali jsme bod s Kometou po velmi solidním výkonu. Bohužel nastalo takové déja vu posledního play off. Víme, že tomuhle soupeři nemůžeme nabídnout individuální chyby, Kometa je tým, který i minimálně nabídnutou příležitost využívá. Toho jsme se bohužel nevyvarovali a to je pro mě právě po tom minulém čtvrtfinále zklamání. Ale když to srovnám s naším pátečním výkonem ve Varech, zase to byl dneska návrat ke kořenům a k hokeji, který chceme hrát. Dnes naše hra měla parametry.“

Kamil Pokorný (Brno):„Zajímavé utkání co se týče hry i vývoje skóre. První třetina byla z naší strany velice slušná, ale museli jsme ubránit dvouminutové oslabení ve třech. Ve druhé třetině se roztrhl pytel s vyloučeními a pak byla hra složitá pro hráče, kteří nebyli v tempu. Šli jsme do vedení, ale soupeř vyrovnal. Pak jsme byli nakonec rádi, že jsme v závěru normální doby srovnali na 3:3. Jsme rádi za dva body.“

Branky a nahrávky: 5. De la Rose (D. Květoň, Tybor), 34. P. Zdráhal, 45. Tybor (O. Roman) - 12. Mallet (Plášek), 30. Köhler, 55. L. Čermák (Malec), rozhodující sam. nájezd Mueller. Rozhodčí: Hradil, Pražák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 5:9, navíc Gulaši (Brno) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:1, 1:1, 1:1 - 0:0. Diváci: 7 303.

Vítkovice: Bartošák - D. Krenželok, Výtisk, Baranka, Hrbas, De la Rose, Šidlík - Schleiss, Lev, Szturc - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Š. Stránský, Kucsera - Toman, Baláž, Dej. Trenéři: Petr a Trnka.

Brno: Vejmelka - O. Němec, Barinka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Mallet, J. Hruška, Plášek - Horký, R. Zohorna, Kašpar - Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný a Oslizlo.

Plzeň - Hr. Králové 2:1N

Víc práce z obou brankářů měl v úvodu utkání hradecký Maxwell, kterého vydatně zaměstnával kapitán domácích Milan Gulaš. Tlak Plzně gradoval, jenže když Západočeši umocnili šanci v podobě přesilovky, sami inkasovali - Radovan Pavlík obešel obránce a z levého kruhu vymetl protější růžek Frodlovy branky.

Přestože tlak domácích neustával, gólové šance postupně neproměnili také Straka, Kaňák nebo Jakub Kindl. Plzeňští se dočkali až ve třetí části, kdy po deseti sekundách přesilovky skóroval šťastným gólem Vojtěch Němec. Protože další příležitosti žádný ze soupeřů nevyužil, došlo na nájezdy, v nichž se domácí nemohli opřít o vyloučeného Gulaše. Zastoupil ho ale Němec, který se stal jediným úspěšným penaltovým exekutorem a trefil Plzni bod navíc.

Dominik Frodl z Plzně se natahuje po puku v utkání proti Hradci Králové.
Hradecký Lukáš Vopelka (uprostřed) projíždí obranu Plzně.
Václav Nedorost z Plzně střílí na bránu, kterou střeží hradecký gólman Brandon...

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Jestli soupeř začal špatně, tak my jsme do zápasu i přes šance vstoupili dvojnásobně špatně. První třetina od nás byla bezkrevná. Chyběl nám pohyb a nasazení. V průběhu utkání se náš projev postupně lepšil, šance byly na obou stranách. My jsme dali za víkend celkem dva góly, takže jsou pro nás z toho důvodu dva získané body zlaté. Děkujeme Dominiku Frodlovi za vychytané nájezdy.“

Petr Svoboda (Hradec Králové): „Měli jsme zase špatný vstup do zápasu a soupeř měl dvě šance. Hned potom jsme šli do oslabení do tří, které jsme ubránili. To nás nakoplo k trochu lepšímu výkonu. Druhá třetina byla s šancemi na obou stranách, ve třetí třetině měly opět příležitosti oba týmy. V prodloužení jsme měli trochu víc ze hry, škoda nevyužité přesilovky čtyři na tři. Opravdu nás podržel ve velkých šancích Maxwell. To je důvod, proč si odsud odvážíme alespoň bod.“

Branky a nahrávka: 44. V. Němec, rozhodující sam. nájezd V. Němec - 10. R. Pavlík (Zámorský). Rozhodčí: Kika, Šír - Komárek, T. Pešek. Vyloučení: 8:8, navíc J. Kindl 10 min. a Allen (oba Plzeň) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:0. Diváci: 4 769.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, J. Kindl, Kaňák, Allen, Jones, Vráblík, Pulpán - Gulaš, Nedorost, Stach - Kratěna, Preisinger, P. Straka - V. Němec, Kracík, D. Kindl - Kantner, Kodýtek. Trenéři: Čihák a Jiří Hanzlík.

Hradec Králové: Maxwell - Rosandič, Zámorský, Cibulskis, Graňák, Piché, Linhart, Nedomlel - Paulovič, Koukal, Rákos - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Chalupa, Bičevskis, Miškář - Vopelka, Kukumberg, Bezúch. Trenéři: T. Martinec, Krátoška a P. Svoboda.

Ml. Boleslav - Olomouc 1:2

Nové trenérské trio na mladoboleslavské střídačce ve složení Hořava - Rulík - Patera si muselo mnout čelo už po minutě hry, kdy nahození olomouckého Galvase od modré čáry úspěšně tečoval Burian. Domácí ale do první pauzy dokázali srovnat, brankáři Konrádovi totiž propadla nenápadná střela Pabišky.

V polovině utkání o sobě dal prudkou gólovou ranou vědět Irgl, nejproduktivnější hráč Hanáků. Mora už o znovunabyté vedení nepřišla, a to ani přes střeleckou převahu Mladé Boleslavi, která prohrála potřetí v řadě.

Miloslav Hořava (Mladá Boleslav): „Je těžké říkat po jednom zápase, kde je hlavní problém. Když prohrajete 1:2, jde o vyrovnaný souboj. Byli bychom rádi, kdyby nasazení, tempo a agresivita byly i nadále takové, jak tomu bylo ve třetí třetině, i když jsme nedali gól.“

Jan Tomajko (Olomouc): „My jsme do utkání vstoupili výborně, hned v první minutě jsme dali gól. Potom jsme přestali hrát s pukem a čekali, co s námi domácí provedou a Boleslav vyrovnala na 1:1, když jsme nevytáhli puk z obranného pásma a ztratili ho na obranné modré čáře. Ve druhé třetině jsme měli nějaká oslabení a domácí nás přestříleli. Nakonec rozhodla naše branka v přesilové hře, když to Zbyněk Irgl výborně trefil.“

Branky a nahrávky: 18. L. Pabiška (Jan Hanzlík) - 1. Burian (J. Galvas, Irgl), 33. Irgl (Burian, Nahodil). Rozhodčí: T. Horák, Hejduk - J. Frodl, Lučan. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Třetiny: 1:1, 0:1, 0:0. Diváci: 2 611.

Mladá Boleslav: Kantor - J. Říha, Voráček, Pláněk, Kotvan, Kurka, Jan Hanzlík, Bernad - Klepiš, Žejdl, Orsava - Vondrka, T. Knotek, Pacovský - D. Šťastný, P. Musil, M. Látal - M. Procházka, Skalický, L. Pabiška. Trenéři: M. Hořava, Rulík a Patera.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, J. Galvas, Ondrušek, Jaroměřský, Švrček, Dujsík - V. Tomeček, J. Knotek, Ostřížek - Burian, Strapáč, Irgl - Laš, Nahodil, Skladaný - Jergl, Holec. Trenéři: Tomajko a Moták.