Šarvátek bylo nespočet.

Šarvátek bylo nespočet. | foto: ČTK

Hodně bitek, hodně branek. Třinec převálcoval Spartu 6:2

• 70
V úvodním utkání ostře sledované semifinálové série deklasovali hokejisté Třince na svém ledě Spartu 6:2. Utkání bylo poznamenáno mnoha šarvátkami a sedmadvaceti vyloučeními. Série, v níž vede Třinec 1:0, pokračuje hned zítra opět na ledě Werk arény.

Zaplněná třinecká Werk aréna sledovala první zápas očekávaně vyrovnané série. Oba týmy měly po čtvrtfinále, kde Třinec přehrál Boleslav 4:1 a Sparta deklasovala Hradec Králové 4:0, dost času na odpočinek a koncentraci, na první zápas se lépe dokázali připravit hráči nejlepšího týmu základní části. Skvělou atmosféru v aréně tvořila i početná skupina fanoušků Sparty.

Další díl hádanky zvané semifinále play off je na programu v neděli v 17:20, kdy se oba týmy střetnou opět v Třinci. V pondělí pak pokračuje třetím zápasem série mezi Litvínovem a Kometou Brno.

Třinec - Sparta 6:2, stav série 1:0

V první třetině zápasu diváci sledovali souboj gólmanů. Sparťan Filip Novotný se nenechal zahanbit reprezentačně zkušeným Šimonem Hrubcem a také působil velice jistým dojmem. Sabolič, Rolinek, Polášek, Pech, ti všichni si na vynikajících gólmanech vylámali zuby. Oba týmy v základní části udivovaly hlavně střeleckou produktivitou, v play off ale může být klíčovým prvkem právě forma strážců branky.

Oba týmy hrály velice důrazně, po vyloučení Formana, Polanského a Klepiše ze šesté minuty došlo k přesilovce Sparty čtyři proti třem, nic převratného se však nestalo. Rozhodně se ale nemělo jednat o poslední potyčky a poslední vyloučení.

Arénou to jen zahučelo, když v desáté minutě Orsava uvolnil na pravé straně útočného pásma Rotha, jenž se ocitl sám před brankou a těsně minul. Nutno dodat, že si situaci zkomplikoval nevhodnou kličkou.

„Co děláš?“ „Já nic!“ To byl asi nejčastější dialog, který vedli hráči obou mužstev. V aréně to od začátku zápasu pěkně jiskřilo, všichni hráči důrazně dohrávali souboje a vypadalo to, jako by na ledě nebyl ani centimetr místa k oddychu.

Na gólový moment si musel diváci počkat do 24. minuty, kdy Sparťan Polášek zezadu fauloval ujíždějícího Matuše a sám postižený mazácky proměnil trestné střílení - 1:0 pro Třinec. Ještě předtím došlo k taktickému střídání brankářů, ale náhradník za Novotného Jaroslav Janus gólu nezabránil.

Neuběhly ani dvě minuty a Polášek šel opět na trestnou lavici - a opět jeho vyloučení Třinec potrestal. Jak domácím v letošním play off přesilovky nešly, tak toto sehráli perfektně. Polanský se zmocnil puku za Novotným, propasíroval jej přes Piskáčka mezi kruhy, odkud se mezi betony Novotného trefil Martin Adamský.

On-line ZDE

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Ani další gól nepadl při hře pěti proti pěti, Sparta snížila díky Lukáši Pechovi, když měly oba týmy na trestné lavici jednoho hráče.

Trončinský dohrál Buchteleho a opět z toho byl konflikt, už už to vypadalo, že oba hráči shodí rukavice, ale byli včas odtrženi a jeli se zchladit na trestnou lavici. I když napětí bylo patrné na obou stranách, Sparťanům napjatá atmosféra na ledě a jejich neustálé komentáře k výrokům rozhodčích příliš neprospívaly - stav 1:3 po dvou třetinách - za Třinec zvýšil vedení Erik Hrňa - byl výmluvný.

V poslední části se ale obraz hry nezměnil, frustrace Sparťanů stoupala, když Dravecký zvýšil už na 4:1 pro Třinec a Růžička hned poté zajel do brankáře Novotného, měli rozhodčí další práci. Další přesilovky, ale i další góly do sparťanské sítě. Nejprve ujel Doudera, jenž si při svém úniku skvěle poradil s dotírajícím Saboličem a nyní už definitivně vyhnal Novotného z branky.

A hned vzápětí lovil puk ze sítě nový gólman v bráně Sparty Jaroslav Janus. Tomáš Plíhal vstřelil šestý gól Třince a debakl byl na světě.

Alespoň kosmetickou úpravu skóre mohl zařídit Buchtele, ale po zhlédnutí videozáznamu sudí rozhodl, že pražský útočník puk do branky kopl bruslí. Jako by dnes Spartě nic nepřálo. Když vzápětí vstřelil gól vysokou holí Přibyl, sudí šli opět telefonovat, ale tentokrát byla situace v pořádku a tak Sparťané přece jenom korigovali na 2:6. Pár závěrečných strkanic, vyloučení a osobní trest pro Réwaye a Třinec už mohl slavit první vítězství nad Spartou.

Dokáží se Pražané do zítra oklepat?

Václav Varaďa (Třinec): „Nás těší vítězný vstup do série. Ale uvědomujeme si, že je to v tuhle chvíli jen jeden bod, zítra nás čeká zase těžké utkání. I když to skončilo 6:2, debakl jsem na hřišti neviděl. Sparta měla šance a my jsme to zlomili první brankou. Jsme rádi za odvedený výkon a přístup hráčů k zápasu. Chceme to zítra zopakovat. Máme zkušené mužstvo a i zítra půjdou do zápasu, jako kdyby to bylo 0:0.“

Zdeněk Moták (Sparta Praha): „My jsme udělali velké množství individuálních chyb. Nejednalo se jen o nepřesné přihrávky, zakončení, ale celkově náš výkon. Vyrobili jsme mnoho hrubých chyb, proto jsme nemohli pomýšlet na zisk bodu.“

Branky a nahrávky: 24. Matuš z trestného střílení, 27. Adamský (Polanský, Klesla), 35. Hrňa (Klesla, Ružička), 44. Dravecký (Orsava, Galvas), 45. M. Doudera, 48. Plíhal (Ružička, Hrňa) - 32. Pech (Kumstát), 58. Přibyl (Barinka, Forman). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Bláha, Svoboda. Vyloučení: 13:13, navíc Réway 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5063.

Třinec: Hrubec - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, Trončinský, M. Doudera, od 47. navíc Foltýn - Hrňa, Klepiš, Ružička - Kreps, Plíhal, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Cienciala, Pechanec, Matuš - M. Růžička. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Sparta: Novotný (24. na nájezd a od 45. Janus) - Ďaloga, J. Mikuš, Pilař, Polášek, Piskáček, Barinka, od 47. navíc Eminger - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Vondrka - Forman, Přibyl, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.