Jan Schleiss z Plzně překonává sparťanského gólmana Samiho Aittokallia.

Jan Schleiss z Plzně překonává sparťanského gólmana Samiho Aittokallia. | foto: ČTK

Třinec pohrdl prvním místem. Toho využila Plzeň vítězstvím na Spartě

• 25
Hokejisté Třince prováhali možnost posunout se do čela extraligové tabulky. V předehrávce 30. kola totiž doma podlehli Vítkovicím 3:4. Toho využila Plzeň, jež uspěla v předehrávce 18. kola na Spartě a zvítězila 2:0.

Západočeši tak napravili nedělní zaváhání z Olomouce, kde ostudně prohráli 0:5, a na prvním místě mají o bod víc než Kometa. Brňané mají ovšem o zápas méně. Sparta spadla na osmou pozici i kvůli úspěchu Vítkovic. Ty díky výhře v Třinci poskočily na šesté místo.

Třinec - Vítkovice 3:4

Byla to v Třinci ale pořádná přetahovaná. Nejprve se do vedení dostali hosté po Romanově přesném švihu z kruhu, pak výsledek otočili domácí díky Douderovi a Draveckému, jenž zakončoval po pěkné kombinaci a přesné střele k tyči. Když vzápětí vyrovnal Trška ranou přes chumel hráčů, vrátil Třinci vedení na začátku druhé třetiny opět Doudera - tentokrát neuvěřitelně ve dvojnásobném oslabení zakončoval po objetí branky mezi gólmanovými betony. Jenže Vítkovice se nevzdaly. V čase 35:31 znovu vyrovnával Květoň v oslabení a necelých osm minut před koncem se poprvé v sezoně trefil bojovník Výtisk - tvrdou střelou od modré.

Dále čtěte: Doudera dal parádní gól ve třech. Ale byl k ničemu, litoval

Marek Zadina (Třinec): „Bylo to výborné utkání. Myslím, že jsme měli více ze hry, ale bohužel místo abychom za stavu 3:2 dali gól do prázdné branky, tak jsme z protiútoku dostali gól na 3:3. Tam se, myslím, zápas lámal v té přesilovce.“

Pavel Trnka (Vítkovice): „Bylo to derby, jak má být. Jiskřilo to, byla tam spousta osobních soubojů a padaly i góly, což diváci museli ocenit. Pro nás to byl zápas s dobrým koncem.“

Branky a nahrávky: 5. M. Doudera, 11. Dravecký (Marcinko, Martin Růžička), 21. M. Doudera - 4. O. Roman (Klok), 12. Trška (Kolouch, Tybor), 36. D. Květoň (O. Roman), 53. Výtisk (Trška, Tybor). Rozhodčí: Konc, Staňo (oba SR) - Lederer, Tvrdoň. Vyloučení: 7:8. Bez využití. V oslabení: 1:1. Třetiny:  2:2, 1:1, 0:1. Diváci: 4614.

Třinec: Hrubec (53. Strmeň) - Krajíček, M. Doudera, Roth, D. Musil, Jank, Linhart - Martin Růžička, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Irgl, Rákos, Hrňa - Chmielewski, M. Kovařčík, Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.

Vítkovice: Bartošák - Hrbas, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Š. Stránský, Lev, Olesz - P. Zdráhal, Kolouch, Szturc - Tomi, Hudeček, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Sparta - Plzeň 0:2

Sparta v sestavě bez obránce Zámorského, s nímž klub rozvázal smlouvu, i bez veterána Hlinky, jenž musí dohnat kondiční manko, nezačala proti favoritovi dobře. První varování hostující Schleiss ještě nevyužil, ale v 10. minutě už po přihrávce Mertla tvrdou střelou z pravého kruhu nedal gólmanovi Aittokalliovi šanci. Plzeň svou převahu ještě potvrdila do přestávky druhým gólem. V čase 16:30 se trefil Straka: jeho ránu Aittokallio srazil jen pod sebe, odkud puk „pohotově“ doklepl do sítě jeden ze sparťanských obránců... Domácí se už na zvrat nezmohli.

Jiří Kalous (Sparta): „Dostali jsme se v první třetině do dvoubrankové ztráty. Od druhé třetiny jsme byli možná opticky aktivnější a hráli víc na puku, ale strašně se nadřeme na gól. Dnes jsme ho nedali a to rozhodlo o tom, že jsme bez bodu.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Vyšla nám první třetina a odskočili jsme na 2:0. Asi se na Spartě podepsalo, že měla pauzu. My jsme byli v tempu, protože jsme teď měli zápasy rychle za sebou. Od druhé třetiny se Sparta zlepšila, zvýšila pohyb. Její hráči se asi nastartovali, byli odpočinutí. My jsme se de facto jenom bránili. Druhá třetina v našem podání nebyla dobrá, ale takové zápasy jsou. Odbránili jsme to a něco jsem si řekli. Ve třetí třetině byla Sparta znovu o trošku aktivnější, ale jsme rádi, že jsme to dnes i díky gólmanovi a obětavosti ubránili a vezeme si tři body.“

Branky a nahrávky: 10. Schleiss (Mertl, Kaňák), 17. P. Straka. Rozhodčí: Hribik, Hradil - Hynek, Zíka. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Třetiny: 0:2, 0:0, 0:0. Diváci: 9038.

Sparta: Aittokallio (21. Honzík) - T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Kalina, J. Mikuš, Piskáček, Švrček, Nedomlel - Forman, Pech, Smejkal - A. Kudrna, P. Vrána, Uher - Reichenberg, Klimek, Říčka - Saponari, Rousek, Kumstát. Trenéři: Kalous a J. Nedvěd.

Plzeň: M. Svoboda - Čerešňák, J. Kindl, Jones, D. Sklenička, Kaňák, Moravčík - Gulaš, Mertl, Schleiss - Indrák, Stach, D. Kubalík - M. Chalupa, Kracík, P. Straka - Hollweg, Preisinger, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Jiří Hanzlík a Čihák.