Třinecký Vladimír Dravecký (vpravo) se snaží ujet zlínskému Martinu Matějíčkovi. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Litvínovu nepomohl ani Duda. Kometa prohrála počtvrté za sebou doma

• 47
Lídr hokejové extraligy potvrdil svou dominanci: Liberec zvítězil i na ledě třetí Plzně (3:1) a v tabulce má po 29 kolech už velice obstojných 67 bodů. Dál se naopak nedaří poslednímu Litvínovu, jemuž nepomohl ani Radek Duda - Severočeši prohráli v Hradci vysoko 1:5.

V úterý byly na programy pouze čtyři duely 29. kola. v těch zbylých dvou uspěl pod vedením nového kouče Dopity Třinec, který doma porazil Zlín 3:1 a svému soupeři se v tabulce vzdálil na rozdíl čtyř bodů. A Karlovy Vary překvapivě zvítězily po samostatných nájezdech v Brně 4:3, byť v utkání prohrávaly 0:2. Kometa doma prohrála počtvrté za sebou.

Zbylé tři zápasy 29. kola se hrají až ve středu.

Připravujeme podrobnosti

Třinec - Zlín 3:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Třinec dostal do vedení navrátilec Žejdl, který v přesilovce prostřelil po pěkné přihrávce Irgla brankáře Šťůralu. Hosté se vrátili do hry v polovině utkání, kdy se prosadil Cibák střelou z pravé strany. Náskok Slezanům vrátil v čase 43:13 Dravecký, i on využil početní výhodu po Žejdlově přihrávce před prázdnou branku. A definitivu provedl v 59. minutě Polanský, jenž dorážel pod horní tyčku.

Jiří Dopita (Třinec): „Bylo to vyrovnané utkání. Bylo vidět, o co jde, že mezi oběma týmy je malý rozdíl. My jsme využili přesilovky. Možná, že opticky jsme byli chvilkami lepší, ale žádná drtivá převaha tam nebyla. Jsme rádi za tři body.“

Rostislav Vlach (Zlín): „Bylo to vyrovnané utkání, které rozhodly přesilovky. V Třinci jsou hráči, kteří je umí hrát, jsou tu zkušení hráči a sehráli to dobře. I když z naší strany tam bylo víc chyb, než jsme čekali. Připravovali jsme se na to, ale bohužel jsme ty chyby udělali.“

Branky a nahrávky: 10. Žejdl (Irgl, Linhart), 44. Dravecký (Žejdl), 59. Polanský (J. Sýkora, M. Doudera) - 33. Cibák (T. Sýkora, Čachotský). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hrubec - Nosek, Linhart, Roth, Galvas, Slovák, Hrabal, M. Doudera - Irgl, Žejdl, Dravecký - Hossa, Polanský, J. Sýkora - Rákos, Plíhal, Adamský - Tybor, Kopecký, Matuš - Rufer. Trenéři: Dopita a Mucha.

Zlín: Štůrala - Kotvan, Marušák, Matějíček, Žižka, Řezníček, Urbanec - Bukarts, P. Holík, Říčka - Ondráček, Maruna, Kubiš - Šťastný, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, Cibák, T. Sýkora. Trenéři Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Plzeň - Liberec 1:3

Liberec dostal do vedení v čase 27:17 reprezentant Valský, který se prosadil po pěkném průniku. Domácím se sice podařilo po změně stran vyrovnat, když v přesilovce střílel z pravého kruhu Kubalík. Jenže rozhodující moment obstaral Vampola. A také v početní výhodě, když se obtočil kolem protihráče a prudkým švihem přesně zamířil. Definitivu obstaral Bulíř v 59. minutě, domácí se tak ani nedostali ani k power-play.

Michal Straka (Plzeň): „Nepodali jsme špatný výkon. Měli jsme možná víc vyložených šancí než soupeř, ale neproměnili jsme je. Ve druhé třetině byl soupeř na začátku lepší, ale pak jsme si také vypracovali příležitosti. Poté jsme inkasovali gól po našem propadnutí ve středním pásmu. Navíc to bylo po trochu nešťastném odrazu puku, ale měli jsme si to kolem branky lépe pohlídat. Pak nám vypadl ze sestavy zraněný Schleiss a i kvůli tomu jsme to stáhli ve třetí třetině na tři útoky. Potřebovali jsme utkání otočit a díky využité přesilovce pět na tři jsme na začátku třetí třetiny vyrovnali. Už jsme poté věřili v zisk minimálně bodu, ale udělali jsme zbytečný útočný faul a soupeř to potrestal. Ještě jsme inkasovali smolný třetí gól, který nám sebral možnost rvát se ve hře bez brankáře o vyrovnání.“

Filip Pešán (Liberec): „Začátek utkání nebyl z naší strany úplně ideální, podepsala se na tom dlouhá pauza. Nebyli jsme schopní si pořádně přihrát a puky nám odskakovaly od hole. Hra ve většině utkání byla vyrovnaná. Domácí hrozili především z rychlých brejků, které jsme i díky výbornému Lašákovi vyřešili. Rozhodující gól jsme vstřelili v přesilové hře po nahození na branku. Naštěstí to tam spadlo. Přesně k těmto střelám ale hráče nabádáme.“

Branky a nahrávky: 43. D. Kubalík (Jeřábek) - 28. Valský, 49. Vampola (Ševc), 59. Ševc (Birner). Rozhodčí: Hodek, R. Svoboda - Hynek, Belko. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:1. Třetiny: 0:0, 0:1, 1:2. Diváci: 5860.

Plzeň: Machovský - Holý, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, Moravčík - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Kratěna, Bližňák, Lev - Hrňa, Preisinger, Schleiss - M. Beran, Přikryl, Poletín. Trenéři: Michal Straka a Čihák.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Plutnar, Výtisk, Vitásek - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, O. Špaček. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Hradec Králové - Litvínov 5:1

Hradec dostal do vedení veterán Bednář, jenž tečoval Dietzovu ránu od modré. Litvínovu se sice povedlo ještě v první části vyrovnat, když Hübl využil velké chyby domácí obrany, jenže Pilař v čase 19:32 v přesilovce ukázal přehled a nejlépe se zorientoval v závaru před hostující brankou. Šance Litvínova žily, když Courchaine nevyužil trestné střílení, jeho zaváhání však napravil Ihnacak v signalizované výhodě. Domácí potvrdili, že se jim pod novým koučem Kýhosem daří.

Vladimír Kýhos (Hradec Králové): „Měli jsme obavy, soupeř posílil, což je pro mužstvo vždycky impulz. Začátek byl opatrný, ale pak si troufám říct, že jsme měli zápas pod kontrolou. Rozhodly přesilovky, které jsme zahráli perfektně. Pro Dudu to nebylo jednoduché, v týmu je krátkou dobu. Bylo vidět, že je nebezpečný, ale my jsme na ně nasadili lajnu, která je ubránila.“

Radim Rulík (Litvínov): „Soupeř byl lepším týmem, měl lepší pohyb. Zápas rozhodl v přesilovkách. Mrzel nás hlavně gól na 2:1 pro domácí, který padl těsně před koncem první třetiny. Hradec se po něm zklidnil. Především jsme ale měli být méně vylučovaní, kdybychom hráli bez faulů, měli bychom daleko větší šanci. Jenže jsme to nezvládli. Radek Duda neodehrál špatné utkání, ale rozhodně může být lepší.“

Branky a nahrávky: 11. Bednář (Dietz, Jank), 20. K. Pilař (J. Kudrna, Frühauf), 36. Ihnacak (Frühauf, Červený), 53. Kukumberg (Bednář, Courchaine), 58. Courchaine (K. Pilař, Bednář) - 18. Hübl (Duda). Rozhodčí: Šír, Hejduk - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:0. Třetiny: 2:1, 1:0, 2:0. Diváci: 5742.

Hradec Králové: Kacetl - Vydarený, Pláněk, Dietz, Vašíček, K. Pilař, Frühauf, Jank - Bednář, Kukumberg, Dej - J. Kudrna, T. Knotek, Šimánek - Červený, Ihnacak, Courchaine - Köhler, Honejsek, Beránek. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo, Z. Sklenička - M. Hořava, Hanzl, Trávníček - Duda, Hübl, Lukeš - Jánský, Gerhát, Piroš - Jurčík, Havlíček, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Kometa - Karlovy Vary 3:4N

Vary dokázaly otočit nepříznivý výsledek: Kometu dostali do dvoubrankového vedení Káňa využitou přesilovkou a Hruška po krásném nájezdu. V polovině duelu však snížil Gorčík, vyrovnání zařídil ještě ve druhé části Rachůnek a vše dokonal v čase 54:23 Bartek, jenž z mezikruží dorážel Rachůnkovu ránu od modré. Brno zachránil za 58 vteřin Kaberle v přesilovce. Jenže bonusový bod zařídil v nájezdech pro Vary opět Rachůnek.

Kamil Pokorný (Brno): „Dlouhodobě se potýkáme s koncovkou. Po získání dvoubrankového náskoku jsme měli hrát trochu jinak. Naši hráči cítili, že v útočné fázi soupeře přehrávají. Zbytečně jsme se tlačili do ofenzívy a umožnili jsme protivníkovi otočit výsledek. Po dvou únicích a vyrovnání na 2:2 Karlovy Vary získaly psychickou výhodu. Nastřelili jsme tři tyčky. V nájezdech se ukázalo, že naši střelci nejsou v psychické pohodě. Jsme zklamaní, tlačili jsme se do branky, měli 48 střel. Ovšem efektivita není podle našich představ.“

Peter Oremus (Karlovy Vary): „Nacházíme se v situaci, kdy potřebujeme body. Vstup do zápasu ale neodpovídal našim představám. Chyběl nám pohyb, proto jsme prohrávali 0:2. Ale zlepšeným výkonem, dohráváním osobních soubojů a větší aktivitou jsme převzali iniciativu. Myslím si, že naše vítězství je zasloužené a dva body jsou zlaté. Hodně nám pomohl příchod Jakuba Svobody. Zlepšili jsme pohyb i tlak do branky.“

Branky a nahrávky: 9. J. Káňa II (Kováčik, V. Němec), 21. J. Hruška (Kuboš, T. Kaberle), 56. T. Kaberle (Kováčik, V. Němec) - 31. Gorčík (Koblasa, Osmík), 36. T. Rachůnek (J. Svoboda, Marosz), 55. Bartek (T. Rachůnek, Kůs), rozhodující nájezd T. Rachůnek. Rozhodčí: Hribik, Polák - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 1:4, navíc Marosz (K. Vary) 10 min. Využití: 2:0. Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1. Diváci: 7568.

Kometa: Čiliak (na sam. náj. Vejmelka) - Kuboš, T. Kaberle, Dujsík, Hanzlík, Malec, Kováčik, Štindl - Vondráček, J. Hruška, Ostřížek - H. Zohorna, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, L. Čermák, Burian - Dostálek, Koreis, Raška. Trenéři: Hadamczik, K. Beran a Pokorný.

Karlovy Vary: Závorka - Dvořák, Bičánek, Redlihs, Sičák, Benák, Gulaši, J. Tomeček - Huna, Marosz, T. Rachůnek - Bartek, Kůs, Rohan - J. Svoboda, Bulík, Vachovec - Koblasa, Osmík, Gorčík. Trenéři: Oremus a Mlejnek.