Plzeňský brankář Matěj Machovský inkasuje gól v zápase s Vítkovicemi.

Plzeňský brankář Matěj Machovský inkasuje gól v zápase s Vítkovicemi. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vítkovice dobyly Plzeň, Výtisk nachytal Machovského

• 2
Stadion jen zahučel a na chvíli ztichl, vítkovický obránce Jan Výtisk sám kroutil hlavou, jak snadno v utkání 22. kola extraligy v Plzni přišel k první trefě v sezoně. Vousatý bojovník ještě od vlastní modré čáry nahodil puk na domácího gólmana Machovského a tomu po odrazu od ledu překvapivě proklouzl mezi betony do sítě.

Výtisk ve 14. minutě poslal svůj tým do vedení a jakoby tahle akce symbolizovala celý zápas. Škoda nakonec soupeři, na úkor kterého se mohla posunout na devátou příčku tabulky, podlehla doma 3:5.

„Parádní střela do víka!“ vtipkoval pak Výtisk. Zato Machovský smutně klopil oči. „Moje chyba, beru to na sebe, kluky jsem dnes nepodržel. I před druhým gólem jsem mohl puk rozehrát jinak, bekům jsem to zkomplikoval,“ omlouval se Matěj Machovský.

Ale u spoluhráčů našel zastání. „Takové góly padají v každé lize, to se prostě stane. V tom bych příčinu porážky určitě nehledal,“ prohlásil útočník Tomáš Svoboda.

Takže popořádku. Po Výtiskově gólu navýšil náskok hostů v 18. minutě Kucsera, který se při vlastním oslabení po chybě obránců dostal před Machovského a pálil pod horní tyč.

„Tyhle góly ani nemá cenu popisovat. Srazily by dolů i tým v daleko lepším postavení v tabulce, než se teď nacházíme my,“ litoval asistent HC Škoda Jiří Hanzlík.

Plzeň se ale rychle vrátila zpět. Hned devět vteřin po akci Kucsery kontroval Kubalík, střelou zápěstím překonal gólmana Dolejše. Zkraje druhé třetiny mohl domácí kanonýr i vyrovnat, jenže jeho rána z pravého kruhu v přesilové hře se jen otřela o levou tyč vítkovické branky. Zato hosté vlastní početní převahu rychle využili. Roman ve 27. minutě pálil z pravého kruhu a Machovský měl zakrytý výhled – 1:3.

Ani to ještě domácí nezlomilo. Ve 45. minutě snížil Sklenička a v čase 47:40 po další vyhrané buly Kubalík posunul kotouč ke Svobodovi, který zblízka vyrovnal. Jenže místo euforie přišel hned v dalším střídání tvrdý direkt. Lev mohl přetočit skóre, jenže ho ve velké šanci vychytal Dolejš a z protiútoku zakončil rychlou akci 2 na 1 střelou mezi betony Szturc.

„Tohle byl definitivní zlom. Domácí srovnali, ale my se vzápětí dostali zase na koně,“ uvedl vítkovický asistent Pavel Trnka.

Škoda ještě zkusila vyrovnat při power-play, ale výsledek podtrhl střelou do opuštěné branky Květoň. „Pořád zbývalo na vyrovnání dost času, ale je pravda, že do velké šance už jsme se nedostali. A v závěru jsme znovu nevyhráli důležitý souboj, vzájemně si nepomohli,“ konstatoval kouč Hanzlík.

„Náladu to určitě nezlepší, když pracně dotáhneme manko a stejně zápas nezvládneme. To bolí víc, než když dostanete výprask. Šlo o důležité body,“ doplnil Svoboda.Vítkovice tak v přímém souboji uhájily devátou příčku, Plzni znovu odskočily na rozdíl tří bodů.