Momentka z utkání Pardubice vs. Kometa Brno (v modrém).

Momentka z utkání Pardubice vs. Kometa Brno (v modrém). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice doma poprvé zabodovaly, o výhře nad Kometou rozhodl Kusý

• 36
Pardubickým hokejistům se v novém ročníku extraligy příliš nedaří, prohráli tři ze čtyř prvních utkání, v dohrávce pátého kola však doma uspěli proti mistrovské Kometě. O výhře 3:2 v nájezdech rozhodl Denis Kusý. Do hlediště zamířila nejvyšší návštěva ročníku - 8788 diváků

Dynamo tak zdolalo Brňany na vlastním ledě poprvé od 4. prosince 2015 po pěti porážkách za sebou.

Do sestavy mistrovského Brna se zařadil poprvé útočník Václav Karabáček, který po dvouletém působení na farmách Buffala v AHL a ECHL předčasně ukončil se Sabres smlouvu a v pondělí se upsal Kometě. Její majitel a kouč Libor Zábranský po slabé produktivitě z posledních dvou duelů zamíchal složením tří útoků a do branky se postavil místo Langhamera poprvé v sezoně expardubický Vejmelka.

„Bylo to pro mě o něco těžší, protože jsem v extralize dlouho nechytal. Musel jsem se do toho rychle dostat, ale myslím si, že jsem na to byl dobře připravený. Škoda, že jsme to na nájezdy neurvali. Celkově naše hra dneska nebyla optimální. Musíme na zítra něco změnit,“ uvedl Karel Vejmelka, který naposledy chytal v extralize 5. ledna za Jihlavu proti Liberci.

Kouč Dynama Miloš Holaň po nepodařených posledních zápasech změnil všechny čtyři útočné formace. „Asi se nám to podařilo, před rokem jsme udělali něco podobného, když šel do akce brankář Milan Klouček a najednou se naše situace otočila k lepšímu. Jsem trenér, který nebude sedět na zadku a čekat, co s tím bude. Když udělám změnu, tak musím být přesvědčený, že mužstvu pomůže,“ řekl Holaň.

První šance měli hosté, ve třetí minutě musel Kacetl likvidoval pokusy Dočekala a Zaťoviče. Na druhé straně se dostal do větší možnosti Sýkora, ale z úhlu z pravé strany za ležícího Velmelku puk do branky nedostal.

V 15. minutě měli domácí velkou příležitost otevřít skóre. Treilleho fauloval v šanci Zaťovič, ale Marosz nařízené trestné střílení neproměnil. Trefil levou tyč Vejmelkovy branky. Na druhé straně nedotáhl průnik Zohorna a s Köhlerovým bekhendovým pokusem si poradil Kacetl.

Kometa naopak hned první soupeřův faul potrestala. Při Wishartově vyloučení ještě Kacetl stačil vyrazit Bartejsovu ránu z pravého kruhu, ale z dorážky se prosadil Köhler. Dynamo svou první přesilovku v polovině utkání nevyužilo. Sýkora z levé strany po Hrabalově přihrávce trefil boční konstrukci branky. Při Zohornově trestu tečoval Bubela puk do Vejmelkovy masky.

Pardubice vytěžily v úvodu třetí třetiny vyrovnání z Pláškova vyloučení z konce druhého dějství. Wishartovu střelu usměrnil mezi betony brněnského gólmana Bubela a slovenský útočník se dočkal v pátém utkání v české extralize premiérové trefy. Prosadil se dvě vteřiny po návratu Pláška na led, takže se osmnáctiletý forvard Komety ještě nestihl zapojit do bránění.

V 47. minutě se prodral po pravé straně u mantinelu Perret, bekhendem našel volného Sýkoru a pardubický kanonýr otočil stav. Při následném Malcově vyloučení kryl Vejmelka Bubelovu střelu a půl minuty po skončení přesilovky hosté vyrovnali. Od modré čáry zamířil přesně k pravé tyči bek Barinka.

Další možnost Komety měl Dočekal a na druhé straně byl blízko gólu bek Miromanov. Prodloužení neodvrátila ani přesilovka Dynama při Malletově trestu. V dobré pozici přestřelil Sýkora.

V nastavení nejdříve v šanci minul bekhendem Štencel na druhé straně zastavil Treilleho už s vypršením času za cenu faulu Nahodil. V rozstřelu se trefil v první sérii za hosty Kašpar, ale následně už se prosadili jen domácí Marosz a Kusý, který si připsal v třetím extraligovém startu v kariéře premiérový gól.

„Jsem za to jenom rád, že jsem pomohl týmu k výhře a ještě k tomu to byl můj první gól. Byl to super pocit, když jsem se podíval na náš kotel. Ani se to nedá popsat, bylo to spontánní, měl jsem strašnou radost,“ uvedl Kusý.

„Výsledek asi nakonec odpovídá průběhu hry, ale musíme se nad tím zamyslet, protože mám určitě vyšší ambice a soupeře jako Pardubice chceme určitě porážet za tři body. Je na čem pracovat,“ dodal Vejmelka.

Pardubice - Kometa 3:2 po sam. náj.

Branky a nahrávky: 42. Bubela (Wishart, Cardwell), 47. P. Sýkora (Perret, Poulíček), rozhodující sam. nájezd Kusý - 24. Köhler (Bartejs, Kašpar), 49. Barinka (J. Hruška, Štencel). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - J. Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:8. Využití: 0:1. Třetiny: 0:0, 0:1, 2:1 - 0:0. Diváci: 8788.

Pardubice: Kacetl - Cardwell, Wishart, Budík, Hrabal, Miromanov, Čáslava, - Vondráček, Bubela, Rolinek - S. Treille, Marosz, Kusý - P. Sýkora, Poulíček, Perret - Dušek, Venkrbec, T. Svoboda - od 35. navíc Mandát. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Kometa: Vejmelka - D. Mikyska, J. Mikuš, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka - Kašpar, P. Holík, Zaťovič - R. Zohorna, J. Hruška, Plášek - Karabáček, Nahodil, Plášek - Köhler, L. Čermák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Horáček, Pokorný a Oslizlo.