Vítkovický Radoslav Tibor překonává brněnského gólmana Marka Čiliaka.

Vítkovický Radoslav Tibor překonává brněnského gólmana Marka Čiliaka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kometa a Liberec zase padly. Selhaly i Pardubice a překvapivě Sparta

• 113
Další prohra! Hokejová Kometa ubojovala ve Vítkovicích sice bod, nakonec však prohrála 2:3 v prodloužení. V novém roce je to její osmá porážka z celkových deseti zápasů. Trápí se i Liberec, který padl potřetí za sebou (z toho podruhé doma). Tentokrát nestačil na Chomutov 4:5. Piráti tak ze sedmé pozice mocně dotírají na šesté Brno - ztrácí na něj už jen dva body.

Baráži se nejspíš nevyhnou Pardubice, které nezvládly východočeský souboj s Hradcem Králové, jemuž v domácím prostředí podlehly jednoznačně 1:4

V přímém souboji o devátou příčku uspěla Plzeň, která rozdrtila Zlín 7:1. V dalších duelech 44. kola extraligy Litvínov udolal Mladou Boleslav 5:4 po prodloužení a Třinec zvítězil 2:1 v Karlových Varech.

Na závěr přišlo překvapení: Sparta prohrála na vlastním ledě s Olomoucí 2:4. Hanáci díky tomu mají nyní už čtrnáctibodový náskok na předposlední Pardubice, čímž si vytvořili solidní základ, aby se vyhnuli baráži.

Vítkovice - Kometa 3:2P

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

S velkým odhodláním vstoupilo Brno do zápasu v Ostravě. Také se dostalo do vedení, když se trefil Káňa z prostoru mezi kruhy. Jenže domácí Tybor ještě do přestávky vyrovnal v přesilovce, když dorazil Kucserovu střelu, a krátce po změně stran výsledek otočil Stastny. Kometě zachránil bod ve třetí části Zohorna po přesné přihrávce Kvapila, ale bonusový bod zařidil Vítkovicím v prodloužení Květoň, jenž si najel mezi kruhy a propálil gólmana Vejmelku.

Pavel Trnka (Vítkovice): „Je vždy složité po minipauze vstoupit do utkání. Nám se to ale celkem podařilo a první třetina byla celkem solidní. Od půlky zápasu jsme ale přešli do totální pasivity. Kometa přidala na pohybu a vypracovala si několik dobrých šancí. Jsme rádi, že jsme to ustáli a nakonec sebrali dva důležité body.“

Petr Haken (Kometa): „Dneska jsme neodehráli špatné utkání. Nezasloužili jsme si prohrát. Udělali jsme v oslabení jednu chybu a nepokryli jsme prostor před bránou. Druhý gól padl po dorážce hned po buly. Tolik šancí už pak Vítkovice neměly a od půlky zápasu jsme tlačili. Jsme rádi, že to mužstvo dotáhlo a branku dalo. Myslím, že to bude povzbuzení. Sílu máme, ale pereme se s proměňováním šancí. Příště snad budeme produktivnější.“

Branky a nahrávky: 20. Tybor (Kucsera, Sloboda), 21. Stastny (Baranka, Tomi), 62. D. Květoň (Kucsera) - 17. J. Káňa II (L. Čermák), 52. H. Zohorna (M. Kvapil, Brabenec). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 1:0, 0:1. Diváci: 8042.

Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, Urbanec, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - Tomi, Stastny, Olesz - Vandas, E. Němec, Kucsera - Kurovský, Balán, Szturc - P. Zdráhal. Trenéři: Petr a Trnka.

Kometa: Čiliak (21. Vejmelka) - O. Němec, J. Krejčík, Gulaši, Kováčik, Trška, Štencel - Haščák, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, M. Kvapil - Mallet, V. Němec, Brabenec - Vondráček, Dočekal, R. Zohorna. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Plzeň - Zlín 7:1

Plzeň o svém vítězství rozhodla už v první třetině. Nejprve se trefil nejlepší kanonýr extraligy Kubalík, který si šikovnou tečí připsal 27. zásah v sezoně. Pak domácí dvakrát udeřili v přesilovce: poprvé Indrák po pouhých 6 vteřinách dorazil Stachovu ránu do tyče, podruhé Lev zblízka dorážel po Indrákově střele. A když v čase 19:17 zdecimovaný Zlín dorazil Stach, jenž nevěděl, co s pukem, a tak vystřelil, bylo rozhodnuto.

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Kluci do zápasu nastoupili s velkým elánem a drajvem. Pak nám pomohlo, že jsme výborně ubránili dvě zlínské přesilovky. Naopak my jsme si pomohli dvěma využitými přesilovkami. Kluci je sehráli skvěle. Pátý gól podle mě definitivně rozhodl. Na druhou stranu už jsme několikrát podobný náskok prohospodařili, proto jsme nechtěli ustoupit od naší hry. Měli jsme tam sice pár špatných pasáží, přesto bych chtěl kluky za dohrání zápasu pochválit. Z vlastní zkušenosti vím, že není lehké za podobného skóre nepolevit ve hře. Svádí to k tomu. Nesmíme ale podlehnout euforii a v neděli pokračovat v poctivé hře. Tenhle víkend je pro nás extrémně důležitý.“

Martin Hamrlík (Zlín): „Zápas se hodnotí úplně lehce. Jsme obrovsky zklamaní, že jsme důležitý zápas o tolik prohráli. Přitom jsme kvůli tomu přijeli o den dříve. Prohrát se může, ale ne takovým výkonem. Už když jsme v našich úvodních dvou přesilovkách nechali více střílet soupeře, bylo něco špatně. Náš přístup byl katastrofální. Hráči se jen modlili, aby nedostali dvanáct gólů jako nedávno Třinec na Spartě. Jako starý Klapzuba jsem nic nelámal, ale z některých chyb se člověk může zbláznit. Jediným plusem pro nás je, že na dnešek můžeme rychle zapomenout v neděli doma s Pardubicemi.“

Branky a nahrávky: 10. D. Kubalík (Němeček, Kracík), 13. Indrák (Lev, Stach), 15. Lev (Indrák, Kadlec), 20. Stach (D. Kubalík), 22. Preisinger (T. Svoboda, Moravčík), 33. Kratěna (Němeček, D. Kubalík), 35. Lev - 49. Gago (Popelka). Rozhodčí: Hribik, M. Petružálek - Barvíř, Gerát. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Třetiny: 4:0, 3:0, 0:1. Diváci: 4755.

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Pulpán, Kadlec, Němeček, D. Sklenička, Moravčík - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Stach, Lev - M. Procházka, Preisinger, T. Svoboda - Hrnka, Koreis, Kodýtek. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Zlín: Kašík (21. Štůrala) - Marušák, Kotvan, Matějíček, Blaťák, Řezníček, Žižka, od 22. navíc Gazda - Bukarts, P. Holík, Říčka - Okál, Chytil, O. Veselý - D. Šťastný, Honejsek, J. Ondráček - Gago, Popelka, Ostřížek. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Litvínov - Mladá Boleslav 5:4P

V Litvínově to byla pořádná divočina. Domácí šli nejprve do dvoubrankového vedení, když se během 43 vteřin trefili z otočky Martin Hanzl a po brejku Hořava. Jenže hosté skóre otočili. Ještě v první části stačili vyrovnat Urban (v přesilovce pálil golfákem) a Musil, jenž v početní výhodě střílel od modré. Vše dovršil Orsava po změně stran. Jenže dotírající Martynek vyrovnal a Černý dostal Litvínov znovu do vedení - i díky tomu, že chvíli předtím neproměnil trestné střílení boleslavský Hyka. Hosté však v čase 59:21 zužitkovali power-play. V prodloužení však po závaru rozhodl Robin Hanzl.

Radim Rulík (Litvínov): „Těžce se mi utkání hodnotí. Vstup jsme měli výborný, poté se 20 minut nehrálo, když se zkoumalo video. Alespoň mně to tak přišlo, možná to bylo 10 minut. Vypadli jsme z tempa a třetina skončila nerozhodně. Poté jsme střídali dobré okamžiky se špatnými. Přesilová hra pět na tři, to byla katastrofa. Co jsme předvedli, to se jen tak nevidí. Jsme rádi za dva body, ale myslím, že jsme měli na víc.“

Boris Žabka (Mladá Boleslav): „Měli jsme slabší vstup do utkání, ale museli jsme se s tím vypořádat. Dokázali jsme využít dvě přesilové hry. Poté jsme šli do vedení, nepodařilo se nám dát další branky a inkasovali jsme. Ve třetí části jsme neproměnili trestné střílení, domácí dali branku a my jsme museli dohánět manko. V hodině dvanácté jsme vyrovnali. Prodloužení nechci moc komentovat, musím se podívat na video. Je smůla, že brankář měl prasknutý nůž. Ale měli jsme pocit, že soupeř dohrával ve čtyřech.“

Branky a nahrávky: 8. M. Hanzl (K. Pilař, R. Hanzl), 9. M. Hořava (Trávníček, Válek), 31. Martynek (Lukeš, V. Hübl), 45. J. Černý (F. Pavlík), 64. R. Hanzl (M. Hanzl) - 14. Urban (Orsava, Štich), 19. Musil (Pacovský, Stříteský), 22. Orsava (Urban, Pospíšil), 60. T. Pospíšil (Orsava, Pacovský). Rozhodčí: Pešina, Pražák - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení 5:9. Využití: 0:2. Třetiny: 2:2, 1:1, 1:1. Diváci: 4370.

Litvínov: Petrásek - Gula, Kubát, K. Pilař, T. Pavelka, F. Pavlík, Z. Sklenička - Martynek, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Válek, Trávníček - Jurčík, K. Reichel, J. Doležal. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Mladá Boleslav: Maxwell (64. Lukáš) - Stříteský, Kučný, Kurka, Jan Hanzlík, Bernad, Holub, Hrdinka, Štich - Hyka, Musil, Lenc - Pacovský, Urban, M. Látal - T. Pospíšil, Žejdl, Orsava - Jonák, Volf, Musliu. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Liberec - Chomutov 4:5

Chomutov překvapivě vedl po celou dobu utkání. Poprvé skóroval jeho nejlepší hráč Vondrka - byla to jeho dvacátá trefa v sezoně. Na vyrovnání Dernera zareagovali po změně stran Mrázek s Růžičkou, jenž se trefil po parádním sólu dokonce ve vlastním oslabení. Vítěznou akci však nakonec předvedl Huml, který získal puk uprostřed hřiště a svůj nájezd zakončil přesnou střelou z levého kruhu.

Filip Pešán (Liberec): „Alfou a omegou dnešního zápasu bylo proměňování šancí. Hlavně ve druhé půli zápasu jsme byli v optickém tlaku, ve třetí třetině jsme soupeři dovolili tři střely na branku, bohužel jsme dvakrát inkasovali. Selhali jsme v naprosto vyložených šancích, které musí končit gólem. Jinak všechna naše snaha padá na neúrodnou půdu. Utkání bylo téměř identické s posledním zápasem proti Pardubicím a opět jsme nezískali ani bod.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Na poradě před zápasem jsme si připomněli předchozí vzájemná utkání s Libercem v sezoně. Nehráli jsme v nich špatně, vždy nám ale kousek chyběl, abychom bodovali. Dnes si to mužstvo vzalo k srdci, byli jsme Liberci minimálně vyrovnaným soupeřem. Podržel nás brankář Laco, který podal výborný výkon. Jsme rádi, že jsme utkání zvládli a máme tři body, kterých si nesmírně vážíme.“

Branky a nahrávky: 16. Derner (Bartovič, J. Stránský), 35. P. Jelínek (Pyrochta), 52. Radivojevič (Valský), 60. Valský (Bulíř, P. Jelínek) - 10. Vondrka (Rutta, Huml), 25. J. Mrázek (Huml, Rutta), 28. V. Růžička ml., 47. Račuk, 54. Huml. Rozhodčí: Polák, Pavlovič - Frodl, Zavřel.

Liberec: Will - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner - Svačina, P. Jelínek, Lakatoš - Valský, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - Ordoš, Vantuch, J. Vlach - od 41. navíc Mikyska. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dlapa, Rutta, Kudělka, Valach, J. Mrázek, Skinner - Vondrka, Huml, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín - Račuk, D. Kaše, Hlava. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Pardubice - Hradec Králové 1:4

Když byl v úvodu faulovaný domácí kanonýr Sýkora, který následně využil trestné střílení, vypadalo to pro Pardubice slibně. Jenže Picard s Vydareným výsledek ještě do první sirény otočili a Hradec si už svůj náskok zkušeně pohlídal. Jak vypadal vítězný gól? Byla to klasická střela od modré, kterou bohužel pro brankáře Růžičku někdo tečoval do horního růžku.

Miloš Holaň (Pardubice): „V prvé řadě bych chtěl poděkovat fanouškům za fantastickou atmosféru. Vstup do utkání jsme měli velmi dobrý, vynutili jsme si trestné střílení a dostali se do vedení. To byl náš cíl, abychom byli stále ve vedení. Bohužel jsme udělali dvě chybičky a stav se obrátil proti nám. Škoda hlavně druhého gólu před přestávkou, navíc ještě za stavu 1:0 jsme měli dvě tutovky. Druhá třetina nás stála hodně sil, hlavně ta oslabení. Ve třetí části jsme vrhli všechny síly do útoku, vynutili si přesilovky, kdy jsme zápas mohli strhnout na svou stranu, ale nepodařilo se. Hráčům nemůžu vytknout dřinu a snahu, soupeř byl dneska lepší.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Vítězství si moc vážíme. Měli jsme podobně jako v minulých derby špatný vstup do zápasu a hned jsme dostali gól. Do desáté minuty jsme byli pod velkým tlakem, ale Patrik Rybár nás podržel a naštěstí jsme další gól neinkasovali. Postupně jsme se dostávali do zápasu, důležité bylo, že se nám ještě v první třetině podařilo otočit skóre. Druhá třetina byla spíše boj než krásný hokej, přesto jsme si dokázali vytvořit spoustu šancí ke skórování, ale domácím hodně pomohl Růžička. Zlomovým okamžikem byla ubráněná oslabení ve třetí třetině, kde jsme obětavostí a týmovým výkonem nedovolili domácím dát gól.“

Branky a nahrávky: 3. P. Sýkora z trest. střílení - 12. Picard (T. Knotek, Vydarený), 19. Vydarený (Pláněk, Kukumberg), 56. Dej (Kukumberg), 60. Červený (Dragoun, Šimánek). Rozhodčí: Šír, Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Třetiny: 1:2, 0:0, 0:2. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Martin Růžička - Trončinský, Schaus, Čáslava, Nedbal, L. Havlík, Chaloupka, Zajíc, Ščotka - P. Sýkora, Špirko, Rolinek - J. Sýkora, Nahodil, P. Hubáček - M. Beran, D. Tomášek, F. Zadina - Starý, T. Kaut, Bárta. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Dietz, Gregorc, Štajnoch, Newton, Čáp - Červený, Dragoun, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, T. Knotek, Picard - R. Pavlík, Nedvídek, Köhler. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Karlovy Vary - Třinec 1:2

Třinci úvod nevyšel, jelikož inkasoval už ve čtvrté minutě z hole beka Sičáka, jehož svižné nahození skončilo v síti. Jenže favorit výsledek otočil ve druhé třetině. Stačilo mu k tomu 107 vteřin. Vyrovnával Růžička, jenž až na druhý pokus doklepl puk do branky, vítězný gól vstřelil Rákos po tvrdé ráně Rotha od modré. Vary se snažily, hrály sympaticky do útoku, ale vyrovnání se nedočkaly.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu, první třetinu jsme odehráli velice slušně. Ve druhé jsme měli výpadek kolem poloviny zápasu; přestali jsme hrát to, co jsme chtěli. Trošku se nám koncept hry rozpadl a soupeř to samozřejmě okamžitě využil a otočil na 2:1. Mě osobně mrzí, že jsme nevyužili dva samostatné nájezdy, což je obrovská škoda. V závěru jsme se snažili, ale soupeř dobře bránil, hrál obětavě a pro nás bylo velice těžké srovnat, nebo dokonce otočit výsledek. Kluci bojovali, mrzí nás ten výpadek, který nás stál nějaký bod. Co se týče zranění Duška, tak má silný otřes mozku.“

René Mucha (Třinec): „Dnes jsou to pro nás hrozně cenné tři body. I když začátek se pro nás nevyvíjel optimálně a při prvním oslabení jsme dostali branku. Naštěstí jsme dokázali utkání otočit a poté, kdy šance byly na obou stranách, tým zabojoval. Vedení jsme udrželi až do konce i díky Hrubcovi, který to dnes v bráně zavřel. Je to pro nás cenné vítězství tím spíš, že do Varů se nejezdí jen tak pro body, prohrály tady silné týmy a i podle dnešních výsledků je vidět, že extraliga je hrozně vyrovnaná.“

Branky a nahrávky: 4. Sičák (Mullane) - 29. Marek Růžička (Klimenta, Nosek), 31. Rákos (Roth, Redenbach). Rozhodčí: Hodek, Bejček - Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Třetiny: 1:0, 0:2, 0:0. Diváci: 2712.

Karlovy Vary: Závorka - M. Rohan, Sičák, Dujsík, Harant, Baldajev, T. Dvořák - Mikulík, Dušek, T. Rachůnek - V. Tomeček, Skuhravý, Vachovec - Gorčík, Tuominen, Mullane - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Třinec: Hrubec - Roth, L. Galvas, Krajíček, Jank, Nosek, M. Doudera - Netík, Kreps, Rákos - Hrňa, Marosz, Redenbach - Irgl, Kane, Adamský - Marek Růžička, Cienciala, Klimenta. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Sparta - Olomouc 2:4

Domácí Řepík dostal Spartu sice do vedení, ale Olomouc překvapila. Ve druhé třetině totiž výsledek otočila: vyrovnával Knotek v přesilovce a posléze Eberle skóroval dokonce ve vlastním oslabení, který obalamutil zmatkující obránce, aby následně vystřelil nad lapačku gólmana Eberleho. Na Lašův gól na 3:1 sice brzy odpověděl nejproduktivnější hráč extraligy Vrána, ale Laš dal Hanákům opět dvougólový náskok v čase 49:31, který už nepustili.

Zdeněk Moták (Sparta): „Dneska nastala přesně ta situace, jak jsem říkal po minulém zápase s Třincem. Jeden den to tam padá všechno a druhý den nemůžete góly dát. Olomouc hrála bojovný hokej, těžko jsme se prosazovali, ale přesto jsme si vypracovali pár dobrých střeleckých situací a šancí, které jsme proměnit měli. Čtyři obdržené góly jsou na nás hodně, bohužel nebereme žádný bod a to je špatně.“

Jan Tomajko (Olomouc): „Odehráli jsme dneska výborné utkání. V naší situaci mají tři body cenu zlata. Jsme spokojení s výkonem, se ziskem a prostě se vším.“

Branky a nahrávky: 17. Řepík (J. Hlinka, P. Vrána), 49. P. Vrána (J. Hlinka, Řepík) - 27. J. Knotek (Laš, Roman Vlach), 32. Eberle (Vyrůbalík), 47. Laš (Škůrek, Roman Vlach), 50. Laš (Škůrek). Rozhodčí: Lacina, Hradil - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Třetiny: 1:0, 0:2, 1:2. Diváci: 14.370.

Sparta: F. Novotný - Piskáček, Gernát, Švrček, Kalina, Eminger, Nedomlel, J. Mikuš - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Smejkal, Klimek, Forman - Ihnacak, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Jaroměřský, Houdek, J. Galvas - Roman Vlach, J. Knotek, Laš - Eberle, Sundher, Burian - T. Mikúš, Herman, Holec - Kotala, P. Mrázek, Matai. Trenéři: Venera a Tomajko.