Momentka z utkání Pardubice - Olomouc.

Momentka z utkání Pardubice - Olomouc. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubice jsou zase poslední. Tápe i Litvínov a Kometa. Sparta vyhrála

• 108
Euforie je pryč, hokejisté Pardubic zase prohráli a spadli na poslední místo extraligy. Východočeši selhali v domácí bitvě proti Olomouci, které podlehli 2:3 po nájezdech, čehož využily Karlovy Vary. Ty překvapivě porazily rozjetý Hradec 3:2.

Pardubice může tato ztráta mrzet o to víc, že se jim Olomouc na dvanáctém, a tedy nebarážovém místě, vzdálila už na rozdíl dvanácti bodů.

Přiostřovat se začíná i bitva o desítku zaručující postup do předkola play-off. Vypadl z ní Zlín, jenž svůj zápas 42. kola ve Vítkovicích sice hraje až 21. února, ale momentálně má odehráno stejně zápasů jako Mladá Boleslav.

Právě Středočeši poskočili na desátou pozici po těsném vítězství 1:0 nad Kometou. Brno prohrálo čtvrté z posledních pěti zápasů. Devátá je Plzeň, jež zvládla domácí duel se sedmých Chomutovem a zvítězila 4:1.

Dařit se přestává Litvínovu, který prohrál potřetí za sebou, tentokrát dostal doma lekci od Třince, který mu nasázel čtyři góly v první třetině, po níž bylo o výsledku rozhodnuto.

V repríze loňského finále uspěla Sparta, která udolala Liberec 4:3 po samostatných nájezdech.

Plzeň - Chomutov 4:1

Chomutov se dostal do vedení po hodně nepřehledné situaci před plzeňskou brankou, kdy po nahození Vondrkovi skončil puk v síti. Sudí gól připsali Tomicovi. Ten mohl za pár minut zvýšit, ale zblízka přestřelil. A tak po změně stran přišel obrat. V čase 27:17 vyrovnával Indrák v přesilovce po dalším závaru a vedení strhl na domácí stranu kanonýr Kubalík bombou z mezikruží. Ten také v úvodu třetí části náskok svého týmu zvýraznil. Definitivně rozhodl Tomáš Svoboda.

Brankář Plzně Matěj Machovský v akci.
Hokejisté Chomutova slaví gól.
Do bitky se pustili Lukáš Pulpán z Plzně (vlevo) a Petr Koblasa z Chomutova.
Plzeňský Dominik Kubalík slaví gól.

Ladislav Čihák (Plzeň): „První třetina od nás nebyla dobrá. Tlak jsme měli pouze optický, chyběl nám pořádný tlak do brány. Soupeř byl z brejků hodně nebezpečný. Do druhé třetiny jsme hráče nabádali k tomu, aby chodili do brány častěji. To jsme dodrželi a v přesilovkách jsme dvěma góly stav otočili. Zlepšili jsme pohyb a hráli jsme dobře s pukem. Tím, že jsme zbytečně neztráceli puky, jsme nepustili soupeře k jeho smrtícím protiútokům. Ve třetí třetině jsme chtěli pokračovat v aktivní hře, ne zbytečně čekat vzadu. Hráči to splnili, přidali další dva góly a zaslouženě jsme vyhráli.“

Jan Šťastný (Chomutov): „Před utkáním jsme hráčům zdůrazňovali, že jestli chceme uspět, musíme být stoprocentně koncentrovaní a držet se naší taktiky. Chtěli jsme hrát co nejvíc v pěti a nepouštět Plzeň do tlaku a přesilovek. Od začátku jsme neměli dobrý pohyb a nebyli jsme důrazní v osobních soubojích. Paradoxně jsme se šťastnou brankou dostali do vedení. Ve druhé třetině jsme čekali enormní plzeňský tlak, který také přišel. Jejich důraz před brankou nám dělal velké problémy a dali nám z tohoto prostoru dva góly. Po druhé třetině jsme se mohli vrátit do hry jedině aktivním pojetím, ale to se nám proti soupeři, kterého byl plný led, nepodařilo. Mrzí nás, že se nám zápas vůbec nevydařil.“

Branky a nahrávky: 28. Indrák (Lev), 38. D. Kubalík (Indrák), 43. D. Kubalík (Kracík), 48. T. Svoboda (Hrnka) - 14. Tomica. Rozhodčí: Pešina, Bejček - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:9, navíc Preisinger - Flemming oba 10 min. Využití: 2:0. Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0. Diváci: 5758.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Pulpán, Frühauf, Moravčík - Kratěna, Kracík, D. Kubalík - Indrák, Stach, Lev - M. Chalupa, Preisinger, T. Svoboda - Vondráček, Koreis, Hrnka. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

Chomutov: J. Laco - Flemming, Dlapa, Rutta, Kudělka, J. Mrázek, Skinner, R. Havel, L. Chalupa - Vondrka, Huml, Tomica - D. Kaše, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín - Hlava, Šťovíček, Lauko. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Mladá Boleslav - Kometa 1:0

V hodně vyrovnaném utkání mohli jít do vedení Brňané, jenže Kvapil selhal při trestném střílení. Dobře si sice roztáhl brankáře Maxwella, ale pak trefil jeho beton. Od té doby měli vážnější šance paradoxně domácí. Neuspěl po sólu Vampola, Hyka přestřelil a Látal kotouč do sítě také neprocpal. Rozhodnutí přišlo v čase 44:32: Štenlc přišel o puk, Klepiš našel mezi obránci Žejdla, jenž se trefil mezi beton a vyrážečku Čiliaka.

Boris Žabka (Mladá Boleslav): „Šlo o vyrovnané utkání. Chtěli jsme konečně bodovat se soupeřem z horních pater tabulky, ale měli jsme horší začátek, kdy jsme nevyužívali zisk pásma ke střelbě. Pak jsme si k tomu něco řekli a od druhé třetiny jsme to změnili. Samozřejmě nás podržel brankář Maxwell. Nakonec to rozhodl jediný gól. Dnes to jsou týmově uhrané tři body.“

Kamil Pokorný (Kometa): „Bylo to vyrovnané utkání, v jehož začátku jsme byli více na puku, domácí pak hrozili z typických brejků. Postupem času bylo jasné, že rozhodne první gól. My jsme byli na tahu první, měli jsme nájezd i dvě přečíslení. Pak měla Boleslav v závěru druhé třetiny dvě šance, ale oba gólmani chytali výborně. Tu jednu chybu jsme pak bohužel udělali my a soupeř ji potrestal, díky čemuž bere tři body. Nám chybí více střelby a větší tlak do brány. Dnes jsme několik situací přehráli. V takovém zápase to pak je problém, pokud nedáme ani jeden gól.“

Branka a nahrávka: 45. Žejdl (Klepiš). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 1:2. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0. Diváci: 3650.

Mladá Boleslav: Maxwell - T. Voráček, Stříteský, Jan Hanzlík, Kurka, Bernad, Kučný, od 21. navíc Štich - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Pacovský - M. Látal, Vampola, Urban - Žejdl, Jonák. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Kometa: Čiliak - Štencel, O. Němec, Gulaši, Trška, Malec, Bartejs, L. Vágner - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - H. Zohorna, J. Hruška, M. Kvapil - Dočekal, V. Němec, Haščák - R. Zohorna, F. Dvořák, Mallet - Dymáček. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Litvínov - Třinec 1:4

Třinec rozhodl o vítězství v první třetině. První gól dal v přesilovce Kane, pak se trefil Petružálek po pěkném průniku a bekhendové kličce, no a nakonec proměnil trestné střílení Adamský, jenž procpal gólmanovi puk mezi betony. Definitivně domácí zchladil v čase 17:59 Doudera, jenž po sedmi vteřinách využil ránou od modré přesilovku. Jeho rána břinkla do tyčky a zapadla do sítě. V závěru jen kosmeticky upravil výsledek Válek.

Darek Stránský (Litvínov): „Z naší strany byla první třetina příšerná jak výsledkově, tak herně, protože jsme se úplně rozsypali. Za stavu 0:3 to vypadalo, že nám tam napadají i další branky. Dělali jsme obrovské chyby. Zbytek utkání se Třinec nikam nehnal, měl nahráno. My jsme se snažili, ale jsme velice neproduktivní, nejsme schopni proměnit přesilové hru, to nás sráží.“

René Mucha (Třinec): „Celé utkání rozhodla první třetina, kdy jsme byli úspěšní. Odskočili jsme na rozdíl čtyř branek a udrželi jsme to až do konce. Celý tým zaslouží pochvalu, včetně brankáře. Výborně jsme hráli oslabení i přesilové hry.“

Branky a nahrávky: 52. Válek (V. Hübl, Lukeš) - 8. Kane (Dravecký, Irgl), 12. Petružálek, 15. Adamský z trest. střílení, 18. M. Doudera (Hrňa). Rozhodčí: Hejduk, Pražák - Gerát, Hynek. Vyloučení: 7:10, navíc Z. Sklenička (Litvínov) 10 min. Využití: 1:2. Třetiny: 0:4, 0:0, 1:0. Diváci: 4320.

Litvínov: Janus (21. Petrásek) - Gula, Kubát, T. Pavelka, K. Pilař, F. Pavlík, Z. Sklenička, od 30. navíc Kokeš - M. Hanzl, V. Hübl, Lukeš - Jurčík, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, Válek, Trávníček - Martynek, K. Reichel, Gerhát. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Třinec: Hrubec - Nosek, Galvas, Krajíček, Hrabal, Jank, M. Doudera - Dravecký, Cienciala, Rákos - Irgl, Kane, Adamský - Hrňa, Marosz, J. Petružálek - Klimenta, Špirko, Jašek. Trenéři: Kýhos a Mucha.

Karlovy Vary - Hradec Králové 3:2

Karlovy Vary k překvapivému vítězství nasměroval Skuhravý, jenž ve 12. minutě otevřel skóre pro něj netypickou střelou od modré. Náskok domácích zvýraznil po změně stran Kindl dorážkou Sičákovy rány. Hradec vrátil do hry Pláněk také ranou od modré, ale hosté doplatili na nedisciplinovanost: šli do tří a přesilovku pět na tři využil Skuhravý. Domácí už svůj náskok udrželi, byť snížil Dragoun.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Jsme rádi, že jsme prorazili tu nepříjemnou sérii, kterou jsme měli s Hradcem tuto sezónu, ale i dlouhodobě, když se nám podařilo vstřelit tři góly a zápas vyhrát. Pro nás bylo hodně důležité, že jsme si pomohli přesilovkou pět na tři, kdy jsme konečně vstřelili gól a odskočili na 3:1. Věděli jsme, že závěr bude těžký a že to Hradec nezabalí a bude se snažit s výsledkem něco udělat. Opravdu nás zatlačil, bylo vidět, že chce vyrovnat, tam jsme chvilkami zbytečně zmatkovali. V těchto situacích je třeba zachovat chladnou hlavu. Jsme, ale rádi, že jsme ten zápas dotáhli za tři body do vítězného konce. Musím kluky pochválit, že jsme to tentokrát zvládli.“

Tomáš Martinec (Hradec Králové): „Neodehráli jsme dobrý zápas. Dvě třetiny jsme se do něj vůbec nemohli dostat, odskakovaly nám puky, i díky výkonu domácích, kteří měli lepší pohyb a vyhrávali osobní souboje. Měli jsme spoustu vyloučených, nepomohli jsme si tentokrát ani přesilovkami. Ve třetí části jsme se sice zvedli a zlepšili pohyb, měli jsme tlak do brány, ale bohužel už se nám podařilo jen snížit. Domácí zaslouženě vyhráli.“

Branky a nahrávky: 12. Skuhravý (D. Kindl, Vachovec), 26. D. Kindl (Sičák), 35. Skuhravý (Harant, D. Kindl) - 29. Pláněk, 54. Dragoun (Gregorc, Dietz). Rozhodčí: Lacina, R. Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:7, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 1:0, 2:1, 0:1. Diváci: 2364.

Karlovy Vary: Honzík - Dujsík, Harant, M. Rohan, Sičák, Baldajev, Tomáš Dvořák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - D. Kindl, Skuhravý, Vachovec - Gorčík, Dušek, Stloukal - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Hradec Králové: Kacetl - Čáp, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk - Jarůšek, Červený, Šimánek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Köhler, Dragoun, Picard - R. Pavlík, T. Knotek, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Pardubice - Olomouc 2:3N

Nahodil otevřel skóre po pěkné přihrávce Rolinka, ale hosté výsledek otočili. V čase 34:32 vyrovnal Vlach a osm minut před koncem ujel ve vlastním oslabení Herman, byl faulovaný, jenže proměnil trestné střílení. Pardubice však přece jen přesilovku využily a vyrovnaly, když Sýkora napřáhl na modré. Nakonec se však radovala Olomouc, v samostatných nájezdech byl úspěšný jen Strapáč.

Miloš Holaň (Pardubice): „Utkání mohlo hodně napovědět a napovědělo. Chtěli jsme hrát na začátku aktivně, ale bohužel hned ve třetí minutě jsme udělali faul ve středním pásmu, takže jsme se moc nedostali do tempa. Neměli jsme dobrý pohyb, ale paradoxně jsme vedli. Na druhou třetinu jsme museli v kabině zvýšit hlas a na ledě se to projevilo, ale znovu jsme dostali vlastní gól. Opakuje se to už třetí zápas, co jsem u týmu. Pořád jsme měli spoustu šancí na vítězství, možnosti byly i v prodloužení, navíc jsme nevyužili přesilovky pět na tři. Z výsledku jsme zklamaní.“

Jan Tomajko (Olomouc): „Věděli jsme, že je to velmi důležitý zápas, protože jsme v tabulce před Pardubicemi. A povedlo se nám získat dva body. Jsou to pro nás body zlaté a jsme za ně velice spokojení.“

Branka a nahrávky: 9. Nahodil (Rolinek, Redenbach), 53. P. Sýkora (Redenbach) - 35. Roman Vlach (Strapáč), 53. Herman z trest. střílení. rozhodující sam. nájezd Strapáč. Rozhodčí: Šír, Rohatsch (Něm.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1. Diváci: 7315.

Pardubice: J. Hübl - L. Havlík, Schaus, Čáslava, Nedbal, Zajíc, Bokroš, Ščotka, Leduc - P. Sýkora, Redenbach, Rolinek - J. Sýkora, D. Tomášek, Hubáček - M. Beran, Nahodil, F. Zadina - Starý, Poulíček, Bárta. Trenéři: Holaň, Marek a Janecký.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Ondrušek, Jaroměřský, Rašner, Houdek, J. Galvas - Skladaný, J. Knotek, Laš - Eberle, Roman Vlach, Strapáč - T. Mikúš, Herman, Holec - Fořt, P. Mrázek, Matai. Trenéři: Venera a Tomajko.

Sparta - Liberec 4:3N

Pro Spartu vypadalo utkání slibně: nejdřív ji dostal do vedení bývalý hráč Liberce Řepík, jenž po brejku pohotovou střelu zaskočil brankáře Willa, a posléze Kanaďan Deveaux doklepával do sítě po další přesné nahrávce Hlinky. Jenže Svačina po podobné akci snížil a čtyři vteřiny před druhou sirénou vyrovnal Vlach, jehož vyzval příhrou od zadního mantinelu Lakatoš. A obrat dokonal Jelínek nečekanou střelou z ostrého úhlu. Jenže Sparta vyrovnala dvě minuty před koncem a v nájezdech rozhodl Vrána.

Zdeněk Moták (Sparta): „Bylo to vysoce kvalitní utkání. Obě mužstva dobře bruslila i dobře střílela, byly tam šance na obou stranách. My jsme po vedení 2:0 začali trošičku ztrácet v osobních soubojích. Byli jsme málo důrazní a z toho rezultoval pro nás nepříjemný stav 2:3. Díkybohu se nám utkání podařilo dovést do remízového stavu. I v prodloužení, kdy jsme hráli oslabení tři proti čtyřem, jsme měli dostatek štěstí k tomu, abychom potom mohli to utkání dovést v nájezdech do vítězného konce. Jsme šťastní, že se nám to podařilo.“

Filip Pešán (Liberec): „Zápas byl velmi kvalitní, emotivní a plný neproměněných i proměněných šancí. Byl i plný soubojů, takže v něm bylo všechno, co k hokeji patří. Diváci se bavili. Jsem rád, že se nám podařilo utkání ze stavu 0:2 otočit. V závěru jsme neudrželi těsné vedení tím, že jsme nedostali kotouč z pásma ven tak, jak jsme potřebovali. Soupeř prokázal svoji sílu a my jsme byli v nájezdech nikoliv míň šťastní, ale rozhodně míň zruční.“

Branky a nahrávky: 6. Řepík (J. Hlinka, Eminger), 26. Deveaux (J. Hlinka, P. Vrána), 58. Kumstát (J. Mikuš), rozhodující sam. nájezd P. Vrána - 30. Svačina (Bližňák, Ordoš), 40. J. Vlach (Bližňák, Lakatoš), 50. P. Jelínek. Rozhodčí: Hribik, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 8:6, navíc P. Jelínek (Liberec) 10 min. Bez využití. Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1. Diváci: 8566.

Sparta: Pöpperle - Eminger, J. Mikuš, Švrček, Kalina, Gernát, Nedomlel - Řepík, P. Vrána, J. Hlinka - Deveaux, Klimek, Forman - Ihnacak, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Liberec: Will - R. Šimek, Ševc, Jánošík, Vitásek, Pyrochta, Derner, Plutnar - Svačina, P. Jelínek, Ordoš - Valský, Bulíř, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - Lakatoš, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.