Momentka z utkání Plzeň - Hradec Králové.

Momentka z utkání Plzeň - Hradec Králové. | foto: Petr EretMAFRA

Hradec Králové vyhrál v Plzni a na vedoucí Třinec ztrácí už jen bod

• 12
Hokejisté druhého Hradce Králové vyhráli v předehrávce 39. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 3:2 a přiblížili se vedoucímu Třinci na rozdíl bodu. O páté výhře Mountfieldu z posledních šesti zápasů rozhodl v 38. minutě Aleš Jergl. Indiáni prohráli třetí z uplynulých čtyř duelů, ale doma neuspěli poprvé po sérii pěti vítězství.

Plzeň, která nastoupila bez zraněného švédského útočníka Blomstranda, mohla ve 3. minutě otevřít skóre, ale Marcel z dorážky bekhendem trefil z boku levou tyč. V čase 8:50 se domácí radovali z vedení. Po rychlém brejku po Kodýtkově přihrávce stihl usměrnil u levé tyče z úhlu puk do odkryté branky Schleiss.

Ve 12. minutě při Lalancetteově vyloučení nejdříve pomohla hostům horní tyč po Bulířově ráně a vzápětí i po střele Martina Langa. Hradec Králové se dočkal vyrovnání 14 sekund před koncem první třetiny. Po Kindlově chybné rozehrávce sice Orsava v první šanci bekhendovým zakončením Svobodu nepřekonal, ale po pokračujícím závaru nakonec z dorážky uspěl.

Plzeň - Hradec

sledovali jsme v podrobné reportáži

Při Orsavově vyloučení ukryl Dzierkalsovu střelu Lukeš v lapačce a ve 26. minutě Mountfield otočil stav. Kevin Klíma si vyměnil puk s Lamperem a mohl slavit branku, zatímco asistent se těžce sbíral z ledu po nárazu do zadního mantinelu. Při Mertlově vyloučení měl možnost zvýšit Kelly Klíma.

Mertl krátce po návratu z trestné lavice ujel bránícímu Jerglovi a blafákem do forhendu vyrovnal. V polovině utkání mohl hostům vrátit vedení v přečíslení Orsava. Při trestu kapitána Východočechů Smoleňáka zlikvidoval Lukeš Mertlovu šanci. Z tlaku už po skončení přesilovky sice dostal puk do branky Thorell, ale gól kvůli Bulířově přihrávce rukou neplatil.

V 38. minutě sebral za brankou Kvasničkovi puk Lev, který jej předal volnému Jerglovi a ten jej po forhendovém blafáku poslal k levé tyči. Další šance Východočechů měli Miškář a Oksanen, ale Svoboda udržel jen jednobrankový rozdíl.

Plzeňský Marcel Marcel v šanci přes hradeckým brankářem Štěpánem Lukešem.

Plzni nepomohlo k vyrovnání vyloučení Kevina Klímy v závěru druhé třetiny ani další přesilovka po Pavlíkově faulu, kdy měl opět příležitost Mertl. Na druhé straně neuspěl s tečí před brankou Oksanen. Ve 49. minutě po rychlém brejku uvolnil Schleiss Musila, ale Lukeš jeho šanci zmařil. V závěrečné power play hosté náskok uhájili a Oksanen ještě sekundu před koncem netrefil zblízka prázdnou plzeňskou branku.

Václav Baďouček (Plzeň): „Měli jsme dobrou první třetinu a šli jsme do vedení. Bohužel fatální chybou jsme se o něj připravili. Následně chyba před třetí brankou, to se hned tak často nevidí. Když takto silnému soupeři nabídneme góly na podnose, tak je to hrozně těžké. Byť jsme přesilovky hráli dobře a vytvářeli jsme si šance, tak nám to tam dnes z nich nespadlo. To byl asi důvod, proč si hosté odvážejí všechny tři body.“

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Chtěl bych dnes vyzdvihnout hlavně kluky v oslabeních, kteří odbránili silné přesilovky Plzně. To nás udrželo ve hře, protože vyloučených jsme měli hodně. Kluci to zvládli a v závěru nás podržel i Štěpán Lukeš, když chytil jasnou gólovou šanci ze situace dva na jednoho.“

HC Škoda Plzeň - Mountfield Hradec Králové 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)

Branky: 8:50 Schleiss (Kodýtek, Musil), 27:47 Mertl (Kodýtek) - 19:46 Orsava (Gaspar), 25:02 Klíma 34 (Lamper), 37:06 Jergl (Lev). Rozhodčí: Vladimír Pešina, Roman Svoboda - Lukáš Kajínek, Michal Axman. Diváci: 1000.

HC Škoda Plzeň: Svoboda - Čerešňák, Kaňák - Budík, Graňák - Kindl, Lang - Kvasnička - Dzierkals , Lang, Mertl - Bulíř, Dufek, Suchý - Kodýtek, Musil, Schleiss - Malát, Marcel, Thorell

Mountfield Hradec Králové: Lukeš - Blain, Nedomlel - Kalina, Pavlík - Gaspar, McCormack - Šalda - Lalancette, Lev, Smoleňák - Jergl, Klíma 34, Oksanen - Koukal, Orsava, Pilař - Klíma 67, Lamper, Miškář