JE TAM. Rozhodčí signalizuje jasně, Chomutovský Michal Vondrka překonal Karla...

JE TAM. Rozhodčí signalizuje jasně, Chomutovský Michal Vondrka překonal Karla Vejmelku v brance Komety. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kometa dostala dva góly za 13 vteřin a padla, Plzeň je už předposlední

• 102
Hokejisté Plzně neprožívají povedený vstup do nové sezony. Západočeši po prohře 2:4 v Pardubicích klesli na předposlední místo tabulky. V čele extraligy zůstává po 12. kole Kometa, která prohrála v Chomutově 3:4 v prodloužení. Bodově se na ní však dotáhl Třinec.

Slezané mohli jít dokonce do čela, jenže nezvládli domácí souboj s Mladou Boleslaví za tři body, byť v utkání vedli 2:0. Vítězství 3:2 zajistil až v desáté sérii nájezdů penaltový specialista Zbyněk Irgl.

Třetí je Chomutov díky lepšímu skóre právě před Boleslaví. Na tuhle dvojku už dotírá pátý Litvínov, jenž doma přehrál mistrovský Liberec 3:2 v prodloužení - rozhodl o tom gólem 3,9 vteřiny před koncem veterán Viktor Hübl.

Toto kolo bylo vůbec speciální na prodloužení, dospěl do něj totiž také duel ve Zlíně, kde hrál Hradec Králové. Domácí nakonec zvítězili 3:2 díky ráně beka Kotvana od modré čáry v početní výhodě.

V poslední duelu vyhrály Vítkovice v Olomoucí 4:2. Souboj mezi Spartou a Karlovými Vary se dohrává až v úterý.

Pardubice - Plzeň 4:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Plzeň se dostala dvakrát do vedení, ale domácí pokaždé vyrovnali. Poprvé reagoval Rohlík na Kubalíkovu parádní trefu, kterou zamířil do šibenice, podruhé vyrovnal v čase 48:15 Tomášek v přesilovce poté, co hosté vedli téměř dvacet minut po druhé trefě Kubalíka. Pardubice se nakonec díky odhodlání dočkaly vítězství. V čase 57:39 rozhodl Nahodil, jenž se v přesilovce dostal k opakované dorážce. Definitivně rozhodl minutu před koncem druhý gólem Tomášek - tentokrát do prázdné branky.

Pavel Rohlík (Pardubice): „Do utkání jsme vstoupili aktivně, avšak první třetina připomínala úterní zápas se Zlínem, kdy jsme opticky nehráli špatně, ale nedařilo se nám v zakončení a neměli jsme tlak do branky. O první pauze byla v kabině bouřka, s Michalem Mikeskou jsme hráčům vysvětlili, že sice hrajeme hezky, ale nejdeme do branky. To se pak změnilo. A ačkoliv se zápas nevyvíjel pro nás dobře, dvakrát jsme prohrávali, tak jsme si šli za vítězstvím. Ukázalo se, že to mužstvo je silné a že bylo jen otázkou, kdy se probudí.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Narazily na sebe celky, jež jsou dole v tabulce a které věděly, o co hrají. Nám se podařila první třetina, vyhráli jsme ji 1:0 a vedení jsme drželi i po čtyřiceti minutách. Měli jsme to ve svých rukou, ale ve třetí třetině jsme se dopustili hloupých faulů. Dnes jasně rozhodly přesilovky, protože my jsme z pěti nedali ani jeden gól, zato soupeř ze stejného počtu proměnil dvě a otočil zápas. Musíme jít poctivou cestou dál, abychom se dostali v tabulce výš.“

Branky a nahrávky: 31. M. Rohlík (Poulíček), 49. D. Tomášek (F. Novák, H. Zohorna), 58. Nahodil (Hubáček), 59. D. Tomášek (Ovčačík) - 18. D. Kubalík, 31. D. Kubalík (Kracík, Slovák). Rozhodčí: Pražák, Hodek - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Třetiny: 0:1, 1:1, 3:0. Diváci: 6018.

Pardubice: Štěpánek (31. Maxwell) - Ščotka, Čáslava, Bokroš, F. Novák, Ovčačík, Leduc - P. Sýkora (21. M. Rohlík), Nahodil, Hubáček - Mallet, D. Tomášek, Rolinek - Bárta, T. Kaut, H. Zohorna - Panna, Poulíček, Klimenta. Trenéři: V. Martinec, P. Rohlík, Mikeska a K. Beran.

Plzeň: Machovský - Čerešňák, Pulpán, Slovák, D. Sklenička, Němeček, Moravčík - Indrák, Kracík, D. Kubalík - Vondráček, Kratěna, Johnson - Yellow Horn, Hrnka, T. Svoboda - Schleiss, Koreis, Lev. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.

Třinec - Mladá Boleslav 4:3N

Třinci se povedl parádní vstup do druhé třetiny, kdy dal během 29 vteřin dva góly. Poprvé skóroval Petružálek, jenž v přesilovce propálil brankáře ranou bez přípravy, podruhé Rákos tečoval Krepsovu ránu. Boleslav ale dokázala srovnat, když snižoval Pospíšil (v početní výhodě) střelou z úhlu a druhý gól přidal Lenc. Domácí se sice dostali znovu do vedení na začátku třetí části, jenže to byl opět Lenc, jenž v přesilovce znovu vyrovnal. Utkání nakonec dospělo do nájezdů a rozhodnutí přišlo až v desáté sérii, kdy se prosadil specialista Irgl.

Vladimír Kýhos (Třinec): „První třetina byla vyrovnaná a opatrnější z obou stran. Ve druhé jsme se dostali do vedení 2:0, ale soupeř se pak dostal do tlaku. My se v něm nechovali dobře. Místo abychom to vyhazovali ven, jsme chtěli hrát hokej. Soupeř toho využil a vyrovnal. Na Boleslavi byla vidět síla kolektivu a to, že tam hraje hodně kluků, kteří tady hráli. Jejich motivace byla vidět. Remíza byla zasloužená, se dvěma body jsme spokojení.“

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „První třetinu jsme odehráli velmi dobře a aktivně, bohužel jsme nevstřelili gól. Druhá třetina pro nás bohužel začala až za stavu 2:0 pro soupeře. Vážíme si, že jsme to dokázali vyrovnat. Pak jsme znovu v úvodu třetí třetiny dostali gól na 2:3, ale musím složit velký kompliment mužstvu za předvedený výkon. S hrou jsme velmi spokojeni, bohužel jsme druhý bod neurvali, protože jsme neproměnili asi pět mečbolů.“

Branky a nahrávky: 23. J. Petružálek (Dravecký, Roth), 24. Rákos (Kreps, Dravecký), 42. Marosz (J. Petružálek, M. Růžička), rozhodující sam. nájezd Irgl - 29. Pospíšil (Trončinský, M. Látal), 33. Lenc (Vampola, M. Látal), 50. Lenc (Trončinský, Hyka). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:2. Třetiny: 0:0, 2:2, 1:1. Diváci: 4857.

Třinec: Hrubec - Roth, Linhart, Hrabal, M. Doudera, Nosek, Galvas, od 21. navíc Jank - M. Růžička, Marosz, J. Petružálek - Dravecký, Kreps, Rákos - Irgl, Polanský, Adamský - Hrňa, M. Kovařčík, Jašek. Trenéři: Kýhos, Mucha, B. Kopřiva.

Mladá Boleslav: Lukáš - Stříteský, Voráček, Hanzlík, Kurka, Kučný, Trončinský, Štich - M. Látal, Vampola, Lenc - Ďurač, Urban, L. Pabiška - Hyka, Klepiš, Jiránek - Pospíšil, Žejdl, Jonák. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Litvínov - Liberec 3:2P

Liberec se dostal do vedení díky rychlému kontru, na jehož konci doklepával po závaru před brankou puk do sítě Špaček. Litvínov však výsledek ve druhé části otočil: nejprve vyrovnával Nejezchleb ve dvojnásobné přesilovce a posléze Hořava zužitkoval i pokračující klasickou početní výhodu. Jenže hosté díky Vlachovu v závěru prostřední části srovnali a nakonec se šlo až do prodloužení. V něm rozhodl veterán Hübl v přesilovce 3,9 vteřiny před koncem - po krásné kombinaci dával do prázdné branky.

Radim Rulík (Litvínov): „Tušil jsem, že Liberec tady bude chtít vyhrát. To chce každé mužstvo, ale oni to podpořili ještě tím, že padali do střel a spoustu jich zblokovali. Hráli úplně nadoraz. Bylo těžké navázat na výkon proti Spartě. Vstup do zápasu jsme měli velice dobrý, bohužel jsme nedali branku. Od druhé půlky první třetiny se Liberec zlepšil, srovnal s námi krok a začal být velice nebezpečný. Ve druhé třetině jsme se vrátili do zápasu, vedli jsme 2:1, ale pak jsme inkasovali gól, kterému jsme mohli zabránit. Ve třetí třetině nás Liberec zatlačil, ubránili jsme to a vynikající byl gólman. Za to jsme byli odměnění v prodloužení, kdy jsme dali rozdílový gól.“

Filip Pešán (Liberec): „Věděli jsme, že Litvínov vyhrává zápasy v přesilovkách. Připravovali jsme se na to a plán byl hrát v pěti. Přesilovky byly 6:1 pro domácí, dali v nich tři góly, takže plán evidentně nevyšel. My jsme naivním chováním na ledě a neproměňováním šancí, speciálně v prodloužení, uhráli jen bod.“

Branky a nahrávky: 25. Nejezchleb (Sörvik, Lukeš), 27. M. Hořava (Trávníček, K. Reichel), 65. V. Hübl (Lukeš, Nejezchleb) - 16. D. Špaček (Ordoš, Bartovič), 40. J. Vlach (D. Špaček). Rozhodčí: Horák, Hejduk - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 1:6. Využití: 3:0. Třetiny: 0:1, 2:1, 0:0. Diváci: 5246.

Litvínov: Janus - Gula, Strejček, T. Pavelka, Sörvik, Kokeš, Z. Sklenička - Stříbrný, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, Nejezchleb. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Mojžíš, Pyrochta - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - Bartovič, J. Mikyska, Ordoš - J. Stránský, Vantuch, J. Vlach - D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Chomutov - Kometa 4:3P

Chomutovu se povedl parádní kousek a dal Kometě dva góly během pouhých třinácti vteřin! Poprvé skóroval Vondrka švihem k tyči, podruhé důrazný Skokan po nahození z rohu. Brno se však díky Kvapilovi vrátilo na začátku druhé části do hry, jenže v čase 37:27 ho zchladil Poletín, jenž se prosadil v brankovišti. Kometa přesto na začátku třetí části znovu snížila a necelé dvě minuty před koncem dokonce vyrovnala: to ukázal své hokejové ruce Kvapil, který se proháčkoval změtí hokejek. Stačilo to na bod, protože po 57 vteřinách prodloužení rozhodl Vondrka, jenž využil přečíslení.

Jan Šťastný (Chomutov): „Začali jsme, jak jsme chtěli, za což bych chtěl kluky pochválit. Byli jsme nepříjemní, důrazní a vycházeli jsme ze zodpovědné obrany. Bylo důležité, že jsme po prvním inkasovaném gólu rychle odskočili na 3:1. Měli jsme hodně šancí, kdy jsme mohli rozhodnout a brát tři body, ale Kometa je silný soupeř a ukázala svou sílu. Trochu nás mrzí závěr, ale na druhou stranu jsme v prodloužení získali druhý bod. Kdyby nám to někdo řekl před zápasem, tak bychom dva body vzali.“

Petr Haken (Kometa): „Gratuluji domácím, protože bylo vidět, že na nás byli připravení. My jsme v první třetině měli špatný pohyb a nechali jsme se trošku uspat výbornou ofenzivou domácích. Po prohraném souboji jsme dostali první branku a hned po tlaku do branky druhou. Potom jsme se probrali a byli chvílemi lepší, ale nebyli jsme schopní se prosadit. Jsme hrozně rádi, že jsme za stavu 1:3 třetí třetinu zvládli srovnat, za což chci hráče pochválit. V prodloužení se dva hráči srazili a my dostali gól v přečíslení.“

Branky a nahrávky: 14. Vondrka (Huml), 15. Skokan (Kämpf), 28. Poletín (Račuk, Flemming), 61. Vondrka (Huml) - 22. M. Kvapil (M. Erat), 44. Zaťovič (O. Němec, Vejmelka), 59. M. Kvapil (M. Erat, O. Němec). Rozhodčí: Pešina, M. Petružálek - Rozlílek, Kokrment. Vyloučení: 9:9, navíc Poletín - Vincour oba 10 min. Využití: 0:2. Třetiny: 2:0, 1:1, 0:2. Diváci: 5077.

Chomutov: Laco - Rutta, Kudělka, Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, J. Mrázek - Račuk, Huml, Vondrka - D. Kaše, V. Růžička ml., Tomica - Skokan, Kämpf, Poletín - Hřebejk, Šťovíček, Koblasa. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Kometa: Vejmelka - O. Němec, Štencel, Kováčik, Gulaši, Trška, Malec, L. Zábranský ml. - M. Erat, Nečas, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, Čermák, J. Káňa - Dostálek, J. Hruška, Dočekal - Kratochvíl. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Zlín - Hradec Králové 3:2P

Hradec se dostal do vedení hned zkraje zápasu, kdy Nedvídek dokázal dorazit do sítě puk po nahození, které brankář Kašík neudržel. Zlín však skóre otočil: Bukarts se prosadil po parádní individuální akci neméně parádní střelou do pravého horního růžku a když dal Holík v čase 55:38 gól na 2:1, zdálo se, že domácí míří za vítězstvím. Jenže radost fanouškům vydržela jen 19 vteřin, než vyrovnal Džerinš po skrumáži před Kašíkem. Duel nakonec dospěl do prodloužení, jenže v něm se nechal vyloučit Bednář a Kotvan výhodu využil ranou od modré.

Juraj Jurík (Zlín): „Velmi vydřené dva body, a to i vzhledem k sestavě. Byl to pro nás čtvrtý zápas v krátké době a hubené sestavě. Jenom škoda, že jsme neudrželi na konci vedení, ale dva body jsou velice dobré.“

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Máme bod, ale to je málo z dnešního zápasu. Měli jsme mírnou herní převahu v první třetině a větší v té třetí, nedokázali jsme však dávat góly. Zklamali jsme v zakončení, kluci si dávali si přednost. Zlín získal dva body díky stoprocentnímu využití přesilovek.“

Branky a nahrávky: 28. Bukarts (Chytil), 56. P. Holík (Bukarts, Kotvan), 62. Kotvan (P. Holík) - 5. Nedvídek (Pavlas, Potulny), 56. Džerinš (Štajnoch, Jarůšek). Rozhodčí: Šír, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1. Diváci: 4099.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, Chytil - Štumpf, Podešva, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a R. Hrazdira.

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Newton, Štajnoch, Gregorc, Pavlas, Dietz, Čáp - Jarůšek, Džerinš, Šimánek - Bednář, Potulny, Köhler - T. Knotek, Dragoun, Nedvídek - J. Veselý, Kopta. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.

Olomouc - Vítkovice 2:4

Olomouci se povedlo jít do vedení už v 7. minutě. Po zásluze, Herman měl však i štěstí, protože mu ujel puk, přesto ho dokázal dojet a zamířit nad lapačku gólmana Bartošáka. Vítkovice nastartoval k obratu vlastní gól domácích, kteří si srazili puk do vlastní klece. Obrat zajístil v polovině utkání Klok nahozením od modré, které propadlo až do sítě. Definitivně rozhodl v čase 44:21 Kolouch v přesilovce a nic na tom nezměnilo Jaroměřského snížení. Naopak definitivní pojistku přidal do prázdné branky Olesz.

Zdeněk Venera (Olomouc): „Mrzí mě porážka, protože je to několikátý zápas po sobě, kdy jsme opticky lepší, máme šance, ale góly dáváme hodně těžko. Sparta nebo Kometa by za takové převahy vedly po první třetině 3:0, my jsme ty góly nedali. Soupeře nedorazíme, neodskočíme, soupeře staví na nohy vyrovnávací gól a zápasy dopadají jinak. Asi budeme muset zase hrát škaredý hokej bez šancí, protože ze šancí góly nedáváme a body nemáme. Jsou to zasloužené body pro Vítkovice. My budeme bojovat o body venku v Brně a v Litvínově.“

Pavel Trnka (Vítkovice): „V první třetině to byl od nás velice laxní výkon. Trošku to souviselo tím, že máme mladou obranu, soupeř to věděl, hrál na to a dostával nás pod tlak. Můžeme být rádi, že jsme to přežili za stavu pouze 0:1. Od druhé třetiny se nám to povedlo změnit, podali jsme bojovný a urputný výkon. Jsme rádi za šťastné vítězství.“

Branky a nahrávky: 7. Herman (Fořt, Burian), 50. Jaroměřský (Herman, Fořt) - 26. D. Květoň, 31. Klok (Olesz), 45. Kolouch (Výtisk), 60. Olesz (Y. Stastny). Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Barvíř, Blümmel. Vyloučení: 7:7, navíc Strapáč (Olomouc) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Třetiny: 1:0, 0:2, 1:2. Diváci: 4934.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Matai, Jaroměřský, Ondrušek - Strapáč, J. Knotek, Laš - Eberle, Ostřížek, Holec - Rác, J. Mikúš, Skladaný - Fořt, Herman, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.

Vítkovice: Bartošák - Urbanec, Výtisk, D. Krenželok, Klok, Sedlák, Kovář, Puzič - Olesz, Y. Stastny, Szturc - D. Květoň, O. Roman, Zdráhal - Vandas, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Iléš. Trenéři: Petr, Trnka a Prusek.