Hokej v Chomutově je nad propastí. Město víc pomoct nemůže, říká Dinda

Zamyšlená střídačka Chomutova v utkání proti Olomouci | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

29 2019
Hokejoví Piráti z Chomutova čelí finanční krizi, která extraligový klub ohrožuje zatím nejvíc v éře majitelů rodiny Veverkových. A město je v pozoru. Piráty ročně podporuje bezmála 20 miliony korun, v téhle chvíli ale nezvažuje, že by do hokejové organizace majetkově vstoupilo.

„My už nemůžeme hledat východiska finanční. Všichni včetně lidí v klubu a majitelů jsou si toho vědomi, pro nikoho to není novinka,“ tvrdí náměstek primátora David Dinda, který pro chomutovský hokej pracoval víc než dekádu. Nejdřív v marketingu, značka Piráti je jeho dítětem, před odchodem do politiky krátce i coby ředitel.

Náměstek chomutovského primátora David Dinda.

Náměstek chomutovského primátora David Dinda.

Jak město vnímá krizi klubu? Hráčům dluží na výplatách.
Primárně nás zajímá hlavně vztah klubu směrem k městu a k jeho organizacím. Do vnitřního chodu jakéhokoliv oddílu nevstupujeme, ani nemáme takovou ambici. Jednoduše říkáme: Když nebudete dlužit městu a jeho organizacím, můžeme garantovat dohodnutou a schválenou podporu. Ostatní závazky, do těch vážně nevstupujeme. Není naší úlohou sondovat u hráčů, kdo má a kdo nemá zaplaceno.

Co teď můžete udělat?
Už dříve jsme klubu podali pomocnou ruku a navýšili jsme finanční podporu. Nutno podotknout, že jsme vstřícné kroky učinili také k dalším sportům ve městě. Teď můžeme nabídnout spíš morální podporu. Jsme připraveni kdykoliv zasednout k jednomu stolu a diskutovat o dalším osudu, hledat nové cesty, dávat tipy. Ale už ne finanční prostředky. Není to možné, ani by nebylo správné.

Dříve Piráti žádali vyšší podporu, což město udělalo, teď už je tedy další navýšení nemožné?
Jsem přesvědčený, že jsme směrem ke klubu a obecně ke sportu za poslední roky udělali velký kus práce. A v současné chvíli je to určitě maximum z hlediska finanční podpory a dalších benefitů. Město ani jeho organizace v tenhle okamžik nemají, a nebylo by to ani fér vůči jiným aktivitám ve městě, jak být vstřícnější.

Dejte jim výplaty! křičel kotel Pirátů. Hokejisté Chomutova se bouří

Nepere se to ve vás, když jste v klubu dlouho pracoval?
Já bych se rozpůlil a srdce mi krvácí, když musím číst o problémech Pirátů. Ale moje místo už není na stadionu, ale na radnici a podle toho k tomu přistupuji.

Město klubu poskytlo půjčku deset milionů, splácí ji?
Rozhodlo se o ní za minulého politického vedení, za nás se pak domluvilo, že se splátky rozloží do deseti let. Každý rok milion korun. Není možné v téhle situaci vyplatit deset milionů najednou na stůl. Klub roční splátky splácí.

Jak vysoká je další podpora?
Zhruba sedm milionů jde na činnost mládeže. Díky memorandu, které podporuje vrcholové sporty a sportovce od hokeje přes fotbal, florbal až po zápasníky a plavce, se Pirátům přerozdělilo v součtu asi 12 milionů. Dohromady se to tedy blíží ke dvaceti milionům, a to je strop. Samozřejmě je důležité znovu připomenout, že z těchto peněz odvedou zpět městu zhruba šest milionů na nájmech sportovišť a dalších službách.

31 zápasů ještě může čekat Piráty, pokud budou muset do extraligové baráže

V Pardubicích před pár dny zastupitelé schválili prostředky jen proto, aby se klub udržel v extralize. Uvažujete vy o něčem podobném?
Neuvažujeme. V Pardubicích schválili dalších deset milionů, mají od města už asi 32 milionů plus věci okolo, snížené ceny ledu. Tam ale město drží v klubu majetkový podíl. Stojí je to balík a podívejte, kde jsou. Poslední v extralize. Nemají žádného Veverku, na kterého by to mohli svést. Město klub řídí a stejně jsou přikovaní na dně tabulky.

Můžete na klub nějak zatlačit?
Na cizím neštěstí a problémech se umí přiživit kdokoli kdykoli, to je velmi snadné, ale asi by to neměla být úloha města. Stejně jako není jeho úlohou zcela vyřešit klubové problémy.

Bylo by jednou z variant, že by město do hokejového klubu vstoupilo majetkově?
Vůbec nevím, jsem jen jedním článkem z pětatřiceti v zastupitelstvu. Nedokážu říct, jestli je právě hokej „městským rodinným stříbrem“, že by do něj město mělo vstoupit. Třeba v Pardubicích se ukazuje, že to není zárukou úspěchu a klidu. Když nic jiného, město by ale vždycky mělo nabídnout prostor, aby diskuse proběhla.

Berete Piráty částečně i jako vaše dítě?
Mrzí mě to z hlediska té značky. Byl jsem tam čtrnáct let a nemáme se za co stydět. Když se stavěla nová hala, neběžely turnikety, hroutilo se to, tak jsme s lidmi z mého týmu spali v kanceláři. Odhodlání lidí kolem mě bylo strašně veliké. Bavíme se o tom denně s lidmi, kteří jsme v téhle branži udělali kus práce. Ale co k tomu říct… ve mně se mísí hodně pocitů, napadá mě, jak bych to řešil já, kdybych tam byl. Ale těžko někomu radit, vlastně se spíš snažím to vůbec nekomentovat, abych se nezařadil do dlouhé řady chytrolínů, kteří všechno ví nejlépe.

Fotogalerie

Můžete se osobně angažovat ohledně krize Pirátů?
Moje současná práce je na radnici a mým úkolem je pracovat naprosto profesionálně ve prospěch města. Mám daleko širší agendu, než je pouze sport, a chci se tomu věnovat naplno. Mít čistý štít a jednoho dne odejít, jak jsem odešel od Pirátů. Tedy s tím, že jsem tam nechal maximum, co ve mně bylo. Snažím se to oddělovat. Nejsem fanatik, který by teď bláznil: Pojďte, budeme to řešit vlastními silami. Od toho tu jako město nejsme. Musíme respektovat, že to vede někdo jiný.

Fanoušci se bojí, co s klubem bude. Co vy?
Co já… ale co třeba můj táta. A řada dalších. Když tu nebude extraliga, hokej na nějaké úrovni, tak řada fanoušků ztratí velký smysl svého volného času. Není to o tom, že jednou za týden jdou na zápas. Táta se vrátí domů, sedne k počítači, čte si hokejové články, pouští si videa, přispívá do diskusí, žije s tou komunitou. Politici velmi často mluví o tom, že chtějí podporovat komunitní rozvoj, setkávání a spojování lidí. A já znám rozhodně desítky a stovky lidí osobně z té pirátské fandovské komunity, kteří se setkávají nejen na zimáku. Jdou si dát pivko, pokecají, řeší různé věci. Třeba i charitu.

Pokud by se extraligový hokej v Chomutově anebo hokej jako takový nezachránil, tohle by byl ten hlavní dopad?
Rozhodně. V pozadí toho sportu jsou příběhy stovky a možná tisíců lidí, kteří hokejem žijí každý den. To je podstatný důvod, proč by se diskuse o tom, co bude dál, mělo chtít město zúčastnit. Neměli bychom mít ambici rozhodovat o tom, jestli tu udržíme útočníka Vomáčku z druhého útoku, ale rozhodně bychom měli mít ambici zasahovat do toho, co bude s tou komunitou lidí, která se díky hokeji setkává.

Zákaz vstupu na led? Piráti jsou v ohrožení!

Budou mít hokejoví Piráti kde trénovat a hrát? V krajním případě ne, neboť dluží nejen hráčům extraligového kádru, ale i za pronájem zimního stadionu a ledu. Podle informací MF DNES jde zhruba o tři miliony korun.

Předposlední tým soutěže nájemné neplatí přímo městu, ale společnosti Kultura a sport Chomutov, kterou město stoprocentně vlastní. „Je pravda, že určité závazky nezaplacené jsou. A taky je pravda, že existuje scénář, co se při nesplacení bude dít,“ přiznal David Dinda, první náměstek chomutovského primátora.

Chomutovský stadion

Co by se tedy dělo? „Pokud nedojde k úhradě v termínu, na kterém se společnost dohodla s majitelem klubu, bude se muset o své prostředky ucházet právní cestou. V průběhu žaloby by pak nemohla poskytovat službu jako dosud, v tom případě by A tým asi nesměl na led,“ připustil Dinda.

„Městská společnost se musí chovat podle zákona. Čas se výrazně nachyluje, závazky musí být splacené v řádu dní,“ tvrdí náměstek primátora. „Žákovského hokeje se problém netýká. Závazky jdou především za akciovou společností, která zajišťuje extraligu dospělých.“

Hráči při své schůzi zmínili jako okrajovou možnost bojkot nedělní partie v Olomouci, nakonec dali vedení ultimátum, to s nimi plánuje schůzku. Zatím žádný případ dlužných výplat neřeší smírčí komise hokejového svazu. S klubem ani není zahájeno insolvenční řízení.

Jaroslav Veverka mladší, statutární ředitel, už v pátek pro MF DNES řekl: „Vedení klubu vnímá, že současný stav je velmi daleko od ideálu. Hledáme řešení, dělám pro to maximum. Každou sezonu jsme dostáli svým závazkům a bude tomu tak i letos.“

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

HC Energie Karlovy Vary

Nejméně trestů

Milan Gulaš

Nejvíce gólů

Piráti Chomutov

Nejvíce trestů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Anaheim se vzdal své ikony Perryho, vyplatil ho ze smlouvy

Corey Perry z Anaheimu rozhodl v prodloužení čtvrtý souboj s Nashvillem.

Anaheim Ducks se rozloučili s jednou z největších osobností klubové historie Coreym Perrym. Klub...

Říha zhlédl po MS dvakrát všechny zápasy. Nebáli jsme se, ocenil zpětně

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha hodnotí mistrovství světa.

VIDEO Před necelým měsícem se po skončení hokejového šampionátu neubránil slzám. Tak moc mrzelo trenéra...

Doma se přetvařuju, že jsem happy, řekl Pastrňák. Stanley Cup stále bolí

Útočník Bostonu David Pastrňák v Síni slávy českého hokeje v Praze převzal...

Milionový kluk. Bezstarostný smíšek. Věčný pohodář. V úterý se ale po příletu ze zámoří ukázal jiný...

Sparta získala Řepíka. Máme na prvotřídní hráče, těší její manažerku

Michal Řepík a generální manažerka Sparty Barbora Snopková Hauberová

Po další neúspěšné sezoně se snaží Sparta zmobilizovat a přivedla už pátou posilu. Tou se stal...

Já a NHL? Tuhle bitvu nevzdávám, i kdybych se měl zase spálit, říká Kovář

Jan Kovář

Loni si prošel mrzutou zkušeností a byť měl v NHL podepsanou smlouvu na 2 miliony dolarů, tak v ní...

Další z rubriky

Vítkovické hokejisty zocelilo „zelené peklo“ Nízkých Tater

Vítkovičtí hokejisté mají za sebou náročné soustředění v Tatrách. Na snímku...

Výšlapy, posilovna, běhy, sprinty jak po rovině, tak do vrchu. Vítkovičtí hokejisté nabírali...

Hradecká příprava: víc her a plavání, mladí kluci chodili na střelnici

Hokejisté Hradce Králové nabírali na soustředění v Ústí nad Orlicí kondici v...

Přestože jim do konce letní dřiny, při níž se na brusle ještě nedostanou, několik dnů zbývá, patrně...

Ten, který dominuje extralize. Gulaš už vyhrál, i když nebude první

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Jestli má někdo z české extraligy šanci dostat se do elitní desítky, z níž vzejde nový držitel...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz