Olomoucký hokejista Rostislav Marosz překonává chomutovského gólmana Martina

Olomoucký hokejista Rostislav Marosz překonává chomutovského gólmana Martina Růžičku. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomouc jde do čela baráže o extraligu, Kladno padlo v nájezdech

• 53
V baráži o hokejovou extraligu už není neporažený tým. Dosud vedoucí Chomutov prohrál v Olomouci 2:3 a Hanáci překvapivě střídají soupeře na čele tabulky. Ve 4. kole částečně zabralo Kladno, které má první bod. Doma však Rytíři podlehli Mladé Boleslavi 1:2 po nájezdech.

Baráž o účast v příštím ročníku extraligy má za sebou první třetinu. A tu nejlépe zvládla Olomouc, jakkoliv to zní jako aprílový žertík. Vždyť tamní Mora byla před začátkem soutěže podceňovaná, ale po třetí výhře ze čtyř zápasů se dostala na první místo.

Chomutovští Piráti naopak po nedělní ztrátě bodu teď také poprvé prohráli, stále jsou však na postupových příčkách. Ty se naopak pomalu vzdalují Kladnu. Klub majitele Jaromíra Jágra má pouze bod, i když ve středočeském derby proti Mladé Boleslavi až do 51. minuty vedl.

O výhře hostů rozhodl v sedmé sérii nájezdů pěkným blafákem Richard Jarůšek. Boleslav tak se šesti body zůstává na dohled vedoucí dvojici.

Baráž pokračuje v pátek. Kladno jede do Chomutova a Olomouc přivítá Mladou Boleslav.

Olomouc vs. Chomutov 3:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Dvakrát dokázali hosté dotáhnout náskok domácích, které znovu hnala za úspěchem plné hlediště. Pod oběma chomutovskými góly byl podepsán útočník Karel Hromas, který však také zavinil v 6. minutě trestné střílení pro Olomouc. Reagovat na třetí zásah už však Piráti nestačili, povedenou tečí totiž skóroval už potřetí v baráži útočník David Ostřižek. Zbývalo už málo času, hostům nepomohlo ani odvolání brankáře a hra v šesti.

Jiří Dopita (Olomouc): "Nebylo to pohledné utkání, spíše ubojované. Jsme rádi za tři body. Nějaké chyby tam byly, Tomáš Halász je pochytal. Zdálo se mi, že Chomutovu začaly docházet síly. Nám se tam podařilo dát z buly branku, z čehož máme samozřejmě radost. Víme, že po čtyřech zápasech není vůbec nic rozhodnuto. Máme to dobře rozehrané, ale zápasů je strašně moc. Jdeme zápas od zápasu, v pátek máme další utkání. Sečteme to až na konci."

Jaroslav Beck (Chomutov): "Prohráli jsme zápas číslo čtyři z dvanácti. Musíme si dát pozor na další domácí zápas. Neměli jsme takový pohyb, důraz, něco tomu prostě chybělo. Musíme si to rozebrat. Po loňské zkušenosti víme, že baráž je hlavně boj, letos to vypadá stejně. Čekali jsme, že prvoligové týmy budou kousat."

Branky a nahrávky: 6. Marosz z trestného střílení, 24. Švaňhal (Jergl), 59. Ostřížek (Jaroměřský, Kucharczyk) - 12. Kämpf (Hromas), 26. Hromas (Šagát). Rozhodčí: Lacina, Turčan - Bryška, Lučan. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4 197. Třetiny: 1:1, 1:1, 1:0.

Olomouc: Halász - Jaroměřský, Cartelli, Houdek, Ondrušek, Staněk, Bartoň, Kadela - Kucharczyk, Ostřížek, Selingr - Marosz, J. Knotek, Herman - Pekr, Rác, Vodný - Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Dopita.

Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, M. Jass, J. Stehlík, Malec, R. Havel, Krstev, Bartejs - D. Hruška, Gajovský, Kubinčák - Balej, Jaroslav Svoboda, Bartečko - Šagát, Kämpf, Hromas - Sikora, Račuk, Jíra. Trenér: Beck, Martínek a R. Kaše.

Kladno vs. Mladá Boleslav 1:2 po sam. nájezdech

Kladenští Rytíři povolali v těžkých chvílích do zbroje obránce Tomáše Kaberleho. Ovšem ani zkušený bek a účastník olympijských her v Soči k tolik potřebné výhře nepomohl. I když dlouho byla obrana domácích - na rozdíl od minulých zápasů - pozorná. A obránce dal také první gól zápasu, po vyhraném Paterově buly skóroval od modré čáry Marek Černošek.

Kladno pak přežilo i krátké oslabení ve třech, ale brankář Chábera přece jen čisté konto neudržel. Brošovu akci dokončil Tomáš Klimenta, který dostal se štěstím puk za brankovou čáru. V závěru navíc ještě po Kaberleho vyloučení hráli hosté přesilovku, ale nerozhodli ani v prodloužení.

Až v dramatických nájezdech dvakrát skórovali Miloslav Hořava a Milan Mikulík, ovšem potřetí už neuspěli. Boleslavský náhradník Will pak vyrazil Bajarunsův blafák, to Jarůšek svou kličkou obelstil brankáře Cháberu.

Domácí kromě výsledku bolí také ztráta útočníka Jana Rudovského, který si na začátku utkání poranil koleno.

Jiří Čelanský (Kladno): "Bylo to utkání o pár chybách. Vedli jsme, bohužel jsme ve druhé třetině nedokázali přidat druhou branku, která by zřejmě byla rozhodující. Hosté nakonec vyrovnali a v nájezdech se projevila naše špatná produktivita. Vše zvládnul pouze Hořava. I když je situace velmi špatná, baráž rozhodně nebalíme, ale v naší pozici už nyní musíme spíše spoléhat na naše soupeře. Bohužel jsme přišli o útočníka Rudovského, který si natrhl kolenní vaz."

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): "Zachovali jsme si šanci na postup a jsme nesmírně rádi za dva získané body. Obě mužstva měla dost přesilových her a vyložených šancí, které nevyužila. Pokud se týká nečekaného nasazení gólmana Willa v průběhu samostatných nájezdů, bylo to spíše intuitivní, protože na Valentovi bylo znát, že je hodně unavený. Jarůška, který zápas rozhodl, jsme nasadili proto, že ho z Kladna nikdo neznal, protože hrál EBEL za Znojmo."

Branky a nahrávky: 14. Černošek (Kuchler, Patera) - 51. Klimenta (Broš), rozhodující sam. nájezd Jarůšek. Rozhodčí: Husička, Šír - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 2 958. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 0:0.

Kladno: Chábera - L. Procházka, T. Kaberle, Kolářík, Černošek, Majeský, David Růžička - Tenkrát, Dragoun, M. Hořava - Bajaruns, Dalecký, Bílek - Rudovský, Patera, Eberle - Strnad, Machač, Kuchler. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Mladá Boleslav: Valent (od 2. série nájezdů Will) - Němeček, Toman, Ovčačík, Jindra, Žabka, Bohunický, Kurka - Mikulík, D. Výborný, Pabiška - Jarůšek, Broš, Klimenta - M. Látal, Musil, Starý - Lenc, Vrbata, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.