Ctirad Ovčačík z Pardubic (vlevo) a Jiří Šimánek z Hradce v extraligovém utkání. | foto: ČTK

Kometa prohrála a klesla. Hradec zničil Pardubice, jejich ztráta roste

• 56
Hokejisté vedoucího Třince měli doma nečekaně dost práce s posledními Karlovými Vary. Nakonec se však radují z vítězství 4:2 a dál tak vedou tabulku extraligy o čtyři body před Libercem. Ten vyhrál opět s nulou, tentokrát 3:0 v Chomutově. Třetí už není Kometa, ale Litvínov.

Brňané totiž v domácím prostředí podlehli Vítkovicím 1:2 po samostatných nájezdech, zatímco Litvínov s přehledem uspěl na ledě Mladé Boleslavi 6:3.

Pátá zůstává Sparta, která si v Olomouci pohrála s domácími Kohouty a zvítězila naprosto s přehledem 5:1. V závěsu za ní je stále Hradec Králové, jenž ve východočeské bitvě zničil stejným výsledkem konkurenční Pardubice .

Ty z předposledního místa ztrácejí na dalšího soupeř už sedm bodů (před tímto kolem to bylo pět). Dosud dvanáctý Zlín si totiž prohodil pozici s Plzní. Ta sice na Moravě vedla, nakonec však prohrála 1:3.

Třinec - Karlovy Vary 4:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Karlovy Vary se na ledě favorita nečekaně držely. A i když ve 32. minutě inkasovaly po pěkné a pohotové střele Irgla, za 67 vteřin už bylo vyrovnáno. Překvapivý stav vydržel až do času 48:32, kdy střílel od modré Linhart, kotouč se odrazil ke Kaneovi, jenž ho bekhendem uklidil do sítě. Potřetí se prosadil Petružálek, jenž nejprve trefil tyč, aby posléze při druhém pokusu nezaváhal. Třinec však neměl klid až do konce, protože hostující Muellane brzy snížil. Drama odmítl Kane, jenž v čase 58:30 přidal čtvrtý gól.

René Mucha (Třinec): „Soupeř byl nachystaný, nedostali jsme se do žádného tlaku a hra byla vyrovnaná. A když jsme dali první gól, za minutu jsme hned inkasovali. Souhlasím, že rozhodla přesilovka pět na tři. Jsem rád, že jsme vedení pak už udrželi.“

Jan Tlačil (Karlovy Vary): „Chci poděkovat našim hráčům, kteří odvedli výkon na hranici svých možností. Zápas rozhodla přesilovka pět na tři v závěru.“

Branky a nahrávky: 32. Irgl (Jank, Kane), 49. Kane (Linhart, Adamský), 52. J. Petružálek (Marosz, Krajíček), 59. Kane (Irgl, Adamský) - 33. Skuhravý (Dujsík), 53. Mullane (T. Rachůnek, Vachovec). Rozhodčí: Hejduk, Kika - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. Třetiny: 0:0, 1:1, 3:1. Diváci: 4091.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Linhart, Krajíček, Kania, Jank, M. Doudera - J. Petružálek, Marosz, Hrňa - Irgl, Kane, Adamský - Dravecký, Kreps, Rákos - J. Sýkora, Špirko, Cienciala. Trenéři: Kýhos, Mucha a B. Kopřiva.

Karlovy Vary: Závorka - Dujsík, Harant, Sičák, M. Rohan, Rýgl, T. Dvořák, Benák - Mikulík, Tuominen, T. Rachůnek - V. Tomeček, Gríger, Mullane - Gorčík, Skuhravý, Vachovec - Flek, Stloukal, D. Kindl. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Zlín - Plzeň 3:1

Pro Plzeň to vypadalo nadějně, protože se v úvodu podařil výpad, jenž přesně zakončil střelou z mezikruží Vondráček. Hosté drželi dlouho, až ve 35. minutě inkasovali, když Šťastný nadvakrát dorazil ránu Matějíčka. Zlín vyrovnání povzbudilo a Vlach o pár minut později výsledek otočil další dorážkou. Když v čase 48:58 potřetí doklepl vyražený kotouč do sítě Kubiš, bylo o vítězi rozhodnuto.

Martin Hamrlík (Zlín): „První třetina byla z naší strany dost nervózní, jelikož jsme si uvědomovali důležitost zápasu. První velkou šanci jsme měli my, ale nedali jsme ji a hned jsme inkasovali. Důležitá byla naše přesilovka pět na tři, při které jsme zápas otočili. Musím kluky pochválit, dnes jsme si to uhráli sami.“

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Vstoupili jsme slušně do zápasu, první třetinu jsme odehráli dobře. Horší byl vstup do druhé, kde Zlín zvýšil aktivitu a využil přesilovku. Soupeř se dostal do vedení a my jsme ve třetí třetině už měli jenom takovou planou snahu. Chybí nám kvalita do útoku, dáváme málo gólů. Netvoříme si ani šance, málo střílíme.“

Branka a nahrávky: 35. D. Šťastný (Matějíček, Žižka), 37. Roman Vlach (Kotvan, Marušák), 49. Kubiš (D. Šťastný, Kotvan) - 8. Vondráček (Švarc, Čerešňák). Rozhodčí: Pavlovič, Pražák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0. Diváci: 4111.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, Bořuta, Blaťák, Horák - Bukarts, Honejsek, Říčka - D. Šťastný, Chytil, Kubiš - Okál, Popelka, O. Veselý - Ondráček, Roman Vlach, P. Sedláček. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík a R. Hrazdira.

Plzeň: Machovský - Kadlec, D. Sklenička, Čerešňák, Moravčík, Slovák, Frühauf, Pulpán - Indrák, Kratěna, D. Kubalík - M. Chalupa, Stach, Lev - Vondráček, Koreis, Švarc - Schleiss, Preisinger, Vracovský. Trenéři: Martin Straka, Čihák, Jiří Hanzlík a Vlasák.

Chomutov - Liberec 0:3

Mistrovský Liberec o svém vítězství rozhodl dvěma slepenými góly ze druhé třetiny. Oba vstřelil produktivní obránce Radim Šimek. Poprvé se prosadil v přesilovce v čase 24:40: Radivojevič mu nahrál z rohu na modrou a brankář Král na jeho bombu neviděl. Podruhé zvedl ruce nad hlavu za minutu a čtyřicet vteřin, kdy dostal pak mezi obránce a sám proti gólmanovi nezaváhal. Procpal mu puk mezi betony. Bílí Tygři si už ve zbytku zápasu své vedení zkušeně pohlídali a ještě ho zvýraznili.

Jan Šťastný (Chomutov): „Do utkání jsme vstoupili výborně a hráli jsme přesně to, co jsme chtěli. Soupeře jsme zatlačili, dostali ho pod tlak a vytvořili si tři nebo čtyři vyložené šance, z kterých měly být dva góly. Trochu jsme se báli druhé třetiny, aby se hra neotočila, což se stalo. Soupeř dostal šanci v přesilovce, kterou okamžitě potrestal. Pak jsme udělali jednu chybu, špatně jsme vystřídali a soupeř toho využil. Ve třetí třetině Liberec kontroloval hru, nám se nepodařilo vstřelit kontaktní gól, ale naopak jsme inkasovali. Největší překážkou byl Roman Will v brance, který pokryl všechny naše šance.“

Filip Pešán (Liberec): „Do utkání jsme vstoupili velmi špatně, hráli jsme složitě, soupeř byl velmi důrazný a měl několik šancí. Museli jsme si vzít i oddechový čas, abychom zastavili soupeřovu aktivitu, což se nám podařilo. Od druhé třetiny jsme zjednodušili přechod přes střední pásmo, dali jsme gól v přesilovce a to nám vždycky pomůže. Ve třetí třetině jsme domácím nedali moc šancí, aby utkání zvrátili.“

Branky a nahrávky: 25. Šimek (Radivojevič, P. Jelínek), 27. Šimek (L. Krenželok, Martin Procházka), 58. Bartovič (Radivojevič, J. Stránský). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Rozlílek, Špůr. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Třetiny: 0:0, 0:2, 0:1. Diváci: 4398.

Chomutov: T. Král - Flemming, Dlapa, Valach, Skinner, Rutta, J. Mrázek - Vondrka, Huml, Tomica - Kämpf, V. Růžička ml., Sklenář - Koblasa, Raška, Poletín - Skokan, Šťovíček, Slavíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Liberec: Will - Šimek, Jánošík, Pyrochta, Derner, Mojžíš, Havlín - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Svačina, J. Mikyska, Radivojevič - J. Stránský, Bližňák, Bartovič - M. Procházka, Vantuch, J. Vlach - A. Dlouhý. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Hradec Králové - Pardubice 5:1

Jako první se ve východočeské bitvě trefil pardubický Rolinek, jenž využil přesilovku. Jenže po změně stran se domácím povedl skóre během 75 vteřin otočit. Nejprve našel Dragoun od mantinelu ve výhodné pozici Köhlera, jenž vyrovnal, a pak využil přesilovku Jarůšek. Když v polovině utkání zasadil Pardubicím třetí ránu Knotek, bylo hotovo. Ještě ve druhé části měl dvě velké šance veterán Bednář. Ve třetí třetině sice hostující Nahodil trefil v přesilovce břevno, ale obrat se nekonal. Naopak výsledek pečetil Newton po přečíslení tří na jednoho a Kukumberg trefou při power-play.

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Byli jsme si vědomi handicapu, že jsme nehráli úterní kolo. Po takové pauze nikdy nevíte, jak to bude vypadat. Chtěli jsme začít aktivně, ale prvních pár střídání byly na puku více Pardubice. Pak se to otočilo, měli jsme tam výborné pasáže, které jsme však bohužel nezúročili a Pardubice využily přesilovku. Rozhodující byl nástup do druhé třetiny, kdy se nám povedlo dát dvě rychlé branky a otočit na 2:1. Chtěli jsme po hráčích, aby se víc tlačili do branky, to nám právě v první třetině chybělo. Důležité bylo i odskočení na rozdíl dvou gólů, to nás hodně uklidnilo. V závěru jsme si to komplikovali kumulovanými vyloučeními. Šli za tím až do konce a za výkon bych jim chtěl poděkovat. Velkou jistotou byl v bráně Patrik Rybár.“

Pavel Rohlík (Pardubice): „Čekali jsme, že Hradec na nás nastoupí a bude aktivní. V první třetině tam bylo několik pasáží, kdy jsme byli pod velkým tlakem, přesto jsme ji vyhráli 1:0 proměněnou přesilovkou. Myslím, že zápas se zlomil na začátku druhé třetiny dvěma inkasovanými brankami z předbrankového prostoru. Snažili jsme se až do konce zápas nějakým způsobem zvrátit, i když jsme dostali třetí gól, bojovali jsme až do konce. Ale soupeř byl důraznější a produktivnější.“

Branky a nahrávky: 22. Köhler (Dragoun), 23. Jarůšek (Štajnoch, Šimánek), 31. T. Knotek (Bednář), 51. Newton (Köhler, Kukumberg), 60. Kukumberg (Šimánek) - 14. Rolinek (Redenbach, Schaus). Rozhodčí: Hodek, Souček - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:1, 3:0, 2:0. Diváci: 6890 (vyprodáno).

Hradec Králové: Rybár - Pláněk, Vydarený, Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Čáp - Červený, Džerinš, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Köhler - Jarůšek, Dragoun, Picard - Pavlík, T. Knotek, Dej. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Pardubice: M. Růžička - L. Havlík, Schaus, Leduc, Nedbal, Ščotka, Ovčačík, od 21. navíc Bokroš - P. Sýkora, D. Tomášek, Hubáček - Klimenta, Nahodil, Rolinek - Mallet, Redenbach, Johnson - Panna, T. Kaut, M. Beran. Trenéři: P. Rohlík, V. Martinec a Mikeska.

Mladá Boleslav - Litvínov 3:6

Litvínovu se povedl vstup do zápasu. Nejprve skóroval Jurčík hbitě provedenou kličkou po breku, a pak zpracoval přihrávku na hranici levého kruhu Lukeš a z první zamířil přesně do horního růžku branky. Gólman Lukáš se poroučel, ale jeho náhradník Halász inkasoval ještě v první třetině, kdy ho zaskočila tečovaná střela Hübla. Bylo rozhodnuto. A byť v polovině utkání snížil Musil po sólové akci, za dvě a půl minuty vrátil hostům luxusní skóre znovu Lukeš.

Boris Žabka (Mladá Boleslav): „V zápase jsme vystřídali lepší momenty s těmi horšími. Dostali jsme nějaké nešťastné góly, některé byly po našich chybách, kterých jsme se chtěli vyvarovat. Na druhou stranu jsme i nějaké šťastné dali. Až za rozhodnutého stavu jsme se dokázali nastartovat a na výkonu z těch dvou třetin teď musíme stavět. Musíme pracovat na tom, abychom takto hráli už od začátku zápasu.“

Radim Rulík (Litvínov): „Dobře jsme vstoupili do zápasu díky tomu, že jsme dali rychlé branky. Ty byly klíčem k dnešnímu zápasu. Od druhé třetiny už Boleslav hru vyrovnala, měla tlak a výborné přesilovky. My jsme naopak těžili z nebývalé produktivity. Vždy, když jsme potřebovali odskočit na pohodlný náskok, tak se nám to podařilo.“

Branky a nahrávky: 33. Musil, 35. Orsava (Žejdl), 48. Musil - 4. Jurčík (Strnad), 4. Lukeš (Gerhát, V. Hübl), 15. V. Hübl (Gerhát, Gula), 35. Lukeš (Kubát), 42. Válek (Jánský, F. Pavlík), 59. M. Hanzl (R. Hanzl). Rozhodčí: Polák, Bejček - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. Třetiny: 0:3, 1:2, 1:2. Diváci: 2658.

Mladá Boleslav: Lukáš (4. Halász) - T. Voráček, Štich, Jan Hanzlík, Stříteský, Trončinský, Holub, Kučný - Pospíšil, Musil, Lenc - M. Látal, Urban, Klepiš - Orsava, Vampola, Žejdl - Fronk, Jonák, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a Žabka.

Litvínov: Janus - Kubát, Gula, Z. Sklenička, Sörvik, F. Pavlík, K. Pilař - Lukeš, V. Hübl, Gerhát - M. Hořava, R. Hanzl, M. Hanzl - Trávníček, Šimeček, Jánský - Jurčík, Válek, Strnad. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Olomouc - Sparta 1:5

Olomouc si proti Pražanům ani neškrtla. Poprvé inkasovala v čase 12:07, kdy domácí Vyrůbalík místo vyhození nahrál Netíkovi, který kotouč posunul na volného Formana, jenž zamířil do šibenice. Po změně stran Sparta rozhodla - přidala totiž další čtyři góly. První hned v úvodu třetiny Klimek přesnou střelou na vyrážečku gólmana a chvíli po něm veterán Hlinka v přesilovce šikovnou tečí. Definitivní k.o. dal Hanákům Mikuš ranou do horního rohu. Domácí už jen výsledek kosmeticky upravili.

Zdeněk Venera (Olomouc): „Dnes nás Sparta ve všech činnostech přehrávala a její vítězství bylo naprosto zasloužené. Sparta je kvalitní mužstvo, největší rozdíl byl v proměňování šancí. Oni je dávají, my neproměníme situace dva na jednoho, tři na jednoho. Nepamatuji si, kdy jsme z této situace dali branku. Sparta naše chyby trestala. Dnes jich bylo v obraně také zbytečně moc.“

Jiří Veber (Sparta): „Jsme spokojení s výsledkem i s prvními dvěma třetinami. V poslední už jsme polevili a Olomouc nás přehrávala, ale dala nám jen jednu branku. Se třemi body jsme spokojení. V Třinci jsme pár šancí nevyužili, dnes jsme je dokázali proměňovat a to byl ten zásadní rozdíl.“

Branky a nahrávky: 49. Laš (J. Mikúš, Vyrůbalík) - 13. Forman (Netík), 23. Klimek (P. Vrána, Švrček), 24. J. Hlinka (P. Vrána, Mikuš), 31. Mikuš, 34. A. Kudrna (Uher, Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Třetiny: 0:1, 0:4, 1:0. Diváci: 4556.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, Houdek, Matai, Staněk - Skladaný, J. Knotek, Laš - T. Mikúš, J. Mikúš, Holec - Eberle, Ostřížek, Strapáč - Rác, Herman, Burian. Trenéři: Venera a Tomajko.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Mikuš, Švrček, Eminger, Gernát, Nedomlel, Barinka - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - A. Kudrna, Cingel, Uher - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Ihnacak, Černoch. Trenéři: Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

Kometa - Vítkovice 1:2N

V Brně to byla urputná bitva a dlouho to vypadalo, že se diváci nedočkají gólu. Ten první totiž padl až v čase 53:20 a k nelibosti domácích fandů do sítě Komety. To po pravém křídle ujel Tomi a nekompromisní ranou propálil gólmana Vejmelku mezi betony. Alespoň bod pro Brno zařídil Erat, který obral o puk váhajícího Stastného a skóroval minutu a půl před koncem. V nájezdech se jako jediný prosadil vítkovický Olesz bekhendovým blafákem ve třetí sérii.

Petr Haken (Kometa): „Zápas se mi hodnotí těžce. Máme za sebou třetí duel s Vítkovicemi, všechny byly hodně podobné a urputné. Nemáme se za co stydět, mužstvo bojovalo, dřelo. Všichni hráči hrozně chtěli vyhrát. Soupeř velice dobře bránil, chvílemi až urputně. Nedaří se nám přesilové hry, při kterých jsme mohli výsledek zlomit v náš prospěch. Musíme na nich zapracovat. Chci vyzvednout všechny hráče za bojovný výkon po těžkém úterním utkání v Plzni.“

Pavel Trnka (Vítkovice): „Hráli jsme první utkání po přestávce. Po pauze bývá výkon vždycky pomalejší, opatrnější. Do zápasu jsme vstoupili solidně. Zbytečnými fauly jsme trochu ustaly ve výkonu. Byl to urputný a hodně bojovný zápas. Z naší strany je většina takových, už si na ně pomalu zvykáme. Máme několik hráčů, kteří onemocněli těsně před zápasem. Dávali jsme proto pracně dohromady sestavu. Jsme rádi, že jsme dnes získali dva body. Na tři jsme sahali, ale asi by to nebylo vzhledem k průběhu fér. Brankář Bartošák odjel do nemocnice na vyšetření. Utrpěl zásah do oblasti hlavy. Momentálně nevíme, zda hrozí otřes mozku.“

Branky a nahrávka: 59. M. Erat - 54. Tomi (Illéš), rozh. nájezd Olesz. Rozhodčí: Müllner, Novák (oba SR) - Zíka, Kotlík. Vyloučení: 7:12, navíc Malec 10 min. - Výtisk 10 min. a do konce utkání. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa: Vejmelka - O. Němec, Trška, Bartejs, Gulaši, Štencel, Malec, L. Zábranský ml. - M. Erat, H. Zohorna, R. Erat - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, J. Káňa II - Dostálek, F. Dvořák, Dočekal. Trenéři: L. Zábranský st., Pešout, Pokorný a Haken.

Vítkovice: Bartošák (62. Dolejš) - Sloboda, Klok, Hrbas, Baranka, L. Kovář, Výtisk, Sedlák - Vandas, Roman, Kucsera - Hudeček, Stastny, Olesz - Zdráhal, E. Němec, D. Květoň - Tomi, Illéš. Trenéři: V. Vůjtek st. a Trnka.