To pravidlo platí už několik sezon. Herní řád říká, že se u videa zkoumá: „zda puk vnikl do branky při pokračující hře, ačkoliv rozhodčí zapískal poté, co ztratil puk z dohledu, ale výsledek akce tím nebyl ovlivněn.“
Jinými slovy, pakliže doputuje puk do brány po odpískání a sudí u videa uzná, že písknutí nijak neovlivnilo brankáře v zákroku nebo bránící hráče, gól platí.
Je podle vás gól Davida Šťastného po odpísknutí regulérní?
Má se tím předcházet situacím, kdy předčasné zapískání sudího zbytečně připraví hokej o regulérní gól jen proto, že sudí na puk neviděl a zbrkle foukl do píšťalky.
Mladoboleslavský kouč Král už v průběhu zápasu vehementně argumentoval: „Co to je? Nehrajeme po odpískání, nemůžete uznat gól! Furchýňo přestal chytat.“
Rozhodčí vracel: „On se ani nehnul…“
A Král na to: „Protože přestal chytat! Jak má vědět, že má chytat dál?“
Podívejte se na branku Davida Šťastného:
🏒 Hradec Králové porazil Mladou Boleslav 4:3. Klíčovým momentem se stal vyrovnávací gól Mountfieldu na 3:3, který padl v momentě, kdy rozhodčí přerušili hru. Branka nakonec po přezkoumání videa platila.👇 #TELH pic.twitter.com/Wu5qZAIIFw
— Oneplay Sport (@oneplaysportcz) March 20, 2025
Pro televizi OnePlay pak Král zkroušeně říkal: „Tohle se moc rozdýchat nedá, v životě jsem to nezažil. Nevím, neznám pravidla dokonale jako ti dva rozhodčí. Řekl mi, že písknul a soupeř puk uklidil do brány s malou časovou prodlevou a že tohle pravidla dovolují. Já to nechápu, Furchýňo přestal chytat.“
Časová prodleva dělá necelé dvě vteřiny. Na podobné situace ani nejde vzít trenérská výzva.
A tak se teď bude spekulovat: Opravdu Furch přestal chytat, protože slyšel písknutí? Ze záběrů je patrné, že netušil, kde puk má a zůstával relativně dlouhou dobu ve stejné pozici.
Navíc Šťastný viděl, že puk leží volně mezi Furchovými betony, tak neváhal a jel pro něj. Furcha se nijak nedotkl. „Nikam jsem nemusel zajet, podle mě to posoudili, jak měli,“ věří sám Šťastný.
Další otázka je, jestli gól nepadl s příliš velkým zpožděním po zapískání. Zdali ono pravidlo nemá platit opravdu pro chvíle, kdy puk přejde čáru bezprostředně po zapískání. Ostatně i proto je v pravidlech slovní spojení „při pokračující hře“.
Ale kde stanovit časovou hranici? V tomhle má plnou kompetenci sudí na ledě.
Pak lze přemítat nad tím, jestli to pravidlo nedělá spíš více škody než užitku. Pokud by jednoduše platilo, že rozhodčí písknutím přerušují hru a hotovo, hokejová extraliga by se vyvarovala takhle hraničním momentům, které rozhodují zásadní duely.
Vždyť Mladá Boleslav v utkání dlouho vedla, Šťastný diskutabilní brankou srovnal na 3:3 a Hradec o minutu později vstřelil rozhodující branku proti viditelně rozhozenému soupeři a ve čtvrtfinálové sérii snížil na 1:2.
To už Furch nevydržel a zlámal hůl, s rozhodčími si po konci zápasu dlouho vyříkával, co se stalo.
Třinec snížil sérii se Spartou, rozhodl Marcinko. Hradec odmítl mečbol Boleslavi![]() |
„Nedivím se mu, je to klidný borec, ale tohle by vytočilo asi každého. Dostali jsme se pod tlak, měli jsme strach z výsledku. Je to obrovská rána, jsem zvědavý, jestli nám to někdo vysvětlí,“ říkal Král.
Klub pak na svém webu vydal stanovisko, ve kterém proti dění důrazně protestuje: „Rozhodnutí je zcela v rozporu s výkladem pravidel, který byl brankářům před sezonou představen. Očekáváme kvalifikované posouzení od kompetentních osob.“
Mimochodem, nad pravidlem se podivovali už v roce 2022 kouč Sparty Miloslav Hořava i jeho tehdejší protivník David Bruk po karlovarském gólu.
„Rozhodčí mi řekl, že prý i když zapíská, ale puk je dál v pohybu a skončí v brance, tak to nevadí. To jsem vůbec nevěděl. Doteď jsem žil v tom, že když se pískne, je hra přerušena,“ nechápal Hořava.
A Bruk dodával: „Jsem rád, že v tom nejsem sám, protože já to pravidlo taky neznám. Viděl jsem puk za čárou, ale nějakou vteřinu před tím bylo pískáno, takže jsme se ani neradovali.“
V lednu 2024 se takhle prosadil i sparťan Roman Horák.
Nejde tak o premiéru tohoto pravidla.