Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

David vtloukl do kluků z Boleslavi dril, děkuje synovi Výborný senior

  11:06
Jak trenér mladoboleslavských hokejistů František Výborný viděl pondělní faul na svého syna Davida ve čtvrtfinálové sérii s Hradcem Králové? A co říká na konec jeho kariéry, ve které pětkrát získal světový titul?

BOLESLAVSKÁ STŘÍDAČKA. Velí ji trenér František Výborný, jeho pokyny poslouchají Pavel Musil (87) a Dominik Pacovský (30). | foto: Václav Šálek, ČTK

Že teď David Výborný odletí na dovolenou - jak plánoval - a o hokeji nebude chtít slyšet? A že po pondělním hořkém a vynuceném konci kariéry zanevře na play-off, v němž se statečně pere „jeho“ Mladá Boleslav? Kdepak! Už ve čtvrtek dokulhal na boleslavský zimák, ze střídačky sledoval trénink a pak jako správný „kápo“ - byť nehrající - se zavřel s týmem v kabině, aby mu řekl výhrady k prvním čtvrtfinále.

A že už hokej nebude mít v jeho životě místo, jak si představoval svůj konec kariéry? Ani to platit asi nebude. Už teď má od Mladé Boleslavi nabídku, aby v klubu pokračoval v manažerské pozici. „Naštěstí se nechal ukecat a bude to nová energie, která klubu prospěje,“ říká jeho otec František Výborný. A tak i on bude trénovat příští sezonu.

Stmelí teď jeho absence tým?
Určitě. I druhý zápas v Hradci ukázal, že kluci chtějí pro Davida postup urvat. Rozklad nehrozí, už proto, že David týmu dal nějakou školu, dril, který do kluků vtloukal. On je držel na správné uzdě. Jde o životní dílo Boleslavi v extralize a chuť tu je. Byť v prvním zápase jsme to neukázali. I proto jsme po něm byli k mnoha hráčům kritičtí.

A i proto jste rád, že syn David dál žije s kabinou. Nebude i při zápase na střídačce?
Stát by tam nevydržel. Ale ve středu mi volal a říkal: Musím přijít do kabiny. V televizi to vidím úplně jinak a klukům to musím říct. A tak se zavřeli v kabině bez trenérů a on mluvil. To se stalo i Lojzovi Hadamczikovi na šampionátu v Rize (tým pak získal stříbro), tam taky mluvil a má to váhu. Vždycky jde spousta krásných řečí okolo, ale trefit hřebík na hlavičku a říct to upřímně, to umějí jen velké osobnosti. To je víc než půlhodinové porady s trenéry. Vím, že David hokej nerad sleduje, chce ho hrát, ale tohle je jeho tým a on s ním bude dál.

Funguje mezi vámi telepatie?
Jsme na jedné vlně. Za muže hrál od šestnácti, na tréninky jsme spolu jezdili autem a těch mých řečí zažil dost. V jeho 21 letech jsme hokej přestali řešit, zůstaly jen porady v kabině. I tak ale ví, kdy přijít, a klidně mně i Marianovi Jelínkovi (druhý trenér Boleslavi) řekne: Kluci, já to vidím jinak. A je to trefné, protože on je skvělý na ledě, ale i mimo něj hru ohromně čte. Říkával, že po kariéře nechce hokej dělat, že bude s rodinou, ale nechal se ukecat a bude v klubu pokračovat. Má co říct, bude to nová energie, která prospěje.

V jaké roli?
Poradce či sportovní manažer. Ale nejde o to, jak se funkce bude jmenovat, ale co udělá pro tým.

Trenér František Výborný udílí pokyny hokejistům Mladé Boleslavi.

Trenér František Výborný udílí pokyny hokejistům Mladé Boleslavi.

Jde na střídačce oddělit roli trenéra a otce? Když jste v pondělí viděl, jak váš syn po zákroku hradeckého Köhlera leží na ledě s přetrhanými vazy, je to asi jiné, než když tam je jiný hráč.
Když z hokejisty crčí krev či má ohnutou nohu, je vám líto každého hráče, i soupeře. Když je to syn, je to dvakrát nepříjemné, jenže nesmíte to na sobě dát znát. Doktoři vám to pošeptají do ucha, ale v tu chvíli jsem to odboural, chtěl tým dovést k výhře a ještě víc mě to nakoplo. Vzpomněl jsem si na Vláďu Vůjtka, jak mi jednou volal a soukal ze sebe: Málem mi na ledě podřízli kluka. Byl rozhozenej, syn za mořem a bojoval o život. To je šílená věc.

Teď asi volali vám, ne?
Pavel Richter, bývalý parťák, zápas komentoval a hned mi říkal, že to byla hrůza. Já po utkání nevěděl, jestli to byl úmysl. I proto jsem na tiskovce říkal, že to byl korektní duel. Když jsem ale zákrok viděl znovu, tak jsem vystřízlivěl. Asi je to součást taktiky, i když nefér.

David den nato oznámil konec kariéry. I tak byla neuvěřitelná, vždyť je to čtvrt století, co odehrál první zápas v lize.
A já ho tenkrát propásl. Vedl jsem ve Spartě juniory a Tomáš Netík, trenér áčka, mi řekl, že si bere mladého. My zrovna hráli play-off ve Vítkovicích, takže jsme cestou zpátky měli v autobuse puštěný pořad S mikrofonem za hokejem. Uši jsem měl napnuté, doma byla celá rodina přišpendlená u rádia. Lidi si ale vždycky mysleli, jak jsem si jeho úspěchy užíval, a já u těch zápasů trpěl. Bál jsem se, aby to nezkazil.

A on to nezkazil.
Za dva roky vyhrál se Spartou titul. Tenkrát jezdil penalty, dával je a byl jistotou pro Pavla Wohla. Pamatuji si, že v té mistrovské sezoně byl nemocný a zrovna hráli první čtvrtfinále ve Zlíně. Prohráli ho a Pavel mi celý nešťastný volá: Franto, narvi ho práškama a přivez sem. Tak jsem druhý den vyrazil, on dal gól na 1:0 a Sparta vyhrála. A Pavel hned: Vidíš to! Později přišly první světové šampionáty, jenže z těch jsem už vůbec nic neviděl.

Z nervozity jste sekal trávu, že?
Já to nedával. Manželka měla u stolu flašku rumu, aby se uklidnila. Křiknul jsem na ni: Kolik to je? A že 3:2 vedou. Tak jsem skočil do obýváku a oni dostali gól. Raději jsem pak zůstal na zahradě, zkrátka trošku magor. Chtěl jsem jet do Vídně 1996 i na další turnaje. Jenže David mě vždycky uzemnil: Hlavně nejezdi, jinak nevyhrajeme. V tom roce 1996 jsem měl v lednici jedno šampaňské. Říkal jsem, že ho vyndám po vítězném zápase, ale pořád jsem to odkládal, až přišlo finále. Vyhrálo se, tak jsem poručil Ireně (Davidova manželka): Vyndej ho. Ona ale měla tak rozklepané ruce, že jí spadlo, rozbilo se. Sedl jsem do auta a jel pro celý karton.

Ač je David sparťan, tak první zápas hrál asi jako žáček v Jihlavě, kde jste působil, ne?
Ano. Bylo mu pět šest. To byla úžasná doba, já měl spoluhráče - co jméno, to pojem. Děti nechodily do školky, tak nám je mámy navozily do kabiny a my byli jedna velká rodina. Klub byl sice armádní, jenže nikdo je nevyháněl, staří lampasáci, kteří tomu šéfovali, byli fajn. Z této party vyrostl Bobby Holík, Patrik Augusta, kluci od Honzy Hrbatého. Nikdo na ně neřval, tedy až občas na Jardu Holíka, u kterého to byl folklor, a děcka dostala skvělé základy. Vždyť Davida pak na základce učil a trénoval Jirka Holík.

Nebál jste se, že mu kariéru zkomplikuje výška?
Nebál, protože on když chodil na dětské prohlídky, tak doktoři pořád opakovali, že má dlouhé předloktí, že bude velkej. My se s manželkou divili, po kom bude, protože moje máma byla cvrček, žena v rodině čahouny taky neměla. No - nevyrostl. O to je obdivuhodnější, co dokázal. Musel to překonat technikou, bruslením, viděním na ledě. Na figuru spoléhat nemohl. Ale paradoxně rád hrával proti Američanům a Kanaďanům, sice to brousili, on však říkal: To jsou přerostlá hovada, ale já ty zápasy miluju.

František Výborný (vlevo) a Marian Jelínek

František Výborný (vlevo) a Marian Jelínek

Čím to?
Na Spartě byl Franta Musil a úplně si Davida zamiloval. On byl tréninkový blázen, tak si vždycky Davida vzal a dělali cvičení 1 na 1, z čehož pak byl unešený Ivan Hlinka. Jak se kluk uměl vymotat z rohu. To jsou detaily, které když vám život nabídne, musíte je využít. Ale samozřejmě že pět sedm centimetrů navíc by David potřeboval.

Jeho hráčský konec je definitivní? Po zápase v Hradci jste do televize mluvil nejistě.
Protože jsem to ještě nevěděl. Marian sice ještě teď nosí v hlavě, jestli by nám David příští sezonu ze začátku nepomohl, ale to nehrozí. To by musela být výsledková tragédie. Já s jeho koncem počítal a za těch 25 let se nemá za co stydět. Obětoval hodně a já jako táta mu můžu jen poděkovat, protože i díky němu jsem se trenérsky někam dostal.

Jak to?
Kdybych neměl kluka vtaženého do hokeje, tak bych se nikdy nedočkal sebereflexe. Když jsem na Spartě získal první titul, měl jsem v kabině mazáky Ríšu Žemličku, Frantu Kučeru a ti, když měli výhrady, byl David prostředník. Já mohl reagovat, lepšit se. To, kam jsem se jako trenér dostal, je i jeho zásluha.

Z vašich slov cítím optimismus, že trénovat budete i další rok. Pryč jsou myšlenky na konec?
Jsou. Máme smlouvu i na příští rok a tato sezona byla velmi dobrá, to můžeme říct už teď. A tím, že David by měl mezi námi působit, chci já i Marian kontrakt dodržet. Láká mě, že posílíme a tým ještě oživíme. Že to posuneme o level výš, protože dokud je to tady v Boleslavi žhavé, chceme to kout. Je tu hokejový boom, o kterém jsme s Marianem, když jsme přicházeli, snili. To se musí využít.

Autor:
Sparta
4:0
Olomouc
Mladá Boleslav
4:0
Pardubice
Sparta
3:4
Liberec
Třinec
4:1
Liberec
Třinec
4:3
Mladá Boleslav
Třinec
4:0
Kometa
Liberec
4:0
Hradec Králové

Předkolo

Plzeň
0:3
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Litvínov
Pardubice
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
2:3
Kometa Brno

Bodování

65

Peter Mueller

Kometa

63

Martin Růžička 27

Třinec

57

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

33

Matěj Stránský

Třinec

30

Peter Mueller

Kometa

26

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 52 32 3 6 11 194:116 108
2. Třinec 52 31 4 5 12 187:130 106
3. Ml. Boleslav 52 26 6 7 13 167:126 97
4. Liberec 52 24 8 5 15 152:118 93
5. Plzeň 52 24 6 7 15 170:128 91
6. Hr. Králové 52 26 4 3 19 144:127 89
7. Pardubice 52 21 7 4 20 141:146 81
8. Vítkovice 52 20 4 6 22 130:142 74
9. Kometa 52 19 5 6 22 144:152 73
10. K. Vary 52 17 8 6 21 145:176 73
11. Litvínov 52 17 8 5 22 133:146 72
12. Olomouc 52 14 6 5 27 105:156 59
13. Zlín 52 11 3 4 34 108:178 43
14. Č. Budějovice 52 6 4 7 35 128:207 33
  • Nejčtenější

Končím, oznámil útočník Krejčí v Bostonu. Chce se vrátit do Česka

Hokejový útočník David Krejčí v oficiálním prohlášení uvedl, že končí v Bostonu a chystá návrat do České republiky....

Synu, stěhuješ se. Voráček zbohatl a vrací se, kde v NHL začal

Marně se mu o víkendu snažil dovolat generální manažer Philadelphie Chuck Fletcher. „Sezona byla náročná, v podstatě...

Mrázek v Torontu zabojuje o post jedničky. Vrací se Šustr s Jaškinem

Brankáře Davida Ritticha, který se nově upsal Nashvillu, v Torontu nahradí jiný český reprezentant Petr Mrázek. Stěhují...

Voráček v NHL mění klub, vrací se do Columbusu výměnou za Atkinsona

Během draftu NHL již o víkendu změnila adresu řada známých hokejistů a stěhování nově čeká i českého útočníka Jakuba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Táta a syn loví pro NHL: Češi jsou pohodlní. Pomůže jim emigrace

Premium Spojují je geny, jméno i zaměstnání, což občas dohromady napáchá slušnou neplechu. „Stává se nám, že spáváme ve...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Kaše o Spartě či Voráčkovi: Výměna se dala čekat, v Columbusu bude lídrem

Před třemi lety odcházel do zámoří s jasným cílem - napodobit staršího bratra a prosadit se v NHL. Nepovedlo se a David...

Marosz zpátky ve Vítkovicích: Cítil jsem se tu dobře, což byla priorita

Třinecký odchovanec Rostislav Marosz je zpátky v hokejových Vítkovicích. Minulý rok tam hostoval, ale letos v lednu se...

Příchod lídra. S céčkem bych neměl problém, říká plzeňská posila Kindl

Po odchodu tahouna Milana Gulaše do mateřských Českých Budějovic shání Škoda Plzeň nového lídra. Stát by se jím mohl...

Hrál za Chomutov, fandil Litvínovu. Jen Růžičkovi jsem to neříkal, líčí Gut

Pozoruhodný příběh Michala Guta: z pravověrného fanouška Litvínova jeho hráčem. S útočníkem Františkem Lukešem se jako...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...