Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Vybrousil Francouze, vzkřísil Januse. Těžké je srovnávat, říká brankářský guru

Zdeněk Orct se v Ústí potkal s Pavlem Francouzem a později mu pomohl se stát nejlepším brankářem extraligy | foto: Karel PešekMF DNES

20 2016
Zpátky do mateřského Litvínova se vrátil v pravý čas. Dlouholetý extraligový brankář Zdeněk Orct se před více než dvěma lety, i na přání Pavla Francouze, ocitl na místě, kde s vrcholovým hokejem začínal. Jako kouč gólmanů dokázal svého talentované svěřence připravit tak dobře, že na konci sezony černožlutí slavili vysněný titul.

Po utrápeném minulém ročníku šestačtyřicetiletý trenér opět pomáhá dalšímu litvínovskému muži v masce mezi nejlepší gólmany ligy.

Výkony Slováka Jaroslava Januse jsou hlavním důvodem, proč je Litvínov po první čtvrtině základní části největším překvapením ligy „Léto (Janusova přezdívka) se velmi dobře psychicky vyrovnal s tou minulou sezonou, zapracoval na sobě a teď to týmu vrací,“ chválí Orct svého svěřence

Jaroslav Janus přicházel do Litvínova v hodně v těžké pozici. Měl za úkol nahradit Pavla Francouze, jak avizoval i manažer Kysela. Nebylo to trochu nereálné přání?
Já hlavně tahle srovnání opravdu nemám rád. Janus je Janus, Francouz je Francouz a Hašek byl taky jen Hašek. To bylo hodně nešťastné vyjádření. Ten gólman má přijít a chytat co nejlépe a ne zkoušet někoho nahradit či napodobit. Léto se s tím v loňské sezoně popral dobře a nesmím zapomenout ani na Michala Petráska, jenž ho vždy dobře zastoupil. Hodně lidí si představovalo na začátku možná lepší záplatu za Pavla, ale já si stojím za tím, že si vedli dobře.

Janus ve Spartě

Na Spartě ho trochu odstřelili. Nevím, proč to udělali. Nedostal pořádně šanci. Přitom tady ukazuje, že je to kvalitní gólman. Navíc chytat za obranou Sparty je lehčí než v Litvínově, to je můj názor.

Znal jste Januse před jeho příchodem do Litvínova?
Neznal. Samozřejmě jsem věděl, že byl v národním týmu a měl za sebou už nějaké úspěchy. O tom jsme se ale téměř nebavili. Nebyl důvod. Když se dívám dozadu, tak se koukám na to, v čem by se mohl zdokonalit a ne proč někde něco nevyšlo. On rychle vylétl a pak se najednou přestalo dařit. Ten gólman pak začne koukat, co je špatně a hledá chyby i tam, kde nejsou. Třeba až s odstupem několika sezon si uvědomí, že jen chytal bídně.

Přesto po krátké anabázi na Spartě asi nebyl moc v pohodě?
Na Spartě ho podle mě odstřelili. Nevím, proč to udělali. Nedostal pořádně šanci. Přitom tady ukazuje, že je to kvalitní gólman. Navíc chytat za obranou Sparty je lehčí než v Litvínově, to je můj názor.

Jak hodnotíte Janusovy výkony v dosavadní sezoně?
Není lehké po tak krátké době něco hodnotit. Já vždycky gólmanům říkal, že kvalita se ukáže až po více sezonách. Bylo plno brankářů, kteří vyhráli i cenu nováčka roku a pak se pořádně v lize neukázali.

Přesto asi v Litvínově musí zatím panovat spojenost?
V první řadě jde o tým, za kterým chytá. Ten letošní je zatím v lepší formě než ten v minulé sezoně. Podívejte se, vždycky v popředí brankářských statistik jsou gólmani nejlepších týmů ligy. To je téměř pravidlo. Jen ojediněle se stane, že bude na čele gólman ze slabšího týmu. Je to ohrané, ale vždycky to tak platí. Tým pomůže gólmanovi a ten jim to pak vrátí.

Jak moc bylo těžké ho v loňské sezoně udržet v pohodě? Přeci jen hokejová bašta bojovala o holé přežití.
Těžko říct. Hlavně se vyvaroval nějakých zbytečností. Samozřejmě udělal nějaké chyby, ale nebyla to jeho vina, že tým skončil v baráži. Naštěstí se v tom nebabral. Celkově mě mile překvapil tím profesionálním přístupem po celou loňskou sezonu, kdy opravdu nebylo lehké v Litvínově chytat. To platí i pro Michala Petráska, na kterého ale nebyl takový tlak, protože se od něj nic nečekalo. Navíc je tu ještě jedna věc.

Povídejte
Já se nezabývám statistikami do detailu. My měli v loňské sezoně dvacet utkání, kdy jsme dali jednu a méně branek. S tím gólman těžko něco udělá. K porovnání: v mistrovské sezoně to byl jeden jediný zápas. Na to, jaký na ně byl kladený tlak po odchodu Pavla, tak to oba zvládli dobře. Navíc já jsem jim pořád říkal, že když přežijí tuhle sezonu, tak už hůř být nemůže. Zatím to v té letošní sezoně potvrzují.

Francouz by měl být víc hajzlík

Dokázal byste porovnat Francouze s Janusem?
Těžké. Pavel je naprosto jiná povaha. Hodný, nekonfliktní. Nechci, aby to vyznělo nějak krutě vůči Létovi. Ale Pavel je abnormálně skromný kluk. Léto je asi víc ambiciózní a ctižádostivý a pracovitý gólman. Já si myslel, že Pavel je nejvíc pracovitý brankář, kterého jsme kdy poznal, ale Léto to ještě posunul. To je jeho velké plus. Nenechá nic líbit. Víc dokáže vzdorovat. Já vždycky Pavlovi říkal, že by měl být víc hajzlík, aby se mohl posunout dál.

Ve stylu chytání jsou asi hodně odlišní?
Úplně. To nejpodstatnější je, že každý má lapačku na jiné ruce. Pavel má výborný kloubní rozsah, je neskutečně ohebný a velmi dobře čte hru. Jaro má zas velice silné nohy a zároveň neskutečně rychlé.

Fotogalerie

V systému máte ještě další mladé brankáře, kteří jsou na hostování. Jde odchovance, počítáte s nimi do budoucnosti?
Určitě. Na druhou stranu platí jedno pravidlo: když gólman chytá dobře v juniorech, neznamená to že se prosadí i v chlapech. Dobře si pamatuji Svačinu ze Zlína, když byl na mistrovství do dvaceti let a ligu téměř nechytal. Já tam nebyl a chytal v lize dlouho. Z výkonů v juniorském věku to zkrátka nejde poznat. K Horákovi se Soukupem bych ještě přidal Nechvátala ve Znojmě a Spěšného v Mostě. Všichni ti gólmani nejsou vůbec špatní. Jít do ligy se ale dvěma dvacetiletými gólmany je velký risk, proto jsou takhle na hostování a sehnali jsme zkušenější. Hlavní je, že ti gólmani všichni chytají. Samozřejmě je pro mě priorita pracovat s litvínovskými gólmany. Na to jsme si je tady vychovávali.

Na začátku sezony po náhlém onemocnění Michala Petráska jste zkoušeli dva gólmany na měsíc. Nakonec jste si nechali Jaroslava Hübla. Jak těžké to bylo rozhodování a nehrálo roli, že Hübl je domácí gólman?
Brankáře nejde hodnotit po pár zápasech. Já pak četl ty diskuze, jak lidi nadávali, že dopředu bylo jasné, kdo v Litvínově zůstane. To mě vytáčí. Oni ty kluky na tréninku nevidí. Měsíc je hrozně krátká doba na to, aby si člověk vybral lepšího gólmana. Za sebe mohu říct, že jsem se na začátku spíš přikláněl k Halászovi. Až později, když jsem si dal na stůl body a procenta úspěšnosti, tak mi z toho vyšel Jarda Hübl. Nakonec nás rozhodovalo pět a pět se nás přiklonilo k Jardovi. Hübl je sice z Litvínova, ale pro mě oba ty kluci byli velká neznámá.

Takže neměl lepší startovní pozici?
Já s Jardou i Tomášem pracoval poprvé, takže na tom byli stejně. Oba jsou extrémně pracovití gólmani. Za měsíc se dá zjistit hrozně málo. Tomáš naskočil v Brně, kde to měl těžké. Na druhou stranu Jarda chytal v Bolce, která do té doby byla nejlépe střílejícím týmem. Chtěl jsem je vidět v těžkém utkání. Měl jsem strach je třeba nasadit ve Varech, kde se prostě čeká výhra. Já nemám patent na genialitu, abych věděl, kdy to tomu brankáři nejlépe sedne. Bohužel to vyšlo v neprospěch Tomáše. Nejvíc mě štve, že to pak schytá Radim Rulík, na kterého lidi nadávají, co tam s těma gólmanama děláme a proč nenecháme chytat Januse, když má formu. My ty kluky ale někdy vyzkoušet musíme.

Je mi jedno, jestli trénuji malý kluky nebo repre

Věděl jste dopředu, že po konci kariéry budete chtít trénovat brankáře?
Tenkrát jsem měl i nějaké mimohokejové varianty. Byla možnost, že budu dělat u Roberta Kysely ve firmě, ale nakonec jsme začal s trénováním Pavla Francouze a chytlo mě to. Pak se Pavel rozhodoval, kam půjde dál. Měl několik možností. Já mu doporučil Litvínov. Byli jsme spolu domluveni, že pak za ním přijdu. Jen jsem si kariéru v Ústí trochu prodloužil.

Jsou za vámi vidět pracovní úspěchy. Jaké máte osobní ambice?
Tu práci chci vždy dělat co nejlépe. V tu chvíli mě nic jiného nezajímá. Je tedy jedno, jestli pracuju s gólmany v Litvínově, v KHL, u repre, nebo s malýma špuntama, či někde ve druhé lize. Pro mě je důležité, abych to dělal dobře. Moje paní mi pak vyčítá, proč se tomu tolik věnuji a nejsem vůbec doma. Já ji pořád říkám, že to chci hlavně dělat dobře. V tomhle mám štěstí, že ona je se mnou ohromně trpělivá. Vidí, že mě to naplňuje a jsem za to nějak odměněný. Tohle mám asi po tátovi. Neměl vysoké ambice, ale svoji práci si odváděl na sto procent.

Autor:

Bodování

74

Milan Gulaš

Plzeň

58

Michal Birner

Liberec

57

Libor Hudáček

Liberec

Góly

34

Milan Gulaš

Plzeň

30

Libor Hudáček

Liberec

28

Martin Zaťovič

Kometa

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Liberec 48 29 5 2 12 170:117 99
2. Plzeň 48 25 2 7 14 154:132 86
3. Ml. Boleslav 48 21 8 6 13 143:116 85
4. Sparta 48 20 12 1 15 162:137 85
5. Třinec 48 24 4 4 16 152:121 84
6. Kometa 48 20 5 6 17 137:147 76
7. Hr. Králové 48 18 5 6 19 120:123 70
8. Olomouc 48 18 5 6 19 113:123 70
9. K. Vary 48 16 8 4 20 162:148 68
10. Zlín 48 18 3 5 22 143:138 65
11. Vítkovice 48 13 8 4 23 122:161 59
12. Litvínov 48 14 3 8 23 139:164 56
13. Pardubice 48 13 3 9 23 112:155 54
14. Kladno 48 13 3 6 26 119:166 51
  • Nejčtenější

Děs Kladna: padlo i s Pardubicemi a je poslední. Utíká mu i Litvínov

Desátá prohra za sebou a pád na poslední místo. Krize hokejistů Kladna vyvrcholila domácím kolapsem s Pardubicemi 2:5....

Jdeš do brány! V NHL musel dochytat rolbař, s výstrojí v barvách soupeře

V první třetině zápasu s Torontem odpadl hokejistům Caroliny gólman James Reimer, ve druhé části se zranil i náhradník...

Zoufalé Kladno nezvládlo drama v Plzni, padly i Pardubice. Litvínov slaví

Základní část hokejové Tipsport extraligy se blíží do svého finiše. Kladno v nedělním 48. kole prodloužilo sérii...

ZVOLNĚNÍ: Prodali to! Vážně tohle musí znít současnou extraligou?

Bohatý Třinec, hrdé Brno, energické Vary, Plzeň s fantomem Gulašem. Dokonce i silná Boleslav nebo suverénní Liberec. Za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mrázek nedochytal po tvrdé srážce, Pastrňák dvakrát skóroval

Útočník Martin Nečas přispěl v NHL gólem a přihrávkou k výhře Caroliny 6:3 v Torontu. V dresu vítězů odstoupil z utkání...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Hradec míří do Litvínova. Chce napravit páteční domácí ztrátu

Hokejisté hradeckého Mountfieldu se v krátké době po sobě v úterý utkají s Litvínovem, na jeho ledě je čeká dohrávka v...

ZVOLNĚNÍ: Prodali to! Vážně tohle musí znít současnou extraligou?

Bohatý Třinec, hrdé Brno, energické Vary, Plzeň s fantomem Gulašem. Dokonce i silná Boleslav nebo suverénní Liberec. Za...

Slabá koncovka stála Pardubice v utkání s Libercem zbytečně body

Břevno Radoslava Tybora už v první třetině. Neúspěšné nájezdy Vladimíra Svačiny a Mateje Pauloviče plus „zvonkohra“...

Zlínští hokejisté hrají v dohrávce v Třinci o klidnější finiš

Poprvé od říjnového návratu trenéra Roberta Svobody nebodovali hokejisté PSG Zlín ve třech zápasech v řadě. I proto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Chtěla domek na Sicílii, ale nakonec si pořídila hezké místo pro stavbu v Jizerských horách. „Mám plno plánů, pořád...

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Orlando Bloom (43) natáčí v české metropoli seriál Carnival Row. Kromě herectví se tu nejčastěji věnuje svému psovi,...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací

Díky podpoře uživatelských modifikací se kolem Skyrimu vytvořila silná komunita, která svoji modlu neustále vylepšuje....