Vybrousil Francouze, vzkřísil Januse. Těžké je srovnávat, říká brankářský guru

Zdeněk Orct se v Ústí potkal s Pavlem Francouzem a později mu pomohl se stát nejlepším brankářem extraligy | foto: Karel PešekMF DNES

20 2016
Zpátky do mateřského Litvínova se vrátil v pravý čas. Dlouholetý extraligový brankář Zdeněk Orct se před více než dvěma lety, i na přání Pavla Francouze, ocitl na místě, kde s vrcholovým hokejem začínal. Jako kouč gólmanů dokázal svého talentované svěřence připravit tak dobře, že na konci sezony černožlutí slavili vysněný titul.

Po utrápeném minulém ročníku šestačtyřicetiletý trenér opět pomáhá dalšímu litvínovskému muži v masce mezi nejlepší gólmany ligy.

Výkony Slováka Jaroslava Januse jsou hlavním důvodem, proč je Litvínov po první čtvrtině základní části největším překvapením ligy „Léto (Janusova přezdívka) se velmi dobře psychicky vyrovnal s tou minulou sezonou, zapracoval na sobě a teď to týmu vrací,“ chválí Orct svého svěřence

Jaroslav Janus přicházel do Litvínova v hodně v těžké pozici. Měl za úkol nahradit Pavla Francouze, jak avizoval i manažer Kysela. Nebylo to trochu nereálné přání?
Já hlavně tahle srovnání opravdu nemám rád. Janus je Janus, Francouz je Francouz a Hašek byl taky jen Hašek. To bylo hodně nešťastné vyjádření. Ten gólman má přijít a chytat co nejlépe a ne zkoušet někoho nahradit či napodobit. Léto se s tím v loňské sezoně popral dobře a nesmím zapomenout ani na Michala Petráska, jenž ho vždy dobře zastoupil. Hodně lidí si představovalo na začátku možná lepší záplatu za Pavla, ale já si stojím za tím, že si vedli dobře.

Janus ve Spartě

Na Spartě ho trochu odstřelili. Nevím, proč to udělali. Nedostal pořádně šanci. Přitom tady ukazuje, že je to kvalitní gólman. Navíc chytat za obranou Sparty je lehčí než v Litvínově, to je můj názor.

Znal jste Januse před jeho příchodem do Litvínova?
Neznal. Samozřejmě jsem věděl, že byl v národním týmu a měl za sebou už nějaké úspěchy. O tom jsme se ale téměř nebavili. Nebyl důvod. Když se dívám dozadu, tak se koukám na to, v čem by se mohl zdokonalit a ne proč někde něco nevyšlo. On rychle vylétl a pak se najednou přestalo dařit. Ten gólman pak začne koukat, co je špatně a hledá chyby i tam, kde nejsou. Třeba až s odstupem několika sezon si uvědomí, že jen chytal bídně.

Přesto po krátké anabázi na Spartě asi nebyl moc v pohodě?
Na Spartě ho podle mě odstřelili. Nevím, proč to udělali. Nedostal pořádně šanci. Přitom tady ukazuje, že je to kvalitní gólman. Navíc chytat za obranou Sparty je lehčí než v Litvínově, to je můj názor.

Jak hodnotíte Janusovy výkony v dosavadní sezoně?
Není lehké po tak krátké době něco hodnotit. Já vždycky gólmanům říkal, že kvalita se ukáže až po více sezonách. Bylo plno brankářů, kteří vyhráli i cenu nováčka roku a pak se pořádně v lize neukázali.

Přesto asi v Litvínově musí zatím panovat spojenost?
V první řadě jde o tým, za kterým chytá. Ten letošní je zatím v lepší formě než ten v minulé sezoně. Podívejte se, vždycky v popředí brankářských statistik jsou gólmani nejlepších týmů ligy. To je téměř pravidlo. Jen ojediněle se stane, že bude na čele gólman ze slabšího týmu. Je to ohrané, ale vždycky to tak platí. Tým pomůže gólmanovi a ten jim to pak vrátí.

Jak moc bylo těžké ho v loňské sezoně udržet v pohodě? Přeci jen hokejová bašta bojovala o holé přežití.
Těžko říct. Hlavně se vyvaroval nějakých zbytečností. Samozřejmě udělal nějaké chyby, ale nebyla to jeho vina, že tým skončil v baráži. Naštěstí se v tom nebabral. Celkově mě mile překvapil tím profesionálním přístupem po celou loňskou sezonu, kdy opravdu nebylo lehké v Litvínově chytat. To platí i pro Michala Petráska, na kterého ale nebyl takový tlak, protože se od něj nic nečekalo. Navíc je tu ještě jedna věc.

Povídejte
Já se nezabývám statistikami do detailu. My měli v loňské sezoně dvacet utkání, kdy jsme dali jednu a méně branek. S tím gólman těžko něco udělá. K porovnání: v mistrovské sezoně to byl jeden jediný zápas. Na to, jaký na ně byl kladený tlak po odchodu Pavla, tak to oba zvládli dobře. Navíc já jsem jim pořád říkal, že když přežijí tuhle sezonu, tak už hůř být nemůže. Zatím to v té letošní sezoně potvrzují.

Francouz by měl být víc hajzlík

Dokázal byste porovnat Francouze s Janusem?
Těžké. Pavel je naprosto jiná povaha. Hodný, nekonfliktní. Nechci, aby to vyznělo nějak krutě vůči Létovi. Ale Pavel je abnormálně skromný kluk. Léto je asi víc ambiciózní a ctižádostivý a pracovitý gólman. Já si myslel, že Pavel je nejvíc pracovitý brankář, kterého jsme kdy poznal, ale Léto to ještě posunul. To je jeho velké plus. Nenechá nic líbit. Víc dokáže vzdorovat. Já vždycky Pavlovi říkal, že by měl být víc hajzlík, aby se mohl posunout dál.

Ve stylu chytání jsou asi hodně odlišní?
Úplně. To nejpodstatnější je, že každý má lapačku na jiné ruce. Pavel má výborný kloubní rozsah, je neskutečně ohebný a velmi dobře čte hru. Jaro má zas velice silné nohy a zároveň neskutečně rychlé.

Fotogalerie

V systému máte ještě další mladé brankáře, kteří jsou na hostování. Jde odchovance, počítáte s nimi do budoucnosti?
Určitě. Na druhou stranu platí jedno pravidlo: když gólman chytá dobře v juniorech, neznamená to že se prosadí i v chlapech. Dobře si pamatuji Svačinu ze Zlína, když byl na mistrovství do dvaceti let a ligu téměř nechytal. Já tam nebyl a chytal v lize dlouho. Z výkonů v juniorském věku to zkrátka nejde poznat. K Horákovi se Soukupem bych ještě přidal Nechvátala ve Znojmě a Spěšného v Mostě. Všichni ti gólmani nejsou vůbec špatní. Jít do ligy se ale dvěma dvacetiletými gólmany je velký risk, proto jsou takhle na hostování a sehnali jsme zkušenější. Hlavní je, že ti gólmani všichni chytají. Samozřejmě je pro mě priorita pracovat s litvínovskými gólmany. Na to jsme si je tady vychovávali.

Na začátku sezony po náhlém onemocnění Michala Petráska jste zkoušeli dva gólmany na měsíc. Nakonec jste si nechali Jaroslava Hübla. Jak těžké to bylo rozhodování a nehrálo roli, že Hübl je domácí gólman?
Brankáře nejde hodnotit po pár zápasech. Já pak četl ty diskuze, jak lidi nadávali, že dopředu bylo jasné, kdo v Litvínově zůstane. To mě vytáčí. Oni ty kluky na tréninku nevidí. Měsíc je hrozně krátká doba na to, aby si člověk vybral lepšího gólmana. Za sebe mohu říct, že jsem se na začátku spíš přikláněl k Halászovi. Až později, když jsem si dal na stůl body a procenta úspěšnosti, tak mi z toho vyšel Jarda Hübl. Nakonec nás rozhodovalo pět a pět se nás přiklonilo k Jardovi. Hübl je sice z Litvínova, ale pro mě oba ty kluci byli velká neznámá.

Takže neměl lepší startovní pozici?
Já s Jardou i Tomášem pracoval poprvé, takže na tom byli stejně. Oba jsou extrémně pracovití gólmani. Za měsíc se dá zjistit hrozně málo. Tomáš naskočil v Brně, kde to měl těžké. Na druhou stranu Jarda chytal v Bolce, která do té doby byla nejlépe střílejícím týmem. Chtěl jsem je vidět v těžkém utkání. Měl jsem strach je třeba nasadit ve Varech, kde se prostě čeká výhra. Já nemám patent na genialitu, abych věděl, kdy to tomu brankáři nejlépe sedne. Bohužel to vyšlo v neprospěch Tomáše. Nejvíc mě štve, že to pak schytá Radim Rulík, na kterého lidi nadávají, co tam s těma gólmanama děláme a proč nenecháme chytat Januse, když má formu. My ty kluky ale někdy vyzkoušet musíme.

Je mi jedno, jestli trénuji malý kluky nebo repre

Věděl jste dopředu, že po konci kariéry budete chtít trénovat brankáře?
Tenkrát jsem měl i nějaké mimohokejové varianty. Byla možnost, že budu dělat u Roberta Kysely ve firmě, ale nakonec jsme začal s trénováním Pavla Francouze a chytlo mě to. Pak se Pavel rozhodoval, kam půjde dál. Měl několik možností. Já mu doporučil Litvínov. Byli jsme spolu domluveni, že pak za ním přijdu. Jen jsem si kariéru v Ústí trochu prodloužil.

Jsou za vámi vidět pracovní úspěchy. Jaké máte osobní ambice?
Tu práci chci vždy dělat co nejlépe. V tu chvíli mě nic jiného nezajímá. Je tedy jedno, jestli pracuju s gólmany v Litvínově, v KHL, u repre, nebo s malýma špuntama, či někde ve druhé lize. Pro mě je důležité, abych to dělal dobře. Moje paní mi pak vyčítá, proč se tomu tolik věnuji a nejsem vůbec doma. Já ji pořád říkám, že to chci hlavně dělat dobře. V tomhle mám štěstí, že ona je se mnou ohromně trpělivá. Vidí, že mě to naplňuje a jsem za to nějak odměněný. Tohle mám asi po tátovi. Neměl vysoké ambice, ale svoji práci si odváděl na sto procent.

Autor:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Bývalá rychlobruslařka Erbanová pomůže hokejistům Vrchlabí

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na tiskové konferenci na letišti...

Když loni Karolína Erbanová v pětadvaceti letech nečekaně ukončila rychlobruslařskou kariéru, byl z...

Nečas a léto bez ryb: golf, tenis, Benátky i fotbal

JEDNOU SOUPEŘ, PODRUHÉ SPOLUHRÁČ. „Ve dvouhře mě ještě neporazil,“ říká Martin...

Víc než na ledě byl v létě hokejista Martin Nečas k zastižení na tenisových kurtech. To se už brzy...

Jsem tu od toho, abych dával góly, uvědomuje si pardubický Tybor

Útočník Radoslav Tybor  na prvním oficiálním tréninku hokejistů Pardubic před...

Poprvé do kabiny pardubických hokejistů vstoupil v lednu roku 2013 a během následujících téměř tří...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do...

Po memoriálu čekají Hradec další domácí zápasy, nejdřív přijede Vídeň

Hlavní kouč hradeckého Mountfieldu při tréninku hráčům ukazuje, co po nich bude...

Hokejisté Hradce Králové budou v pondělí pokračovat v přídělu domácích zápasů, které provázejí...

Další z rubriky

Soupeři v přípravě z KHL? Pořádný fofr, hodnotí karlovarský Kohout

Karlovarský útočník Martin Kohout (u puku) v utkání proti Třebíči.

Výsledkově příprava Karlových Varů drhne. Nepřekvapila ani druhého ruského soka z KHL, po...

Brno porazilo Olomouc, Karlovy Vary poprvé v přípravě uspěly

Momentka z utkání Olomouce a Komety.

Hokejisté Brna porazili ve čtvrtém přípravném utkání před startem nové extraligové sezony Olomouc...

Pořád jsme jeli na plné pecky, těší pardubického gólmana Štěpánka

Pardubický gólman Jakub Štěpánek během Memoriálu Zbyňka Kusého

Znovuobnovené pardubické angažmá brankáře Jakuba Štěpánka se pro něj zatím, na rozdíl od toho...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz