

Hokejová extraliga, to nejsou jen dvě mužstva, trenéři, realizační týmy a rozhodčí. Aby všechno běželo, jak se na nejvyšší soutěž sluší, musí kolem zápasu kmitat víc než stovka dalších lidí. V době covidových restrikcí se kluby horko těžko vtěsnaly do povolené kvóty sta osob. Kdo jsou lidé za kulisami? Pohled za oponu nedávného zápasu domácího Litvínova s Třincem je ukáže.
Autor: koláž iDNES.cz
POKLADNÍ. Litvínov má čtyři pokladny pro fanoušky, na atraktivnější soupeře se tvoří fronty, to už je pro pokladní frmol. „Někdy to bývá náročné. Já lístky prodávám od září. V Litvínově musíte být jazykově vybavený, protože k nám jezdí i němečtí fanoušci,“ tvrdí pokladní Jana Císařová. Pátá pokladna je určena pro partnery klubu, kteří si zde vyzvedávají vstupenky.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
STÁNKAŘI. Bez piva a voňavých klobás si řada fanoušků návštěvu hokejového, ale i jiného sportovního zápasu nedokáže představit. Litvínov býval vyhlášený maxi klobásami v bagetě, které šly sotva sníst za přestávku. Majitel však kvůli zdraví skončil, teď je jeho stánek na prodej.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
SLEČNY Z FANSHOPU. Každý správný fanoušek chodí na zápasy oblečený v klubových barvách. Široký výběr oblečení i dalších předmětů je k dostání ve fanshopech, ten litvínovský se jmenuje Vervashop. „Největší nával bývá těsně před utkáním a během přestávek. Jedeme na dvě pokladny plus menší stánek na jihu, aby to odsýpalo a fanoušci nečekali dlouho,“ popisuje administrátorka fanshopu Zuzana Votočková. O nakupující se obvykle starají tři slečny.
Autor: Jan Jindra
POŘADATELÉ. Ve svítivých vestách pořadatelé kontrolují diváky při vstupu. Běžní projdou turniketem, akreditovaní jsou lustrovaní přes čtečku. Pak také dbají o bezpečnost na stadionu nebo o to, aby se každý dostal na své místo. Bývá jich mezi padesáti až sedmdesáti, počet záleží na tom, jak je zápas fanouškovsky exponovaný.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VRÁTNÝ. Miroslav Blažek alias Bláža je už kultovním vrátným z Litvínova. I díky své podobě s Haškovým chytrolínem Švejkem, ztvárněným hercem Rudolfem Hrušínským nejstarším. „Ale když je zápasový den a mám šichtu, radši si v recepci vezmu volno. Pomáhám totiž i všude jinde po stadionu a nestíhal bych,“ líčí muž, kterému táhne na padesátku. „Narodil jsem se 8. listopadu, tedy na vznik klubu.“ Vrátný musí oběhnout a odemknout celý zimák, Bláža navíc doplňuje jídlo a pití ve VIP, je k ruce uklízečkám, řeší parkoviště a plno povinností má i po utkání.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
HOSTESKY. O občerstvení v prostorách VIP se starají hostesky. Dříve v Litvínově nosily tradiční klubové černožluté úbory, nyní ctí červené barvy Benziny, generálního partnera hokejové Vervy. Bývá jich deset až dvanáct.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ČASOMĚŘIČ. Miroslav Petružálek nejstarší, otec bývalého hokejisty Jakuba a rozhodčího Miroslava, spouští a zastavuje čas. Stará se tedy o výsledkovou tabuli, kde se zobrazují i tresty. Je zároveň vedoucím celého boxu pomocných rozhodčích. „Už jedu pětadvacátou sezonu. Stala se mi za tu dobu možná jen jedna chyba, třeba když se pozdě vypne tlačítko. Musíme podstupovat školení podobné tomu, které mají rozhodčí, jen v o trošku menším rozsahu,“ popisuje Petružálek náplň své práce.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ČASOMÍRA. Touhle krabičkou se v Litvínově ovládá časomíra.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
HLASATEL. Jan Ptáček je šéfem litvínovského fanklubu Ropáci on Tour a zároveň hlasatelem (nejen) extraligových zápasů. Do mikrofonu mluví už od roku 2010. „Při prvním zápase na hlase jsem měl nervy větší než při maturitě, já se opravdu bál,“ směje se. „Dodnes mám respekt ze složitých situací. A při úplně první zkušenosti v boxu jsem otvíral vrátka. Skončilo to katastrofou, kladenský hráč už chtěl skočit na led, vrátka jsem neotevřel přesně, on se o ně hranou přilby bouchnul a zase si sednul zpátky na lavici.“
Autor: Petr Bílek, MF DNES
TELEFONY. V boxu pomocných rozhodčích jsou telefonní přístroje, které zajistí spojení nejen s videorozhodčím, ale i s dalšími důležitými lidmi na stadionu. Červený je hlavní, černý interkom záložní.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
OBRAZOVKA. Před zápasem se zkontroluje kufřík s velkou obrazovkou, jestli spojení funguje, pak se zavře. A otevře se jen v případě, když rozhodčí zkoumanou situaci nedokáží posoudit na malém displeji tabletu.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ZAPISOVATEL. Tuhle funkci dělá Zdeněk Němec mladší už od šestnácti, tedy třicet let. Dříve zápis vyplňoval ručně, deset let už ho zpracovává elektronicky rovnou do počítače připojeného k internetu. „Musím přijít dvě hodiny předem, připravit zápis s vedoucími mužstev a pak do něj zapisovat, co hlásí rozhodčí. Dnes už to běží online, takže se průběžné skóre rovnou propisuje do výsledků,“ vykresluje Němec.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VÝHLED Z BOXU. Hlasatel, časoměřič a zapisovatel (zleva) a jejich výhled na hrací plochu. Jsou v centru dění.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
TRESTOMĚŘIČ. Otvírat vrátka, pouštět hráče na trestnou lavici a zpátky na led. Zdánlivě snadná úloha trestoměřiče, oficiálně dohlížitele na trestné lavici. Dochází však i na zapeklité situace. „Nejhorší je, když jsou odložené tresty nebo je jich víc. Člověk musí znát, jak se krátí a nekrátí, ale těch situací je málo,“ tvrdí Petr Loefner, který má pro „trestance“ připravené i pití nebo kýbl s vodou. Občas se s ním někdo baví. „Co si pamatuju, Franta Lukeš býval upovídaný.“ Když Loefner není trestoměřičem, dělá elektronický zápis.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ROLBAŘ. Už dvanáctým rokem krouží Filip Sýkora po litvínovském kluzišti rolbou. „Pět let máme elektrickou, je lepší než benzinoplynová, kterou jsme si nechali jako záložní. Tahle je tichá a má sílu,“ chválí svůj stroj Sýkora. „Vyžehlit led může být pro někoho těžké, pro mě ne. Reguluji si tok vody, aby se rýhy co nejvíc zalily.“
Autor: Petr Bílek, MF DNES
PLNĚNÍ ROLBY. Současná litvínovská rolba pojme 1 200 litrů vody, napouští se hadicí zhruba deset minut. „Na každou úpravu ledu spotřebuji kolem kubíku vody,“ počítá rolbař Filip Sýkora, jehož kolega právě zapojuje hadici. „Pod rolbou je dvoumetrová kudla, která předtím dva milimetry ledu uřízne, aby nepřibýval.“ Sníh se pak vysype.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
OVLÁDÁNÍ ROLBY. Takhle vypadá palubní deska rolby WM evo2, která je polepená litvínovskými samolepkami. Motor má výkon 33 kW, maximální rychlost je 13 km/h.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ZAMETAČI LEDU. Při komerční přestávce vjedou na kluziště zametači ledu, kteří se rekrutují z mládežníků klubu. Led čistí hrably a sníh lopatou hází do kýble. Vybírá je koordinátor z mládeže, který nad nimi bdí i při zápase. Je jich osm, čtyři na každé straně hřiště. Jeden z nich čistí brankoviště.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ÚDRŽBÁŘI. S vrtačkou vbíhají na litvínovský led, aby usadili branky, údržbáři Ivan Špiroch (na snímku) a Petr Imramovský. „Dělám to asi sedmnáct let, za tu dobu už ani diváky nevnímám, když jdu na led. Měníme taky třeba sklo nad hrazením. Když nám prasklo, vyměnili jsme ho pomalu nejrychleji v celé extralize,“ pyšní se Špiroch, který je zaměstnancem zimního stadionu.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
MASKOT. Miroslava Gremlicová se během zápasu často přezouvá, chodí na led i mezi lidi. Do kostýmu maskota se souká už šest let, je v něm prý vedro i na studeném litvínovském zimáku. „Střídám se s jedním chlapcem, on krasobruslí, ale i já na led chodím,“ prozrazuje. „Snažím se fanoušky vyburcovat, vyfotit se s nimi, hlavně s dětmi. Mám je ráda, moc mě to baví, pracuji jako asistentka pedagoga. V kostýmu jsem schovaná a mám pocit, že můžu dělat blbosti, na které bych si asi normálně netroufla.“
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VELÍN. Zimní stadion Ivana Hlinky stojí od roku 1955, o devět let později přibyla západní tribuna a na ní „velín“. V dřevěných budkách u hodin sedí videorozhodčí (vlevo dole), rozhlasový reportér (vpravo dole), zvukaři (vlevo nahoře) a komentátor internetového přenosu (vpravo nahoře).
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ROZHLASOVÝ REPORTÉR. S mikrofonem chodí za hokejem David Kalvas z Radiožurnálu už od roku 1997, tedy jen s krátkou přestávkou, kdy pracoval jako tiskový mluvčí fotbalových Teplic. „Mám perfektní výhled a díky topení, které je za mými zády, i příjemné prostředí,“ pochvaluje si Kalvas.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VIDEOROZHODČÍ. Fotbal má funkci arbitra u televize nazvanou VAR (videoasistent rozhodčího), hokej si ji pojmenoval jednoduše videorozhodčí. Na snímku Jiří Rozlílek, který se v hokeji pohyboval i na ledové ploše. „Jsem z Litvínova, hokej jsem tu hrál a pár let i pískal. Podmínky a zázemí pro videorozhodčího tady patří k těm nejlepším,“ chválí si Rozlílek starý, ale legendární zimní stadion. Na uších má sluchátka pro komunikaci s kolegy na ledě i s boxem časoměřičů, nad hlavou velkoplošnou obrazovku, na níž si detailně prohlíží záznam sporných situací souvisejících s regulérností branky. Videorozhodčí také určuje a opravuje asistence i střelce gólů. Při důležitějších utkáních je v místnosti přítomen rovněž delegát.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VIDEOTECHNIK. Brankovému videorozhodčímu sekunduje videotechnik, v Litvínově to je už čtyřiadvacátou sezonu Jaroslav Hrabáč. „Když to porovnám s prvními roky v 90. letech, kdy jsme měli jen záběry z kazet VHS, to byl totální amatérismus. Pak přišly DVD přehrávače, ale dnešní kvalita už je o něčem jiném. Zatímco v začátcích jsme puk hledali, teď ho vidíme,“ srovnává Hrabáč, který obsluhuje počítač, kde se shromažďují záběry ze všech kamer. Vybraný záznam pak pošle na velkou obrazovku videorozhodčímu.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
PROSTŘEDÍ VIDEOTECHNIKA. Takhle vypadá program, ve kterém videotechnik vidí záběry všech kamer. Na každé straně hřiště jsou tři kamery, nadbranková, boční a zpoza branky, navíc jedna panoramatická kvůli počtu hráčů na ledě. Pak se ještě využívají záběry klubové kamery a také televizní, je-li přítomna. „Teoreticky by nám nemělo nic uniknout. Zaráží mě, jaké má ve fotbale VAR problémy. Určitě používají podobný systém, tak nechápu, kde je zakopaný pes,“ diví se Jaroslav Hrabáč. Jen ze začátku se počítač občas seknul, po restartu do dvou minut naskočil, teď potíže prý už nejsou.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ZVUKAŘI. Četa pod střechou se stará o ozvučení stadionu, ovládání mikrofonů nebo o světelné reklamní pásy. „Pouštíme zvuk spíkrovi, který jezdí po ledě a dělá soutěže, máme mixážní pult, připravené písničky. Reklamy jsou automaticky nastavené v notebooku,“ prozrazuje Zdeněk Jindra (uprostřed).
Autor: Petr Bílek, MF DNES
KOMENTÁTOR. Dnes už z každého extraligového zápasu běží internetové streamované přenosy. Do Litvínova je často nominován snad nejvyšší muž mezi komentátory a moderátory Radek Jirgl, který má ze své kukaně pod střechou ideální přehled. „Mám problémy, že trpím závratěmi. Naštěstí v Litvínově je sklo, takže jsem v klidu. Zato v Liberci jsem na rampě pod stropem bez jakéhokoli zábradlí, to už mi tak příjemné není, když si představím, že bych mohl přepadnout mezi lidi,“ líčí Jirgl.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
TELEVIZNÍ ŠTÁBY. Ani tohle není místo pro někoho, kdo má strach z výšek. Na lávce pod střechou jsou pozice pro kameramany, tady stříhá své záběry do hokejových pořadů včetně zpráv i Česká televize. Vpředu stojí její zkušený reportér David Soeldner.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
REŽISÉR. Velkoplošná obrazovka se řídí z budky, která je také pod střechou. Z počítače ji ovládá Patrik Gremlica. „Byli jsme zaškolení od firmy, která u nás obrazovku instalovala, a není to raketová věda. Mezi mnou, kluky od zvuku a moderátorem funguje symbióza. Musím dodržovat řád extraligy, tedy nepouštět sporné momenty, když se zkoumají u rozhodčích,“ vysvětluje Gremlica.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
OVLÁDACÍ PROGRAM. Režisér velkoplošné obrazovky se stará o grafiku sestav, gólů, vyloučení, záznamy branek, šancí či jiných situací, pouští i reklamy a informace pro fanoušky.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
KAMERAMANKA. I klub má vlastní kameru a kameramanku; když je pořádná zima, zahřívá se elektrickými kamínky. „Maminka dělá maskota, já jsem v režii obrazovky a ségra natáčí,“ říká Patrik Gremlica. Záběry z klubové kamery se využívají na velkoplošnou obrazovku, ale také pro týmového videokouče Viktora Lukeše.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
STATISTICI. Hokej je i hra čísel, každý zápas sleduje minimálně šestičlenný štáb svazových statistiků. Těm litvínovským velí Patrik Goltsch, který je i hokejovým rozhodčím. Před zápasem si rozdělí tablety a určí, co kdo bude sledovat. Sbírá se čas na ledě domácích a hostů, střely, vhazování, hity a držení kotouče. „Největší zájem je asi o buly. Zaznamenáte, kdo vyhrál a prohrál, a pak už se koukáte. Nejvíc práce je se střelami. Vedoucí mužstev si dělají vlastní čárky a bývají rozkoly. Gólmani to sledují a chtějí po nich, ať to změníme, ovšem oficiální statistiky jsou podle nás,“ objasňuje Goltsch (na snímku vlevo). Oblíbený není ani icetime hostů: „Neznáme je tolik jako domácí hráče, kolikrát mají čísla v dresech a nejsou vidět. Než zmáčknete, kdo byl na ledě, už je někdo na střídačce. Zato domácí poznáme třeba i podle pohybu.“
Autor: Petr Bílek, MF DNES
TABLET STATISTIKŮ. Takhle vypadá část aplikace pro zaznamenání střel. „Před sezonou všem odprezentuji, co a jak dělat, v přípravném zápase si všechno odzkoušíme a pak už jedeme naostro,“ vykresluje Goltsch. Statistiky platí svaz, podílí se na tom však i klub.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
MODERÁTOR. Nažhavit fanoušky z ledu, uvádět slavnostní ceremoniály a předzápasový program, komentovat přestávkové soutěže, kormidlovat tiskové konference, to vše je úkolem moderátora a pracovníka marketingu, v případě Litvínova Petra Koukala. „Moderování sportovních akcí je můj hlavní profil, dělal jsem Eurobasket v Praze, hokejový šampionát dvacítek v Třinci a Ostravě nebo fotbal na Bohemce,“ prozrazuje.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
VŠUDYBYL. Možná je nejdéle sloužícím pracovníkem litvínovského klubu. Oldřich Štěpanovský se už 40 let podílí na přestávkových soutěžích. Ovšem zvládne toho mnohem víc. „Starám se taky o rozhodčí nebo VIP,“ vypočítává jednašedesátiletý muž. „Teď kluci vymysleli soutěž, při které se nestřílí, tak nemusím na led. Soutěžícím dám hokejky, helmy a puky nebo míčky.“
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ZDRAVOTNÍCI. Každý extraligový klub má povinnost zajistit na zápas zdravotnickou službu. Vždycky jsou připraveni zdravotníci i sanitka, kdyby se cokoli stalo hráči nebo někomu z diváků. Službu musí platit klub.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
FOTOGRAFOVÉ. Extraliga je pokrytá nejen píšícími novináři a televizními štáby, ale také fotografy. Smí se pohybovat kolem mantinelu, rádi ovšem vyhledávají pozice na tribunách s dobrým výhledem.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
MARKETING. Bez sociálních sítí by to už nešlo, v Litvínově je plní i klubový grafik a marketingový pracovník Jan Jindra. Při zápase doplňuje na Facebook nebo Instagram příběhy, a to jak videa, tak fotografie, průběžně informuje o skóre, zajímavých událostech nebo statistických milnících. Po zápase také natáčí rozhovory s hráči nebo zaznamenává tiskovou konferenci.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
NA SÍTÍCH. Verva má na Facebooku víc než 2 600 sledujících, na Instagramu ještě o tisíc víc. Klub, konkrétně Vladislav Kollert z marketingového a obchodního oddělení, vytváří také obsah na sociální síť TikTok, snaží se zaujmout mladší cílovou skupinu fanoušků. Kollert rovněž zajišťuje přestávkové soutěže.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
SCENÁRISTA. Jan Švarc chystá scénář předzápasového programu. A pro závěrečný rituál v případě vítězství oslovuje zvoníky, kteří z ledu rozhoupají vítězný zvon zavěšený pod střechou. Marketingový manažer klubu má na starosti také vstupenky pro partnery a je tmelem mezi klubem a fanoušky. Nedávno třeba přišel s nápadem popřát legendě Vladimíru Kýhosovi nejstaršímu k devadesátinám přímo doma, průvod fanoušků došel od stadionu až před dům prvního kapitána Litvínova v nejvyšší soutěži. „Tím jsme potvrdili, že hokejový Litvínov je vážně rodina,“ těší Švarce.
Autor: Petr Bílek, MF DNES
ROZHOVORY. Když zápas skončí, práce novinářů pokračuje. Nejdříve rozhovory s hráči, pak tisková konference s trenéry. A na stadionu se už uklízí, žehlí led a na něj skáčou další, i amatérští hokejisté.
Autor: Petr Bílek, MF DNES