Zástupce fanoušků Plzně vzkazuje: Žádnou válku s klubem nechceme

Kotel hokejové Plzně. | foto: ČTK

13 2019
Pár vteřin ohlušující hudby spustilo lavinu, která zastínila dění na ledě. Hokejová Plzeň se rve o finále proti Třinci, jenže po čtvrtém utkání v domácí hale se dostala do křížku i s vlastními fanoušky.

Právě po jejich vulgárním pokřiku během druhé třetiny čtvrtého duelu klub zasáhl do atmosféry hlasitou hudbou. Kvůli incidentu z konce základní části totiž Plzni hrozí uzavření stadionu a další prohřešek může být fatální... Jenže skupina fans z pověstného „kotle“ poté odešla na protest ze stadionu.

Může to narušit i sobotní šesté semifinále v Home Monitoring Areně? Jisté je, že o emoce nouze nebude. Škoda musí vyhrát, pokud chce sérii protáhnout k sedmé bitvě.

Plzeň - Třinec

Šesté semifinále sledujte od 15.00 online.

„Jsme pranýřovaní za to, že chceme oslabit vlastní tým. Naopak, všichni se v sobotu chystáme na hokej. Bude se fandit a bude se fandit extrémně hlasitě, uděláme všechno pro to, aby náš tým vyhrál,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES jeden ze zástupců fanouškovského kotle, známý pod přezdívkou Afu.

Nicméně skalní jádro před sobotní bitvou vydalo výzvu, aby fanoušci dorazili v oranžových vestách.

Tak tedy, co má akce „oranžové vesty“ znamenat?
Není to vůbec nic proti hráčům ani proti vedení, tyhle bludy bych chtěl dementovat. Nejdeme do žádné války, nikdo z nás nechce hráčům házet klacky pod nohy. Ale chceme, aby lidi dali najevo, kdo má atmosféru, kterou na zimáku vytváříme, rád. A kdo i kvůli ní na hokej chodí. Situaci, která nastala, vytvořily obě strany. Vedení i fanoušci. Ale my jsme z toho vyšli jako nějaká sekta křiklounů, sabotérů a nezkrotných individuí. A bůhvíjakých přívlastků jsme ještě dostali...

Plzeň versus fanoušci

Tak si to shrňme. Klub je v podmínce. Na společných schůzkách bylo dohodnuto, že vulgarit je třeba se vyvarovat. A že v krajním případě dojde k přehlušení skandování hudbou.
Vezmu to popořádku. Mezi vedením klubu a fanoušky proběhlo několik setkání, já se zúčastnil víceméně všech. Myslím, že ty schůzky byly konstruktivní. I po obdržení podmínky pro klub. Z naší strany bylo navrženo, aby Martin Straka vystoupil před domácím utkáním s Karlovými Vary s mikrofonem, což se také stalo. I na spotu, který běží na kostce, jsou dva zástupci klubu a dva zástupci kotle. Nám byl poté odprezentován ten slide s diskotékou (nápis: Raději diskotéku nežli vulgarity, pozn. aut.). Bylo nám jasné, že pokud se něco takového v zápase objeví, napříč kotlem to přinese negativní emoce. My máme za to, že jsme učinili hodně vstřícných kroků. Nejvulgárnější pokřiky, které tady léta byly, se omezily. Dokonce jsme si vyžádali i seznam vulgarit, které se považují za nepřípustné a ohrožující podmínku.

Kolik výrazů na něm bylo?
No, úplně všechny, které jste kdy na stadionech slyšeli... (úsměv) Řekli jsme: dobrá, tyhle slova vyřadíme. Především adresné pokřiky na konkrétní účastníky zápasu. V sérii s Olomoucí se to z 99 procent splnilo. Tímhle stylem jsme hodlali pokračovat i v semifinále.

Až do osudného čtvrtého zápasu a vulgárního pokřiku na sudí.
Byla tam velice sporná situace, jejich verdikt logicky spustil vlnu emocí. A ano, ozval se směrem k rozhodčímu i vulgární pokřik. Věc, kterou v takové chvíli nezadržíte.

Takže se spustila hudba, přesně podle dohody. Nebo ne?
Dohoda byla, že dvakrát to klub přejde. Ta situace nebyla tak vyhrocená, o tom jsem přesvědčený. Pokřik by vzápětí odezněl a jelo by se dál v předchozích kolejích. Nešlo o krajní mez. Po zápase jsme si zase mohli věci vysvětlit, komunikovat. Kdyby to proběhlo takhle, nebyly by žádné emoce, nikdo by to neřešil. A ani by se pak nespustila nevídaná lavina článků v médiích, která nás staví do role těch nejhorších.

Rozhodčí od sebe odděluje třineckého Arona Chmielewského (vlevo) a Jakuba Poura...
Plzeňský gólman Dominik Frodl vyhazuje puk z branky po obratu Třince v pátém...

Popravdě, nemůžete si za to trošku sami? Když se bavím s kolegy, kteří objíždí stadiony v extralize, většinově tvrdí, že v Plzni je to nejvíce za hranou...
Spíš si myslím, že jsme nejhlučnější. Nicméně to nic nemění na tom, že v Plzni je fandění nějak nastavené po několik generací a v tom je zdejší prostředí specifické. A když se zeptáte hráčů napříč extraligou, všichni vám řeknou, že právě ta atmosféra a akustika dělá Plzeň Plzní.

Úplně bez vulgarit to nejde?
Znám všechny stadiony v republice. Pokřiky tam nejsou o nic slušnější než teď v Plzni. Ve čtvrtfinále v Olomouci celá hala křičela: Je*at Plzeň! Na led tam létaly podsedáky. O tom jsem si nepřečetl nikde ani řádku. V Brně nadávali Lakatošovi do cikánů. Napsalo se o tom tolik jako o jednom odchodu fanoušků během zápasu? Ne. Bohužel, Plzeň má nálepku. Cokoliv se tady stane, je hned velmi medializované.

A ty vulgarity?
Vulgarity jsou v kontextu celé společnosti kapka v moři. S tím, co na nás křičeli v Olomouci, já nemám absolutní problém. Že chodí na hokej děti? Tahle slova znají od základní školy. Taky se nad tím nikdo moc nepozastavuje. Z obecného pohledu brát hokejového fanouška, který zakřičí pár vulgarit, jako extrémní jev ve společnosti, je nesmysl. Ale je na nás asi víc vidět. Já tvrdím, že v kontextu celé extraligy a kultivovanosti tohoto prostředí nijak nevybočujeme. Naopak. Tvrdím, že za poslední roky se snažíme fanouškovské prostředí kultivovat. Od spousty pokřiků, které tady byly, se upustilo. Každý soudný člověk ten vývoj musí uznat.

Plzeň ztratila pátý zápas, v sobotu jí hrozí vyřazení

Radost třineckých hokejistů v pátém semifinále proti Plzni.

Kde je pro vás hranice, co je ve vulgaritách ještě únosné a co ne?
To je těžký...

Tak opačně. Osobně jsem v Plzni považoval za fanouškovské dno pokřik typu: Chcípni, Leško!
Beru. A říkám, že se bavíme o dobách minulých. Tyhle excesy jsou pryč. Člověk, který chodí v Plzni na zápasy deset dvacet let, ten trend objektivně vidí. Že si teď do nás kopou někteří fanoušci z jiných klubů, náhodní příznivci, kteří mají informace jen z médií a informačních sítí, i někteří novináři, je druhá věc. Ti vám stále budou tvrdit, jak je situace v Plzni nezvladatelná. Přitom na ten stadion skoro nechodí.

Kolik frakcí momentálně existuje v plzeňském kotli?
Až 99 procent fandění, vizuálních prezentací, choreografií či výjezdů tvoří skupina „Škodovácí“, kterou jsme založili před sedmi lety. Pod ní jsou sdružené veškeré fanouškovské aktivity. Pak je tam skupinka starších kluků, kteří pamatují devadesátá léta. Teď se už tolik aktivně do dění nezapojují, ale pořád nás zajímá jejich názor. A pak ještě parta lidí z Mirošova, ti mají svoji malou frakci. Ale rozhodně nijak nevystupujeme proti sobě, naopak.

V podmínce je klub kvůli hození plastové láhve na rozhodčího Hribika a plechovky směrem na střídačku hostů ve stejném utkání. Bylo to v 50. kole proti Třinci. Tyhle věci odsuzujete?
Chyba. Plechovka skutečně vyletěla z kotle, s čímž nesouhlasíme. Zjistili jsme, kdo to byl a ze strany nás kotelníků byl ten člověk důrazně umravněn do takové míry, že tohle už nikdy neudělá. Tahle situace mě mrzí. Paradoxně celou Pandořinu skříňku otevřela láhev vhozená z opačné strany hlediště. Byla to paní, která s kotlem nemá vůbec nic společného. A ještě trefí rozhodčího, což by se jí z dalších sta pokusů nepovedlo ani jednou. Kdyby to dáma nehodila, o podmínce se teď vůbec nebavíme a nic z posledních události by se neřešilo. Letošní sezona se jinak z naší strany prakticky celá obešla bez velkých pokut.

Je pravda, že někteří fanoušci šli po tom posledním incidentu odevzdat permanentky?
Ano, vím o takových případech, bavíme se maximálně o desítkách lidí.

Fotbalová paralela: Sparťanští ultras uráželi Slavii, publikum to odsoudilo

Je pravda i to, že několik permanentek dostává kotel od vedení klubu zdarma?
Jádro fanoušků dostává každý rok od klubu čtyřicet permanentek. Takhle je to nastavené už dlouhá léta, i za minulých vedení. Ty jsou rozdělovány podle našeho nejlepšího vědomí a svědomí. Ale pokud má být tohle nějakou pákou proti nám, tak ať se to klidně změní.

Máte tedy představu, jak by se tenhle střet měl vyřešit?
My chceme pokračovat v trendu, který jsme si nastavili. Jistě, k výjimečným excesům může dojít, stejně jako všude jinde. Prioritou a cílem je aktivně podporovat hráče na ledě, tomu podřídit všechno. A soupeři to udělat co nejvíce nepříjemné. O tom to vždycky v Plzni bylo. Právě proto se setkáváme s Martinem Strakou a ty situace řešíme. Aby se to dostalo do takové míry, která je únosná pro svaz, pro klub, ale také pro nás.

Ještě zpátky k oranžovým vestám. Co když v nich na zápas přijdete jen vy, kotelníci?
I to pro nás bude názor a nějaký ukazatel...

Autor:

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Milan Gulaš

Nejvíce bodů

Milan Gulaš

Nejvíce gólů

Lukáš Daneček

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Já a NHL? Tuhle bitvu nevzdávám, i kdybych se měl zase spálit, říká Kovář

Jan Kovář

Loni si prošel mrzutou zkušeností a byť měl v NHL podepsanou smlouvu na 2 miliony dolarů, tak v ní...

Říha zhlédl po MS dvakrát všechny zápasy. Nebáli jsme se, ocenil zpětně

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha hodnotí mistrovství světa.

VIDEO Před necelým měsícem se po skončení hokejového šampionátu neubránil slzám. Tak moc mrzelo trenéra...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Udrží Carolina Mrázka? Český brankář si zřejmě vyzkouší volný trh

Brankář Petr Mrázek z Caroliny v zápase s Bostonem.

Tak vydařenou sezonu v podání hokejistů Caroliny nečekal zřejmě nikdo. Svůj podíl na jízdě do...

Když Liberec trénuje, svrbí mě ruce, přiznává Pešán

Šéftrenér Českého hokeje Filip Pešán na tiskové konferenci.

VIDEO První trénink hokejistů Liberce na ledě nevedl na hrací ploše, jak byl v posledních čtyřech letech...

Další z rubriky

Přestupy v klubech hokejové extraligy: léto 2019

Vladimír Růžička, nová tvář v útoku Sparty.

Nový ročník hokejové extraligy začne 13. září. V letní pauze týmy začleňují do kádrů nové posily....

Atraktivní léto, hokejisty Hradce čeká v přípravě evropská konkurence

Hradečtí hokejisté slaví úspěšnou akci v extraligovém play off s Kometou Brno.

Příznivci hokejového Hradce Králové se mají v létě na co těšit! Konečná termínová listina letních...

Sparta získala Řepíka. Máme na prvotřídní hráče, těší její manažerku

Michal Řepík a generální manažerka Sparty Barbora Snopková Hauberová

Po další neúspěšné sezoně se snaží Sparta zmobilizovat a přivedla už pátou posilu. Tou se stal...

Najdete na iDNES.cz