Filip Pešan

Filip Pešan | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ZVOLNĚNÍ: Trenére, kde jste? Aneb když se extraligové zvyky vymykají

  • 8
Nasadil na hlavu mohutnou býčí masku a vyrazil mezi novináře, kteří k hýbající se tlamě jen užasle přikládali mikrofony. „Vsadil jsem se s hráči o to, že na tripu po Kanadě vyhrajeme obě utkání,“ vysvětloval při pozápasovém rozhovoru Peter Laviolette, kouč Nashvillu.

Podobné situace nejsou v českých hokejových končinách pravidlem.

Tedy pro ujasnění.

21.října 2018 v 06:52, příspěvek archivován: 22.října 2018 v 22:09

VIDEO: This is @PredsNHL coach Peter Laviolette. The Team had a bet if they won the first two games of the trip thru Western Canada he would wear this..and that's no bull. https://t.co/hZflfgaqzt

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

This is @PredsNHL coach Peter Laviolette. The Team had a bet if they won the first two games of the trip thru Western Canada he would wear this..and that's no bull. https://t.co/hZflfgaqzt

Nebavíme se o tom, že šéfové střídaček zodpovídají dotazy v komických kostýmech jako o víkendu trenér Predators, ale že je vůbec zodpovídají.

Místo hlavních koučů totiž duely v základní části většinou hodnotí „pouze“ jejich pomocníci. Extraligové kluby víc než hojně využívají pravidlo, že na tiskovou konferenci může dorazit buď hlavní trenér, anebo pověřený asistent.

Jistě, je to malichernost a maličkost. V kontrastu se slavnou a mimořádně sledovanou NHL, kde trenérům nesmí být zatěžko 82krát za základní část přijít mezi žurnalisty, splnit povinnost, ochotně okomentovat utkání i výkon kdejakého hráče, přijde extraligový obyčej za úsměvný.

A lze to vnímat i jako známku určité hokejové profesionality.

Pravidelný účastník a občasný provokatér Pešán

Kdo jiný by měl přes žurnalisty a jejich nahrávací zařízení hovořit směrem k fandům než ten, kdo je za týmové výkony nejzodpovědnější?

Ano, hlavní trenér.

Jenže po posledním extraligovém kole v neděli dorazilo na tiskové konference hned devět asistentů. A zdaleka to není ojedinělý případ.

Přitom třeba v Pardubicích, které se před vlastními fandy nechaly zesměšnit podceňovanými Karlovými Vary 7:1, bylo příhodné, aby se k příčinám prohlubující se krize vyjádřil trenér Miloš Holaň (o bídě Pardubic čtěte zde). Místo toho mluvil o trestuhodných chybách a pokutách jeho pobočník Pavel Marek.

Kouči Dynama nechci křivdit, třeba měl k absenci pádný důvod. Povětšinou na tiskovky v letošní sezoně chodí, patří k nejspolehlivějším. Na rozdíl od karlovarského kouče Martina Pešouta nebo brněnského Libora Zábranského, kteří mají v kolonce letošních účastí nulu. Jedinou čárku má litvínovský kouč Milan Razým.

Seriál Zvolnění

Na opačné straně „žebříčku“ je Filip Pešán. Liberecký kouč pochopil, že nadcházející zápas (především v play off, kde už jsou mimochodem hodnocení hlavních trenérů povinná) může rozehrát v předstihu na tiskové konferenci. Použít pár vět jako lopatu, se kterou přehodíte tlak jinam.

Naposledy na jaře se podivoval, že čtvrtfináloví soupeři z Hradce se kácí k ledu jako třasořitky. Narážky míval i na rozhodčí.

V hokejově klidnějších časech Pešán opakovaně vysvětloval, že jde především o divadlo, hru na nervy. A troufnu si říct, že mohla mít úspěch. Arbitrům možná někde v hlavě podvědomě cvakne myšlenka, jestli si náhodou zase někdo nebude stěžovat, a na spornou situaci zareagují o nějaké procento jinak...

Nejde o to, aby trenéři dělali tyjátr, uráželi nebo naříkali (uznávám, že vše zmíněné bývá novinářsky častokrát vděčné). Spíš jde poukázat na něco jiného. Postavit se v době, která je k tomu určená, „chlapsky“ čelem k výsledkům, výkonům a situaci v týmu.

Jako třeba Vladimír Růžička po utkání na Spartě, po níž dál narůstala chomutovská krize do odpudivých rozměrů. „Možná je na hráče současný systém až moc,“ dumal nahlas Růžička.

Trenér Chomutova Vladimír Růžička

Mezi pravidelné návštěvníky pozápasových rozprav patří také vítkovický Jakub Petr. Není úplnou náhodou, že i on se podobně jako Pešán řadí do škatulky mladých a progresivních trenérů.

Přišel ten nepravý. A Třinec platil pokutu

Protřelejší mazáci nemusí disponovat takovými rétorickými dovednostmi. Nebo šéfové střídaček nevlastní potřebnou licenci, která je opravňuje být v oficiálním zápise uveden jako hlavní trenér. Obyčejně tuctová a neobjevná hodnocení utkání mohou některé kouče nudit. Nebo zkrátka nemají chuť mluvit po zpackaném mači.

Za podobný prohřešek se uděluje fotbalovým klubům v nejvyšší soutěži padesátitisícová pokuta a téměř neexistuje případ, kdy by hlavní trenér tiskovou konferenci vynechal (a třeba po vystoupeních italského kouče Stramaccioniho v trápící se Spartě to bylo vždy zábavné čtení).

Extraliga trestá absenci trenéra (nebo pověřeného asistenta) pětitisícovým flastrem, který už letos ve druhém kole vyfasoval Třinec. „V uvedeném případě se tiskové konference nezúčastnil hlavní trenér Václav Varaďa ani asistent Marek Zadina, kteří byli klubem jako oprávněné osoby v extraligové přihlášce uvedeni, nýbrž asistent Jiří Raszka,“ napsal mluvčí českého hokeje Zdeněk Zikmund.

Možná by stálo za zvážení, zda by nebylo vhodnější nějak dohlédnout i na pravidelnější účast těch nejpovolanějších. Jinde - a rovnou v nejsledovanější soutěži světa - to jde. A minimálně směrem k extraligovým fanouškům by to bylo férovější.


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Pardubice
3:2
Třinec
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.