Tomáš Fořt (vlevo) ze Zlína brání sparťana Lukáše Pecha. | foto: ČTK

Zlín vynuloval Spartu a vyhrál 4:0, Liberec zdolal Chomutov 4:1

• 144
Ve čtvrtfinále hokejové extraligy se stalo velké překvapení. Zlín si venku vyšlápl na silnou Spartu a srazil ji potupně 4:0. Domácí se vůbec nedostali do zápasu a přišli o vedení v sérii. To další favorit Liberec před vlastními fanoušky nezaváhal a Chomutov přemohl i podruhé výsledkem 4:1.

Zatímco Liberec zatím proti Chomutovu válí a potvrzuje svou letošní formu, Sparta se v sérii proti Zlínu dostala do potíží. Ve druhém zápasu čtvrtfinále vůbec nezvládla druhou polovinu utkání a nakonec soupeři podlehla ostudně 0:4.

Zlín se tak stal teprve druhým celkem, který v této sezoně na Spartě vyhrál v základní hrací době. Předtím se to povedlo jen Plzni.

Třetí a čtvrté zápasy obou sérií jsou na programu v neděli 20.3. a v pondělí 21.3. Hrát se bude v Chomutově a ve Zlíně.

Liberec vs. Chomutov 4:1 (na zápasy 2:0)

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Na začátku zápasu více hrozili Piráti; poprvé v oslabení, když se dostali do přečíslení dva na jednoho. Hřebejk nahrával Červenkovi, toho však svižným přesunem zastavil brankář Lašák.

Brzy poté už se hosté dočkali. Skinner si při přesilovce počkal na dobře načasovanou přihrávku Červenky a bombou překonal Lašáka. Zaplněná hala ztichla, Tygry však hořký konec první třetiny nezlomil a ve druhé části zápas otočili.

Nejprve udeřili v oslabení, při kterém se do protiútoku vrhli Radivojevič a Stránský. Prvně jmenovaný z úhlu plácl do puku, Kristanovi jeho pokus překvapivě propadl mezi betony a puk pak doklepl do sítě Stránský.

A o chvílí později bylo v Liberci ještě veseleji. Červenka, největší eso Pirátů, se nechal vyloučit a následnou přesilovku Tygři trochu se štěstím využili. Střelu Bulíře akrobaticky zastavil Kristan, puk se však odrazil k Bakošovi, který bez problémů zakončil.

Ondřej Dlapa z Chomutova důrazně brání libereckého Petra Jelínka.

Domácí se dostali do laufu a brzy po začátku třetí třetiny se radovali znovu. Do samostatného úniku se dostal rychlík Krenželok, kterého nádherně vychytal Kristan. Jenže pak se puku zmocnil Jelínek, jehož střelu si do vlastní branky smolně srazil Růžička.

Jeho otec, kouč Chomutova, se ve druhé půlce třetí třetiny odhodlal k hodně riskantnímu kroku. Už osm minut před koncem při přesilovce odvolal brankáře a Piráti tak hráli 6 na 4. Liberec ovšem držel výtečný Lašák, který si poradil i s nebezpečným pokusem Červenky.

V předposlední minutě navíc přidal pojišťovací gól Ševc a Liberec tak vyhrál stejně jako ve středu výsledkem 4:1. V sérii vede už 2:0 na zápasy.

DÁLE ČTĚTE: Chomutov hraje jako Slavia. Hrozně nepříjemný soupeř, tvrdí bývalý slávista Jelínek

Filip Pešán (Liberec): „Další těžké utkání, které bylo po většinu času vyrovnané. Stál proti nám velmi silný a organizovaný soupeř. My jsme byli celou dobu trpěliví, měli jsme v některých pasážích štěstí, ale ze začátku také trošku smůly, když u několika gólových příležitostí běhal puk po brankové čáře a nepadlo to do brány. Pak se začala karta obracet. Přesto za tu trpělivost a bojovnost jsme v sérii odměněni druhým bodem.“

Vladimír Růžička st. (Chomutov): „Ten zápas byl z naší strany hodně dobrý, měli jsme ho poměrně dobře rozehraný. Myslím si, že dnes trošku rozhodlo v náš neprospěch, když jsme za stavu 1:0 měli gólovou šanci do prázdné brány, ale nedali jsme z toho gól. Jinak hráči maximálně bojují a hrají až nad svoje možnosti. Malinko ale vidím, že je patrné, že někteří hráči hrají play off prvně. Je to znát.“

Branky a nahrávky: 23. Radivojevič (Stránský), 30. Bakoš (Bulíř, Radivojevič), 44. P. Jelínek, 59. Ševc (Krenželok) - 20. Skinner (Červenka). Rozhodčí: Hodek, Hejduk - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 12:8, navíc Ševc (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Třetiny: 0:1, 2:0, 2:0. Diváci: 7412.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Bakoš, Vampola, Radivojevič - Řepík, Bulíř, Birner - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.

Chomutov: Kristan - Rutta, Skinner, Tejnor, Trefný, Šidlík, Pereťagin, Dlapa - Račuk, Červenka, Tomica - D. Květoň, V. Růžička ml., Vondrka - Hřebejk, Kämpf, Sklenář - D. Kaše, Ölvecký, Dušek. Trenéři: V. Růžička st., B. Kopřiva a J. Šťastný.

Sparta vs. Zlín 0:4 (na zápasy 1:1)

Pražané se úvodu snažili, do nebezpečných šancí se však nedostali. Soupeř už tradičně sázel na spolehlivou, poctivou obranu a tu a tam vyrážel do rychlých protiútoků. V první třetině se činili oba brankáři, stav zatím zůstal bezbrankový.

Skóre se měnilo až krátce před polovinou utkání. Do obranného pásma Sparty vtrhl Holík, předal puk Žižkovi, který naznačil střelu a pak zkušeně nahrál volnému Bukartsovi. Lotyšský forvard už pak v pohodě zakončil do prázdné branky.

A o šest minut později bylo Spartě ještě hůř. Dobrou práci opět odvedl Bukarts, který který procpal puk Říčkovi, který přesnou střelu z mezikruží nedal Taylorovi šanci. A jen 75 sekund po gólu Říčky se Zlín radoval znovu, když se po krásném nájezdu blafákem prosadil Čáchotský.

Třetí gól vyhnal z branky Taylora, kterého nahradil Pöpperle. V té době už Sparta hrála bez zraněného Buchteleho, který musel na ošetření do kabiny.

Kouč domácích Jandač ve třetí části pozměnil složení útoků, stáhl hru na tři formace, aby mužstvu dal impulz. Jenže zlínský brankář Kašík dal čaroval.

Sparta se poté nechala třikrát vyloučit a sama si situaci zkomplikovala. Zlín totiž přidal čtvrtý gól, když Pöpperleho překonal Okál. Další gól už nepadl a Zlín tak podruhé v sezoně proti Spartě udržel čisté konto.

DÁLE ČTĚTE: Kašík na Spartu umí: Pro celý Zlín je neuvěřitelné, že jsme tu vyhráli

Josef Jandač (Sparta): „Utkání se pro nás nevyvíjelo dobře už od první třetiny. Trošičku nás navíc zarazilo čtyřminutové vyloučení. Poté, co soupeř (gólově) odskočil, jsme nebyli schopni se prosadit přes jejich obranu. Nehráli jsme dobře ani přesilovky a za stavu 3:0 už se zápas těžko otáčí.“

Rostislav Vlach (Zlín): „Zápas se nám povedl, jak z hlediska herního, tak v koncovce. Šance, které jsme měli, jsme proměnili. Chtěl bych hráčům v čele s Liborem Kašíkem poděkovat za předvedený výkon. Kluci plnili to, co jsme si řekli.“

Branky a nahrávky: 28. Bukarts (Žižka, P. Holík), 34. Říčka (Bukarts, P. Holík), 35. Čachotský (F. Čech), 50. Okál (Žižka, Matějíček). Rozhodčí: Hrubý, Šír - Frodl, Zavřel. Vyloučení: 7:4. Využití: 0:2. Třetiny: 0:0, 0:3, 0:1. Diváci: 9205.

Sparta: Taylor (35. Pöpperle) - Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, J. Mikuš - Přibyl, J. Hlinka, Buchtele - Hamilton, Cingel, Sabolič - Forman, Pech, Kumstát - Netík, Dragoun, Hlaváč, od 55. navíc Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Matějíček, Žižka, O. Horák, Řezníček - Bukarts, P. Holík, Říčka - Okál, Roman Vlach, O. Veselý - Čachotský, D. Šťastný, F. Čech - Ondráček, Fořt, Maruna. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.