Zleva Miroslav Forman z Budějovic, Zdeněk Doležal z Budějovic a Daniel...

Zleva Miroslav Forman z Budějovic, Zdeněk Doležal z Budějovic a Daniel Voženílek z Budějovic. | foto: ČTK

Českobudějovická domácí série výher pokračuje, blýskl se Čiliak

• 0
Čtvrtá domácí výhra za sebou. Další skalp týmu, který je v tabulce v okolí extraligového nováčka. Hokejisté Českých Budějovic získali důležité body za vítězství 4:3 nad Litvínovem. Utkání v rychlém tempu v úterý Jihočeši získali zaslouženě, pro triumf si šli víc než soupeř. Skvělý výkon podal brankář Marek Čiliak.

Vítězná sestava budějovického týmu se změnila minimálně. Místo zraněného Martina Nováka se do sestavy posunul Miroslav Holec a post třináctého forvarda zbyl pro Francouze Gabina Villeho. K zápasu ještě nebyl připravený nově příchozí obránce Jan Štencel. Naopak budějovický kádr opustili útočníci Adam Raška a Miroslav Indrák.

Tým domácího trenéra Václava Prospala měl raketový start. Za úvodních sedm minut hrál tři početní výhody. V té první trefil Zdeněk Doležal tyčku, napodruhé už to vyšlo. Po vyhraném buly Romana Přikryla vypálil od modré Pavel Pýcha a kotouč skončil až za zády brankáře Denise Godly, který toho moc neviděl. „Snažíme se, aby před brankářem pořád někdo stál. Asi i proto se naše přesilovky zlepšily,“ vysvětlil po první části domácí útočník Zdeněk Doležal.

Kometa obrala Spartu v prodloužení. Boleslav zlomila Třinec, vyhrály i Pardubice

Úterní extraligové zápasy přehledně

Brankář Sparty Alexander Salák zasahuje proti brněnské střele, kterou se snaží...

Pak se ale obraz hry zcela otočil. Hostů byl plný led a Budějovice se jen bránily. Výrazně Motor podržel brankář Marek Čiliak, jenž se vyznamenal zejména při šanci Martina Hanzla a dorážce Martina Látala.

Také vstup do druhé části vyšel lépe extraligovému nováčkovi. Výsledkem byl druhý gól poté, co Vít Jonák přenesl hru během střídání na volného Radka Prokeše, který ranou pod břevno pokořil Godlu.

Pak si ale Motor sám zkomplikoval situaci. Soupeři nabídl přesilovku za příliš mnoho hráčů na ledě, v závěru početní výhody nevyhodil Karel Plášil kotouč ze třetiny, Aaron Irving předložil kotouč Patriku Zdráhalovi, který jej zametl do branky.

Domácí si ale brzy vzali dvoubrankový náskok zpět. Důrazný Václav Karabáček se dral o puk před brankou, po jeho aktivitě a střele se kotouč odrazil ke Conoru Allenovi, jenž jej poslal do sítě. V závěru druhé dvacetiminutovky podržel Jihočechy Čiliak, který skokem k tyčce vzal gól Jiřímu Fronkovi.

Závěrečná třetina se z budějovického pohledu proměnila v pozorné bránění náskoku.

Domácí přežili kritický moment jedenáct minut před koncem, kdy Martin Látal doklepl kotouč do sítě. Po poradě u videa ale rozhodčí gól odvolali kvůli postavení Jakuba Petružálka v brankovišti a domácím tak vyšla trenérská výzva.

Motor se ale znovu bál o výsledek a přišel trest. Lehkovážná rozehrávka znamenala ztrátu puku, toho se chopil Jiří Fronk a po kličce propasíroval puk mezi betony brankáře domácích. Litvínov dvě minuty před koncem sáhl ke hře bez brankáře, ale hosté se sami o výhodu připravili vyloučením.

I v oslabení odjel Godla na střídačku a René Vydarený ozdobil svůj 700. start v české extralize prvním gólem v sezoně. Jeho trefa byla nakonec vítězná, protože šest vteřin před koncem ještě stihl snížit hostující František Lukeš. O triumf už ale Motor nepřišel.