Situace před prvním gólem Zlína v duelu s Třincem.

Situace před prvním gólem Zlína v duelu s Třincem. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Třinec udolal Zlín v prodloužení, Slavia ztratila náskok a opět padla

• 195
Pikantní duel hokejistů mistrovského Zlína s vedoucím týmem tabulky Třincem nakonec v 38. kole extraligy vyzněl pro Oceláře, kteří zvítězili 3:2 v prodloužení. Trápící se Slavia vedla nad Kometou 2:0, ale nakonec padla a prodloužila děsivou sérii proher na sedm zápasů.

38. kolo extraligy ON-LINE

Vítkovičtí hokejisté porazili Mladou Boleslav 4:1 a jednomu z hlavních konkurentů v boji o play off se vzdálili na osm bodů. Strůjcem domácího vítězství byl útočník Vladimír Svačina, který sťal nováčka gólem a dvěma přihrávkami.

Fotbalovým výsledkem 1:0 skončilo utkání mezi Libercem a Karlovými Vary. Duel rozhodl gól Tomáše Urbana ve třetí třetině, díky kterému - spolu s čistým kontem Jána Lašáka - Severočeši doma bodovali poosmé v řadě a sedmkrát z toho vyhráli.

Pardubičtí poprvé pod vedením Miloše Říhy staršího prohráli, Plzni podlehli 3:4 po prodloužení. Západočeši si v první polovině zápasu vypracovali tříbrankový náskok, ale během třetí části o něj přišli. Duel rozhodl 22 sekund před koncem prodloužení v přesilové hře Nicholas Johnson.

Hokejisté třetí Sparty porazili druhý Litvínov vysoko 7:1 a přiblížili se Severočechům na rozdíl jediného bodu. Po dvou gólech vstřelili Martin Procházka, pro něhož to byly první trefy v nejvyšší soutěži v kariéře, a Robert Sabolič. Litvínov poprvé po pěti výhrách za sebou neuspěl.

Hradečtí hokejisté od chřipkové epidemie po dvou porážkách poprvé vyhráli a poskočili na šestou příčku před Plzeň. Jejich páteční soupeř z Olomouce naopak ztratil čtvrtý z posledních pěti duelů a patří mu desáté místo.

Extraligový program pokračuje v neděli 18. ledna kompletním 39. kolem.

Vítkovice - Mladá Boleslav 4:1

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Snový začátek pro domácí. Už ve druhé minutě vymyslel Svačina skvělou zpětnou přihrávku a osamocený Huna neměl problém prostřelit gólmana Růžičku. Na 2:0 zvyšoval na konci první části mladý obránce Vítkovic Lukáš Klok, pro něhož to byl vůbec první gól v sezoně. Hosté pak snížili, když přesilovku využil nekompromisní ranou Robar, ale během třetí třetiny se Vítkovičtí odpoutali brankami Svačiny a Burgera. V závěru už pak domácím stačilo kontrolovat puk a vítězství 4:1 nad Mladou Boleslaví bylo na světě.

Ladislav Svozil (Vítkovice): „V první polovině zápasu jsme byli aktivnější, ale bohužel jsem dali jen dva góly. Hráli jsme na krásu a netlačili jsme se do předbrankových prostorů, nestříleli jsme. Vyložených šancí moc nebylo. Třetí gól v přesilové hře byl ale rozhodující, tam už jsem si věřili, že to uhrajeme. Boleslav hrála s jedním vytaženým útočníkem na dlouhou přihrávku a trošku jsme s tím měli problémy, ale naštěstí z těch situací nic nevytěžila.“

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): „Vstoupili jsme do utkání hrozně pasivně a soupeř nás dvakrát potrestal, i když si nevytvořil moc gólových šancí. V druhé třetině jsme nastoupili jinak. Podařilo se nám snížit na 1:2, ale na začátku třetí části bohužel soupeř rychle vstřelil branku na 3:1, krásně sehrál přesilovou hru. My jsme se pak tlačili do soupeře, ale nedisciplinovanost a fauly nás přibrzdily a soupeř si pohlídal náskok. I když jsme tam ještě měli nějaké záchvěvy, soupeř zaslouženě vyhrál.“

Branky a nahrávky: 2. Huna (Svačina, Roman), 19. Klok (M. Hlinka, Szturc), 41. Svačina (Roman, Zíb), 47. Burger (Svačina, Zíb) - 34. Robar (D. Výborný, Trončinský). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. Diváci: 5287. Třetiny: 2:0, 0:1, 2:0.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Kudělka, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Hrbas - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - Stříteský, Ovčačík, M. Hruška, Trončinský, Robar, Kočí, Trška, od 41. min. navíc R. Čermák - Jiránek, Broš, Klimenta - Mikulík, D. Výborný, Bárta - Volf, Kašpařík, Pabiška - Lenc, Musil, Rys. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Zlín - Třinec 2:3 po prodloužení

Obhájce titulu se po tragickém začátku sezony tlačí do první desítky a sebevědomě začal i proti vedoucímu Třinci. Ondráček využil hned první přesilovku. Radost Zlína však netrvala dlouho, Žižka fauloval a v poslední vteřině početní převahy srovnal Doudera. Po faulu Linharta měl Zlín možnost trestného střílení, ale Leška si najel moc blízko k Hamerníkovi a přestřelil. Druhá třetina pokračovala ve svižném tempu, ale branku diváci neviděli. Až deset minut před třetí sirénou strhl vedení na stranu mistra Matějíček, jenže Třinec za chvíli vyrovnal Galvasem. Krizi v podobě oslabení pak Zlínští přestáli a šlo se na prodloužení. Po několika vyloučeních nakonec vystřelil dva body pro Třinec Klesla, když potrestal chybu Petra Holíka.

Rostislav Vlach (Zlín): „Bylo to pohledné utkání pro diváka, mělo to náboj, tempo, hokej byl dobrý z obou stran. Dneska rozhodlo asi víc štěstí na straně soupeře. My jsme odehráli dobrý zápas, leč o trochu více toho štěstí nám chybělo.“

Václav Varaďa (Třinec): „My jsme se na dnešní utkání poctivě připravovali, čekali jsme tu ne příliš přátelské prostředí a očekávali jsme těžký zápas. Domácím jde o hodně a my jsme hrozně rádi, že jsme dnešní utkání zvládli. Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas s nádechem play off, my byli o to málo šťastnější.“

Branky a nahrávky: 4. Ondráček (Žižka, Čajánek), 50. Matějíček (O. Veselý, Čajánek) - 7. M. Doudera (Dravecký, Polanský), 55. Galvas, 65. Klesla (Plíhal). Rozhodčí: Homola, Pešina - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. Diváci: 5216. Třetiny: 1:1, 0:0, 1:1 - 0:1.

Zlín: Kašík - O. Horák, Marušák, Žižka, Matějíček, Urbanec, Kotvan - Okál, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Foltýn - Jašek, Klepiš, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Chmielewski, Plíhal, Rákos - Ciencala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Olomouc - Hradec Králové 1:4

Zápas sousedů v tabulce, to byl boj o každý centimetr kluziště. Oběma týmům se dařilo spíš bořit hru soupeře než tvořit vlastní. Po gólech Nedvídka a Hermana byl stav nerozhodný, v posledních pěti minutách druhé třetiny ale hosté zásluhou Pospíšila a Mertla utekli na rozdíl dvou branek. Hradec se prezentoval fyzickou hrou, na níž Olomouc marně hledala odpověď. Čtvrtý gól Hradce, pod nějž se podepsal Dej, byl pro domácí dalším tvrdým direktem, z něhož se už Olomouc nedokázala vzpamatovat.

Petr Fiala (Olomouc): „Hosté byli lepší, měli více větších šancí než my. My jsme je měli až v závěru za stavu 1:4. Bojovnost jsem viděl až v poslední třetině. Musíme být aktivní a agresivní mnohem dříve. Možná jedinou šanci jsme měli za stavu 0:0, kterou měl Roman Rác, ale to ho Kacetl skvěle vychytal. Hráli jsme špatně přesilové hry, což v hokeji dnes rozhoduje. Dali jsme sice gól v pět na tři, ale při pět na čtyři máme potíže dostat se do pásma, ztrácíme tam půdu pod nohama. Pak nám dal Hradec dva góly z brejku, kdy nás rozebral. Musíme se nyní vrátit k nováčkovskému nadšení a zabojovat ve dvou důležitých duelech, které nás čekají v Karlových Varech a na Slavii.“

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Podle tabulky šlo o zápas dvou sousedů; hrálo se o šest bodů a všichni si to uvědomovali. Nebyli jsme celý zápas lepší, ale v podstatných pasážích ano. Olomouc je pro nás velmi nepříjemný soupeř. Chtěli jsme bodovat, to se nám povedlo. O to více jsme rádi, že to dnes tady vyšlo na plný počet. Olomouc nás u nás doma také jasně přehrála. My jsme je tady přehráli s respektem k soupeři, ale nelze v tom hledat něco zvláštního.“

Branky a nahrávky: 30. Herman (Laš, Majeský) - 27. Nedvídek (Pilař, Kopta), 37. Pospíšil (P. Mikuš, Pilař), 40. Mertl (Kudrna), 42. Dej (Kukumberg, Pospíšil). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Charvát, Skopal. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 4943. Třetiny: 0:0, 1:3, 0:1.

Olomouc: Vošvrda - Majeský, Vyrůbalík, Skrbek, Staněk, Škůrek, Ondrušek - Rác, Marosz, Cibák - Zuzin, Patera, Buc - Pekr, Herman, Laš - T. Rachůnek, J. Knotek, Matai. Trenéři: Fiala a Dopita.

Hradec Králové: Kacetl - Vydarený, Dietz, Pilař, P. Mikuš, Vašíček, Pláněk - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Kukumberg, Pospíšil - Vantuch, T. Knotek, Červený - P. Beránek, Nedvídek, Kopta. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Liberec - Karlovy Vary 1:0

Ne příliš záživné utkání viděli diváci pod Ještědem. V prvních dvou třetinách nepadl ani jeden gól, v přesilovkách oba týmy působily nesoustředěně a často ani nevystřelily. Až v 46. minutě se prosadili domácí, když Tomáš Urban prostřelil Závorku. Tento zásah se nakonec ukázal jako vítězný, a to především zásluhou slovenského gólmana v bráně Liberce Jána Lašáka, jenž udržel podruhé v sezoně čisté konto. Zápodočeši prohráli na ledě soupeře už po patnácté za sebou.

Milan Černý (Liberec): „Do zápasu jsme se dostávali pomalu a postupně. V první třetině to nebylo ono, bylo to takové ospalé. Ve druhé třetině už to bylo lepší, sice také bez gólu, ale už jsme si vynutili nějaké přesilové hry. Bohužel jsme je nesehráli lépe. Pak už bylo jasné, že zápas bude o jednom gólu a kdo ho dá první, ten vyhraje. Naštěstí jsme to byli my. A bylo dobře, že to také rozhodl někdo jiný, hráči naší čtvrté lajny. Dokázali jsme ubránit závěr a přesilovku Varů. Bylo to hodně urputné utkání, výsledek se přiklonil na naši stranu.“

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): „Za dnešní utkání nemáme našim hráčům co vytknout, dali do toho všechno. Myslím si, že jsme byli domácím vyrovnaným soupeřem. Naše střelecká sterilita se táhne už delší dobu, již od vánočních svátků. Naše zápasy jsou totožné, prohráváme o branku. Už je to páté utkání v řadě, jež prohráváme o branku.“

Branka a nahrávka: 46. Urban (Bulíř). Rozhodčí: Šindler, Wagner - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 4438. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0.

Liberec: Lašák - Šimek, Výtisk, Derner, Gřegořek, D. Kajínek, Vitásek - Balaštík, Vampola, Radivojevič - Bakoš, Filippi, Bulík - Bartek, P. Jelínek, J. Vlach - Bulíř, T. Urban, Víšek. Trenéři: Čada a M. Černý.

Karlovy Vary: Závorka - Harant, Sičák, J. Tomeček, Redlihs, Šmach, Bičánek, Deyl - V. Tomeček, R. Hruška, Duda - D. Hruška, Skuhravý, Vachovec - Koblasa, Heizer, Micka - Gorčík, Flek, R. Pšurný. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.

Kometa - Slavia 5:2

Nejen dvě letošní prohry Slávistů proti Kometě znamenají beznadějně poslední místo v tabulce. Na psychice hostí jistě nepřidal ani pískot, jež si museli při nástupu na led vyslechnout. Byli to však domácí fanoušci v hale Rondo, kteří ve třinácté minutě ztichli. To Slávista Sklenář překonal Čiliaka. Na 2:0 pro Pražany zvýšil Holec a Kometě trvalo skoro 20 minut, než zareagovala. Nejprve Němec snížil, aby těsně před druhou sirénou smazal náskok Slavie Hruška. Začínalo se od začátku. 18. gól kanonýra Tona znamenal první vedení Komety v zápase a počátek obratu, jejž dokonal o pět minut později Zohorna. Do prázdné klece pak pečetil vítězství Komety Honejsek. Výsledek 5:2, Slavia opět odjíždí bez bodu a upevňuje si poslední příčku.

Karel Beran (Kometa): „Chtěl bych poděkovat týmu za morální sílu. Pro nás bylo utkání velmi těžké a zvládli jsme ho až do vítězného konce. Nevyšel nám vstup do zápasu, ve kterém jsme po zbytečných chybách v defenzivě dvakrát inkasovali. Důležitý byl z mého pohledu vyrovnávací gól na 2:2 v závěru druhé třetiny, který nám dodal klid. V poslední třetině jsme už soupeře přehráli přesnější kombinační hrou.“

Dušan Gregor (Slavia): „Měli jsme dobrý vstup do zápasu. Bruslili jsme lehce, vyrovnali jsme se po herní stránce soupeři. Nebyla náhoda, že jsme vedli 2:0. Jenže přišla druhá třetina, v níž se projevila naše stará choroba - strach, křečovitost, přílišná zodpovědnost, svázanost. Přestali jsme bruslit, což nám jednoznačně chybělo. Soupeř vyrovnal po naší chybičce v oslabení. V poslední třetině jsme přidali na pohybu. Náš výkon i navzdory převaze Brna nebyl špatný, doplatili jsme však na zbytečné chyby. Při třetí brance Brna jsme nepokryli Tona. Soupeř nás potrestal za každou chybičku. Naznačili jsme něco, musíme v tom pokračovat. Nic jiného nám nezbývá.“

Branky a nahrávky: 32. V. Němec (Kempný, Ton), 40. J. Hruška (Ptáček, Kempný), 46. Ton (J. Hruška, Ptáček), 51. H. Zohorna (Kempný, Ptáček), 59. Honejsek (J. Káňa II)- 13. Sklenář (Vlasák), 16. Holec (Kolář, Divíšek). Rozhodčí: Mikula, Šír - Polonyi, Špůr. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Třetiny: 0:2, 2:0, 3:0.

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec, Vágner - Ton, V. Němec, J. Hruška - Vondráček, Koreis, Burian - Honejsek, H. Zohorna, Dočekal - R. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Slavia: Furch - Štich, Šenkeřík, Valach, Kolařík, A. Růžička, Beňovič, Krejčí - Vlasák, Bednář, Sklenář - Holec, Divíšek, Kolář - Stránský, Vas, Poletín - J. Veselý, Vrdlovec, Andres. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

Pardubice - Plzeň 3:4 po prodloužení

Východočeši chtěli prodloužit vítěznou sérii pod staronovým koučem Říhou, ale už ve čtvrté minutě se vedení ujala Plzeň zásluhou využité přesilovky. Plzeň byla jednoznačně aktivnějším a motivovanějším týmem, což vyústilo v druhý gól Bližňáka. Když pak Hollweg v oslabení zvýšil na 3:0 pro Plzeň, málokdo by na Pardubice sázel. Jenže Říhův tým ukázal charakter a začal pracovat na smazání náskoku. Tybor, Radil a Špaček to dokázali, stav byl nerozhodný a Perníkáři byli na koni. Do sirény se už nic nestalo, a tak bylo na řadě prodloužení. Pardubice i přes heroický výkon nakonec berou jen jeden bod, po vyloučení Starého rozhodl v přesilovce plzeňský Johnson.

Miloš Říha st. (Pardubice): „Kvůli úterní dohrávce jsme měli o jeden zápas navíc a na hráčích se to projevilo, chyběla tomu nažhavenost. Plzeň byla aktivnější, agresivnější a bruslařsky nás přehrávala, my se naopak nemohli dostat do útočného pásma. Navíc jsme dostali laciné góly. Za stavu 0:3 jsme udělali nějaké změny a začali Plzeň přehrávat. Bohužel jsme ale po vyrovnání od aktivní hry ustoupili a nakonec udělali nesmyslný faul. Hráči si však za návrat do utkání zaslouží pochvalu.“

Ladislav Čihák (Plzeň): „Uvědomovali jsme si, že to bude těžké utkání, protože Pardubice chytily po třech výhrách výbornou formu. Povedl se nám vstup do utkání a postupně jsme se dostali do tříbrankového vedení. Bohužel jsme pak neubránili přesilovku pět na tři, ve které Pardubice snížily. To je dostalo na koně a nakonec vyrovnaly. Bohužel nám rozhodčí neuznal čtvrtou branku. I přes nadějný průběh jsme vzhledem k formě soupeře za dva body rádi.“

Branky a nahrávky: 42. Tybor (Nahodil, Benák), 47. Radil (Čáslava, Benák), 57. Špaček - 4. Kratěna (Jeřábek, Schleiss), 25. Bližňák (Pletka, Kadlec), 27. Hollweg (Bližňák), 65. Johnson (Mozík, J. Sýkora). Rozhodčí: Hodek, Polák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 8466. Třetiny: 0:1, 0:2, 3:0 - 0:1.

Pardubice: Kristan - Píša, Čáslava, Benák, Havlík, Čutta, Ščotka, Gregorc, Korím - P. Sýkora, Marcinko, T. Zohorna - Radil, Nahodil, Tybor - Kaut, Cetkovský, Starý - Gašparovič, M. Špaček, Voženílek. Trenéři: Říha st. a Říha ml.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Pulpán, Mozík, Kubka, Moravčík - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Pletka - Indrák, Lev, Schleiss - Balej, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Sparta - Litvínov 7:1

Nečekaný gólový příděl si z Prahy odváží druhý tým tabulky Litvínov. Sparta, která je v těsném závěsu třetí, sice brzy prohrávala, ale pak si na domácím stadionu otevřela střelnici. Do poloviny druhé třetiny byl stav 4:1, Litvínov pak zahodil šanci v podobě přesilovky 5 na 3, a tak místo korekce stavu opět inkasoval. Zcela rozhozená obrana musela vstřebat další dvě rány a Francouz opouštěl branku. Ani jeho nástupci Lukáši Horákovi se však příliš nedařilo a pod konečný výsledek 1:7 se podepsal jedním inkasovaným gólem.

Zdeněk Moták (Sparta): „Klíčem k úspěch byl dneska Filip Novotný, který chytal výborně a navíc chytil výborným litvínovským střelcům dva samostatné nájezdy. Dále pak ubráněné přesilovky soupeře, o kterých víme, že jsou opravdu výborné. Připravovali jsme se na ně a ubránili jsme i oslabení tři na pět.“

Radim Rulík (Litvínov): „Blahopřejeme Spartě. Byla dneska jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrála.“

Branky a nahrávky: 10. J. Hlinka (Réway, Eminger), 13. M. Procházka (Volek, Dvořáček), 31. Polášek (J. Hlinka, Eminger), 32. Sabolič (Forman, Buchtele), 46. Sabolič (Buchtele, Forman), 46. M. Procházka (Volek, Dvořáček), 58. Forman (Sabolič, Barinka) - 3. Lukeš (Hübl). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Kis, Lučan. Vyloučení: 9:6. Využití: 2:0. Diváci: 8272. Třetiny: 2:1, 2:0, 3:0.

Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Švrček, Barinka - Réway, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Buchtele, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček - Černoch. Trenéři: Jandač a Moták.

Litvínov: Francouz (46. L. Horák) - Gula, Kubát, Pavlík, T. Pavelka, Štindl, Frolo, od 50. navíc Baránek - Jánský, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.