Sparťanský brankář Honzík právě inkasuje z hole brněnského Nečase

Sparťanský brankář Honzík právě inkasuje z hole brněnského Nečase | foto: ČTK

Kometa udolala ve šlágru Spartu, Liberec obral Třinec a už není poslední

• 129
Premiéra nového sparťanského trenéra Františka Výborného nevyšla: Pražané v 19. kole extraligy prohráli na ledě Komety 2:3 v prodloužení a v tabulce jsou na desátém místě. Ligu dál vede Plzeň, byť své utkání s Mladou Boleslaví dohrává až 5. prosince.

Kometa má stejně bodů jako Západočeši, ale horší skóre. Třetí zůstává Třinec, jenž překvapivě nestačil v Liberci a prohrál 3:5. Bílí Tygři díky překvapivému vítězství poskočili z posledního místa na jedenáctou příčku hned za Spartu, na níž ztrácí pouhý bod.

Na dno se po pár kolech vrátil Litvínov, jenž po třech vítězstvích za sebou doma nestačil na Zlín a prohrál 1:3. Moravané jsou už šestí.

Překvapil ještě jeden výsledek: čtvrtý 19. kolo extraligy obrazem Hradec nestačil na Olomouc, kde v upracovaném duelu prohrál těsně 0:1. Pro Hanáky jde o cenné vítězství, jelikož se svým soupeřem předtím jedenáctkrát za sebou prohráli.

Venku se dál nedaří Chomutovu, který tentokrát padl ve Vítkovicích 2:4. Ty ho díky tomu v tabulce předehnaly: momentálně jsou páté. A hodně vyrovnaný duel se hrál v Jihlavě, kde Pardubice slaví dvoubodové vítězství 3:2 po nájezdech.

Litvínov - Zlín 1:3

Zlín potvrdil, že se mu proti Litvínovu daří a vyhrál šestý z posledních sedmi vzájemných soubojů. A to navzdory faktu, že Severočeši prožívali povedené období a třikrát za sebou předtím zvítězili. Moravané o všem rozhodli už v první třetině, ve které se dostali do dvoubrankového vedení, které v prostřední části navíc ještě zvýšili. Litvínov se zmohl jen na kosmetickou změnu výsledku.

Darek Stránský (Litvínov): „Do zápasu jsme vstoupili špatně, soupeř byl lepší. Dnes nám ve hře chyběly atributy, které nás zdobily předešlá utkání. To je zarputilost, bojovnost, jednoduchost, týmovost, důraz před oběma brankami a samozřejmě trochu i štěstí. Ve třetí třetině jsme si vypracovali šance, ale dnes jsme si nezasloužili utkání ani zdramatizovat, nebo dokonce srovnat. Byl to pro nás důležitý zápas a nezvládli jsme ho.“

Robert Svoboda (Zlín): „Musím pochválit celý náš tým, že jsme utkání zvládli, navíc po nepovedeném utkání s Jihlavou. Jsme rádi, že jsme získali tři body. Určitě více než polovinu utkání jsme byli lepším týmem, mohli jsme dát i více branek. Ve třetí třetině jsme nabídli domácím šanci se zápasem něco udělat, ale naštěstí jsme to zvládli.“

Branky a nahrávky: 55. Kubát (Gula, Ihnacak) - 8. Honejsek, 18. Klhůfek (Okál), 33. Roberts Bukarts (Valenta, Honejsek). Rozhodčí: Hradil, Pražák - Pešek, J. Svoboda. Vyloučení: 6:8, navíc Kubát (Litvínov) 10 min. Využití: 1:0. Třetiny: 0:2, 0:1, 1:0. Diváci: 4278.

Litvínov: Petrásek - Sörvik, Kubát, Gula, L. Doudera, K. Pilař, Baránek - Jánský, V. Hübl, Gerhát - M. Hanzl, Ihnacak, J. Černý - Vandas, Jurčík, Trávníček - M. Hořava, Šimeček, Matoušek. Trenéři: Rulík, D. Stránský a Šlégr.

Zlín: Kašík - Ferenc, Freibergs, Matějíček, Valenta, Petran, Žižka, Řezníček - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts - Okál, Fořt, O. Veselý - Popelka, Fryšara, Klhůfek. Trenéři: R. Svoboda a M. Hamrlík.

Vítkovice - Chomutov 4:2

Vítkovice rozhodly o tříbodovém zisku třemi góly mezi 22. a 32. minutou. Hned zkraje druhé třetiny dával na 2:1 Lev, který si poradil i v krkolomné situaci, a vedení pojistili Stránský (po nájezdu dvou na brankáře) a Kurovský po sólu a zakončení pod víko. Chomutov prokázal, že se mu poslední dobou velmi nedaří venku, kde prohrál už popáté za sebou.

Jakub Petr (Vítkovice): „Jsou to takové zápasy, které jsme vloni nezvládali. Výkon nebyl ideální. Po první třetině jsme byli rádi, že to bylo jen 1:1. I když to nebylo asi bůhvíjak atraktivní, je to ta fáze sezony, kdy body potřebujete a jde to na úkor krásy a je tam více týmové práce. Ale za čtyřicet minut hry musím mužstvo pochválit za snahu a pracovitost. Bohužel nám v průběhu utkání vypadl ze sestavy Tybor a marodka nám neutěšeně narůstá.“

Jan Šťastný (Chomutov): „My jsme chtěli do zápasu nastoupit aktivně, chtěli jsem zatlačit soupeře a myslím, že jsme měli i spoustu příležitostí, abychom se dostali do vedení. Bohužel jsme inkasovali v závěru oslabení a pak jsme začali tahat za kratší konec. Přesto se nám povedlo ještě vyrovnat a měli jsme další příležitosti jít do vedení. Bohužel jsme ve druhé třetině inkasovali gól na 1:2 a pak přišel třetí gól. Domácí nám dali lekci v zakončení. My jsme v šancích naráželi na výborně chytajícího Patrika Bartošáka.“

Branky a nahrávky: 15. D. Květoň (Hrbas), 22. Lev (Olesz), 27. Š. Stránský (Szturc, Kolouch), 32. Kurovský (Tomi, Sloboda) - 19. Sklenář (Skokan), 52. J. Havel (Huml, Poletín). Rozhodčí: Hribik, Mrkva - Ganger, Hlavatý. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:0. Třetiny: 1:1, 3:0, 0:1. Diváci: 6217.

Vítkovice: Bartošák - Hrbas, Baranka, Sloboda, Klok, Trška, Výtisk - Tybor, O. Roman, D. Květoň - P. Zdráhal, Lev, Olesz - Š. Stránský, Kolouch, Szturc - Tomi, T. Jáchym, Kurovský. Trenéři: Petr a Trnka.

Chomutov: J. Laco (32. Š. Lukeš) - Flemming, J. Mrázek, Valach, Grman, Slovák, Dlapa, L. Chalupa - Vondrka, Skokan, Tomica - V. Tomeček, Huml, Poletín - Lauko, Sklenář, Koblasa - J. Havel, Chlouba, Šťovíček. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek.

Olomouc - Hradec Králové 1:0

Olomouc nemá Hradec Králové ráda, svědčí o tom statistika ze vzájemných zápasů, která praví, že prohrála posledních jedenáct vzájemných soubojů. Možná i proto viděli diváci na Hané hodně opatrný hokej, který nakonec přinesl jediný gó. Postaral se o něj Mráz, jenž v čase 48:40 pohotově dorazil střelu parťáka Strapáče. Hostům už k vyrovnání nepomohla ani power-play.

Zdeněk Moták (Olomouc): „Ač padl jen jeden gól, tak jsme viděli pěkné utkání. Byli jsme podle mě o něco lepším týmem, soupeře jsme přestříleli ve všech třetinách, všichni hráči zaslouží absolutorium. Ale v neděli je další zápas, na ten se musíme soustředit. Na přesilovky Hradce jsme se připravovali, bylo to těžké, ale mnohdy se štěstím jsme je přestáli. Lehce proletělo šatnou, že Olomouc Hradec dlouho neporazila, tak je výborné, že se to dnes podařilo.“

Václav Sýkora (Hradec Králové): „Bylo to dramatické utkání, dlouho nerozhodné, nakonec to skončilo fotbalově. Oba brankáři podali vynikající výkon. Olomouc měla šance z tlaku, my jsme je měli hlavně ve druhé části, bohužel jsme je neproměnili. Jedna branka rozhodla. Měli jsme dnes čtyři samostatné nájezdy, nedali jsme ani jeden. Bez gólu se nevyhrává, ale Olomouc si za vítězstvím šla více než náš tým. Hráčům určitě můžu vytknout dost, domácí měli navrch v soubojích, v obranném pásmu jsme špatné pokrývali hráče. A přesilovky jsme nesehráli dobře, snad kromě té první. Série jsou možná zajímavé pro fanoušky, ale my to nějak nevnímáme, je to spíš shoda okolností. My možná máme podobně negativní s jiným týmem. Na tom nelze nic stavět.“

Branka a nahrávky: 49. B. Mráz (Strapáč, L. Galvas). Rozhodčí: M. Sýkora, Lacina - Frodl, Komárek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0. Diváci: 4143.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Vyrůbalík, Houdek, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas - Eberle, J. Knotek, Laš - Skladaný, Sundher, Burian - Ostřížek, Strapáč, B. Mráz - Buc, Herman, Roman Vlach. Trenéři: Venera, Tomajko a Moták.

Hradec Králové: Rybár - Cibulskis, Gregorc, Rosandič, Graňák, Pláněk, Vydarený (30. F. Pavlík) - Köhler, Dragoun, Jarůšek - Jaroslav Bednář, Kukumberg, M. Látal - Cingel, Koukal, Červený - Vopelka, Džerinš, R. Pavlík. Trenér: V. Sýkora, T. Martinec a Hynek.

Jihlava - Pardubice 2:3N

V Jihlavě se hrál hodně vyrovnaný zápas, který vygradoval až v samém závěru. To v čase 58:57 vyrovnával na 2:2 hostující Trončinský, jenž dostal ideální přihrávku na modrou, opřel se do puku a zamířil přesně do šibenice. V penaltovém rozstřelu pak rozhodl o bonusovém bodu pro Pardubice povedeným blafákem David Tomášek.

Petr Vlk (Jihlava): „Do utkání jsme vstoupili velice dobře. Soupeř nám ale z ojedinělého útoku dal branku. Byla to situace, kterou hrají - střela přes beka a tlačení se do brány. Bohužel jsme to nepohlídali. Vzalo nám to trochu vítr z plachet. Kluci si najednou nebyli tak jistí, jak normálně bývají. Bojovnost se tam projevovala a v určitých fázích zápasu nám chybělo více klidu, ale i přesto se to dokopalo do stavu 2:1. V závěru ale přišla opět naše chyba, kdy jsme zdvojili jednoho hráče a pak jsme si do střely ještě sami sáhli. V prodloužení jsme příležitosti měli a v penaltách jsme dnes byli trochu platoničtí.“

Miloš Holaň (Pardubice): „Měli jsme trošku delší čas na přípravu oproti Dukle a všechny věci, o kterým jsme v souvislosti se soupeřem mluvili, byly od začátku jasně vidět. Hned v úvodu jsme Duklu pustili do dlouhé přesilovky pět na tři. Možná to byl jeden z klíčových momentů, který Dukla promarnila. Podle mého názoru byla Dukla v první třetině lepší, rychlejší, dominantnější, ale paradoxně jsme ji vyhráli my. Jihlava vyrovnala hezkou fotbalovou placírkou ve druhé třetině. Víme, že je tady těžké získávat body a mnoho celků tady neuspělo, protože Dukla devadesát procent bodů získává právě doma a ta půda tady byla dnes hodně horká. Ve třetí třetině jsme udělali hloupou chybu, kdy jsme se nechali vyloučit a Dukla nás okamžitě potrestala. Štěstí se k nám zase přiklonilo. Vzali jsme si oddechový čas v závěru a sehráli parádní signál šest na pět. V prodloužení byla lepší Dukla, která měla dvě tutovky na rozhodnutí zápasu. V nájezdech jsme byli šťastnější.“

Branky a nahrávky: 35. Skořepa (De la Rose, Bryhnisveen), 51. Skořepa (De la Rose) - 12. Rolinek (Tomášek, P. Sýkora), 59. Trončinský (P. Sýkora), rozhodující sam. nájezd Tomášek. Rozhodčí: Hejduk, Kika - Brejcha, D. Klouček. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1. Diváků: 5504.

Jihlava: Škarek - De la Rose, Suchánek, Šidlík, J. Zdráhal, Bryhnisveen, Ulrych, Váňa - T. Kubalík, Skořepa Jiránek - Čachotský, F. Seman, A. Zeman - Žálčík, M. Hlinka, Anděl - Diviš, R. Hubáček, Rys. Trenéři: Vlk a F. Zeman.

Pardubice: M. Klouček - Cardwell, Wishart, Ščotka, Mojžíš, Holland, Trončinský - J. Sýkora, Marosz, Rolinek - P. Sýkora, Tomášek, S. Treille - Beran, Poulíček, Starý - Perret, Bojko, M. Kaut. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.

Kometa - Sparta 3:2P

Sparta musí být i přes konečnou prohru nakonec spokojená: poslední dobou se jí nedařilo a padla třikrát za sebou. Na ledě favorita vybojovala cenný bod. Kometa totiž byla po většinu utkání o krok napřed a dvakrát i vedla. Rozhodnutí přišlo v čase 61:49, kdy Zohorna připravil pozici pro Hruška, jenž se ocitl sám před brankářem Honzíkem. Rozhýbal ho a poslal mu puk mezi nohama do sítě.

Kamil Pokorný (Kometa): „Bylo to vynikající utkání, obě mužstva hrála aktivně. Trošku nás mrzí, že jsme z úvodního třináctiminutového tlaku vytěžili jen jeden gól a tyčku. Další šance jsme neproměnili. Závěr první třetiny jsme odehráli ve větší pohodě, než by bylo zdrávo. Sparta se dostala do šancí a jednu využila k vyrovnání. Ve druhé třetině jsme dali na 2:1, jenže potom jsme měli v krátkém sledu vyloučené dva hráče. Přesilovku pět na tři Sparta využila. Ve třetí třetině bylo hodně střeleckých příležitostí na obou stranách. V prodloužení se nám podařilo urvat, co jsme ztratili v Chomutově. Hruška skočil ze střídačky tak, že byl včas v útočném pásmu a vstřelil rozhodující gól.“

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Diváci, kteří přišli na hokej a utratili peníze za takové představení, určitě nemohou litovat. Byl to výborný hokej z obou stran. Jezdím do Brna rád. Kometa je mužstvo, které chce hrát hokej. Není v její hře jen úporná obrana, je v ní hodně hokejovosti. Jsem rád, že jsme v naší situaci uhráli alespoň bod. I když jsme mohli pomýšlet i na dva. Udělali jsme chybu při střídání v prodloužení, Kometa ji využila. Měli jsme celý zápas dobrý pohyb, větší zapálení, emoce na střídačce. Kluky musím pochválit za dobrý výkon. Věřím, že když tak bude mužstvo pokračovat, tak se nastartuje.“

Branky a nahrávky: 6. Nečas (Mallet), 26. H. Zohorna (Mallet), 62. J. Hruška (H. Zohorna, Nečas) - 18. A. Kudrna (P. Vrána, Rousek), 35. Forman (Z. Michálek). Rozhodčí: Kubuš (SR), Šír - Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Třetiny: 1:1, 1:1, 0:0. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Kometa: Čiliak - O. Němec, Barinka, Krejčík, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs - M. Erat, Nečas, Zaťovič - Dočekal, L. Čermák, T. Svoboda - H. Zohorna, J. Hruška, Mallet - Haščák, V. Němec, Nahodil. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Sparta: Honzík - Z. Michálek, T. Pavelka, Kalina, J. Mikuš, Tomáš Dvořák, Švrček, Piskáček - Forman, Pech, Kumstát - A. Kudrna, P. Vrána, Rousek - Reichenberg, Klimek, Říčka - Uher, Černoch, Smejkal. Trenéři: F. Výborný a J. Nedvěd.

Liberec - Třinec 5:3

Liberec potvrdil vzrůstající formu v domácím prostředí, kde zvítězil už počtvrté za sebou. Tentokrát i nad silným Třincem. Důležitým faktorem byl povedený vstup do utkání, v němž byli Severočeši neustále o krok napřed. A když soupeř vyrovnal na 2:2, dokázal tým rychle zareagovat. Lakatoš vrátil Liberci vedení za pouhých 17 vteřin a za další dvě minuty ho navýšil Jelínek. To byl klíčový moment.

Filip Pešán (Liberec): „Byli jsme hladoví po úspěchu a poctivě jsme se na zápas připravovali. Vítězství za tři body viselo na vlásku už poslední dvě kola, proto jsem rád, že jsme to dnes konečně dotáhli. V důležitých momentech v závěru utkání nás podržel brankář Janus. Šestým hráčem dnes bylo domácí publikum, které bylo fantastické. Chtěl bych všem divákům poděkovat.“

Marek Zadina (Třinec): „Do utkání jsme vstoupili špatně a rychle jsme inkasovali. Zlomovým momentem byl gól Liberce na 3:2, který padl hned vzápětí po našem vyrovnání. Liberec byl dnes lepší, hladovější a šel si pro výhru od první do poslední minuty. Ještě jsme zkusili se zápasem něco udělat, ale Liberec už si vítězství pohlídal.“

Branky a nahrávky: 2. Bakoš (L. Krenželok), 12. Lakatoš (Ordoš, Jašek), 27. Lakatoš (Bakoš), 29. P. Jelínek (Kolmann), 42. J. Stránský - 8. M. Doudera (Krajíček), 27. Mikulík (Martin Růžička), 51. Adámek (Mikulík). Rozhodčí: Hodek, Pavlovič - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Třetiny: 2:1, 2:1, 1:1. Diváci: 5849.

Liberec: Janus - Havlín, Šmíd, Jánošík, Pyrochta, Kolmann, Derner - Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Redenbach, Lakatoš - J. Stránský, D. Špaček, Ordoš - Bartovič, Vantuch, Hrabík. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Třinec: Hrubec (29. Strmeň) - Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Adámek, Linhart, Jank - Martin Růžička, Marcinko, Dravecký - Svačina, Polanský, Adamský - Chmielewski, M. Kovařčík, Rákos - Irgl, Mikulík, Cienciala. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.