Dva hokejoví titáni doma propadli

P r a h a - Hokejisté Havířova náporem a čtyřmi góly ve druhé části dokonale zaskočili vedoucí tým extraligové tabulky Vsetín a zvítězili na jeho ledě 5:2. Po dvě třetiny jednoznačně se vyvíjející zápas Karlových Var proti Českým Budějovicím dokázali hosté zdramatizovat, dvakrát snížili na rozdíl dvou gólů. Po roce padla sparťanská domácí neporazitelnost, dokonalou obrannou hrou udolalo úřadujícího ligového šampiona Znojmo. Smrtící úder zasadil soupeřovi v prodloužení útočník Pucher a zajistil Znojemským dva body. Do čela tabulky se vyhoupla Plzeň, která udolala trápící se Kladno. Utkání K. Vary - Č. Budějovice jsme sledovali v on-line reportáži

Ivan Vlček, plzeňský obránce, překonal rekord Tomáše Jelínka v historickém počtu ligových startů.
Další zajímavosti najdete zde

Pouze úvodní desetiminutovka střetnutí mezi Pardubicemi a Třincem přinesla oboustranně vyrovnaný útočný hokej. Ve 13. minutě dali v rozmezí necelých čtyřiceti vteřin pardubičtí dvě branky a od té chvíle získali jasnou převahu. V závěrečné části připomínalo utkání místy exhibici. Domácí brankář Svoboda vychytal své první čisté konto v letošním ročníku. "Hráli jsme špičkový hokej," vystihl výkon svého týmu trenér Pardubic Petr Hemský.

Oslabený Vsetín, bez opor Dopity a Paroulka, podlehl doma Havířovu, když nenašel způsob jak zlomit dobře organizovanou obranu hostí, navíc po bleskovém gólu Sršně prohrával již od první minuty. Havířov vsadil na přímočarost a jednoduchost a úvodu druhé časti vedl již o tři branky. Po čtvrtém gólu vystřídal v brance domácích rozhozeného Kameše Pešat, ale i ten inkasoval hned po dvou minutách. Havířov se spolehlivým gólmanem Bieglem dotáhl s přehledem utkání do vítězného konce. "Dostali jsme lekci z toho, jak se hraje jednoduchý hokej," podtkl trenér Vsetína Zdislav Tabara.

Litvínovští hokejisté po čtyřech prohrách konečně zvítězili, když porazili pražskou Slavii 3:0 a jejich nová posila Tomáš Martinec z Pardubic se uvedla dvěma asistencemi. Zápas měl nádech derby, neboť za  Slavii nastoupilo několik hráčů, kteří působili v Litvínově. Ve tvrdém a vyhecovaném průběhu doplatili hosté na vlastní střeleckou nemohoucnost. "Zápas byl zcela v režii domácího celku. My jsme zklamali hlavně v zakončování akcí," hodnotil trenér Slavie Jaromír Šindel.

Hlavní postavou duelu Plzní s Kladnem byl plzeňský bek Ivan Vlček. Nastoupil k 698 ligovému zápasu a překonal tak Tomáše Jelínka. Na dalším místě je Josef Černý (686 startů), pak stále aktivně hrající Rudolf Suchánek z Českých Budějovic (682) a na páté příčce legendární centr Vladimír Růžička (680).

Zde se podívejte na tabulku  a podrobné hráčské statistiky

Vsetín - Havířov 2:5 (0:1, 2:4, 0:0)
Branky a nahrávky: 30. Stantien (Pardavý), 40. Tesařík (Stantien) - 1. Sršeň (Pavlas), 24. Sršeň (Pavlikovský), 26. Melenovský (Peterek), 30. Pivko, 32. Melenovský (Peterek).
Rozhodčí: Homola - Chytil, M. Pospíšil. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3220.
Vsetín: Kameš - Nedoma, Srdínko, Tesařík, Zubíček, Jaškin, Štrbák (30. Kuboš) - Pardavý, Lipianský, Sochor - Veselý, Hudler, Stantien - Jantovský, Vampola, Tomajko.
Havířov: Biegl - Pavlas, P. Suchánek (32. Štefanka), Javín, Pavlikovský, Vyhlídal, Rimmel - Sršeň, Horák, Folta - Kontšek, Boháč, Pivko - Melenovský, Peterek, Zdráhal.

Hlasy trenérů po utkání:
Zdislav Tabara (Vsetín):
"Dostali jsme lekci z toho, jak se hraje jednoduchý hokej. Za stavu 1:4 si naši hráči přestali věřit. Chyběla mám bojovnost a důraz před brankou."
Jiří Režnar (Havířov): "Jsme vděčni za tři body a za to, že jsme přerušili vsetínskou sérii domácí neporazitelnosti. Ve chvíli, kdy domácí snížili na 1:3, nás zachránilo to, že jsme vstřelili rychle čtvrtý gól, a to nás uklidnilo."

Pardubice - Třinec 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 13. Tvrdík (Jančařík, Lubina), 14. A. Novotný (J. Kudrna), 33. Divíšek (S. Procházka), 51. T. Blažek z trestného střílení, 56. P. Sýkora (Janecký), 58. T. Blažek (Lubina, Tvrdík). Rozhodčí: Rejthar - Hauser, Sichrovský.
Vyloučení: 8:7, navíc Jánoš (Třinec) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6235.
Pardubice: A. Svoboda - Malinský, Jančařík, Píša, Duben, A. Novotný, Divíšek - Tvrdík, T. Blažek, Lubina - Kábrt, Janecký, P. Sýkora - J. Kudrna, Filip, S. Procházka.
Třinec: Lakosil - Kuntoš, Vlk, Nosek, Gřegořek (21. Harant), Zetek, R. Procházka - Appel, Daňo, Jánoš - Zadina, R. Král, Marek - Ujčík, Kapuš, Němčický - Janků, Moskal, Lipina.

Petr Hemský (Pardubice):
"Hráli jsme špičkový hokej. Vytvářeli jsme si šance a proměňovali je. Velmi dobrý výkon podal náš gólman Svoboda."
Vladimír Vůjtek (Třinec): "Výsledek je pro nás až příliš krutý. Měli jsme šance, ale neproměňovali je a dostali jsme tím domácí hráče do pohody."

Vítkovice - Zlín 5:3 (2:0, 0:0, 3:3)
Branky a nahrávky: 13. Štraub (Kaděra), 16. Ivan (Pavelek), 45. Kaděra (Štraub, Jerofejev), 46. Jerofejev (Philipp), 59. Martin Procházka (Moravec) - 47. Čajánek (Žižka), 48. Kotásek (Jenáček, Hamrlík), 53. Vala (Luža). Rozhodčí: T. Svoboda -
Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:9. Využití: 2:1. Diváci: 5154.
Vítkovice: Trvaj - Philipp, Jerofejev, Škuta, Galvas, Seman, Zápotočný - Moravec, Pleva, Martin Procházka - Kaděra, Štraub, Selingr - M. Tomášek, Ivan, Pavelek.
Zlín: Hudáček - Hamrlík, Malena, Marušák, Homer, Luža, Žižka - Okál, Čajánek, Somík - I. Rachůnek, Leška, Jenáček - Balaštík (21. Kotásek), Vala, Ambruz.

Alois Hadamczik (Vítkovice):
"Po většinu utkání jsme byli lepší než soupeř. Velmi dobře jsme hráli v první i druhé třetině, ale v prostřední jsme neproměnili několik vyložených šancí. Na začátku poslední části jsme získali už čtyřgólový náskok, ale
zásluhou nedostatečného soustředění na hru jsme dostali soupeře do zápasu. S výhrou nad silným Zlínem jsem i přes výpadek v závěrečné třetině spokojen."
Antonín Stavjaňa (Zlín): "V úvodu střetnutí byly Vítkovice jednoznačně lepší, ale za nepříznivého stavu 0:4 jsme využili nepozorné hry soupeře a utkání jsme zdramatizovali. Vítězství domácího mužstva však bylo zasloužené."

Litvínov - Slavia 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Nikolov (T. Martinec, Mrázek), 21. Kysela (Kubinčák, Reichel), 50. Stavenský (T. Martinec, Tvrzník). Rozhodčí: Haber - Hejduk, Jonáš. Vyloučení: 7:9, navíc Snopek (Slavia) do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4143.
Litvínov: Orct - Pilař, Hranáč, Gýna, Ťupa, Mrázek, Nikolov - Kysela, Reichel, Kubinčák - Rosol, Piroš, Kotrla - Stavenský, T. Martinec, Bednařík - od 16. navíc Tvrzník.
Slavia: Málek - Slavík, Snopek (21. Hejda), Kadlec, Klobouček, Novák, Krstev, od 10. navíc  P. Martínek - Matějovský, J. Boháč, Sup - Branda, Hübl, Čermák - J. Kopecký, Bacul, Skořepa - od 41. navíc Jíra, Tomica, Šaffer.

Václav Sýkora (Litvínov):
"Podařil se nám vstup do zápasu. Oproti minulým zápasů se zlepšila především střelba obránců a také byli jsme lepší v zakončování akcí. Brankář Orct byl výborný a mužstvo podržel."
Jaroslav Šindel (Slavia): "Zápas byl zcela v režii domácího celku. My jsme zklamali hlavně v zakončování akcí."

Karlovy Vary - Č. Budějovice 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 3. Kverka (Rousek, Tomík), 15. Chlubna (Kašpařík), 34. Chlubna (Žák), 53. Hruška (Barus, R. Procházka) - 49. Brož (Čierny, V. Nedorost), 55. Bělohlav (V. Nedorost).
Rozhodčí: Šindler - Frühauf, Rouspetr. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. Diváci: 4200.
Karlovy Vary: Franěk - Polák, Sejejs, Prošek, L. Procházka, Ivan, I. Punčochář, Žák - Rousek, Kverka, Tomík - Barus, R. Procházka, Hruška - Košťál, Kašpařík, Chlubna.
České Budějovice: Mařík - R. Suchánek, Martínek, Zíb, Čierny, Jasečko, Benák - Bělohlav, Turek, V. Král - Kotalík, V. Nedorost, Šimánek - Rob, Filipi, Brabenec - od 41. navíc Brož.

Miloš Říha (Karlovy Vary):
"Hráli jsme velice aktivně, hlavně v útočném pásmu. V poslední třetině jsme od této hry ustoupili, hosté toho využili, dostali nás pod tlak a dali dva góly. Hokej se ale divákům musel líbit. V samotném závěru jsme hru zvládli a
získali důležité tři body."
Jaroslav Liška (České Budějovice): "Rozhodla první třetina, kdy jsme nestačili v agresivitě, bruslení a pohybu a toho Karlovy Vary využily. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, ale chyběla nám větší uvolněnost a důslednost. Až závěr byl podle našich
představ, jen máme stále problém v přechodu přes střední pásmo."

Sparta - Znojmo 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 36. Žemlička (Vůjtek), P. Martinec), 56. P. Martinec (Ptáček) - 32. Plášek (Uram), 49. Plášek (Soudek), 62. Pucher (Uram). Rozhodčí: Haškovec - Bláha, Charvát. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 2570.
Sparta: Bříza - Rebolj, Zábranský, Dobroň, Šrek, Ptáček, Kroupa - Vůjtek, P. Martinec, Chabada - V. Novák, J. Hlinka, Žemlička - Kratěna, Broš, Duda (41. Kanko).
Znojmo: O. Svoboda - Jakeš, Valko, Havíř, Soudek, Pavel Kumstát, Heš, Petlák, Holík - Mařák, Kaňkovský, Vorel - Plášek, Pucher, Uram - Petr Kumstát, Pazourek, Milan Procházka - Freibauer, Haman, Bělohlávek.

František Výborný (Sparta):
"Věděli jsme, že Znojmo bude hrát defenzivně, a proto jsme chtěli rozhodnout již v úvodních pěti až deseti minutách. Nepodařilo se to a hra se poté vyrovnala. Na hráčích byla patrná nervozita, která byla zapříčiněná i špatným
závěrem v minulém kole v Třinci. Celkově jsme si vypracovali málo šancí, chyběla nám i agresivita a nedařilo se přečíslení. Obránce jsme stáhli, neboť se některým nedařilo a byli nervózní. Vsadili jsme vše na čtyři, ale bohužel se Šrek v závěru zranil, a tak do
hry musel opět Kroupa."
Milan Chalupa (Znojmo): "Soustředili jsme se na to, abychom inkasovali minimum branek, což se nám v posledních zápasech venku daří. Problémem je, že je ale nedáváme. Úvodní drtivý tlak jsme přežili jen díky výbornému Svobodovi. Poté, co jsme dali gól, se nám zvedlo sebevědomí, ale přesto jsme stále hráli na obranu. Pro nás má nyní každý bod cenu zlata, protože se nám nedaří. V prodloužení to již byl vabank."

Kladno - Plzeň 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 28. L. Svoboda (Mádl, Voskár) - 3. A. Nedorost (Kořínek), 44. J. Straka (Volák, Kořínek), 59. Antoš (Vostřák, D. Pospíšil). Rozhodčí: Brada - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:1. Diváci: 1100.
Sestavy:
Kladno: Horčička - Kříž, Mádl, Kruliš, Dlouhý, Boháček, Táborský, Skuhrovec, Hájek - L. Svoboda, Voskár, Kameš - Havel, Gardoň, Klimt - Horna, Plekanec, L. Vlček - Sedlák, Skuhravý, Holšán.
Plzeň: Salfický - Toužimský, Řezníček, Čech, I. Vlček, Hanzlík, Špelda - A. Nedorost, M. Straka, Andrašovský - Vostřák, Kořínek, D. Pospíšil - Volák, J. Straka, Antoš.

Karlovarský brankář Franěk zasahuje proti jedné ze střel českobudějovických útočníků.