ČASTÝ OBRÁZEK. Sparťanští hokejisté jsou po utkání skleslí. Během letošní extraligové sezony, která je nejhorší v historii, to nebyl výjimečný pohled.

ČASTÝ OBRÁZEK. Sparťanští hokejisté jsou po utkání skleslí. Během letošní extraligové sezony, která je nejhorší v historii, to nebyl výjimečný pohled. | foto: ČTK

Nejhorší ročník v historii. Proč Sparta bude místo o titul bojovat o udržení?

  • 96
Měla to být "Prima sezona", jenže žádný "Mirákl" se nestal. A pro hokejisty Sparty je teď všude kolem "Hořkej svět."

Názvy knih spisovatele Josefa Škvoreckého vyjadřují ve zkratce extraligový ročník 2010/11 pro sparťanské hráče, trenéry, funkcionáře a fanoušky. To, co už bylo většině lidem jasné delší dobu, se oficiálně potvrdilo v pátek.

Sparta už nemůže ani matematicky dotáhnout ztrátu na desáté místo, které znamená účast v předkole play-off. Nejhorší sezonu v dějinách slavného klubu tak už nic nezachrání. Proč se hrdý tým s bohatou historií ověnčenou osmi mistrovskými tituly dostal až téměř na dno a letos bude bojovat o udržení nejvyšší soutěže?

Redakce iDNES.cz se pokusila najít 10 důvodů krachu.

Vyhaslé hvězdy

Spartu tipovali na zisk titulu před startem extraligy bookmakeři i někteří odborníci. Kádr vypadal na papíře hodně dobře. Sestava byla jako noční obloha, hvězda vedle hvězdy. Jenže jména nedělají tým a nejsou automatickou zárukou úspěchu. Generální manažer týmu Petr Bříza sám přiznal: „Byli jsme spolu s trenéry na začátku sezony přesvědčeni, že se nám tým podařilo vhodně doplnit. Bohužel se ale nepodařila najít ta správná chemie v týmu, nefungovalo nám téměř nic." Tenhle fakt se line jako červená nit celou sezonou a má určitý vliv na další důvody.

Nepomohly změny v kádru ani noví trenéři

Miloslav Hořava

Miloslav Hořava

Sparťanské vedení se rozhodlo vytáhnout tým z bídy několika opatřeními. Nejdřív předčasně skončilo angažmá hráčů Hlaváče a Hlinky, pak se poroučeli trenéři Holaň s Volkem. Jenže nedařilo se ani jejich následovníkům. Miloslav Hořava s Radimem Rulíkem také neprobudili tápající Spartu. Hráči si prý dobrovolně snížili platy... Nepomohlo nic. "Věřil jsem, že když jsme přišli, mohli by se nám povést týmu dát tvář. Nepovedlo se," říká Hořava.

Střelci bez gólů

Petr Ton vstupoval do této sezony jako nejlepší střelec extraligy, Marek Bartánus vyhrál tabulku kanonýrů na Slovensku. Tomáš Kůrka přišel ze Slavie rovněž s pověstí snajpra. Jenže nikdo z této trojice a vlastně ani nikdo další očekávání nenaplnil. Všichni spadli do průměru společně s týmem. Kůrka musel dokonce z kádru odejít. Tonových 12 gólů je málo, Bartánus jich nedal ani deset. "Nečekal jsem, že v první sezoně dám 28 gólů. Jsem mladý hráč a mám všechno před sebou," tvrdí slovenský reprezentat Bartánus.

Vyhrát tři zápasy po sobě? Nemožné

Extraliga je dlouhodobá soutěž, téměř každý tým projde krizí, kdy čeká delší dobu na vítězství. Jenže Sparta je na tom letos opravdu bídně. Nejvíc vyhrála jen dva zápasy za sebou. Třízápasovou vítěznou šňůru neměla. Statisticky je takhle sezona vůbec nejhorší za posledních 60 let, podobná té, v níž v roce 1950 tehdejší ZSJ Bratrství Sparta Praha sestoupila z ligy. "Nechci se vymlouvat na psychiku. Prostě se nám nepodařilo dát dohromady partu v kabině. Nebylo tam takové bojovné ovzduší," vysvětluje Hořava.

Nepovedený Spengler Cup v nevhodnou dobu

kouč hořava

Přemotivovanost v klíčových duelech? To je jedna z dalších výmluv. Není to o strachu, ale o charakteru mužstva.

Když už to vypadalo na lepší časy, přišel na konci roku 2010 zájezd do Švýcarska na Spenglerův pohár. V prosinci se Sparta zvedala, zdálo se, že mužstvo získává novou tvář s rukopisem trenérské dvojice Hořava, Rulík. Sparťané vyhráli čtyři z pěti zápasů, podlehli jen v O2 Aréně Slavii, ale jejich výkon nebyl špatný. Jenže euforii z extraligy na mezinárodní úrovni neukázali. "Byly tam dobré zápasy. Přesvědčili jsme se o tom, že něco v týmu neklape. Měli jsme výborné, ale i špatné pasáže. S tím se potýkáme celou sezonu," uvedl Hořava.

Dobrý leden? Ani náhodou

Zkušený útočník Michal Broš před Spengler Cupem tvrdil: "Pamatuju si, že vždycky měl turnaj nakopávací efekt, byli jsme sice v únavě, ale většinou potom bývá dobrý leden." Pak musel uznat, že ho asi paměť zradila. První čtyři zápasy v novém roce Sparta prohrála. Kouč Hořava tvrdí: "V prosinci jsme si mysleli, že jdeme nahoru a že to udržíme. Pak jsme o gól prohrávali důležité zápasy. Neměli jsme tam kousek, který jsme potřebovali."

Zranění Yoricka Treilleho

Yorick Treille

Yorick Treille

Francouzský útočník byl jedním z mála nových mužů v sestavě pražského klubu, který tým opravdu posílil. Rozjížděl se pomalu. Zranil se totiž na mistrovství světa, v letní přípravě měl kvůli tomu výpadek. Pak si zlomil prst, obrovskou pílí však manko dohnal. A v prosinci byl klíčovým hráčem, zaujal i na Spengler Cupu. Pak se ale zranil a ze sestavy vypadl, paradoxně ve Vítkovicích, odkud do Prahy přišel. "Byla to velká ztráta, ale nemůžeme se na to vymlouvat," řekl trenér Hořava.

Nezvládnuté klíčové bitvy

Zpackaný začátek ledna se pokoušeli sparťané dohnat. Jako mantru opakovali: "Stále v play-off věříme a budeme bojovat. Každý zápas je pro nás klíčový." Ovšem na ledě to nebylo příliš vidět. Sparta prohrála v Plzni, pak nedokázala výhodu domácího prostředí přetavit ve svůj prospěch. Marnost podtrhl duel s Litvínovem.  "Byli jsme přemotivovaní. Když jsme dostali góly, tak bylo vidět, jak jsme z toho zklamaní. Proto tam byla ta nemohoucnost," prohlásil Bartánus.

Smoleňák místo klíčového zápasu jezdil na kole

Právě dohrávka 35. kola byla pro Spartu de facto bojem o všechno. Jenže Sparta nastoupila s řadou juniorů v sestavě proti rozjetému Litvínovu, který hnal dopředu početný kotel jeho fanoušků. Druhý nejproduktivnější hráč domácích Radek Smoleňák byl trenéry vyřazen mimo hru. Hořavovi se nelíbil jeho přístup k tréninkům, tak Smoleňák šlapal na kole a dřel v posilovně.

Sebevědomí

Desátý bod vlastně souvisí se zbylými devíti. Sparty se dřív soupeři báli, každý se na ní chtěl vytáhnout a výhru považoval za úspěch. Letos ze začátku - možná kvůli respektu - ještě hráči ostatních týmů připouštěli, že Sparta má špatnou sezonu, ale hraje dobře a není to proti ní lehké. Postupem času už výhra proti Spartě byla povinností. "Občas jsme vypadali úplně v rozkladu, což soupeřům vyhovovalo. Psychiku nám sráželo to, že ostatní čekali na naší chybu. Věděli, že ji uděláme," hledá Hořava důvody.

kouč hořava

"Nejdříve se musíme zachránit, aby nešlo ani matematicky hrát baráž. Pak můžeme přemýšlet o další sezoně."

"Prožíváme naprosto katastrofální sezonu, fanoušci mají na frustraci právo," tvrdí Bříza. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Škvorecký napsal také básnickou sbírku "Nezoufejte!" Můžeme to brát i jako vzkaz sparťanským příznivcům. Vedení klubu slibuje změny a v příštím roce návrat na nejvyšší příčky.

Mimochodem, dva roky od sestupu v roce 1950 přišly dva tituly. Poté, co Sparta dosud jedinkrát v samostatné české extralize chyběla ve vyřazovacích bojích, vyhrála základní část a na konci získala bronz.

Klub Z S B
1. HC Sparta Praha 26 91:59 53
2. HC Oceláři Třinec 28 96:74 50
3. Bílí Tygři Liberec 24 84:68 49
4. BK Mladá Boleslav 27 80:65 47
5. HC Škoda Plzeň 24 82:64 46
6. HC Energie Karlovy Vary 26 94:66 42
7. HC Kometa Brno 26 75:79 41
8. HK Mountfield Hradec Králové 27 67:70 38
9. HC Olomouc 26 53:68 34
10. PSG Berani Zlín 26 73:82 31
11. Rytíři Kladno 26 65:89 31
12. HC Verva Litvínov 27 70:88 30
13. HC Vítkovice Ridera 27 63:95 30
14. HC Dynamo Pardubice 26 58:84 27
podrobná tabulka