Filip Novotný v brance Sparty už je bez šance. Puk skončil za jeho zády.

Filip Novotný v brance Sparty už je bez šance. Puk skončil za jeho zády. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Divočina Chomutova se Spartou. Náročné na srdce, přiznal i trenér

• 1
Hvězdné pirátsko-sparťanské války! V extraligové partii, která v bláznivé první třetině brala dech, hokejisté Chomutova přestříleli pražského rivala 6:5 v prodloužení díky vlastnímu gólu Sparty po přihrávce hrdiny večera Kämpfa.

„Divoké utkání. Na pohled z tribun krásné, ale pro trenéry velmi náročné co se týče srdeční soustavy,“ odfouknul si chomutovský asistent trenéra Jan Šťastný po utkání.

Hlavně první třetina, to bylo pokoukáníčko! Sedm gólů, všechny tři využité přesilovky, z toho dvě v podání Sparty, vystřídaní oba brankáři do 16. minuty (za domácího Laca Král, za Novotného Pöpperle), bleskové gólové odpovědi (Piráti na 1:1 za 59 vteřin, pražská Sparta na 3:2 za 23 sekund, Piráti na 3:3 za 55 vteřin).

Skokan bitku sám uťal: Co by mi řekla manželka?

Vstřelil gól, přidal asistenci a ještě se za své hokejové Piráty porval se sparťanem Janem Švrčkem, o hlavu vyšším. Drobný chomutovský útočník Dávid Skokan po výhře 6:5 v prodloužení tvrdil: „Chtěli jsme tři body, ale pánbůh zaplať aspoň za ty dva.“

Co vaše prohraná bitka?
Já se zastal spoluhráče, to se musí. Je potřeba, aby v kabině stál jeden za druhým. Švrček to dobře udělal, zavřel mě a já už neměl šanci, tak jsem si klekl. Zbytečně dostat do nosu, co by mi potom manželka doma řekla? (smích)

Rváč nejste, že?
Občas se mi to přihodí, ale nejsem vyhledávač bitek.

Jak se to v závěru semlelo?
Forman se Švrčkem vyběhli na naši střídačku, já se tam postavil, hodil mi rukavice, nečekal jsem to tak rychlé. Ale to je hokej, on se zastal svého mužstva, já svého, patří to k tomu. V soukromí si můžeme pokecat, může být super kluk.

Proč byla první třetina divoká?
Říkali jsme si, že budeme hrát ze zabezpečené obrany bez gólů, a ono to bylo nahoru dolů, góly padaly ze strany na stranu. Takový hokej se trenérům nelíbí, ale to je život.

A co vy osobně?
Na statistiky se nedívám. Přišel jsem do Chomutova, abychom vyhrávali, pak rostou i individuality.

A to si ještě hostující brankář Novotný zapsal gólovou asistenci. „Bylo hrozně důležité, že jsme vyměnili brankáře a dali tím mužstvu impuls,“ vypíchl Šťastný.

Domácí se třikrát dotáhli, poprvé vedli 4:3 po trefě Humla, jenže pouhých 24 vteřin po startu druhé periody po přečíslení dorovnal Vrána. A tak se začínalo znova odznova.

Na Skokanův gól odpověděl při hře bez brankáře Pech, 5:5 jen 2:10 minuty před sirénou třetí třetiny. V závěru se strhla bitka, prodloužení rozhodl Kämpf, byť gól ohlásili Poletínovi. „Byl můj, bohužel nevím, jestli to někdo viděl,“ tvářil se David Kämpf kysele; při zápase mu sebrali i asistenci. Čerstvý reprezentant by měl mít bilanci 2+2. „Po turnaji Karjala jsem měl větší sebevědomí,“ cítil.

Chomutov prosvítil šedivější období, předtím měl 3 výhry z 11 kol. „Viděli jsme utkání Sparty ve Švédsku v Lize mistrů, hrála famózně, takže jsme věděli, že musíme bojovat na 150 procent,“ uvedl Šťastný. „V tabulce nejsme podle představ, ale dva body jsou strašně důležité.“

Zato dvougólový sparťan Petr Vrána se mračil: „Takhle to je od nás celou sezonu, nevyrovnané, pořád nahoru dolů. Musíme navázat na nějakou vlnu, hrát delší dobu standard, držet se tam, a ne dělat chyby.“

Za domácí debutoval šestnáctiletý syn vedoucího mužstva Jakub Lauko, je nejmladším pirátem v extralize v historii. „Zážitek,“ zářil junák. „Byla tady celá moje rodina, ségry, babička. A jméno? Není finské, ale slovenské, i když mi říkají Laukanen nebo Laukalainen.“ Debutoval i další útočník Vojtěch Krejčiřík.

Osmý Chomutov bodově Spartu dostihl. „Ale pořád si říkáme, že dostáváme hodně gólů, a děje se nám to dál. Přitom loni nám to vycházelo na jeden dva inkasované,“ nechápe útočník Kämpf. V neděli vycestuje Chomutov na led Pardubic. „Musíme přivézt nějaké body.“