Manažer budějovických hokejistů: V příliš úzkém kádru chyběl tahoun

Stanislav Bednařík | foto: Petr Lundák, MF DNES

21 2019
Do úplného konce aktuální hokejové sezony zbývají Českým Budějovicím odehrát už jen dvě utkání. V neděli doma s Pardubicemi a v úterý v Chomutově. Ale jen z povinnosti. Jedno je totiž už teď jasné. Jihočeši se do extraligy neprobojují ani na šestý pokus.

Den po Velikonočním pondělí mohl slavit. Stejně jako celý tým, klub i město. Jenže všechno je jinak. Hokejisté českobudějovického Motoru se do extraligy nedostali. Současná baráž byla nad jejich síly. Čeká je tedy další sezona v domácí druhé nejvyšší soutěži. Už sedmá v pořadí.

A na tu se bude muset pořádně nachystat i 50letý generální manažer Motoru Stanislav Bednařík. Ještě předtím ale může začít hodnotit stávající ročník, který oficiálně skončí až v úterý.

Byť se opět nepovedl postup do hokejové extraligy, já osobně bych se nebál označit sezonu jako úspěšnou. Co vy?
Na to, abych s vámi mohl souhlasit, je brzy. Nyní jsem silně ovlivněný emocemi z nepovedené baráže, ale i z toho, že tam nehrajeme úplně důstojnou roli. Jako úspěšná se mi tedy hodnotí těžko. S příchodem nového trenéra jsme vždy tak trochu na začátku cesty. Takže tahle sezona byl první díl, protože Venca Prospal má v klubu dvouletou smlouvu, tak je jistě na čem stavět a v mnoha ohledech jsme se zlepšili.

Na druhou stranu, diváků chodí na Motor pořád hodně, hrají mladíci a podobně...
Ano, minimálně v první čtvrtině sezony jsme hráli hodně atraktivní hokej s dobrými výsledky. Jeden z cílů byl i ten, že chceme hrát na špici ligy. I to se povedlo, soutěž jsme nakonec vyhráli. Co se týče dalšího tradičního předsezonního cíle zařazování mladých hráčů do kádru, tak na to můžu říct jen jedno slovo - konečně! Je dobré, že se našel trenér, který má odvahu dát mladíkům skutečnou šanci, a myslím si, že obstáli. I play off bylo z naší strany velmi dobré, série se Vsetínem byla výborná. Ale pak přišla baráž... I když ani tam nejsou naše výkony až tak špatné a hrajeme vyrovnaná utkání.

Zejména v závěru sezony bylo vidět, že týmu chybí výrazná tvář. Střelec a tahoun mužstva, který dá pět gólů za tři zápasy.
Anebo dá gól, když to potřebujeme. Třeba v přesilovce za nerozhodného stavu. V průběhu ročníku nám tady vykrystalizovaly dvě formace, které byly schopné tým táhnout. A to ta Gilbertova v základní části a v play off pak Bradleyho. Jenže, ani jedna z těchto lajn nebyla natolik dominantní, aby se trenéři na ni mohli spolehnout v důležité chvíli zápasu, hlavně teď v baráži.

Smutní hokejisté Českých Budějovic se loučí s fanoušky.

Hledali jste někoho takového?
Ano, jenže takoví na trhu nakonec nebyli. Náš klub jednal i s takovými hokejisty, kteří svojí výkonností vysoce převyšují tuhle soutěž. Například Rudolf Červený nebyl včas uvolněn Slovanem. I tak ale nemohu s jistotou tvrdit, že by sezonu dohrál v Motoru. Tomáš Mertl dokončil sezonu v Kunlunu, Jiří Novotný se s předstihem dohodl na prodloužení smlouvy ve Švýcarsku. A nikdo jiný, o kom bychom si řekli, to je hráč, který nám pomůže, nikde nebyl. Finance připravené ale byly.

Budete muset změnit strategii klubu, když se bude v následující prvoligové sezoně postupovat do extraligy přímo? Třeba tím, že dáte větší částku z rozpočtu přímo na stavbu nového kádru?
Každý rok se tu bavíme o tom, že daná sezona nebyla až tak špatná, ale pokaždé jsme nedosáhli všeho, čeho jsme chtěli. A já mám teď obavy, jak bude další ročník v první lize vypadat z hlediska diváckého a zájmu partnerů.

To ale také říkáte každý rok.
To je pravda. A letos se opět obávám, i když v tuto chvíli o žádných katastrofických scénářích nevím. Jednání s těmi největšími partnery se vyvíjí dobře. Nezbývá, než pracovat a věřit.

Teď je před vámi v managementu velký úkol, abyste přesvědčili ty váhavé sponzory, aby to s Motorem ještě rok vydrželi a pomohli vám sestavit opravdu silný tým, který přímý postup zvládne.
Jenže my na kádru pracujeme prakticky celý rok. Bohužel, letos se toho na hráčském trhu nedělo tolik, kolik bychom si sami přáli. Už se samozřejmě jedná s hráči současného kádru, někteří z nich už mají podepsané nové smlouvy a také se chystají i nová jména. Vše ale budeme zveřejňovat až od května. Příští sezona ale tak jiná pro nás ani nebude, zase budeme pracovat na tom, abychom na konci sezony byli v top formě a hráli o postup o ELH.

Fotogalerie

České Budějovice v baráži

Změní postupové noviny, kdy se už nebude hrát baráž s extraligovými celky, první ligu?
Přibude finálová série play off. Podle mého tak bude pro tým z naší soutěže snazší postoupit než teď. Budeme tedy muset být zase nejlepší tým naší soutěže. Ale favoritů bude opět víc.

Vím, že každý rok se snažíte sestavit ten nejlepší možný tým. Neříkáte si ale, že v následující sezoně bude potřeba ještě víc přitvrdit muziku?
Ano, je to tak. My bychom muziku tvrdili už letos, ale nakonec se to z různých důvodů nepovedlo.

Udělal byste tedy něco jinak?
Nejspíš ano. Jeden z možných důvodů, proč se teď zase nepovedlo postoupit, je ten, že jsme měli příliš úzký kádr. A bohužel, přišla zranění. Na druhou stranu v širokém kádru by nemohli mladíci z naší akademie dostat tolik příležitostí, kolik dostali letos. Každý hráč chce hrát, a ne sedět na tribuně. A lednové posílení kádru, které jsme s trenéry plánovali, jak už jsem říkal, z nejrůznějších příčin nedopadlo.

Co se vám v právě končícím ročníku nejvíce líbilo, z čeho jste měl radost?
Líbilo se mi, že jsme byli schopni otáčet zápasy, které jsme prohrávali. Nasazení, se kterým se hrálo, nic se nevypustilo. To jsou věci, které tu v minulosti nebyly, které jsou vlastní trenéru Vencovi Prospalovi a které se mu podařilo dostat do týmu. A navíc to opravdu vypadá tak, že současný tým, hráči a trenéři, táhne za jeden provaz. A také to, jakým způsobem jsme v sezoně trénovali. Naopak mi chybí pár opravdu silovějších hráčů. Kdybychom k nasazení, pracovitosti a pohybu přidali víc hokejovosti, šikovnosti, tak bychom si asi teď povídali v mnohem lepší náladě.

Od spousty lidí slýchávám, že Motor do extraligy stejně postoupit nechce, a proto ta baráž vypadá tak, jak vypadá. Jde se tomu vůbec nějak bránit?
Bránit proti pomluvám? Nevím, asi nijak. Ty řeči, a také je slýchám, nemají reálný základ. Jak si někdo může myslet, slyšet to od nikoho z klubu totiž nemohl, že chceme jezdit zase do Kadaně, a ne třeba do Brna?

Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík
Generální manažer budějovických hokejistů Stanislav Bednařík

Tvrdí se, že byste museli sehnat víc peněz na extraligu, lidé by na prohry přestali chodit...
My musíme postoupit. Proč bychom neměli chtít, aby sem jezdila Sparta? Proč by třeba na tu Spartu přišlo méně lidí než na Benátky? Přijde víc. Nechápu, jak si někdo může myslet, že když Motor postoupí, tak se k němu jeho fanoušci otočí zády, přestanou chodit a partneři ho přestanou podporovat. Co se týče rozpočtu, tak ho samozřejmě budeme muset mít vyšší. Na základě rozhovorů s partnery vím, že oni chápou, že na extraligu bude reklamní plnění dražší. Počítají s tím a jsou na to připraveni, alespoň mnoho z nich.

A dražší vstupné?
Jistě bude dražší i vstupné, které je významnou složkou našeho rozpočtu díky velkému diváckému zájmu o náš hokej. BPA přispívá mnohamilionovou částkou do rozpočtů extraligových klubů. To je úplně jiný level, postup má pro nás jen pozitiva, jak sportovní, tak ekonomická. Může se ale stát, že pokud budeme v extralize třeba pět let za sebou hrát o záchranu a prohrávat, tak to lidi přestane bavit. Ale budeme v takové pozici? Rozumy o tom, že nechceme postoupit, nedávají žádný smysl.

Když vidíte ten nepovedený konec sezony, nebere vám to zase chuť do práce? Už jednou jste chtěl rezignovat.
Neúspěch a následná kritika mě nutí znovu přemýšlet, jestli mám pokračovat. Takže tyhle myšlenky mám. Ptám se, co jsem udělal špatně, nebo měl udělat jinak. Góly, které nám chyběly, dávat sám nebudu. Současný systém řízení organizace je už třetí sezonu nastavený tak, že všechny zásadní pravomoci v řízení sportovního oddělení má hlavní trenér a jeho realizační tým, do jejich pravomocí nikdo nezasahuje. Neznamená to ale, že by neexistoval dialog mezi vedením a trenérem. Vše další je už na ostatních. Například právě angažování trenérů. Pořád si myslím, že jsme tu v minulosti měli kvalitní kouče, bohužel z toho nebyl postup. Takže ano, zase mě napadlo skončit v Motoru. Ale chci být u toho, až se nám příští rok postup povede.

Autor:

MS v hokeji 2019 na Slovensku

83. ročník mistrovství světa v ledním hokeji proběhne 10. - 25. května 2019 na Slovensku. Zápasy se hrají na Zimním stadionu Ondreje Nepely v Bratislavě a v košické Steel Aréně. Zlato z MS 2018 obhajuje Švédsko, český tým loni prohrál ve čtvrtfinále 2:3 s USA.

Čtvrtek ve 20.15: čtvrtfinále Česko - Německo ONLINE

Leon Draisaitl, Matthias Plachta, Dominik KahunJan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov, Anthony Mantha

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Piráti Chomutov

Nejvíce trestů

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Kde ses tu vzal? ptá se sám sebe kouč Ramsay. Slovensko ho okouzlilo

Slovenský trenér Craig Edward Ramsay gestikuluje během utkání s Finskem.

Exkluzivně Košice (Od našeho zpravodaje) Mluví-li Craig Ramsay o těsných porážkách slovenské reprezentace na mistrovství světa v Košicích,...

Voráček o vyrovnání rekordu Růžičky: O tom se nebavme, fakt ne. Děkuji

Český kapitán Jakub Voráček slaví se svými spoluhráči vítězství nad Švýcarskem.

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Vyrovnal letitý rekord Vladimíra Růžičky z mistrovství světa 1986, ale bavit se o něm nechtěl....

Program a výsledky MS 2019 v hokeji: čtvrtfinále s Německem

Michal Řepík (uprostřed v bílém) dává gól během zápasu proti Rakousku.

Čeští hokejisté mají za sebou vystoupení v základní skupině B mistrovství světa, v úterní generálce...

Kudy vede cesta přes Německo. Hokejisty nesmí opět ovládnout strach

Čeští hokejisté slaví gól proti Švýcarsku, který vstřelil kapitán Jakub Voráček...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když se dozvěděl, že kromě předpokládané výzvy ze zámoří se objevila reálná možnost vyfasovat i na...

ONLINE: Kanada - Švýcarsko 2:2, favorit srovnává v poslední vteřině

Kanaďan Mark Stone slaví vyrovnávací branku proti Švýcarsku.

Sledujeme online První košické čtvrtfinále hokejového mistrovství světa hrají Kanaďané se Švýcary od 16:15....

Další z rubriky

Ondráček i Sedláček ze Zlína museli na operaci, sezonu ale stihnou

Zlínský útočník Pavel Sedláček.

Tohle není pro extraligové hokejisty PSG Berani Zlín dobrá zpráva. Pro útočníky Jiřího Ondráčka a...

Zlínský navrátilec Buchta: Univerzita v Americe mě změnila

Zlínská posila Lukáš Buchta během letní přípravy

Lukáš Buchta získal v Americe ekonomické i hokejové vzdělání. Do Zlína se vrátil po pěti letech....

Nároky na mě stoupají, uvědomuje si olomoucký bek Ondrušek

Jiří Ondrušek se chlubí medailí, kterou olomouckým hokejistům vytvořili...

Platí za strážce předbrankového prostoru. Ve 33 letech má za sebou Jiří Ondrušek průlomovou sezonu....

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz