Brněnský obránce Jakub Krejčík (u puku) touží uniknout dotírajícímu Jiřímu...

Brněnský obránce Jakub Krejčík (u puku) touží uniknout dotírajícímu Jiřímu Černochovi ze Sparty, vše pozoruje v brance Marek Čiliak. | foto: ČTK

Sparťanští hokejisté neudrželi v Brně vedení a prohráli 1:2

• 123
V dohrávce 6. kola hokejové extraligy porazila Kometa Brno pražskou Spartu 2:1. Domácí prohrávali, následně v poslední vteřině druhé třetiny vyrovnal Ondřej Němec, vítězný gól si připsal Martin Dočekal. Kometa se posunula v tabulce na čtvrté místo, Sparta je sedmá.

Sparta si důraznou hrou vypracovala od úvodních minut územní převahu. Po ztrátě kotouče svého soupeře trápila agresivitou a důsledným napadáním. S touto taktikou měli Brňané problémy při zakládání útočných akcí a hlavně při přechodu středního pásma. Aktivnější Pražané svůj tlak zužitkovali v 9. minutě šťastným gólem. Po akci Pecha se Kumstátova střela odrazila od Stejskalovy nohy do branky.

Kometa vytěžila z rychlých protiútoků dvě slibnější šance na vyrovnání. Po čtvrthodině hry Čermák šikovně oklamal obránce Pavelku, na přesnější zakončení už neměl prostor. O chvíli později po Eratově přihrávce trefil Svoboda tyčku.

Proti Spartě rozhodl stehnem. Jen mě to štrejchlo, líčil Dočekal z Komety

Ve druhé třetině Kometa srovnala krok a šance se střídaly na obou stranách. Brňany podržel několikrát brankář Čiliak. Blýskl se zejména ve 33. minutě, kdy z bezprostřední blízkosti chytil do lapačky Černochovu dělovku. V závěru třetiny získali domácí při dvou přesilovkách výraznou převahu, které ale soupeř odolal. Vyrovnat se podařilo Kometě nečekaně až sekundu před koncem druhé třetiny. Zámorský nepřesně rozehrál a kotouč se dostal až k Ondřeji Němcovi, jenž prostřelil brankáře Aittokallia.

V závěrečné třetině hokejová bitva gradovala a na obou stranách vynikali brankáři. Kometa otočila skóre v 54. minutě, kdy Haščák našel Gulašiho a jeho střelu šikovně tečoval Dočekal. Sparta nevyužila přesilovku po vyloučení Barinky ani power play, k níž sáhla 95 sekund před koncem.

Po jasném výsledku jarní čtvrtfinálové série vyhrálo Brno nad Spartou pátý zápas v řadě.

Kamil Pokorný (trenér Brna): „Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, což se potvrdilo. Chtěl bych vyzvednout nesmírnou bojovnost, ve které nás podporovali vynikající diváci. Samozřejmě nám sílu vlil vyrovnávací gól čtyři desetiny sekundy před koncem druhé třetiny. Chtěli jsme být trpěliví. Věřili jsme, že nějaký gól dáme. Nakonec se to v hektickém závěru povedlo. I když jsme v posledních minutách hráli v oslabení, tak si už mužstvo výhru nedalo sebrat.“

Jaroslav Nedvěd (trenér Sparty): „Přijeli jsme do Brna po dobrém zápase, který jsme odehráli s Hradcem Králové. Nic jsme v sestavě proto neměnili. Naši hráči pracovali dobře až do osudné čtyřicáté minuty, kdy jsme udělali hrubou chybu. Trošku jsme tím dali Kometě vítr do plachet. V závěru už byl zápas o jednom gólu. Ten dala Kometa, která byla šťastnější. Byl stejný, jaký jsme dali v první třetině.“

Brno - Sparta Praha 2:1

Utkání jsme sledovali v podrobné on-line reportáži.

Branky a nahrávky: 40. O. Němec, 54. Dočekal (Gulaši, Haščák) - 9. Smejkal (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Houdek, Pražák - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno). Třetiny: 0:1, 1:0, 1:0.

Brno: Čiliak - Krejčík, Gulaši, O. Němec, Barinka, Štencel, Bartejs - Erat, J. Hruška, T. Svoboda - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Vincour, L. Čermák, Dočekal - H. Zohorna, Nahodil, Mallet. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.

Sparta: Aittokallio - Tomáš Dvořák, T. Pavelka, Zámorský, Nedomlel, Kalina, J. Mikuš - Forman, Reichenberg, Říčka - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Smejkal, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Černoch, Uher. Trenéři: Kalous a J. Nedvěd.