Sobota 23. ledna 2021, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Otevřený brankář Will: V brance mi za zády stojí andělé

  9:59
Je současným hitem hokejové extraligy. Liberecký Roman Will vychytal devět vítězství z posledních jedenácti duelů. A i přes nedělní předčasné střídání v Plzni drží fantastický průměr těsně nad jedním inkasovaným gólem za zápas. Sportovní reportéři MF DNES a iDNES.cz ho zvolili nejlepším hráčem za měsíc listopad.

Liberecký hokejový brankář Roman Will. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jenže nebylo vždycky dobře. V patnácti ho jako přebytečného přeřadili do B-týmu plzeňského dorostu. A když se ve dvaceti musel předčasně vrátit z angažmá v kanadské juniorce a být v Mladé Boleslavi jen v roli trojky, myslel, že se mu hroutí svět.

Pak objevil víru v anděly, vyšší smysl života. Najednou si začal věřit a o tři roky později nakoukl i do NHL. „Spoustu lidí teď překvapím, ale vím, že v brance se mnou andělé jsou. A mě uklidňuje vědomí, že tam nestojím sám.“

Jak tohle poznání nastalo?
Bylo mi dvacet, musel jsem se vrátit z kanadské juniorky do Boleslavi, kde jsem měl smlouvu. Byl jsem tehdy nepříčetný, protože jsem si myslel, že se mi všechno zhroutilo. Navíc jsem si vůbec nevěřil. Jenže v boleslavské šatně byl naštěstí kouč Marian Jelínek, který mě seznámil se Zdeňkou Kottovou. Já s ní hned trávil pět hodin denně a hltal, co mi vyprávěla o andělech. Najednou jsem se na život uměl podívat jinak, pochopil jsem, že všechno má v životě jistý význam. A začal jsem věřit sám v sebe. Uvědomil jsem si, že jsem z tréninků dobře připravený, že se nemusím bát zápasů.

Kdy přišel klíčový zlom?
Stál jsem v brance Boleslavi a najednou cítil, že za mnou ještě někdo je. Otočil jsem se a za zády mi seděli dva andělé. Cítil jsem neskutečné uklidnění. A jsou tam i teď.

Je to velmi osobní otázka, ale - jste věřící?
Nedokážu říct, že jsem křesťan. Že věřím v Boha. Ale mám víru, že něco nad námi je. Možná mám svého vlastního Boha. V tom mi hodně otevřela oči Kanada. Tam se lidé modlí před každým jídlem, což mě zaujalo. A v neděli, když jsem měl volno, chodil jsem s rodinou, která se o mě starala, do kostela. Já se nemusím modlit, ale věřím, že nám andělé pomáhají. Když jedu třeba v autě, zeptám se jich na něco, tak cítím, že skrze mě odpovídají. Pomáhá mi, že je mám vedle sebe. I když je to možná jen v mé hlavě. Nejsem magor, nebudu nikomu říkat, ať věří také, je to pouze můj pocit.

Liberecký hokejový brankář Roman Will.
Liberecký hokejový brankář Roman Will.

Nedávno mi podobně o andělech vyprávěl freestylový motokrosař Podmol. A přiznal, že při přechodu na víru v anděly se často okolí ptal: Nejsem blázen?
I já s tím občas bojuji, co by mi řekli ostatní, kdyby to věděli. Ale jsem stejný jako dřív. Nezměnil jsem životní styl, že bych vyhodil televizi, telefon. Snažím se jen hodně číst a vidět v některých věcech víc. Z toho špatného se nehroutit. Brát, že vše se děje tak, jak má. Že když jsem se v patnácti nedostal do dorostu Plzně, tak mi to pomohlo, abych šel do NHL. Občas půjčím kamarádům, kteří mají těžké období, knížku. A vidím, že na to, co říkám, nemají lidi okolo špatný názor. Že si díky tomu něco uvědomí.

Máte příklad?
Můj nejlepší kamarád Matěj Beran hraje za Pardubice. Jenže teď je mimo, protože si před prvním zápasem zlomil ruku. Jel jsem za ním do nemocnice, vzal mu knížku a hned večer mi psal: Nemůžu se od ní odlepit. A zrovna u něj jsem se bál: Neřekne si, že jsem magor?

Meditujete třeba?
Ano. Lidé si možná představí, že při ní musíte jen sedět v lotosové pozici, ale občas si stačí lehnout, zavřít oči a soustředit se na dýchání. A vizualizuji si zápas. Jak chytám, jaké mám zákroky, a najednou mám tiky v rukou. Myslím, že mi to pomáhá. Nedávno jsem četl zajímavý test. Byly tři skupiny lidí. Jedna házela na koš. Druhá si to jen představovala a třetí nedělala nic. A po měsíci je vyzkoušeli. A ti, kdo házeli na koš, se zlepšili zhruba o třicet procent. Ti, kdo vizualizovali o osmadvacet. A třetí samozřejmě nic. Ten rozdíl mezi prvními dvěma byl nicotný.

I proto máte na masce heslo: Věř ve své sny?
Ano. Moc gólmanů se do NHL nedostalo, já tomu odmala věřil. Když jsem se spojil s lidmi, o kterých mluvím, v duchu jsem vizualizoval znak NHL. U zrcadla jsem měl logo NHL, každý den na něj sáhnul a najednou to přišlo. Hrál jsem za Colorado a trénoval mě Patrick Roy, což nemohla být náhoda.

Chomutovský Ivan Huml (modrobílá) v souboji před libereckým brankářem Romanem...

Chomutovský Ivan Huml (modrobílá) v souboji před libereckým brankářem Romanem Willem

Proč?
Když jsem šel jako malý kluk na svůj první zápas, koupila mi mamka plyšáka v barvách Colorada a se jmenovkou Roy. Dával jsem si ho na branku, dodnes ho mám doma a nedokážu si představit, že bych ho ztratil. Pak podepíšu smlouvu s Coloradem a trénuje mě on. A před tím jediným zápasem, ve kterém jsem se objevil, se při rozbruslení oblékl do výstroje i on, protože nám další brankář chyběl. Takže jsem si s ním zatrénoval, což je pro mě zážitek na celý život. A jsem nadšený, že jsem si s ním mohl potřást rukou, poznat ho. Věřím tak na nějaký zákon přitažlivosti.

Přitom do branky vás jako kluka přivedl jeho naganský sok, že?
Bylo mi pět, koukal jsem na zápasy z Nagana a pak našim řekl, že chci být jako Dominik Hašek. Tak pořídili výstroj. To rozhodlo. Nikdy nezapomenu, jak mi Hašek dal jako klukovi podpis a vyfotil se se mnou. I když jako Plzeňan jsem měl jiné vzory - čaroděje Málka a Salfického.

Latina má výraz „nomen omen“. Tedy že někoho vystihuje jeho jméno. Vaše příjmení v angličtině znamená „vůle“.
Kromě rodiny žádného jiného Willa neznám. Taky za tím vidím víc a myslím, že mi právě vůle pomáhá. V Americe se říká: Where there’s a will, there’s a way - kde je snaha, je i cesta. Když jsem byl v AHL, fanoušci z toho motta udělali velký billboard. Koukal jsem jako blázen. Vlastně i AHL mi ukázala, že nic není náhoda. Moc jsem tam nechytal, než se zranil první brankář a já měl dvanáct zápasů v řadě. Pak musel u prvního týmu Varlamov k soudu, jeho náhradník byl mimo... A já si říkám, kdyby se ten gólman v AHL nezranil, tak by povolali jeho.

Vítkovický útočník Roman Szturc překonává libereckého brankáře Romana Willa.
Chomutovský útočník Vladimír Růžička překonává libereckého gólmana Romana Willa.

Teď jste dle čísel nejlepším brankářem ligy, je to následek víry?
To ne. U statistik je sice napsané mé jméno, ale je to zásluha týmu. Ovšem není náhoda, že jsem se dostal do Liberce. Tady je kondiční trenér Aleš Pařez, který je stejně naladěný jako já. Dokážeme se o věcech bavit hodiny. Jsem třeba úplně hotový z herce Jaroslava Duška. Z jeho představení Čtyři dohody. Kdyby se jimi řídil každý, máme se skvěle. Samozřejmě se víra odráží i v chytání. U některých zákroků si říkám, že už nejsou o štěstí. Ne že by mě vedl Bůh, ale já najednou vím, kde mám být. Co hráč udělá. Cítím se soustředěnější, jistější.

Je vám 24 let. Vyzrál jste díky víře dřív?
Určitě. V mém věku je to překvapivé, protože spousta lidí přichází k tomu poznání déle. Velký dík patří Marianovi, paní Zdeňce i přítelkyni, která to chápe. Nakoupil jsem domů spoustu andělů a jí se to líbí. Jsme spolu šest let a já mám pocit, že náš vztah je každý den silnější. Rodiče na mně vidí proměnu a jsou rádi. Ne, není to z mé strany nějaká ujetá víra a ani nechci, aby to vyznělo, že jsem ve všem dokonalý.

Kdekdo čeká, že se už brzy objevíte v národním týmu...
... a byla by to pro mě velká čest, zvlášť když si uvědomím, jací hráči měli na sobě ten dres. Když si vzpomenu, že ho oblékal třeba Jan Marek. Já to ovlivním jen tak, že budu dobře chytat. Jestli tam nebudu teď a mám tam být, tak to přijde příště.

Autor:

Mistrovství světa v hokeji 2021

MS 2021 by se mělo uskutečnit od 21. května do 6. června v Bělorusku a Lotyšsku. Stále se však čeká na potvrzení, zda se bude skutečně hrát v politicky nestabilním Bělorusku. Program MS 2021 zatím nebyl zveřejněn. Minulý rok se MS kvůli epidemii koronaviru neuskutečnilo, zlato z MS 2019 bude obhajovat Finsko.

Bodování

45

Martin Růžička 27

Třinec

42

Milan Gulaš

Plzeň

38

Michal Řepík

Sparta

Góly

23

Matěj Stránský

Třinec

19

Michal Řepík

Sparta

18

David Šťastný

Boleslav

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Sparta 36 22 1 5 8 136:82 73
2. Třinec 34 18 4 5 7 115:86 67
3. Ml. Boleslav 35 17 5 5 8 114:83 66
4. Plzeň 35 16 4 6 9 114:89 62
5. Liberec 35 16 5 4 10 105:81 62
6. Hr. Králové 35 17 3 2 13 98:85 59
7. Pardubice 35 15 5 3 12 96:99 58
8. K. Vary 34 14 5 2 13 101:109 54
9. Kometa 34 11 5 4 14 91:96 47
10. Vítkovice 34 10 4 5 15 76:95 43
11. Litvínov 34 8 7 3 16 80:96 41
12. Olomouc 35 10 3 4 18 67:102 40
13. Zlín 35 8 3 3 21 72:112 33
14. Č. Budějovice 35 4 3 6 22 84:134 24
  • Nejčtenější

Povyk okolo Voráčka. Nařkl Růžičku, vyjel na reportéra, v týmu čelí tlaku

Premium Hokejista Jakub Voráček má za sebou teprve dva zápasy nevšední sezony. Posbíral v nich dvě asistence. S Philadelphia...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

Voráčkův vulgární výpad zahýbal NHL. Fanoušci tleskají, experti tápou

Klidně seděl v tiskové místnosti, čepici měl ledabyle naraženou na hlavě kšiltem dozadu, jak bývá zvykem, a odpovídal...

Bělorusko přišlo o hokejový šampionát. Kvůli obavám o bezpečnost

Rada Mezinárodní hokejové federace v pondělí oficiálně odebrala Bělorusku pořadatelství mistrovství světa 2021. Člen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Škoda sešlápla brzdu. Probere tím hokejové bafuňáře?

Její auta tradičně stojí v rozích zimáků, zelené logo s okřídleným šípem nepřehlédnutelně září uprostřed ledu a řada...

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...

  • Další z rubriky

Za nejlepší výkon sezony bral Zlín bod. Umíme hrát s každým, tvrdí Svoboda

Dvě vteřiny před koncem mohli dostat mat. Liberecký kapitán Jelínek však minul odkrytou klec a hokejisté PSG Zlín...

Trvalo to, ale táta Nahodil už navazuje na životní sezonu

Už vystřelil ruce nahoru: Je tam, vidíte to!? Zahlédl, jak puk padá z výstroje brněnského brankáře Jekela a štráduje si...

Jasný cíl hokejistů Hradce Králové: napodobit minulý týden

Právě v Plzni si hokejisté Hradce Králové minulý týden konečně vyzkoušeli, jaké to je v této sezoně porazit soupeře,...

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Hráč vytvořil v Minecraftu Everest v měřítku 1:1, na vrchol lezl čtyři hodiny

S využitím skutečných geografických dat vytvořil streamer G0ularte virtuální kopii nejvyšší hory na Zemi a poté vylezl...