Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Otevřený brankář Will: V brance mi za zády stojí andělé

  9:59
Je současným hitem hokejové extraligy. Liberecký Roman Will vychytal devět vítězství z posledních jedenácti duelů. A i přes nedělní předčasné střídání v Plzni drží fantastický průměr těsně nad jedním inkasovaným gólem za zápas. Sportovní reportéři MF DNES a iDNES.cz ho zvolili nejlepším hráčem za měsíc listopad.

Liberecký hokejový brankář Roman Will. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jenže nebylo vždycky dobře. V patnácti ho jako přebytečného přeřadili do B-týmu plzeňského dorostu. A když se ve dvaceti musel předčasně vrátit z angažmá v kanadské juniorce a být v Mladé Boleslavi jen v roli trojky, myslel, že se mu hroutí svět.

Pak objevil víru v anděly, vyšší smysl života. Najednou si začal věřit a o tři roky později nakoukl i do NHL. „Spoustu lidí teď překvapím, ale vím, že v brance se mnou andělé jsou. A mě uklidňuje vědomí, že tam nestojím sám.“

Jak tohle poznání nastalo?
Bylo mi dvacet, musel jsem se vrátit z kanadské juniorky do Boleslavi, kde jsem měl smlouvu. Byl jsem tehdy nepříčetný, protože jsem si myslel, že se mi všechno zhroutilo. Navíc jsem si vůbec nevěřil. Jenže v boleslavské šatně byl naštěstí kouč Marian Jelínek, který mě seznámil se Zdeňkou Kottovou. Já s ní hned trávil pět hodin denně a hltal, co mi vyprávěla o andělech. Najednou jsem se na život uměl podívat jinak, pochopil jsem, že všechno má v životě jistý význam. A začal jsem věřit sám v sebe. Uvědomil jsem si, že jsem z tréninků dobře připravený, že se nemusím bát zápasů.

Kdy přišel klíčový zlom?
Stál jsem v brance Boleslavi a najednou cítil, že za mnou ještě někdo je. Otočil jsem se a za zády mi seděli dva andělé. Cítil jsem neskutečné uklidnění. A jsou tam i teď.

Je to velmi osobní otázka, ale - jste věřící?
Nedokážu říct, že jsem křesťan. Že věřím v Boha. Ale mám víru, že něco nad námi je. Možná mám svého vlastního Boha. V tom mi hodně otevřela oči Kanada. Tam se lidé modlí před každým jídlem, což mě zaujalo. A v neděli, když jsem měl volno, chodil jsem s rodinou, která se o mě starala, do kostela. Já se nemusím modlit, ale věřím, že nám andělé pomáhají. Když jedu třeba v autě, zeptám se jich na něco, tak cítím, že skrze mě odpovídají. Pomáhá mi, že je mám vedle sebe. I když je to možná jen v mé hlavě. Nejsem magor, nebudu nikomu říkat, ať věří také, je to pouze můj pocit.

Liberecký hokejový brankář Roman Will.
Liberecký hokejový brankář Roman Will.

Nedávno mi podobně o andělech vyprávěl freestylový motokrosař Podmol. A přiznal, že při přechodu na víru v anděly se často okolí ptal: Nejsem blázen?
I já s tím občas bojuji, co by mi řekli ostatní, kdyby to věděli. Ale jsem stejný jako dřív. Nezměnil jsem životní styl, že bych vyhodil televizi, telefon. Snažím se jen hodně číst a vidět v některých věcech víc. Z toho špatného se nehroutit. Brát, že vše se děje tak, jak má. Že když jsem se v patnácti nedostal do dorostu Plzně, tak mi to pomohlo, abych šel do NHL. Občas půjčím kamarádům, kteří mají těžké období, knížku. A vidím, že na to, co říkám, nemají lidi okolo špatný názor. Že si díky tomu něco uvědomí.

Máte příklad?
Můj nejlepší kamarád Matěj Beran hraje za Pardubice. Jenže teď je mimo, protože si před prvním zápasem zlomil ruku. Jel jsem za ním do nemocnice, vzal mu knížku a hned večer mi psal: Nemůžu se od ní odlepit. A zrovna u něj jsem se bál: Neřekne si, že jsem magor?

Meditujete třeba?
Ano. Lidé si možná představí, že při ní musíte jen sedět v lotosové pozici, ale občas si stačí lehnout, zavřít oči a soustředit se na dýchání. A vizualizuji si zápas. Jak chytám, jaké mám zákroky, a najednou mám tiky v rukou. Myslím, že mi to pomáhá. Nedávno jsem četl zajímavý test. Byly tři skupiny lidí. Jedna házela na koš. Druhá si to jen představovala a třetí nedělala nic. A po měsíci je vyzkoušeli. A ti, kdo házeli na koš, se zlepšili zhruba o třicet procent. Ti, kdo vizualizovali o osmadvacet. A třetí samozřejmě nic. Ten rozdíl mezi prvními dvěma byl nicotný.

I proto máte na masce heslo: Věř ve své sny?
Ano. Moc gólmanů se do NHL nedostalo, já tomu odmala věřil. Když jsem se spojil s lidmi, o kterých mluvím, v duchu jsem vizualizoval znak NHL. U zrcadla jsem měl logo NHL, každý den na něj sáhnul a najednou to přišlo. Hrál jsem za Colorado a trénoval mě Patrick Roy, což nemohla být náhoda.

Chomutovský Ivan Huml (modrobílá) v souboji před libereckým brankářem Romanem Willem

Proč?
Když jsem šel jako malý kluk na svůj první zápas, koupila mi mamka plyšáka v barvách Colorada a se jmenovkou Roy. Dával jsem si ho na branku, dodnes ho mám doma a nedokážu si představit, že bych ho ztratil. Pak podepíšu smlouvu s Coloradem a trénuje mě on. A před tím jediným zápasem, ve kterém jsem se objevil, se při rozbruslení oblékl do výstroje i on, protože nám další brankář chyběl. Takže jsem si s ním zatrénoval, což je pro mě zážitek na celý život. A jsem nadšený, že jsem si s ním mohl potřást rukou, poznat ho. Věřím tak na nějaký zákon přitažlivosti.

Přitom do branky vás jako kluka přivedl jeho naganský sok, že?
Bylo mi pět, koukal jsem na zápasy z Nagana a pak našim řekl, že chci být jako Dominik Hašek. Tak pořídili výstroj. To rozhodlo. Nikdy nezapomenu, jak mi Hašek dal jako klukovi podpis a vyfotil se se mnou. I když jako Plzeňan jsem měl jiné vzory - čaroděje Málka a Salfického.

Latina má výraz „nomen omen“. Tedy že někoho vystihuje jeho jméno. Vaše příjmení v angličtině znamená „vůle“.
Kromě rodiny žádného jiného Willa neznám. Taky za tím vidím víc a myslím, že mi právě vůle pomáhá. V Americe se říká: Where there’s a will, there’s a way - kde je snaha, je i cesta. Když jsem byl v AHL, fanoušci z toho motta udělali velký billboard. Koukal jsem jako blázen. Vlastně i AHL mi ukázala, že nic není náhoda. Moc jsem tam nechytal, než se zranil první brankář a já měl dvanáct zápasů v řadě. Pak musel u prvního týmu Varlamov k soudu, jeho náhradník byl mimo... A já si říkám, kdyby se ten gólman v AHL nezranil, tak by povolali jeho.

Vítkovický útočník Roman Szturc překonává libereckého brankáře Romana Willa.
Chomutovský útočník Vladimír Růžička překonává libereckého gólmana Romana Willa.

Teď jste dle čísel nejlepším brankářem ligy, je to následek víry?
To ne. U statistik je sice napsané mé jméno, ale je to zásluha týmu. Ovšem není náhoda, že jsem se dostal do Liberce. Tady je kondiční trenér Aleš Pařez, který je stejně naladěný jako já. Dokážeme se o věcech bavit hodiny. Jsem třeba úplně hotový z herce Jaroslava Duška. Z jeho představení Čtyři dohody. Kdyby se jimi řídil každý, máme se skvěle. Samozřejmě se víra odráží i v chytání. U některých zákroků si říkám, že už nejsou o štěstí. Ne že by mě vedl Bůh, ale já najednou vím, kde mám být. Co hráč udělá. Cítím se soustředěnější, jistější.

Je vám 24 let. Vyzrál jste díky víře dřív?
Určitě. V mém věku je to překvapivé, protože spousta lidí přichází k tomu poznání déle. Velký dík patří Marianovi, paní Zdeňce i přítelkyni, která to chápe. Nakoupil jsem domů spoustu andělů a jí se to líbí. Jsme spolu šest let a já mám pocit, že náš vztah je každý den silnější. Rodiče na mně vidí proměnu a jsou rádi. Ne, není to z mé strany nějaká ujetá víra a ani nechci, aby to vyznělo, že jsem ve všem dokonalý.

Kdekdo čeká, že se už brzy objevíte v národním týmu...
... a byla by to pro mě velká čest, zvlášť když si uvědomím, jací hráči měli na sobě ten dres. Když si vzpomenu, že ho oblékal třeba Jan Marek. Já to ovlivním jen tak, že budu dobře chytat. Jestli tam nebudu teď a mám tam být, tak to přijde příště.

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

47

Peter Mueller

Kometa

46

Filip Chlapík

Sparta

42

Erik Thorell

Sparta

Góly

23

Peter Mueller

Kometa

21

Filip Chlapík

Sparta

20

Robert Říčka

Pardubice

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 38 23 4 4 7 122:80 81
2. Hr. Králové 40 22 6 3 9 129:89 81
3. Pardubice 39 18 9 4 8 130:100 76
4. Plzeň 40 17 4 6 13 125:114 65
5. Vítkovice 39 17 4 4 14 97:101 63
6. Liberec 40 17 2 7 14 101:108 62
7. Č. Budějovice 37 18 1 3 15 110:101 59
8. Kometa 40 13 8 4 15 113:116 59
9. Ml. Boleslav 38 16 3 3 16 88:99 57
10. Sparta 38 13 6 5 14 137:118 56
11. Litvínov 38 14 2 5 17 104:113 51
12. Olomouc 37 12 7 1 17 89:101 51
13. K. Vary 36 13 1 4 18 105:107 45
14. Kladno 38 6 4 7 21 94:140 33
15. Zlín 38 5 3 4 26 70:127 25
  • Nejčtenější

Hokejová nominace pro Peking: bez Gulaše a Chlapíka, vrací se Červenka

V čtyřiadvacetičlenné nominaci české hokejové reprezentace na olympijské hry figuruje Roman Červenka, vrací se i Tomáš...

Uspěl Liberec, Pardubice i oslabený Třinec, Forman sestřelil Hradec

Kvůli stoupajícím číslům nakažených v hokejové extralize se páteční program 41. kola smrskl jen na čtyři zápasy. První...

Liberec přetlačil Spartu, slaví i Kometa. Litvínov naděloval, Kladno padlo

Hlavní událostí dvaačtyřicátého kola byl návrat Ladislava Šmída do sestavy Liberce. Zkušený obránce naskočil do hry po...

Naděje na olympijský úspěch bez hráčů z NHL rostou. Kam se Češi v Číně řadí?

Ještě před pár dny živil naději, že se objeví v americké nominaci na olympiádu. „Je to příležitost, která se nemusí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák hattrickem zařídil výhru, gól slavili i Kubalík a Zohorna

Hokejový útočník David Pastrňák byl hlavní hvězdou čtvrteční výhry Bostonu 3:2 nad Philadelphií, když výsledek...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Kanadský útočník Camara prodloužil v Pardubicích smlouvu o dva roky

Na různých místech ve městě i na zápasech Dynama přímo v hale byly v poslední době k vidění vzkazy pardubických...

Kladno se zvedá, kouč se bojí covidu: Mám strach o regulérnost extraligy

Hokejoví Rytíři z Kladna sílí, v novém roce zatím pokaždé bodovali, jenže zároveň se děsí, jak s extraligou zamává...

Zlín a Mladá Boleslav si vyměnily hráče, Claireaux a Flynn se vracejí

Den poté, co hokejový Zlín oznámil příchod ruského útočníka Pavla Makarenka, provedl další změny v kádru. Poslední tým...

Kváča to měl dobře postavené, ulevil si liberecký Zachar po tyčkách Komety

Liberecký útočník Marek Zachar nefiguruje v kolonkách střelců moc často. V letošní sezoně se do úterního večera trefil...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...