Mela před pardubickou brankou v utkání proti Karlovým Varům

Mela před pardubickou brankou v utkání proti Karlovým Varům | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V baráži o extraligu rozhodovaly nájezdy. Radují se Pardubice a Jihlava

• 114
Hokejisté Pardubic poprvé zvítězili v baráži o extraligu, na ledě KV Areny porazili Karlovy Vary 5:4 po samostatných nájezdech. Vítězný zásah obstaral David Tomášek. „Dovednostní soutěž“ rozhodovala také na Horáckém zimním stadionu. Jihlava udržela neporazitelnost proti Českým Budějovicím, klíčový nájezd proměnil Adam Zeman.

Pardubickou cestu za vítězstvím nepřekazil ani hattrick varského útočníka Jakuba Fleka. V Jihlavě oslavují talentovaného gólmana Jakuba Škarka, inkasoval jedinkrát a zvládl samostatné nájezdy.

Jihlava - Budějovice 2:1 po samostatných nájezdech

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

V Jihlavě se hrál v první třetině útočný hokej, jenže pohledné hře chyběly góly. Největší příležitost měl patrně budějovický bek Žiga Pavlin, Slovinec ale prudkou střelou z mezikruží trefil jen Škarkovu lapačku. Na druhé straně zaujal ve 14. minutě domácí Filip Seman, Petr Kváča si se za hráči schovanou střelou poradil.

Druhá dvacetiminutovka už tak atraktivní nebyla, což dokládá i nízký počet střel po čtyřiceti minutách hry - 17:17. Gólmanský souboj mezi Kváčou a Jakubem Škarkem pokračoval.

První inkasoval mládežnický reprezentant Škarek, ve 42. minutě našel před brankou Dukly Štěpán Hřebejk Filipa Vlčka a jihlavskému brankáři už v beznadějné situaci nepomohl ani efektní provaz.

Vyrovnat mohl prakticky vzápětí Radek Hubáček, v tísni trefil jen Kváču. Gól na 1:1 tak přišel z hole Davida Kajínka. Ten střelou z voleje prostřelil budějovického brankáře a využil v pořadí šestou přesilovku domácích. Další gól do konce normální hrací doby nepadl, a tak se prodlužovalo.

O vítězi nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. V těch nejprve „vymíchal“ Kváču Tomáš Čachotský, poté se na druhé straně trefil Miroslav Čermák. Na jeho trefu odpověděl jihlavský Adam Zeman rychlou ranou nad lapačku. Když pak Hřebejk nevyzrál na Škarka, mohl Horácký zimní stadion propuknout v jásot.

Petr Vlk (Jihlava):„První třetina nebyla z naší strany ideální, soupeř v ní měl spoustu příležitostí. Ve druhé se to srovnalo, ale musím říct, že za tím soupeř šel. Soupeř skóroval poté, co se puk odrazil od naší brusle před branku. Kluci prokázali nesměrnou vůli po vyrovnání. Penalty jsou loterie a my jsme v nich byli šťastnější. Jsme spokojení, ale výsledek nepřeceňujeme ani nepodceňujeme.“

Antonín Stavjaňa (České Budějovice):„Nemůžu říci, že bychom byli v první třetině lepší, ale měli jsme tam víc šancí. Ve druhé třetině se karta obrátila a domácí nás dostali pod tlak. Musím nicméně konstatovat, že hokej byl nahoru dolů. Oba brankáři byli výborní a rozhodly penalty.“

Branky a nahrávky: 52. Kajínek (Bilčík), rozhodující sam. nájezd A. Zeman - 42. F. Vlček (Hřebejk, Pýcha). Rozhodčí: Kubičík, R. Svoboda - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 6200 (vyprodáno).

Jihlava: Škarek - J. Říha, Kajínek, Bilčík, Dundáček, Kaláb, Šidlík, Půža - Důras, J. Skořepa, Diviš - Jiránek, R. Hubáček, Anděl - Čachotský, F. Seman, A. Zeman - Danišovský, Březina, Jergl. Trenéři: Vlk, F. Zeman a Ujčík.

České Budějovice: Kváča - Fillman, F. Novák, Pavlin, Pýcha, Vráblík, Mucha - M. Čermák, Pajič, Chovan - Fronk, Rob, Dostálek - F. Vlček, Vak, Hřebejk - Babka, Škoda, Šulek. Trenéři: Stavjaňa, Štrba a R. Turek.

K. Vary - Pardubice 4:5 po samostatných nájezdech

Hosté se ujali vedení po chybě varské obrany ve 12. minutě, Martin Kaut našel přihrávkou zpoza branky zcela volného Jána Sýkoru a ten ranou pod horní tyčku překonal Tomáše Závorku. Na 2:0 zvýšil při přesilové hře Nicolas Schaus, jenže ještě před první přestávkou začala vzpoura domácích.

V čase 19:42 se rovněž v početní převaze prosadil Jakub Flek a uštědřil sebevědomí pardubických hokejistů drtivý úder. Do té doby aktivní hosté najednou nestíhali a Karlovy Vary toho zkraje druhé třetiny dokonale využily. V 22. minutě srovnal Fin Henri Tuominen, když za Martina Růžičku uklidil těsně u brankoviště volně ležící puk.

V čase 24:55 už Karlovy Vary vedly, podruhé se trefil Flek, když ho našel Dávid Gríger chytrým pasem přes celou třetinu. O chvíli později Flek uzavřel svůj hattrick, vjel s pukem do mezikruží a prudkou střelou k pravé tyčce nedal Růžičkovi šanci. Pardubický gólman ani po čtvrtém inkasovaném gólu své panství neopustil.

A udělal dobře, svůj celek udržel několika důležitými zákroky ve hře. Zlikvidoval brejk Petra Stoukala i jedovatou ránu Milana Mikulíka. Ve třetí třetině pak uťal Flekovo střelecké řádění, čtvrtou gólovou radost mu už nedovolil. Pardubice povstaly v 49. minutě, Petr Sýkora ranou v voleje využil přesilovou hru a snížil na 3:4.

Vyrovnání přišlo v čase 54:07, když se zopakoval ten samý scénář - hosté využili početní převahu střelou z první z levého kruhu. Tentokrát ovšem pálil Schaus. Za stavu 4:4 se prodlužovalo, zápas nakonec dospěl až k samostatným nájezdům. V těch jako jediný skóroval forhendovou kličkou David Tomášek.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): „Začali jsme špatně, respektive soupeř začal výborně, dobře bruslil a byl aktivní a dal nám dva góly. Na konci první třetiny jsme dali kontaktní gól a potom jsme měli perfektní druhou třetinu, kdy jsme ten zápas otočili. Bohužel poslední třetina byla z naší strany špatná. Inkasovali jsme dva góly v oslabení a soupeř vyrovnal. V závěru jsme měli přesilovou hru, ve které jsme si nic nevytvořili. Ještě na začátku prodloužení jsme měli nějaké střely, které pochytal brankář. Samozřejmě nájezdy se nám nepovedly a soupeř získal dva body. Odstoupení Vládi Sičáka sice bylo pro nás špatné, protože je to náš klíčový obránce, ale myslím si, že by ho měli kluci v těchto klíčových momentech nahradit. Bohužel nám se to nepodařilo.“

Pavel Marek (Pardubice):„Celému našemu týmu patří velká pochvala za výkon a nasazení. Myslím, že jsme mimo druhé třetiny podali výkon, na který jsme tak dlouho čekali. V kritických chvílích nás dnes podržel Martin Růžička a tým bojoval. Bylo dobré, že jsem po nevydařené druhé třetině nesložili, zvedli jsme se a udělali jsme z toho zápas.“

Branky a nahrávky: 20. Flek (Mikulík, T. Rachůnek), 22. Tuominen (V. Tomeček, Rýgl), 25. Flek (Gríger, O. Beránek), 31. Flek (Gríger, O. Beránek) - 12. J. Sýkora (M. Kaut), 18. Schaus (Trončinský, Rolinek), 49. P. Sýkora (Trončinský, Nahodil), 55. Schaus (P. Sýkora, Trončinský), rozhodující sam. nájezd D. Tomášek. Rozhodčí: Šír, Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:3. Diváci: 3105.

Karlovy Vary: Závorka (od 2. sam. nájezdu Honzík) - Sičák, M. Rohan, Baránek, Harant, Rýgl, Tomáš Dvořák, Weinhold - Mikulík, Dušek, T. Rachůnek - D. Kindl, Skuhravý, Vachovec - V. Tomeček, Tuominen, Stloukal - Flek, Gríger, O. Beránek. Trenéři: Tlačil a Antonik.

Pardubice: Martin Růžička - Schaus, Čáslava, Trončinský, Chaloupka, L. Havlík, Zajíc, Trejbal, Ščotka - P. Sýkora, Špirko, P. Hubáček - Nahodil, D. Tomášek, Rolinek - J. Sýkora, Starý, M. Kaut - M. Beran, T. Kaut, Panna. Trenéři: Holaň, P. Marek a Janecký.