V bílém Jakub Bartoň z Olomouce, v modrém Ondřej Havlíček z Kladna.

V bílém Jakub Bartoň z Olomouce, v modrém Ondřej Havlíček z Kladna. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Kladno sestupuje z hokejové extraligy, Chomutov porazil Boleslav

• 290
Hokejisté Kladna opouštějí po 12 letech nejvyšší domácí soutěž. V rozšířené baráži o extraligu mají tři kola před koncem na posledním místě nedostižnou ztrátu, o kladenskému sestupu rozhodla nedělní porážka 3:5 v Olomouci. Mladá Boleslav naopak po prohře 1:3 v Chomutově přišla o definitivu postupu.

Tým majitele Jaromíra Jágra nebude v extralize teprve podruhé v historii. Kladno, šestinásobný český mistr, hrálo v 1. lize naposledy v sezoně 2002/2003 po prohrané baráži s Libercem, ale po roce se o patro výš vrátilo.

Tentokrát Rytíři přišli o příslušnost mezi elitou především kvůli špatnému startu do baráže, boj o naději přitom v Olomouci začali skvěle - v 5. minutě vedli už 3:0. Jenže Hanáci skóre otočili a přiblížili se k tomu, aby soupeře v extralize vystřídali.

Mladá Boleslav rovněž mohla mít definitivní jistotu, opačnou než Kladno. Na postup si však Středočeši ještě počkají. Chomutov si vítězstvím 3:1 udržel teoretickou možnost dotáhnout se na vedoucí prvoligovou dvojici. Před posledními třemi zápasy Piráti, kteří zabrali po pěti porážkách, ztrácejí pět bodů.

Jasno může být už v úterý, kdy Kladno hostí Mladou Boleslav a Chomutov hraje v Olomouci.

Olomouc vs. Kladno 5:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži.

Středočeši v předešlém kole baráže oživili výhrou nad Chomutovem šanci na záchranu nejvyšší soutěže, v dalších zápasech ale potřebovali vyhrát. A v Olomouci začali velmi dobře. Po 55 sekundách hry se dostali do vedení, když Kuchler vyjel z roku a střelou mezi betony překonal Vošvrdu.

Za půl minuty to bylo už 2:0 pro hosty. Domácí obraně ujel Eberle, jehož Vošvrda ještě vychytal, ale proti Machačově dorážce nestihl zasáhnout a přenechal své místo Halászovi. Ani on ale neudržel čisté konto dlouho. V 5. minutě hrálo Kladno přesilovku a Miroslav Hořava zajistil hostům tříbrankové vedení.

Ohlasy na sestup

Tomáš Kaberle (obránce, olympionik): "Sestup je samozřejmě hrozný, je to odraz celé sezony, která se prostě nevydařila. Bohužel."

Pavel Patera (kapitán): "Pro mě je to samozřejmě nejhorší okamžik hokejové kariéry. Co bude dál, nyní nechci řešit. Je to opravdu hodně brzy, ale je to obrovské zklamání."

Josef Zajíc (asistent trenéra): "Důsledky pádu do první ligy budou určitě obrovské. Co to přinese, ukážou další jednání. Musíme se nad tím zamyslet, nedělat ukvapené závěry."

Hororový úvod domácí nepoložil a v polovině první třetiny se Olomouc nadechla. Rác s Hermanem prošli středním pásmem a Pekr po přesné přihrávce od Hermana snížil na 1:3.

Pekr měl obrovskou šanci ve 13. minutě, ale Cikánek zázračně vyrazil. V 19. minutě jel na Cikánka sám Jergl, ale hostující brankář Rytíře opět fantasticky podržel. V závěru první části ale Hanákům pomohl šťastný odraz puku od mantinelu a Selingr snížil na 2:3.

V druhé třetině se dlouho hrál opatrný hokej, až v 36. minutě ujel obraně hostí Rác, objel branku, a přestože Cikánek jeho pokus vyrazil, Herman bekhendem do odkryté branky vyrovnal na 3:3.

Poté mohl vrátit hostům vedení Kuchler, ale Halász jeho gólovou šanci zlikvidoval.

A domácí, hnaní dopředu vyprodaným stadionem, nakonec dokonali obrat. V 45. minutě přiblížil Hanou k extralize Rác a snahu Rytířů vrátit se do zápasu utnul v 52. minutě po rychlém protiútoku Knotek.

Jiří Dopita (Olomouc): "Začali jsme dobře, měli jsme tam šanci ve dvanácté vteřině, ale pak jsme inkasovali tři branky ze čtyř střel, což byla rána. Ale když prvoligový tým otočí s extraligovým z 0:3 na 5:3, tak je to paráda a klukům moc děkuji za výkon. Ještě ale není konec, musíme bojovat dál. V úterý je rozhodující duel s Chomutovem, který když vyhrajeme, tak jsme v extralize."

Josef Zajíc (Kladno): "Začali jsme produktivně, ze čtyř střel jsme dali tři branky, což asi nikdo nečekal. Ale tento počin jsme nedokázali uhlídat. Domácí nás pak přehráli. Byli šikovnější i důraznější a zasloužili si vyhrát. Byla tady skvělá atmosféra, Olomouci musím gratulovat, byla lepším týmem."

Branky a nahrávky: 10. Pekr (Herman, Rác), 19. Selingr, 36. Herman (Rác), 45. Rác (Pekr), 52. Knotek (Jaroměřský) - 1. Kuchler (Zagrapan), 2. Machač (David Růžička, T. Kaberle), 5. M. Hořava (Tenkrát, Patera). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Diváci: 5500 (vyprodáno). Třetiny: 2:3, 1:0, 2:0)

Olomouc: Vošvrda (2. Halász) - Cartelli, Jaroměřský, Houdek, Ondrušek, Bartoň, Staněk, Janáček - Kucharczyk, Ostřížek, Selingr - Marosz, Knotek, Vodný - Pekr, Rác, Herman - Jergl, Diviš, Švaňhal. Trenéři: Fiala a Dopita.

Kladno: Cikánek - Majeský, T. Kaberle, Kolářík, P. Hořava, L. Procházka, David Růžička - Tenkrát, Patera, M. Hořava - Zagrapan, Dragoun, Kuchler - Dalecký, Machač, Eberle - Strnad, Havlíček, Bílek. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

Chomutov vs. Mladá Boleslav 3:1

Domácí Piráti se od úvodního buly s chutí zakousli do soupeře a byli herně i střelecky aktivnějším celkem. Své šance měli i Mladoboleslavští, ale gólman Martin Růžička byl pozorný. Hosté na něho nenašli recept ani po prohřešku Kubinčáka, který obdržel za pokus o bodnutí holí trest na 2+2+10 minut. I proto, že přesně po dvou minutách hráli sami v šesti. Naopak při hře ve čtyřech na obou stranách zahrozil bekhendem Šagát.

Střeleckou převahu první třetiny v poměru 14:3 Chomutov nebyl schopen vyjádřit ani při kratičké jedenáctivteřinové přesilovce pět na tři. Až v končící klasické početní výhodě měl velkou šanci Hruška, ani nadvakrát však neuspěl. Valenta pak nepropálil bek Rutta. Ve 27. minutě ještě Mikulíka vychytal Valent, ale poté, co se zápas přehoupl do své druhé poloviny, už začaly padat góly.

Po Havlově ráně se odražený puk dostal ke Svobodovi, jemuž stačilo trefit prázdnou branku, což snadno splnil. Krátce poté hráli Severočeši přesilovku, Bartečko vyhrál vhazování ideálně pro Krsteva a ten vrátil Výborného do hry nekompromisní bombou už po třech vteřinách. Ve 35. minutě ale hosté rovněž v přesilovce kontrovali, když snížil Vrbata.

Chomutov ve třetím dějství kontroloval svůj těsný náskok, ale nadále hrozil i směrem dopředu. A v 52. minutě se dočkal i uklidňující trefy, která mu vrátila zpět dvoubrankové vedení. Kapitán Bartečko sice letící puk před odkrytou brankou nejprve ze vzduchu nezasáhl, ale při druhém pokusu už překonal Valenta. Takřka minutu a půl před závěrem to hosté zkusili s hrou bez brankáře, ovšem bez úspěchu.

Jaroslav Beck (Chomutov): "Byl to kvalitní, bojovný a korektní zápas. Tak má hokej vypadat. Sice to nemáme úplně ve svých rukách, ale pro nás je důležité, že žijeme. Konečně přišel zlepšený výkon, snad to ještě není pozdě. Teď se musíme zkoncentrovat na další zápas."

Marian Jelínek (Mladá Boleslav): "Zápas nic moc, to všichni viděli sami. O hokeji to moc nebylo, bylo to o nervech, oba mančafty byly velice nervózní. My jsme příliš moc chtěli a vytratila se ladnost. Soupeř nás nepustil do naší hry a to rozhodlo. Každý nám podbízí, že jsme blízko a mohli jsme tu už rozhodnout, ale určitě není automatické, že vyhrajete v Chomutově, vždyť domácí hráli o život. Vyhrát jsme chtěli, ale věděli jsme, že to bude ohromně těžké. A my se nedostali do našeho rytmu."

Branky a nahrávky: 31. Jaroslav Svoboda (Havel), 33. Krstev (Bartečko), 52. Bartečko (Bomersback, J. Stehlík) - 35. Vrbata (L. Pabiška, Mikulík). Rozhodčí: Šindler, Polák - Barvíř, Komárek. Vyloučení: 5:6, navíc Kubinčák a Hřebejk (oba Chomutov) oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3 114. Třetiny: 0:0, 2:1, 1:0.

Chomutov: Martin Růžička - J. Stehlík, Malec, Krstev, Havel, Rutta, J. Mrázek, Bartejs - Jaroslav Svoboda, Bartečko, Bomersback - D. Hruška, Gajovský, Hřebejk - Šagát, Sikora, Hromas - O. Kaše, Kämpf, Kubinčák. Trenéři: Beck, R. Kaše a Martínek.

Mladá Boleslav: Valent - Němeček, Toman, Jindra, Ovčačík, Žabka, Bohunický, Kurka - L. Pabiška, D. Výborný, Mikulík - Jarůšek, Broš, Klimenta - Látal, Musil, Starý - Kubica, Vrbata, Rys. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.