Jaroslav Markovič ze Slavie (na ledě) přijímá gratulace spoluhráčů Miloslava...

Jaroslav Markovič ze Slavie (na ledě) přijímá gratulace spoluhráčů Miloslava Čermáka a Žigy Pavlina. | foto: ČTK

Baráž: Litvínov i Karlovy Vary se přiblížily udržení v extralize

• 47
Barážové nůžky se rozevírají víc a víc. V 8. kole prolínací soutěže dokázal vedoucí Litvínov zvítězit na ledě poslední Jihlavy 2:1 a zvýšil tak odstup od svého soupeře na 12 bodů. Hokejisté Karlových Varů otočili duel na Slavii a na druhém místě jí odskočili na čtyřbodový rozdíl.

Oba celky, které se do baráže dostaly z nejvyšší soutěže, se v 8. kole výrazně posunuly směrem k udržení v extralize. Litvínov těsnou výhrou v Jihlavě, Karlovy Vary obratem na Slavii, po němž zvýšily odstup na svého pátečního soupeře na čtyři body.

9. kolo dvanáctikolové prolínací soutěže se hraje v neděli a Litvínov by si v něm mohl definitivně zajistit udržení v extralize. Od 15:30 hostí doma Karlovy Vary, kdežto Jihlava hraje od 18 hodin na Slavii.

Jihlava - Litvínov 1:2

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Litvínovští hokejisté vyhráli v Jihlavě 2:1 a v baráži o extraligu potvrdili svou vedoucí pozici. Úřadujícího mistra přiblížil k udržení se v nejvyšší soutěži Filip Pavlík, jenž ranou ze strany vsítil v 34. minutě vítězný gól.

V tabulce poslední Dukla musela do branky nasadit vůbec poprvé v sezoně 39letého veterána Lukáše Sáblíka. S teplotami totiž v den zápasu ulehla do postele dosavadní jednička, teprve 16letý Jakub Škarek. Jeho spoluhráči mohli jít brzy do vedení, ale Důras z dorážky při dvojnásobné početní výhodě přestřelil.

Byla to prakticky jediná jihlavská šance nejen v přesilovce, ale také v rámci první třetiny. Litvínov mohl poslat do vedení pět minut před koncem úvodní části obránce Frolo, ale jeho tečovanou střelu dokázal Sáblík akrobatickým způsobem vyrazit.

Branky začaly padat po přestávce. Nejprve litvínovský gólman Janus zlikvidoval Beránkovo sólo a vzápětí kryl Martynkovu dorážku na druhé straně i Sáblík. A byl to právě veterán Dukly, kdo v utkání inkasoval jako první: ve 26. minutě protlačil puk do sítě u pravé tyče důrazný Ondřej Jurčík.

Po polovině utkání musel odstoupit slovenský bek Litvínova Frolo. Do Štebihova nahození od modré čáry před brankou obětavě padl tělem a ránu pukem schytal přímo do obličeje. Se zkrvavenou tváří jej z ledu odváděli lékaři.

Dukle se podařilo vyrovnat hned poté, když se střelou z mezikruží prosadil mezi Janusovy betony ruský obránce Grebeňuk. Jenže domácím gólová radost nevydržela ani dvě minuty. Pavlík střelou z levého kruhu pro vhazování propálil vše, co mu stálo v cestě. Jeho projektil gólman Sáblík sice tečoval, ale puk přesto skončil v síti.

Sedm minut před koncem třetí třetiny mohl definitivně po chybě Dobrovolného na vlastní modré čáře Hanzl s Lukešem, ale únik dvou na jednoho zužitkovat nedokázali. A Dukla byla nakonec velmi blízko vyrovnání: necelé tři minuty před koncem však její obránce Kaláb v přesilovce trefil jen levou tyč.

Petr Vlk (Jihlava): „Dnes jsme proti Litvínovu podali lepší výkon než v minulém utkání na Horáckém stadionu. Kluci hráli výborně a i gólman Lukáš Sáblík, který nastoupil k prvnímu zápasu v sezoně, to zvládl. Za obdržené branky nemůže: první gól padl po chybě obránců, druhý byl po teči. V závěru jsme mohli vyrovnat, ale bohužel jsme trefili tyč. Jedním z rozhodujících momentů bylo, že jsme nedokázali využít v začátku utkání dlouhou přesilovku 5 na 3, kdy si hráči nedali přesnou finální přihrávku, aby mohli lépe zakončit.

Radim Rulík (Litvínov): „Náš výkon nebyl optimální, ale jsme o to raději, že odsud vezeme tři body. Mysleli jsme na lepší hru, přiklonilo se k nám i štěstí. Gólmani podali dobré výkony. Když hrajeme v Jihlavě, náš výkon vypadá, jako kdyby nás něco očarovalo. Frolo odjel hned po té střele do obličeje do nemocnice, má tržnou ránu. Domů jede normálně s námi.“

Branky a nahrávky: 31. Grebeňuk (Štebih, Důras) - 26. Jurčík (Sklenička, J. Doležal), 34. F. Pavlík (Sklenička, Válek). Rozhodčí: Hradil, Hrubý - Bláha, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváků: 2475. Třetiny: 0:0, 1:2, 0:0.

Jihlava: Sáblík - Kaláb, Dobrovolný, Štebih, V. Zadražil, Bilčík, Grebeňuk, Parýzek - Důras, Skořepa, Jergl - Beránek, F. Seman, Diviš - Kolář, Jícha, Harkabus - Prokš, Melenovský, Anděl. Trenéři: Vlk, Zeman a Ujčík.

Litvínov: Janus - Sklenička, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo - Duda, R. Hanzl, Lukeš - Martynek, Gerhát, Trávníček - M. Hořava, R. Pšurný, Piroš - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Slavia - Karlovy Vary 1:3

Hokejisté Slavie ztratili doma druhý nadějně rozehraný zápas po sobě a po porážce 1:3 se jim značně vzdálila naděje na návrat do extraligy. Po Litvínovu uspěly v Edenu i Karlovy Vary, červenobílí znovu na svém ledě nezvládli třetí třetinu, kterou prohráli 0:3. Byl to jejich čtvrtý nezdar v řadě, potřetí dali jen jediný gól a na své dnešní přemožitele ztrácejí v tabulce baráže o nejvyšší soutěž už čtyři body.

Slávisté podporování zaplněným Edenem začali o poznání lépe než jejich soupeř. Karlovarský brankář Závorka musel v úvodu čelit mnoha útočným nájezdům. Aktivní Markovič trefil v 5. minutě tyč.

Domácí si pohybem vynutili dvě přesilové hry. A v té druhé už otevřeli skóre. Hostující Gulaši v 16. minutě padl do střely, puk mu však z výstroje vypadl přímo k Vasovi. Ten rychlou přihrávkou našel Markoviče a slovenský útočník zavěsil do poloodkryté branky.

Ve druhé části si oba týmy vyměnily role. Tentokrát to byli hosté, kdo určoval tempo hry a vynutil si také několik početních výhod. V jedné z nich se strhla před brankářem Hylákem pořádná mela, hosté ale puk do sítě nedopravili.

Zaslouženého vyrovnání se Karlovy Vary dočkaly až ve 44. minutě. Svobodův nájezd ještě Hylák stačil chytit, puk ale následně vypadl přesně k Maroszovi, který ho uklidil do sítě. Padesát sekund nato Eden ztichl, protože Energie dokonala rychlý obrat. Hrubou chybu obránce Hraška využil přesnou střelou Jaroslav Kůs.

Domácí se probrali a výsledkem byla nebezpečná Markovičova střela, která skončila na tyči Závorkovy branky. Slávisté se ale ve zbytku zápasu do výrazného tlaku nedostali, protože hosté dobře napadali a výsledek si pohlídali. Gólem do prázdné naopak pojistil tři body Rachůnek. Karlovy Vary tak výhrou udělaly významný krok k záchraně extraligové příslušnosti.

Hlasy trenérů
Milan Razým (Slavia):
„Jsme zklamaní, protože zápas jsme měli rozehraný velmi dobře. V první třetině jsme byli lepším a aktivnějším týmem. Proměnili jsme přesilovku, to ale bylo z naší strany bohužel všechno. Ve druhé třetině soupeř převzal iniciativu, ale přesto jsme si udrželi jednogólový náskok. Hosté měli spoustu šancí a za vyrovnáním si šli. Nakonec se jim podařilo dotlačit puk do sítě po jedné ze skrumáží, druhý gól jsme jim nabídli sami po hrubé chybě v rozehrávce. Soupeř si výsledek dobrou defenzivní hrou pohlídal. Už podruhé jsme ztratili zápas v poslední třetině, ukazuje se rozdíl mezi extraligou a první ligou. Nic nevzdáváme a budeme bojovat dál - v neděli nás čeká nové utkání.“

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): „Věděli jsme, že nás bude čekat těžký zápas. V první třetině nás Slavia zatlačila a dala nám gól z přesilové hry. Ve druhé části jsme měli několik příležitostí a mohli jsme srovnat. Důležitý moment byl ve třetí třetině, kdy jsme dali dva rychlé góly. Jsme rádi, že jsme to tady uhráli. Ještě je ale ve hře spousta bodů, takže každý další zápas bude klíčový.“

Branky a nahrávky: 16. Markovič (Vas) - 44. Marosz (T. Rachůnek), 45. Kůs, 60. T. Rachůnek (Marosz). Rozhodčí: Pešina, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 3548. Třetiny: 1:0, 0:0, 0:3.

Slavia: Hylák - M. Hruška, Knot, Krstev, Andrlík, Hraško, Pavlin - Mikulík, Šafránek, D. Hruška - M. Ondráček, Tuominen, Jiránek - M. Čermák, Vas, Markovič - Bahenský, Kašpařík, Micka - Andres. Trenéři: Razým a Srdínko.

Karlovy Vary: Závorka - M. Rohan, Sičák, Gulaši, J. Tomeček, Dvořák, Redlihs, Baránek, Weinhold - Vachovec, Skuhravý, Huna - Koblasa, Kůs, Haščák - T. Rachůnek, Marosz, J. Svoboda - T. Rohan, V. Tomeček. Trenéři: Mlejnek a Antonik.