Českobudějovický trenér Antonín Stavjaňa

Českobudějovický trenér Antonín Stavjaňa | foto: Marek Podhora, MAFRA

Trenér Stavjaňa: Je to jen první bitva, válku jsme ještě nevyhráli

• 2
První utkání baráže o extraligu českobudějovičtí hokejisté zvládli. Trápící se Pardubice porazili 2:1 gólem v poslední minutě. V pátek Motor přivítá v Budvar aréně od 17.30 hodin Karlovy Vary.

Blížil se konec zápasu a hosté z Českých Budějovic hráli přesilovku. K puku se dostal útočník Luboš Rob a z krajně nevýhodné pozice vystřelil na pardubickou branku. K překvapení všech skončil puk za zády gólmana Růžičky – 1:2.

Do konce zápasu zbývalo 48 vteřin, což domácím k vyrovnání nestačilo. Motor tak zvládl první barážové utkání o hokejovou extraligu.

„Je pozitivní takhle vstoupit do prolínací soutěže, nicméně, je to jen první bitva, ještě jsme nevyhráli válku. Bude důležité potvrdit to výkonem i výsledkově doma,“ prohlásil trenér Motoru Antonín Stavjaňa.

Kváča: Byla to haluz

Budějovice byly v úvodu lepším týmem. Hráči dobře bruslili, napadali a dostávali se do šancí. Skórovat mohli Dostálek nebo Čermák.

První gól padl až v polovině druhé třetiny. Jihočeši hráli 47 vteřin přesilovku pěti proti třem. V ní se jim však skórovat nepodařilo. Ale v době, kdy na led naskočil čtvrtý hráč domácích, našel Filip Novák stojící na modré čáře Michala Chovana, který vypálil a přízemní ranou překonal brankáře Růžičku.

Českobudějovičtí byli dál lepším týmem. Domácí nenabudil ani výstup zkušeného beka Petra Čáslavy. Třískal holí o mantinel a na své spoluhráče spustil spršku slov, která měla vyhecovat zbytek osazenstva pardubické střídačky.

„To jsem jen povzbuzoval,“ popsal po zápase viditelně rozladěný Čáslava. Emoce s ním přitom hýbaly sem a tam. Není divu. Dynamo ho vychovalo do velkého hokeje. Navíc se v lednu stal spolumajitelem. Osud klubu s koněm na hrudi mu proto není lhostejný dvojnásob.

Domácí se zvedli až ve třetí třetině. Hráli několik přesilovek a v jedné z nich vyrovnal Tomášek. „V tu chvíli nás hodně tlačili, kluci však skvěle bránili. Ten gól byla taková haluz. Puk byl v chumlu, ale vydolovali ho dřív, než rozhodčí přerušil hru. Pak to letělo vzduchem, snažil jsem se ještě zasáhnout lapačkou, ale nešlo to. Baráž bude o podobných gólech,“ řekl brankář Jihočechů Petr Kváča.

V pátek se Motor představí natěšeným fanouškům v Budvar aréně. Od 17.30 hodin přivítá Karlovy Vary, které v prvním kole baráže prohrály doma s Jihlavou 3:4.

Prodej permanentek na celou prolínací soutěž už skončil, zbývající vstupenky půjdou do prodeje na pokladnách v pátek od 13 hodin.

„K dispozici bude maximálně 200 kusů,“ doplnil Tomáš Kučera, mluvčí hokejistů Motoru. Začátek zápasu bude opět patřit hymně v podání známých jihočeských rodáků. Zazpívá ji Petr Kolář, kterého doprovodí houslista Pavel Šporcl.