Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Liberecký kondiční trenér: Hokejisté tu chtějí střílet kanónem z kanoe

  8:59
Loni v létě naboural zaběhlá paradigmata trénování v Česku a čas ukázal, že měl pravdu. Hokejový Liberec válí i díky kondičnímu kouči Aleši Pařezovi.

S ČINKAMI. Kondiční trenér Aleš Pařez dohlíží na cvičení kapitána libereckých hokejistů Jana Výtiska. Letní dřina „na suchu“ tento týden Bílým Tygrům končí. Po dovolené 20. července už vyjedou k tréninkům na ledě. | foto: Jiří Princ, Bílí Tygři Liberec

Narodil se v Česku, ale posledních 20 let strávil v zahraničí, kde nabyl spoustu vědomostí. V Liberci učí, že se hokejista nemůže připravovat jako triatlonista, a zavedl krátké, ale intenzivní silové tréninky. Pařez jde ještě dál a poutavě vysvětluje, jak je stejně důležitá strava, spánek nebo myšlení člověka, aby byl úspěšný ve sportu.

Jste rád, že se potvrzuje správnost vašeho přístupu?
Byl jsem o něm přesvědčený od začátku, ale jde jen o jeden díl z celého kontextu. Liberec je úspěšný i díky lepší atmosféře v kabině, novým hráčům, výbornému videokoučinku, využívání podrobných statistik nebo díky progresivním fyzioterapeutům.

Máte zpětnou vazbu na svou práci?
Je velice pozitivní, začalo za mnou chodit víc a víc hráčů i z jiných sportů, kteří chtějí udělat individuální přípravu. Bude zajímavé sledovat, jak bude vypadat letní příprava ostatních klubů, protože lidé se zajímají a chtějí to nejlepší. V Americe to takhle funguje všude.

„Člověk má určitou energii, se kterou musí dobře naložit. Přetrénované tělo začne chátrat. Hokejisté jsou sprinteři na ledě, nemůžou trénovat maraton.“

V kostce jde tedy o to, trénovat podle potřeb daného sportu?
Přesně. Člověk má určitou energii, se kterou musí dobře naložit. Přetrénované tělo začne chátrat. Hokejisté jsou sprinteři na ledě, nemůžou trénovat maraton.

Co je pro ně nejdůležitější?
Že musí trénovat sedm základních pohybů. Dřep, výpad, rotaci, tlak, tah, ohnutí a sprint. Bruslení je výpad, při kterém rotuje páteř. V soubojích se přetlačujete a ustojíte je díky dřepu. Zásadní je pracovat se svaly, které vás stabilizují a zároveň s těmi, které tělem hýbou.

To je v Česku problém?
Hráči, kteří vyrůstají na strojích, tu mají silnější pohybové svaly než stabilitu. Z toho vyplývají zranění, protože mají velkou sílu a neumí s ní nakládat. Základem je zapracovat na hlubokém stabilizačním systému.

Co to je?
Uvnitř středu těla jsou čtyři hlavní svaly, které fungují jako cylindr: seshora je bránice, zespoda je pánevní dno, zepředu je příčný břišní sval a vzadu rozštěpené svaly kolem páteře. Všechny čtyři jsou propojené nervy. Při kontrakci jednoho z nich by u zdravého člověka měly ostatní ulehčit život plotýnkám. Když máme pevnější pánev, tak jsou stabilnější stehenní kosti, to znamená, že je stabilnější i koleno a kotník. Platí to i u ramen, loktů atd. A já vytvářím silnou námořní loď, která se při ráně nehne. Ale hokejista, který je často zraněný, chce střílet kanonem z kanoe.

Je vůbec lidské tělo stavěné na sport?
Není, proto jsou důležitá kompenzační cvičení. Sport je jednostranné zatížení a časem vás začne něco bolet. Následně se zvedají hladiny kortizolu a tělo přestane regenerovat. Tahle situace nastane i v okamžiku, kdy trénujete moc.

Jak docílit toho, aby ho tělo neprodukovalo hodně?
Krátkým silovým tréninkem a relaxací. Kortizol je reakce na stres, ať už fyzický, nebo psychický. Zklidnit se můžete třeba díky solím do koupele, v nichž jsou minerály. Ty podporují regeneraci těla, svalů, kloubů, pohmožděnin. S některými kluky se věnuju i meditaci.

„Nejhorší je, že dnes je v 80 procentech potravin cukr, který překyseluje organismus a bere z něj živiny. A také to, že spousta lidí, kteří učí výživu, má certifikát od firem, které vyrábějí procesem upravené potraviny. Tito lidé se nevědomky a ve jménu zdraví stávají prodejci těchto nezdravých potravin.“

Jak důležitá je z tohoto hlediska strava?
Ohromně, ale podstatná je její kvalita. Je to velké téma, na které je spousta názorů. Na internetu máte spoustu informací a nevíte, které si vybrat. Nejhorší je, že dnes je v 80 procentech potravin cukr, který překyseluje organismus a bere z něj živiny. A také to, že spousta lidí, kteří učí výživu, má certifikát od firem, které vyrábějí procesem upravené potraviny. Tito lidé se potom nevědomky a ve jménu zdraví stávají prodejci těchto nezdravých potravin. Oni sami si to ani neuvědomují, pokud nezjistí, jak systém funguje do hloubky. Perfektním příkladem je margarín.

Co je tedy zdravé?
Základem je, aby potravina nebyla nijak upravená člověkem. Doporučil bych třeba živočišné tuky, které jsou démonizované, ale lidé je jedí tisíce let. Ale musí být z krávy, která žere trávu - ta je zdravá. Tuk jako takový na sebe totiž nabaluje chemikálie. Tělo zvířat je tam tlačí, aby byly co nejdál od orgánů, kde je to nebezpečné. Stejné je to u člověka: když jíme hodně toxických látek, tak nám začne růst pneumatika, kam tělo ukládá toxický materiál. Po kvalitním tuku se vám ale tohle nestane.

Opravdu?
Čtyři roky jsem žil na Aljašce. Když se podíváte na typickou stravu tamních eskymáků, tak v ní mají z 90 procent tuk spolu s bílkovinami a jen 10 procent karbohydrátů. Jedí hlavně ryby a vysokou zvěř, protože na ledě nic neroste. A jsou to jedni z nejzdravějších lidí na světě. To samé platí o nativních Indiánech v Americe. Vždyť i u nás se dřív jedlo hodně másla, sádla a téměř neexistovala například cukrovka nebo obezita.

I tohle učíte hokejisty v Liberci?
Moc na ně netlačím. Na začátku letní přípravy jsme si udělali grilovačku, já koupil výborný maso, zeleninu, brambory, jenom aby kluci viděli, že se dá jíst dobře.

A chytili se?
To je práce na delší dobu. Lidé mají odmalička nějaké vzorce, kterých se těžko zbavují. Když je někdo od dětství zvyklý jíst hodně sladkého, tak se toho bude těžko zbavovat. I proto, že cukr je návykový. Je to droga. Takže se snažím postupně. Třeba přinesu dobré potréninkové jídlo, abychom nejedli tatranky. Kdo má zájem, s tím se pobavím. Je to krok po kroku. Pro hodně lidí je třeba obrovská změna pít místo koly vodu. I tak jsme udělali obrovský pokrok.

„Tělo se neustále obnovuje. Rostou vám nehty, kůže, vlasy. To samé se děje uvnitř. A člověk to, co nevidí, to neřeší. Z hranolků nic nevytvoříte, lidé do sebe nechtějí investovat, přitom jsou ochotní dát hromadu peněz do auta.“

Takže se správnou stravou můžu zlepšit výkon?
Nejtěžší je to lidem vysvětlit. Tělo se neustále z něčeho vyrábí. Rostou nám nehty, kůže, vlasy, všechno se nám mění. Zuby, všechno pracuje. A to samé se děje vevnitř. A člověk to, co nevidí, to neřeší. Přitom jde o vazy nebo svaly, které se neustále obnovují. A teď záleží, z jakého materiálu vše obnovujeme. Jestli z hranolků, nebo kvalitního materiálu. Jestli chceme vysokou výkonnost, tak se bez něj neobejdeme. Přitom spousta lidí je ochotná dát hromadu peněz do auta, ale do sebe investovat nechtějí.

A je to jenom v Česku, nebo všude na světě?
Všude. Hledat kvalitní zdroje potravy je pro ně stres navíc. Lidé jsou unavení a nemají kapacitu na tom něco změnit. Nejčastěji se stává, že chtějí zhubnout, ale nemají na to energii.

Energie chyběla loni i hráčům Liberce, viďte?
Přesně tak. Byli bez šťávy, protože netrénovali silově, ale vytrvalostně. Ale teď už víte, že to není jenom o tréninku, ale také o stravě, spánku a myšlení člověka.

Myšlení?
Jde o pozitivní přístup. Když přemýšlíme, tak si mozek bere 80 procent energie. Navíc většina lidí myslí negativně: člověk má okolo 25 tisíc myšlenek za den a 90 procent z nich je negativních. Říkají si, že nejsou dobří, že to nezvládnou, že to nepůjde a tak dále. I tohle ovlivňuje váš výkon.

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

Ze statistik

HC Kometa Brno

Nejméně trestů

Martin Růžička

Nejvíce bodů

Dominik Frodl

nejlepší brankář

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. HC Dynamo Pardubice 52 29 8 5 10 159:110 108
2. HC Vítkovice Ridera 52 28 4 10 10 159:122 102
3. HC Sparta Praha 52 28 6 3 15 155:122 99
4. Mountfield Hradec Králové 52 23 7 5 17 141:124 88
5. Bílí Tygři Liberec 52 19 10 10 13 156:129 87
6. HC Oceláři Třinec 52 21 5 7 19 149:121 80
7. HC Kometa Brno 52 19 6 3 24 134:150 72
8. HC Olomouc 52 19 6 2 25 121:141 71
9. HC Energie Karlovy Vary 52 19 4 3 26 129:163 68
10. HC Verva Litvínov 52 15 7 8 22 137:144 67

Předkolo

Liberec
3:2
Plzeň
Třinec
3:0
Litvínov
Kometa
3:1
Mladá Boleslav
Olomouc
3:1
Karlovy Vary
Vítkovice
4:2
Kometa
Hradec Králové
4:1
Liberec
Vítkovice
3:4
Hradec Králové
Pardubice
3:4
Třinec
Pardubice
4:0
Olomouc
Sparta
2:4
Třinec
  • Nejčtenější

Nečas o potyčce na střídačce: Schválně mi zlomil hokejku, tak jsem mu jednu vrazil

Premium Zažil v NHL čirou radost z povedených akcí, burácení 57 tisíc diváků, půtku na soupeřově střídačce, pocit viny po velké...

Vegas sedmi góly rozneslo Floridu, potlučený Gudas zápas nedohrál

Hokejisté Vegas navázali na úvodní výhru 5:2 a v domácí odvetě deklasovali Floridu dokonce 7:2. Ve finále Stanley Cupu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drsné finále NHL. Srážka hvězd rozproudila emoce, Florida se bojí o Gudase

Nic si nedarují. Jdou naplno do každého souboje, nepohrdnou sebemenší příležitostí k jakékoliv provokaci. Finále...

Dlouhá jednání bez výsledku. Jalonen zatím zůstává, rozhodne další analýza

Jednání výkonného výboru výsledek ohledně dalšího směřování národního týmu nepřineslo. Jasno by mělo být ve druhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vegas ovládlo úvodní finálový zápas NHL, rozhodl obránce Whitecloud

Hokejisté Vegas našli recept na rozjetou Floridu. Před svými fanoušky v prvním zápase finálové série play off NHL...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

KVÍZ: NHL, Nagano, Slavia, úplatky. Co víte o šedesátníkovi Růžičkovi?

Zářil jako hráč, coby kapitán dovedl ke zlatu hokejisty v Naganu, prožil i trenérské úspěchy, ale i neslavnou kauzu s...

Šedesátník Růžička: Troufl bych si i na reprezentaci, na věku nezáleží

Zdraví mu slouží a pomalu se dostává do fáze, kdy už by nejradši byl zase u hokeje. Kapitán zlatých naganských hrdinů a...

Vracíme se domů a jsem za to rád, říká Knot. A těší se na kolo s Birnerem

Po dvou sezonách na zahraničních štacích je reprezentační obránce Ronald Knot zpátky pod Ještědem. Pod novým trenérem...

Vrábel: Jihlava, nebo Litvínov? Věděl jsem, že to pro mě nedopadne špatně

Nabídka z nejvyšší domácí soutěže je úplně stejně lákavá pro hokejistu jako pro sportovního manažera. Není proto divu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...