Liberecký kondiční trenér: Hokejisté tu chtějí střílet kanónem z kanoe

S ČINKAMI. Kondiční trenér Aleš Pařez dohlíží na cvičení kapitána libereckých hokejistů Jana Výtiska. Letní dřina „na suchu“ tento týden Bílým Tygrům končí. Po dovolené 20. července už vyjedou k tréninkům na ledě. | foto: Jiří Princ, Bílí Tygři Liberec

17 2016
Loni v létě naboural zaběhlá paradigmata trénování v Česku a čas ukázal, že měl pravdu. Hokejový Liberec válí i díky kondičnímu kouči Aleši Pařezovi.

Narodil se v Česku, ale posledních 20 let strávil v zahraničí, kde nabyl spoustu vědomostí. V Liberci učí, že se hokejista nemůže připravovat jako triatlonista, a zavedl krátké, ale intenzivní silové tréninky. Pařez jde ještě dál a poutavě vysvětluje, jak je stejně důležitá strava, spánek nebo myšlení člověka, aby byl úspěšný ve sportu.

Jste rád, že se potvrzuje správnost vašeho přístupu?
Byl jsem o něm přesvědčený od začátku, ale jde jen o jeden díl z celého kontextu. Liberec je úspěšný i díky lepší atmosféře v kabině, novým hráčům, výbornému videokoučinku, využívání podrobných statistik nebo díky progresivním fyzioterapeutům.

Máte zpětnou vazbu na svou práci?
Je velice pozitivní, začalo za mnou chodit víc a víc hráčů i z jiných sportů, kteří chtějí udělat individuální přípravu. Bude zajímavé sledovat, jak bude vypadat letní příprava ostatních klubů, protože lidé se zajímají a chtějí to nejlepší. V Americe to takhle funguje všude.

„Člověk má určitou energii, se kterou musí dobře naložit. Přetrénované tělo začne chátrat. Hokejisté jsou sprinteři na ledě, nemůžou trénovat maraton.“

V kostce jde tedy o to, trénovat podle potřeb daného sportu?
Přesně. Člověk má určitou energii, se kterou musí dobře naložit. Přetrénované tělo začne chátrat. Hokejisté jsou sprinteři na ledě, nemůžou trénovat maraton.

Co je pro ně nejdůležitější?
Že musí trénovat sedm základních pohybů. Dřep, výpad, rotaci, tlak, tah, ohnutí a sprint. Bruslení je výpad, při kterém rotuje páteř. V soubojích se přetlačujete a ustojíte je díky dřepu. Zásadní je pracovat se svaly, které vás stabilizují a zároveň s těmi, které tělem hýbou.

To je v Česku problém?
Hráči, kteří vyrůstají na strojích, tu mají silnější pohybové svaly než stabilitu. Z toho vyplývají zranění, protože mají velkou sílu a neumí s ní nakládat. Základem je zapracovat na hlubokém stabilizačním systému.

Co to je?
Uvnitř středu těla jsou čtyři hlavní svaly, které fungují jako cylindr: seshora je bránice, zespoda je pánevní dno, zepředu je příčný břišní sval a vzadu rozštěpené svaly kolem páteře. Všechny čtyři jsou propojené nervy. Při kontrakci jednoho z nich by u zdravého člověka měly ostatní ulehčit život plotýnkám. Když máme pevnější pánev, tak jsou stabilnější stehenní kosti, to znamená, že je stabilnější i koleno a kotník. Platí to i u ramen, loktů atd. A já vytvářím silnou námořní loď, která se při ráně nehne. Ale hokejista, který je často zraněný, chce střílet kanonem z kanoe.

Je vůbec lidské tělo stavěné na sport?
Není, proto jsou důležitá kompenzační cvičení. Sport je jednostranné zatížení a časem vás začne něco bolet. Následně se zvedají hladiny kortizolu a tělo přestane regenerovat. Tahle situace nastane i v okamžiku, kdy trénujete moc.

Jak docílit toho, aby ho tělo neprodukovalo hodně?
Krátkým silovým tréninkem a relaxací. Kortizol je reakce na stres, ať už fyzický, nebo psychický. Zklidnit se můžete třeba díky solím do koupele, v nichž jsou minerály. Ty podporují regeneraci těla, svalů, kloubů, pohmožděnin. S některými kluky se věnuju i meditaci.

„Nejhorší je, že dnes je v 80 procentech potravin cukr, který překyseluje organismus a bere z něj živiny. A také to, že spousta lidí, kteří učí výživu, má certifikát od firem, které vyrábějí procesem upravené potraviny. Tito lidé se nevědomky a ve jménu zdraví stávají prodejci těchto nezdravých potravin.“

Jak důležitá je z tohoto hlediska strava?
Ohromně, ale podstatná je její kvalita. Je to velké téma, na které je spousta názorů. Na internetu máte spoustu informací a nevíte, které si vybrat. Nejhorší je, že dnes je v 80 procentech potravin cukr, který překyseluje organismus a bere z něj živiny. A také to, že spousta lidí, kteří učí výživu, má certifikát od firem, které vyrábějí procesem upravené potraviny. Tito lidé se potom nevědomky a ve jménu zdraví stávají prodejci těchto nezdravých potravin. Oni sami si to ani neuvědomují, pokud nezjistí, jak systém funguje do hloubky. Perfektním příkladem je margarín.

Co je tedy zdravé?
Základem je, aby potravina nebyla nijak upravená člověkem. Doporučil bych třeba živočišné tuky, které jsou démonizované, ale lidé je jedí tisíce let. Ale musí být z krávy, která žere trávu - ta je zdravá. Tuk jako takový na sebe totiž nabaluje chemikálie. Tělo zvířat je tam tlačí, aby byly co nejdál od orgánů, kde je to nebezpečné. Stejné je to u člověka: když jíme hodně toxických látek, tak nám začne růst pneumatika, kam tělo ukládá toxický materiál. Po kvalitním tuku se vám ale tohle nestane.

Opravdu?
Čtyři roky jsem žil na Aljašce. Když se podíváte na typickou stravu tamních eskymáků, tak v ní mají z 90 procent tuk spolu s bílkovinami a jen 10 procent karbohydrátů. Jedí hlavně ryby a vysokou zvěř, protože na ledě nic neroste. A jsou to jedni z nejzdravějších lidí na světě. To samé platí o nativních Indiánech v Americe. Vždyť i u nás se dřív jedlo hodně másla, sádla a téměř neexistovala například cukrovka nebo obezita.

I tohle učíte hokejisty v Liberci?
Moc na ně netlačím. Na začátku letní přípravy jsme si udělali grilovačku, já koupil výborný maso, zeleninu, brambory, jenom aby kluci viděli, že se dá jíst dobře.

A chytili se?
To je práce na delší dobu. Lidé mají odmalička nějaké vzorce, kterých se těžko zbavují. Když je někdo od dětství zvyklý jíst hodně sladkého, tak se toho bude těžko zbavovat. I proto, že cukr je návykový. Je to droga. Takže se snažím postupně. Třeba přinesu dobré potréninkové jídlo, abychom nejedli tatranky. Kdo má zájem, s tím se pobavím. Je to krok po kroku. Pro hodně lidí je třeba obrovská změna pít místo koly vodu. I tak jsme udělali obrovský pokrok.

„Tělo se neustále obnovuje. Rostou vám nehty, kůže, vlasy. To samé se děje uvnitř. A člověk to, co nevidí, to neřeší. Z hranolků nic nevytvoříte, lidé do sebe nechtějí investovat, přitom jsou ochotní dát hromadu peněz do auta.“

Takže se správnou stravou můžu zlepšit výkon?
Nejtěžší je to lidem vysvětlit. Tělo se neustále z něčeho vyrábí. Rostou nám nehty, kůže, vlasy, všechno se nám mění. Zuby, všechno pracuje. A to samé se děje vevnitř. A člověk to, co nevidí, to neřeší. Přitom jde o vazy nebo svaly, které se neustále obnovují. A teď záleží, z jakého materiálu vše obnovujeme. Jestli z hranolků, nebo kvalitního materiálu. Jestli chceme vysokou výkonnost, tak se bez něj neobejdeme. Přitom spousta lidí je ochotná dát hromadu peněz do auta, ale do sebe investovat nechtějí.

A je to jenom v Česku, nebo všude na světě?
Všude. Hledat kvalitní zdroje potravy je pro ně stres navíc. Lidé jsou unavení a nemají kapacitu na tom něco změnit. Nejčastěji se stává, že chtějí zhubnout, ale nemají na to energii.

Energie chyběla loni i hráčům Liberce, viďte?
Přesně tak. Byli bez šťávy, protože netrénovali silově, ale vytrvalostně. Ale teď už víte, že to není jenom o tréninku, ale také o stravě, spánku a myšlení člověka.

Myšlení?
Jde o pozitivní přístup. Když přemýšlíme, tak si mozek bere 80 procent energie. Navíc většina lidí myslí negativně: člověk má okolo 25 tisíc myšlenek za den a 90 procent z nich je negativních. Říkají si, že nejsou dobří, že to nezvládnou, že to nepůjde a tak dále. I tohle ovlivňuje váš výkon.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Třinec
4:0
Vítkovice
Plzeň
4:3
Olomouc
Třinec
4:3
Plzeň
Liberec
2:4
Třinec
Liberec
4:2
Kometa
Liberec
4:1
Mladá Boleslav
Hradec Králové
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Vítkovice
3:1
Sparta
Mladá Boleslav
3:2
Zlín

Ze statistik

Lukáš Daneček

nejlepší brankář

Rhett Holland

Nejvíce tr. min.

HC Energie Karlovy Vary

Nejméně trestů

Mužstvo Z V VP PP P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 3 5 14 170:125 101
2. HC Oceláři Třinec 52 30 3 3 16 153:117 99
3. HC Škoda Plzeň 52 26 7 6 13 178:116 98
4. HK Mountfield Hradec Králové 52 25 6 6 15 147:125 93
5. HC Kometa Brno 52 23 7 5 17 149:133 88
6. HC Olomouc 52 24 3 7 18 127:136 85
7. HC Vítkovice Ridera 52 24 4 3 21 142:131 83
8. BK Mladá Boleslav 52 25 3 1 23 128:118 82
9. PSG Berani Zlín 52 22 3 5 22 143:144 77
10. HC Sparta Praha 52 20 7 2 23 140:140 76

Nejčtenější

Menšinoví akcionáři Dynama chtějí prodat podíly v pardubickém hokeji

Martin Charvát, Dušan Salfický a Petr Čáslava.

Zdá se, že by se mohla měnit struktura majitelů HC Dynamo Pardubice. Hned tři menšinoví akcionáři...

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

VIDEO Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a...

Will se v Liberci chystá na svůj první rok ve Švédsku

Roman Will na tréninku libereckých hokejistů.

S hokejisty Liberce vyjel minulý týden na led i Roman Will. Brankář, který během uplynulých tří let...

Brankářova osudová volba. Smrt, či odvykačka? Teď v NHL sbírá ceny

David Pastrňák (88) z Bostonu zkouší prostřelit Robina Lehnera z New York...

Skoro dvoumetrový a víc než stokilový chlap se snažil vypadat nenápadně. O samotě seděl na...

Extraliga je výš, ale věřím, že to zvládnu, říká plzeňský Rob

Luboš Rob ze Vsetína během utkání proti Českým Budějovicím

Pouze jediný hráč, kladenský Vítězslav Bílek, dal v historii první hokejové ligy v základní části...

Další z rubriky

Když Liberec trénuje, svrbí mě ruce, přiznává Pešán

Šéftrenér Českého hokeje Filip Pešán na tiskové konferenci.

VIDEO První trénink hokejistů Liberce na ledě nevedl na hrací ploše, jak byl v posledních čtyřech letech...

Sparta získala Řepíka. Máme na prvotřídní hráče, těší její manažerku

Michal Řepík a generální manažerka Sparty Barbora Snopková Hauberová

Po další neúspěšné sezoně se snaží Sparta zmobilizovat a přivedla už pátou posilu. Tou se stal...

Ten, který dominuje extralize. Gulaš už vyhrál, i když nebude první

OSLAVA. Čelem k fotografovi je útočník Česka Milan Gulaš. Slaví se spoluhráči...

Jestli má někdo z české extraligy šanci dostat se do elitní desítky, z níž vzejde nový držitel...

Najdete na iDNES.cz