Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Polášek netuší, jak dlouho zůstane ve Spartě. Rusko? Extrém, směje se

  16:12
V dresu hokejové Sparty si zahrál dvakrát semifinále, v roce 2016 z toho byla dokonce stříbrná medaile. Následovalo tříleté angažmá v KHL, po jehož skončení je obránce Adam Polášek zpět na místě činu. „A strašně se těším, až to začne,“ třese se nedočkavostí 28letý bek.

Adam Polášek | foto: hcsparta.cz

Zatímco ledaři ve staré holešovické hale teprve zadělávají na novou hrací plochu, hokejisté Sparty finišují v útrobách arény a v přilehlé Stromovce suchou přípravu na nový ročník.

A že v něm bude co napravovat!

Po další nevalné sezoně prošlo obměnou vedení mužstva a průvan se nevyhnul ani kabině. Pražané patří v mezisezónním období k nejaktivnějším „lovcům“, poslední hvězdnou akvizicí se stal obránce Adam Polášek. Reprezentační obránce kývl po tříletém působení v Rusku na nabídku Sparty s tím, že v případě zajímavé možnosti ze zahraničí může odejít.

Fotogalerie

Jak reálná je tahle šance? Počítáte spíš s koncem ročníku, nebo je možné, že se se Spartou rozloučíte třeba už za měsíc?
To nevím, vždyť všechny ligy se budou teprve rozjíždět. Já musím mít nejdřív nějakou výkonnost, abych chtěl odejít. Těžko říct, může to přijít i za měsíc, ale to spíš bude záležet na klubech, jak rozjedou sezonu a jestli se u nich objeví nějaká panika. Já to mám teď nastavené tak, že budu startovat za Spartu, ať tady budu měsíc, nebo rok. Těším se na to fakt moc a nic jiného mě momentálně nezajímá.

Vaše poslední sezona se Spartou skončila v roce 2016 ve finále. Jak na ten ročník vzpomínáte?
Jako na ten, který mi přirostl k srdci. Už jenom tím, jakou sílu jsme měli v kabině. Člověk si po posledním zápase sezony uvědomí, že takhle pospolu už nikdy hrát nemusíme. To byl zrovna ten moment, kdy mi Sparta přirostla k srdci.

Myslel jste už tehdy na to, že se jednoho dne vrátíte?
Tak nějak jsem to měl v hlavě vždycky. Kdybych se měl vracet, tak první volba pro mě byla Sparta. Ve všem mi vždycky vyšla vstříc, na oplátku jsem se já zase nebavil s nikým jiným v extralize.

Teď jste zpět. Můžete už v něčem srovnat poměry v klubu před třemi lety a nyní?
Pro mě je na to ještě brzo. Zatím jsem se bavil jen s kluky z vedení. Tím, že jsou tam Hlína (Jaroslav Hlinka, sportovní manažer) s Toňákem (Petrem Tonem, sportovním ředitelem), nechodí se nahoru se sklopenou hlavou. Člověk může zajít, pokecat, zeptat se na cokoliv. Je to takové uvolněnější.

Před vámi přivedl klub několik zvučných posil do útoku (Marka Kvapila, Michala Řepíka, Vladimíra Růžičku), hrálo i to roli při rozhodování?
S klubem jsem se bavil ještě před tím, než byli podepsaní Řepa s Kvápou. Se mnou probíhaly rozhovory o něco déle, ale samozřejmě jsem potom slyšel na to, když jsem slyšel, kdo všechno má přijít. Jsou to kluci, kteří to potáhnou v kabině i na ledě. Je dobré je mít v týmu.

Spartu posílí Polášek. Máme silnou obranu, těší manažera Hlinku

Vás museli Hlinka s Tonem hodně přemlouvat?
Od začátku se mě ptali, co plánuju dál a jak to se mnou vypadá. Říkal jsem „Sorry, kluci, já nevím. Mám to nějak rozehrané, byl jsem tři roky venku a chtěl bych tam pokračovat.“ A oni to všechno chápali. Nedivili se mi, říkali, že hrát v zahraničí chce každý. Ale nakonec přišli s takovou nabídkou, kterou mi vyhověli úplně, ale úplně ve všem. Vůbec v ničem mě neomezili. Je tam klauzule pro případ, že by vyšlo zahraničí, na které jsme se dohodli. Byla to nabídka, která se odmítala jen těžko.

Proč nevyšlo zahraniční angažmá?
Později už jsem nabídky částečně srovnával se Spartou. Ne, že by nějaké možnosti padly, mohl jsem odejít. Ale potom jsem to porovnával s tím, co mi nabídli tady. Líbilo se mi, co jsme si k další sezoně s vedením Sparty řekli a strašně jsem na to slyšel. Těším se na dobrý hokej, na trenéra, kterému to všechno dává smysl. Po Rusku to bude strašně velká změna.

Hrála roli i touha vrátit se domů? Tři roky už jsou nějaká doba.
Jsou, na druhou stranu u hokejisty se nepočítá s tím, že bude hrát v cizině do padesáti. Člověk se na to musí dívat i z té finanční stránky. Je ale hezké vrátit se domů, tři roky v Rusku byly znát, člověku to trochu sedne na hlavu. Nevzpomínám na to ale vůbec ve zlém.

Co vám daly tři roky v Rusku?
(zamyslí se) To je těžké. Je to zahraničí, navíc Rusko, které je v lecčem specifické. Vůbec jsem nevěděl, do čeho jdu. Pak se to rozjelo a já si začal zvykat na hokej. Naštěstí jsem měl v týmu vždycky hodně vytěžovanou pozici. Herně vás to posune hodně, hokejových i životních zkušeností jsem tam nasbíral moc.

Adam Polášek (vlevo) v dresu Novosibirsku

Adam Polášek (vlevo) v dresu Novosibirsku, svého prvního ruského působiště.

Co ruština? Předtím jste neuměl vůbec nic, teď už se domluvíte?
Jo! Z ruštiny jsem toho pochytil hodně, ale byli i cizinci, kteří se nenaučili vůbec nic. Pak jste v roli, kdy překládáte Švédům a Finům. Začnou na vás v tomhle ohledu spoléhat.

Ze tří působišť asi bylo pro život nejpříjemnější přímořské Soči.
Co se týče života, tak jo. To snad ani není kus Ruska, ale dovolená. Hokejově však strašně rád vzpomínám na Novosibirsk, což byla moje první zastávka. Všechno pro mě bylo tenkrát nové. To mi dalo nejvíc.

Najdeme málo rozdílnějších měst než slunné Soči na pobřeží Černého moře a Novosibirsk v srdci Sibiře.
Když jsem tam šel, nečekal jsem vůbec nic. Vyrůstal jsem totiž skromně, nejsem zvyklý na žádný velký luxus. Ale proti Novosibirsku nemůžu říct ani půl slova. Je to obrovské město se spoustou možností k vyžití. A stadiony tam jsou takové, na kterých jsme víceméně všichni vyrůstali. Starší, ale s moc hezkým zázemím. Bylo o nás dobře postaráno. Když to srovnám se Soči, tak tam to bylo naopak - město duchů, jenže stadion měli zase nový.

Život v Rusku bývá plný překvapení. Byly chvíle, kdy jste si řekl: To se může stát opravdu jenom tady?
(směje se) No, tak to se vám tam děje na denním pořádku. Nechci nic rozmazávat, ale s klukama jsme si vždycky ráno řekli, že budeme ten den pozitivní a nic nás nepřekvapí. Jenže jen co přišel trenér, už jsme museli obracet oči v sloup. A bylo to nejen na stadionu, ale i v letadle, na hotelech. Z extrému do extrému.

Nákupní horečka Sparty pokračuje. Přijde s hvězdami také úspěch?

Marek Kvapil s Petrem Tonem

Trable byly i s trenéry?
No jasně, všichni byli Rusové a každý měl něco do sebe. Někdo třeba mluvil anglicky, jiný ne. Takový Sergej Zubov v Soči mi ale přišel jako Američan, protože hrál dlouho v NHL a na jeho přístupu to bylo vidět.

Stíhal jste alespoň po očku sledovat dění ve Spartě?
No jasně, z těch předchozích let tady mám spoustu kamarádů, s kterými jsem byl ve styku po celou dobu. Vždycky jsem rád přijel i během sezony nebo po ní a třeba si sednul s klukama na sedačku na kafe. Pobavili jsme se o tom, v tomhle jsem nezahálel. Když mi skončila poslední sezona, stihl jsem ještě předkolo a konec ligy.

Těšíte se zpět do extraligy?
Strašně!

Co vám z ní v Rusku chybělo?
Tak třeba řeč. Když se hraje proti Čechům, znáte všechny kluky. Hráli jste buď s nimi, nebo proti nim. Je to prostě ta vaše liga, je to o něčem jiném.

Co sparťanský trenér Uwe Krupp? Máte povědomí o jeho stylu?
Slyšel jsem na něj spoustu věcí a musím říct, že samá pozitiva. Já si na něj chci samozřejmě udělat obrázek sám, až ho příští týden poznám a sedneme si spolu. Co jsem ale zatím slyšel, nemůžu říct špatné slovo.

Koho ze současné kabiny ještě znáte?
Když si projdu šatnu v hlavě, tak samozřejmě Honzu Piskáčka, s ním jsem hrával většinou v lajně. Ten to tady ještě slavně táhne... (usmívá se) Tak doufám, že si to spolu ještě štrejchneme. Jsou tam i další stálice, jako Pecháček (Lukáš Pech) nebo Formič (Miroslav Forman).

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

Bodování

33

Erik Thorell

Sparta

31

Lukáš Pech

Č. Buděj.

30

Filip Chlapík

Sparta

Góly

16

Robert Říčka

Pardubice

15

Ludwig Blomstrand

Plzeň

14

Filip Chlapík

Sparta

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Třinec 26 18 2 4 2 84:46 62
2. Hr. Králové 26 16 4 1 5 86:56 57
3. Plzeň 28 13 2 4 9 89:78 47
4. Pardubice 25 11 5 3 6 77:62 46
5. Ml. Boleslav 27 12 3 2 10 63:62 44
6. Vítkovice 26 11 3 1 11 56:64 40
7. Sparta 26 9 4 4 9 91:81 39
8. Č. Budějovice 26 11 1 2 12 75:75 37
9. Olomouc 25 9 4 1 11 59:70 36
10. K. Vary 26 10 1 3 12 78:74 35
11. Litvínov 26 10 1 3 12 73:79 35
12. Liberec 25 9 1 5 10 55:69 34
13. Kometa 25 7 5 2 11 70:75 33
14. Kladno 25 5 3 3 14 64:87 24
15. Zlín 26 2 2 3 19 44:86 13
  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Jako Zábrodský. Vondráčkův kousek v oslabení nemá obdoby ani v NHL

Hattrickem se v aktuálním ročníku hokejové extraligy blýsklo už sedm hráčů. Úterní počin Tomáše Vondráčka, který pomohl...

Tři hokejistky bez očkování. Kvůli hrám je čeká těžké rozhodnutí, říká trenér

Ženská hokejová reprezentace slaví historický úspěch, poprvé postoupila přes kvalifikaci na zimní olympiádu. Skládání...

Kometa zůstává třináctá, zvítězil Hradec. Slaví i Sparta, Třinec a Plzeň

Hokejisté Komety nadále zůstávají na prvním nepostupovém místě. V nedělním 27. kole extraligy prohráli s druhým Hradcem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta nadělila osm gólů Hradci. Vítkovice udolaly Brno, Liberec otáčel zápas

Páteční program 26. kola hokejové extraligy se jako první odehrál před omezeným počtem diváků. Sparta v jeho hlavním...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Návrat starých ponurých časů: porážka Komety bez fanoušků

Ponurá nálada se vrátila na zápasy hokejistů Komety. Sedm měsíců od nepovedeného play off bez diváků se hlediště...

Nastoupí útočník Camara? Pardubický kouč Král: Je v týmu, uvidíme

V posledním utkání Dynama s Libercem (prohra 2:3) se do sestavy nevešel Kanaďan Anthony Camara a mezi fanoušky se...

ZVOLNĚNÍ: Mazáci z NHL by rádi učili. Jenže studenti nejsou

Před extraligovou premiérou v Kometě se vypravil do Břeclavi, aby se podíval na tehdy sedmnáctiletého Martina Nečase....

Hokejové zápasy pod širým nebem ani letos ve Špindlerově Mlýně nebudou

Hokejové zápasy pod širým nebem se ani letos ve Špindlerově Mlýně neuskuteční. Akce byla odložena vůli nepříznivé...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...