ZLÍNSKÁ RADOST. Petr Čajánek (vlevo) a Ondřej Veselý se radují z gólu.

ZLÍNSKÁ RADOST. Petr Čajánek (vlevo) a Ondřej Veselý se radují z gólu. | foto: ČTK

Základní část vyhrál Zlín, do předkola míří Vítkovice a Pardubice

• 235
Prezidentský pohár pro vítěze základní části hokejové extraligy a s ním prémie milion korun putuje do Zlína. Moravané dokázali v dramatickém duelu přehrát Pardubice 4:3 v prodloužení a urvat první místo v tabulce. Druhá Slavia má sice po výhře v Českých Budějovicích stejný počet bodů, ale horší bilanci vzájemných zápasů.

O vítězi základní části i o všech postupujících do play-off rozhodlo až napínavé poslední kolo. V něm se o dvě místa v předkole praly tři týmy: Brno, Vítkovice a Pardubice.

52. kolo ON-LINE

"Černý Petr" nakonec zůstal týmu s nejvíce fanoušky v hokejové extralize, který bude hrát jen play-out.

Kometa totiž propadla na Spartě, kde prohrála 0:6. Do předkola tak míří Pardubice, jež dokázaly urvat aspoň bod ve Zlíne, a Vítkovice, jež po výhře v Liberci skončily v základní části deváté.

Vítězem základní části je Zlín, stejně bodů má druhá Slavia. Třetí skončila po prohře v Třinci Plzeň, jež extraligu dlouho vedla.

Čtvrtý je právě Třinec, pátá Sparta. První šestku uzavírá přes prohru v sousedním Chomutově Litvínov. Kladno už se do šestky, která se vyhne předkolu, nemohlo dotáhnout, v duelu s Karlovými Vary tak šlo o víc hostům, kteří bojují o lepší výchozí pozici do play-out. A to se i potvrdilo výhrou 3:1.

Protože však nebodovaly ani Budějovice, končí Středočeši v základní části sedmí. V předkole, které začíná v pátek, se tak sejdou dvojice Kladno - Pardubice a České Budějovice - Vítkovice.

Kdo s kým?

Program play-off

Čtvrtfinále startuje 8. března a jasné jsou v něm zatím dvě dvojice: Plzeň - Litvínov a Třinec - Sparta.

Základní část vidělo celkem 1 880 711 diváků, což je druhá nejvyšší návštěva v historii samostatné české extraligy a znamená průměr převyšující pět tisíc diváků na zápas. Hodně k tomu přispěla právě Kometa - v Brně bylo 25 ze 26 zápasů vyprodaných.

Přesto se v Brně bude hrát jen play-out, v němž se tým z moravské metropole potká v šesti kolech se třemi týmy ze severu: s Karlovými Vary, Libercem a Chomutovem. Poslední dvě mužstva pak budou hrát baráž o udržení v extralize.

Sparta - Kometa 6:0

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Hokejisté Sparty deklasovali Kometu 6:0, loňský finalista tak bude v play off chybět. Pražané o výhře definitivně rozhodli ve třetí třetině, ve které se čtyřikrát střelecky prosadili. Sparta skončila v tabulce pátá a ve čtvrtfinále play off se utká s Třincem, Brno čekají duely ve skupině o 11. až 14. místo.

Josef Jandač (Sparta): "Potřebovali jsme odehrát dobré utkání před play-off a trošku se rehabilitovat za náš výkon v Pardubicích, protože tam se nám utkání vůbec nepovedlo. První třetina nám vyšla. Důležité bylo, že jsme proměnili přesilovku pět na tři. Ve třetí třetině už soupeř rezignoval, takže skóre je právě takové."

Zdeněk Venera (Brno): "Zápas byl rozhodnutý už v první třetině, kdy jsme první branku dostali po naší nedůslednosti po buly, druhou pak při přesilovce pět na tři po dvou našich naprosto zbytečných faulech. Definitivně se to zlomilo po třetí brance, kdy už na mužstvu bylo vidět, že ve zvrat příliš nevěří. Další góly už byly výsledek naší rezignace. Mužstvu už bylo jasné, že play-off letos nebude."

Branky a nahrávky: 6. Přibyl (I. Rachůnek, Philipp), 9. Sičák (J. Hlinka), 41. Pacovský (P. Ton, J. Hlinka), 46. P. Ton (Pilař, Krstev), 58. Bahenský (Forman, D. Kočí), 60. Jánský (Milam). Rozhodčí: Hodek, A. Jeřábek - Charvát, Hejl. Vyloučení: 5:8, navíc Švrček, T. Svoboda, M. Hruška (všichni Brno) všichni 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 6666. Třetiny: 2:0, 0:0, 4:0.

Sparta: Pinc - Pilař, Sičák, Hunkes, Gřegořek, Philipp, Jan Hanzlík, Milam, Krstev - Pacovský, J. Hlinka, P. Ton - Hovorka, Broš, S. Treille - Jánský, Přibyl, I. Rachůnek - D. Kočí, Bahenský, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

Kometa: Trvaj - Žižka, Kováčik, Švrček, Valach, Malec, M. Hruška - H. Zohorna, L. Čermák, J. Hruška - T. Svoboda, Holec, Jakub Svoboda - Lušňák, Petrovický, Dlouhý - Němec, Erat, Burian. Trenéři: Venera, Oslizlo Zubíček.

Zlín - Pardubice 4:3 po prodl.

Po první třetin vedli hokejisté Zlína nad Pardubicemi 3:0, po druhé už to bylo 3:3. Pohledný zápas nakonec rozhodlo až prodloužení. Díky gólu Patrika Urbance v něm Moravené vybojovali Prezidentský pohár pro nejlepší tým po základní části.

Juraj Jurík (Zlín): "Měli jsme parádní vstup do utkání a první třetina byla z naší strany hodně povedená. Pak se ukázalo, jak je zrádné rychlé vedení 3:0. Hráče jsme upozorňovali na to, že nás čeká ještě 40 minut a že Pardubice to určitě nezabalí. Naším pětiminutovým výpadkem se soupeř vrátil do zápasu. Poslední třetina byla vyrovnaná a bylo jasné, že kdo dá gól, tak vyhraje. V prodloužení se štěstí přiklonilo na naši stranu. První místo je dárek pro nás i pro diváky, kteří přišli v hojném počtu."

David Pospíšil (Pardubice): "Do utkání jsme vstoupili ospale a ustrašeně. Domácí toho využili, vytvořili si tlak a proměnili přesilové hry. Teprve od druhé třetiny se hráči probudili a začali hrát jednoduchý, důrazný a přímočarý hokej. Dokázali jsme srovnat stav a od té doby to byl zápas s parametry play-off. Bylo jen otázkou času, která strana dá gól a na kterou stranu se přikloní vítězství. V tuto chvíli je pro nás důležité, že jsme v play-off a že jsme uhráli desátou příčku."

Branky a nahrávky: 4. Čajánek (Veselý, Honejsek), 14. Veselý (Čajánek), 18. Balaštík (Leška, Linhart), 64. Urbanec (Čajánek, Veselý) - 35. Buchtele (T. Nosek, Mocek), 37. Kousal (V. Kočí), 38. T. Nosek (T. Zohorna, Semorád). Rozhodčí: Kalivoda, Minář - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:10, navíc T. Nosek (Pardubice) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5258. Třetiny: 3:0, 0:3, 0:0 - 1:0.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák, Kotvan, Řezníček - Balaštík, Leška, F. Čech - Honejsek, Čajánek, O. Veselý - Kubiš, Holík, Köhler - Okál, Šlahař, Ondráček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Pardubice: Salfický - Benák, V. Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Ďaloga, Marušák, Mocek - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Brendl, Rolinek, Starý - T. Zohorna, T. Nosek, Semorád. Trenéři: Říha, Pospíšil a Landsman.

Liberec - Vítkovice 2:4

Výhrou 4:2 si Ostravané zajistili si deváté místo. V předkole tak narazí na České Budějovice. Dvě trefy vítězů zaznamenal slovenský útočník Marek Bartánus. Domácí vyšli po sérii pěti domácích výher tentokrát naprázdno a na předposledním místě ztrácejí na dvanácté Karlovy Vary už čtyři body.

Pavel Hynek (Liberec): "Z naší strany to byl špatný bezkrevný výkon. Navíc jsme velice brzy inkasovali a tím ještě podpořili taktiku Vítkovic. Špatně jsme se prosazovali přes vysoké vítkovické obránce. Celkově se nám utkání nevydařilo, nedokázali jsme tam dostat větší nasazení a emoce, soupeř si zaslouženě odváží tři body."

Peter Oremus (Vítkovice): "Podali jsme velice zodpovědný kolektivní výkon podpořený výborným výkonem Romana Málka. Máme velkou radost, že jsme utkání zvládli a těšíme se z postupu do play-off. Musíme si teď dobře odpočinout a udělat všechno pro to, abychom přes České Budějovice přešli."

Branky a nahrávky: 55. Pospíšil (Víšek), 60. Bulík (Duda, P. Nedvěd) - 3. Klimek (J. Káňa, Malík), 43. R. Hruška (Huna, Kudělka), 55. Bartánus (Burger), 58. Bartánus (J. Káňa). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Rozlílek, Kis. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. Diváci: 3903. Třetiny: 0:1, 0:0, 2:3.

Liberec: Schwarz - Čakajík, Šimek, Čutta, Jánošík, Moravec, Výtisk, Derner - Duda, P. Nedvěd, Víšek - T. Pospíšil, Bulík, Kica - Kudrna, Filippi, Bulíř - Vantuch, Galamboš, Jonák - Dušek. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Vítkovice: Málek - Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, R. Stehlík, Kudělka, L. Kovář, Rehák - Klimek, Burger, J. Káňa - Huna, Roman, Svačina - Bartánus, R. Hruška, Strapáč - Šedivý, Húževka, Szturc. Trenéři: Oremus a Svozil.

Chomutov - Litvínov 5:2

Chomutovští ukončili výhrou nad regionálním rivalem sérii tří porážek. V tabulce jsou i nadále poslední, snížili však ztrátu na třináctý Liberec na šest bodů. Litvínov obsadil v základní části šesté místo a ve čtvrtfinále se utká s Plzní.

Jaroslav Beck (Chomutov): "Vyšel nám úvod, stejně jako v utkáních s Třincem a Plzní, což se projevilo v průběhu zápasu. Trochu nás trápí druhé třetiny, ve kterých výkon není špatný, ale pod dojmem skóre aktivita jde dolů. Plná spokojenost je s třetí třetinou. Tým šlapal, kluci plnili pokyny, byli aktivní, důrazní, přikryli hrotové hráče Litvínova."

Vladimír Jeřábek (Litvínov): "Chomutov podal výborný výkon. Škoda, že takhle nehrál celou sezonu, mohl být výše. Když bude v takových výkonech pokračovat, může se vyhnout i baráži."

Branky a nahrávky: 1. D. Hruška (Kubinčák, Divíšek), 8. D. Hruška (Macháček, Divíšek), 41. Zálešák z trest. střílení, 44. Kubinčák (Rutta), 58. Šagát (Hřebejk) - 14. Trávníček (Hanzl, Martynek), 40. Trávníček (Hanzl, Jareš). Rozhodčí: Hradil, Šír - D. Jelínek, Lhotský. Vyloučení: 9:13, navíc Ručinský (Litvínov) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4956. Třetiny: 2:1, 0:1, 3:0.

Chomutov: Kostúr - Pavlas, Macháček, Palin, Bartejs, Rutta, Mrázek, Rýgl, J. Stehlík - D. Hruška, Divíšek, Kubinčák - Šagát, Zálešák, Hřebejk - Důras, Sikora, Hromas - Fronk, T. Káňa, M. Procházka. Trenéři: Čelanský, Skořepa a Beck.

Litvínov: Francouz - Kousalík, Kubát, Stříteský, Zeman, Gula, Brejčák, Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Gerhát, Ručinský - Rapáč, J. Černý, R. Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Trenéři: V. Jeřábek a Rosol.

Třinec - Plzeň 4:0

Vítězstvím 4:0 si v závěrečném kole zajistil Třinec čtvrté místo v tabulce a tím i lepší výchozí pozici pro čtvrtfinále. Gólem a asistencí se na výsledku podílel nejproduktivnější hráč soutěže Martin Růžička, který tak dlouhodobou část soutěže zakončil s bilancí 40 branek a 43 přihrávek. Brankář Šimon Hrubec poprvé udržel čisté konto.

Josef Turek (Třinec): "Jsme velmi rádi, že jsme čtvrté místo uhráli. Už jen proto, že jsme o šest míst vylepšili loňské umístění. Plzeň hrála v první třetině výborně, ale my jsme se od druhé třetiny zvedli a ukázali, že bychom z té krize před koncem základní části mohli být venku. Velmi dobře nám zachytal Šimon Hrubec."

Michal Straka (Plzeň): "První třetina byla z naší strany dobrá, bohužel jsme v ní nevyužili nějaké možnosti. Pak už nás Třinec dostal pod tlak. Od druhé třetiny předvedl velmi dobrý výkon. Nám hodně chyběli zranění hráči, máme velkou marodku a to se na hře taky projevilo."

Branky a nahrávky: 24. Varaďa (M. Růžička, Zíb), 26. Orsava (Zagrapan, Ovčačík), 49. D. Květoň (Polanský, Adamský), 58. M. Růžička (Hrabal, Varaďa). Rozhodčí: Baluška, Müllner (oba SR) - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 3365. Třetiny: 0:0, 2:0, 2:0.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Zíb, Roth, Galvas, Lojek, Kania, Ovčačík, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Adamský - Klimenta, Peterek, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Orsava. Trenéři: Turek a Janků.

Plzeň: Mazanec - Jiří Hanzlík, Slavík, Havíř, J. Jeřábek, Mozík, Frolo, Moravčík - Johnson, Vampola, Lev - P. Sedláček, Jan Kovář, Pitule - Dvořák, Kašpařík, Hollweg - Kepka. Trenéři: Razým, Michal Straka, Špaček a Pejchar.

České Budějovice - Slavia 0:1

Přes výhru 1:0, kterou vystřelil Jakub Sklenář, nakonec Slávisté obsadili druhé místo. Pražané získali stejně jako Zlín 94 bodů, ve prospěch Moravanů rozhodla bilance ve vzájemných zápasech. Jihočeši skončili v základní části osmí, v předkole play-off se utkají s Vítkovicemi.

Peter Draisaitl (České Budějovice): "Výsledek se nám nemůže líbit, chtěli jsme vyhrát. Jiná věc je, že v přípravě na play-off jsme viděli na ledě řadu dobrých věcí. Hlavně mladí hráči vypadají připraveně na to, co nás čeká."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Utkání asi nebylo moc zajímavé pro diváky, ale jsme rádi, že se nám podařilo udržet jednobrankový náskok. Myslím, že domácí byli aktivnější a měli víc šancí. My jsme se mnohem víc soustředili na obranu."

Branka a nahrávky: 20. Sklenář (V. Růžička ml., Hertl). Rozhodčí: Lacina, Hribik - Kostka, Pešek. Vyloučení: 5:7. Diváci: 4283. Třetiny: 0:1, 0:0, 0:0.

České Budějovice: Kantor - Vráblík, Harant, Frühauf, Vydarený, Jank, Dietz, od 27. min. navíc Plášil - Suja, Červený, Podlešák - Dej, Luňák, Šimánek - Knotek, Langhammer, L. Květoň - Rousek, Švihálek, Marek. Trenéři: Draisaitl a Bělohlav.

Slavia: Kopřiva - Dresler, Kučný, Kuboš, Holub, Kolařík, Šenkeřík, Šulc - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, V. Růžička ml. - Žejdl, Alinč, Krenželok - Skokan, Klhůfek, Poletín, od 41. min. navíc Stránský. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Kladno - Karlovy Vary 1:3

Hokejisté Kladna prohráli v závěrečném kole základní s Karlovými Vary 1:3, přesto se udrželi na sedmém místě a v předkole play off narazí na Pardubice. Vary venku zabraly po předchozích čtyřech porážkách a na dvanáctém místě zvýšily náskok na třináctý Liberec na čtyři body.

Jiří Kopecký (Kladno): "Hráli jsme velice špatně. Chtěli jsme naše fanoušky nalákat na páteční předkolo, ale to se nám bohužel vůbec nepodařilo. Pokud se týká našeho příštího soupeře Pardubic, tak si myslím, že rozhodne aktuální forma. Samozřejmě, že musíme podat o poznání lepší výkon než dnes, pokud chceme soupeře pořádně potrápit."

Jaromír Kverka (Karlovy Vary): "Přistoupili jsme k utkání velice zodpovědně a odvážíme si zlaté tři body. Nyní je náš odstup na třináctý Liberec již čtyři body a pokud bychom v neděli v domácím prostředí s Bílými Tygry uspěli, bylo by to výborné."

Branky a nahrávky: 19. M. Hořava (Jass, P. Hořava) - 8. Pech (Pohl, Košťál), 21. Skuhravý (J. Látal), 28. Zaťovič (Kumstát, Pech). Rozhodčí: Homola, Turčan - Ondráček, J. Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 2522. Třetiny: 1:1, 0:2, 0:0.

Kladno: Cikánek - L. Procházka, David Růžička, P. Hořava, Piskáček, Kameš, Doudera, Černošek - Eberle, Lukáč, M. Látal - Jass, Patera, M. Hořava - Valský, Dragoun, Kuchler - Strnad, Melka, Dalecký. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Karlovy Vary: Mensator - Nosek, J. Drtina, J. Látal, Gulaši, Gründling, Prošek, Parýzek - Kumstát, Roman Vlach, Pech - Zucker, Skuhravý, J. Doležal - Koblasa, Vachovec, Skladaný - Pohl, Zaťovič, Košťál. Trenéři: Žemlička a Kverka.