Utkání 22. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno, 5....

Utkání 22. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno, 5. listopadu 2021 v Třinci. První gól Třince. Zleva překonaný brankář Kladna Landon Bow, Jake Dotchin z Kladna a Marko Daňo z Třince. | foto: ČTK

Hradec zničil Olomouc, Kladno v Třinci padlo. Kometa uspěla v nájezdech

• 39
Páteční program hokejové extraligy nabídl šest utkání 22. kola. Rozjetý Hradec vyhrál už šestý zápas v řadě, Olomouc porazil 5:1. Lídr z Třince, který má v čele tabulky stále čtyřbodový náskok právě na Mountfield, porazil Kladno 2:0. Brno vyzrálo na pátou Plzeň a zvítězilo 2:1 po samostatných nájezdech.

Dlouho to trvalo, než diváci na většině stadionů mohli jásat z prvního gólu. Jen v Karlových Varech čekali necelých pět minut. Hradečtí hokejisté pak uspěli ještě do první přestávky.

Branky už jinak všude padaly teprve od druhé části dál. V Třinci se střelci nemohli prosadit nejdéle. Nakonec Martin Růžička zavelel k vcelku pohodovému vítězství 2:0.

22. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň. Brankář Plzně...
Utkání 22. kola hokejové extraligy mezi HC Motor České Budějovice - HC Dynamo...

Pohodu naopak rozhodně nezažívá Zlín, který si zapsal další nezdar, tentokrát 1:4. Padly také Vítkovice. Přestože Ostravané dostali puk do branky, už to bylo chviličku po závěrečné siréně. Z možného vyrovnání byla jen prohra 1:2 s Mladou Boleslaví. Bruslaři nadále drží čtvrté místo.

Pozici nad nimi pevně svírají Pardubice, které dokázaly obrátit nepříznivě se vyvíjející duel v Českých Budějovicích. Díky dvěma zásahům v rozmezí 55 sekund zvítězily 3:2.

Třinec - Kladno 2:0

Potyčka za kladenskou brankou vzbudila v první třetině asi největší pozornost. Plekanec drsně šťouchal hokejkou do Szturce, který ležel na puku. Útočníka Rytířů potom zezadu srazil Chmielewski a už se to mlelo. Šance pak měly oba týmy, domácí byli střelecky aktivnější.

Úvodní branku dal ve 32. minutě Martin Růžička, jemuž v přesilovce před prázdnou bránu nahrál Nestrašil. Kladno mělo pár příležitostí a v 52. minutě dostalo k dispozici početní výhodu. Bohužel pro hosty se v ní Dotchin snažil zachytit težkou přihrávku na modré čáře a skončil na ledě. Kolem něj se prohnal Patrik Hrehorčák a mířil sám na Bowa. Třinecký útočník pojistil výhru svého týmu střelou na lapačku.

Utkání 22. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno. Situace před třineckou brankou, vpravo je gólman Marek Mazanec z Třince.

Marek Zadina (Třinec): „Do utkání jsme vstoupili se záměrem dát jeden dva rychlé góly a soupeře alespoň načít, což se nepovedlo. Hráči Kladna hodně bruslí. Dlouho drželi stav 1:0 a my věděli, že každá střela může být nebezpečná. Musím však říct, že jsme to dobře odbojovali. Dali jsme branku v přesilovce, pak i ve vlastním oslabení. Jsme moc rádi, že jsme po té prohře s Hradcem zase vyhráli. Kluci odvedli své, utkání odmakali.“

David Čermák (Kladno): „Dnes nemůžu našemu týmu nic vytknout, kromě koncovky. Myslím, že právě tohle rozhodlo. Šance byly na obou stranách. Třinec využil přesilovku, což rozhodlo celý zápas.“

Brno - Plzeň 2:1N

V jihomoravské metropoli se hrál svižný hokej. Ačkoli ani zde první část gól nepřinesla, diváci se nenudili. Domácí byli o něco aktivnější a ve 27. minutě se dočkali. Petr Holík se chopil příležitosti, když v útočném pásmu ujel obráncům Škody a řítil se proti Pavlátovi. Toho střelou pod vyrážečku překonal.

Václav Adamec vstřelil svou první extraligovou branku.

Indiáni vyrovnali za deset minut zásluhou Václava Adamce, jenž stál před prázdnou bránou. Odražený kotouč po střele Martina Langa k němu sám doskákal. Slibné možnosti dál měly oba dva celky, avšak oba brankáři chytali spolehlivě a byli hvězdami utkání. Neinkasovali ani v prodloužení, a tak zápas rozsekly nájezdy. Střelci Komety v nich uspěli hned třikrát, rozhodující nájezd dal Peter Mueller.

22. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň. Autor posledního úspěšného nájezdu Peter Mueller z Brna, vpravo brankář Plzně Dominik Pavlát

Jiří Kalous (Brno): „Utkání bylo hodně založené na bruslení, Plzeň takto produkuje aktivní hokej. My si vytvořili několik vyložených šancí v předbrankovém prostoru, které jsme neproměnili i zásluhou dobrého výkonu gólmana soupeře. Škoda, že jsme nezískali tří body, ale nájezdy jsme zvládli a máme dva.“

Václav Baďouček (Plzeň): „Do utkání jsme vstoupili aktivně, pak se hra srovnala a celý duel běžel ve stejném duchu. Na to, že jsme hráli venku proti silné Kometě, jsme si vypracovali dost příležitostí, abychom dali více gólů než jeden. Pravdou je, že i Kometa měla několik výborných šancí, ale výborně zachytal Pavlát, který nás podržel. V prodloužení bylo znát, že si na nás Brno věří na nájezdy, což je naše noční můra.“

Hradec Králové - Olomouc 5:1

Duel v Hradci měl vcelku jednoznačný průběh. Skóre nejdřív ještě v první třetině otevřel Christophe Lalancette, který nedaleko modré čáry ze středu namířil přesně mezi Lukášovy betony. Zkraje druhého dějství skvělou bombou zvyšoval Filip Pavlík. Poté měli své šance i Hanáci. Ovšem ani Káňa, ani Krejčí neuspěli. Místo toho přidal třetí branku Kevin Klíma, který z úniku zakončil za bezmocného brankáře Mory.

Jeho spoluhráči dostali velkou možnost ke snížení v závěru druhé periody, když na trestnou lavici putovali dva hradečtí hokejisté najednou. Také ji rychle zužitkovali, do růžku puk usadil Jan Káňa. Následně došlo k zásadnímu zlomu, hned za dvanáct vteřin Radek Pilař vrátil Mountfieldu náskok gólem v oslabení. Pátou trefu domácích si připsal Jakub Orsava. Hradec Králové zcela přesvědčivě triumfoval.

Utkání 22. kola hokejové extraligy: Mountfield Hradec Králové - HC Olomouc. Zleva brankář Olomouce Jan Lukáš, Radek Smoleňák z Hradce Králové a Vilém Burian z Olomouce.

Ladislav Čihák (Hradec Králové): „Líbil se mi přístup, který jsme k zápasu měli. Fyzicky jsme obstáli. V soubojích jsme byli silnější a zdatnější. Tým přepnul, protože to byl trošku jiný zápas než v Třinci. To se strašně cení. Pomohli jsme si přesilovkou a velmi dobře dělali věci dozadu, ať už to bylo oslabení nebo i hra pět na pět. Byl to opravdu týmový výkon podpořený naší velmi kvalitní fyzickou hrou.“

Jan Tomajko (Olomouc): „Dnes jsme byli horším týmem a Hradec nás předčil hlavně v důrazu, soubojích a zakončení. Nepomohli jsme si ani přesilovkami pět na čtyři. Sice jsme proměnili pět na tři, ale potom jsme inkasovali čtvrtý gól a to nás úplně semlelo. Pak už jsme nedokázali zareagovat.“

České Budějovice - Pardubice 2:3

Poměrně dlouho se na úspěšného střelce čekalo i na jihu Čech. Hanzl nevyužil ani možnost trestného střílení... A tak se až ve 28. minutě prosadil Jindřich Abdul, který u pravého mantinelu převzal puk od Valského a vyjel si směrem na střed. Jeho pokus následně prošel za Kloučka. Ve 39. minutě sice srovnal přesnou ranou Robert Kousal, jenže za minutu už domácí opět vedli.

Michal Vondrka ani nevěděl jak, ale puk se po sérii odrazů od jeho brusle dostal až do branky Východočechů. Voženílek měl ještě šanci na zvýšení náskoku, čehož nedosáhl. Za pár minut přišel pardubický trest. Během 55 sekund se hosté trefili dvakrát. Nejprve ránu od modré čáry za Hrachovinu poslal Lukáš Anděl. Vítězným gólem stav obrátil Matěj Blümel. Jihočechy už nezachránila ani závěrečná hra bez brankáře proti čtyřem.

Utkání 22. kola hokejové extraligy mezi HC Motor České Budějovice - HC Dynamo Pardubice. Zleva Patrik Poulíček z Pardubic, brankář Dominik Hrachovina z Českých Budějovic, Miroslav Holec z Českých Budějovic, Matěj Blümel z Pardubic a Tomáš Šoustal z Českých Budějovic

Jaroslav Modrý (České Budějovice): „Dobře rozehrané utkání proti kvalitnímu soupeři jsme si prohráli v detailech. Ke konci jsme nebyli schopni komunikovat, dostat se z obranné třetiny a hosté nás potrestali. Nebyli jsme odměnění za dobrou práci.“

Richard Král (Pardubice): „Odehráli jsme velice dobrou první třetinu, v níž jsme si vytvářeli šance a měli více ze hry. Ve druhé jsme špatně sehráli přesilovky. Počínali jsme si lajdácky a byli bez pohybu. Do třetí části jsme přeházeli útoky a sklidili odměnu za aktivitu. V závěru odvedli hráči velice dobrou práci při oslabení.“

Karlovy Vary - Zlín 4:1

Nejrychlejší gól kola daly Karlovy Vary, a to v páté minutě, kdy se prosadil Martin Kohout. Útočník Západočechů zblízka prostřelil brankáře Hufa, skvělou přihrávku přes střední pásmo mu adresoval Parkkonen. Čas se vracel po střele Jaroslava Kracíka. Útočník domácích totiž trefil Hufův vytrčený beton za brankovou čarou.

Na rozdíl tří branek ještě do druhé přestávky zvýšil Jiří Kulich, jenž nádherně sáhl do Hanouskovy střely. Alespoň čestný úspěch zaznamenali Berani díky Jakubu Ferencovi, který zpoza pravého kruhu mířil přesně. Brankář Habal nejspíš nic neviděl. Zlínští šli do šesti. Z jejich powerplay nakonec pramenila jen branka Jakuba Fleka do prázdné klece.

22. kolo hokejové extraligy: HC Energie Karlovy Vary - PSG Berani Zlín. Potyčka před zlínskou brankou

Tomáš Mariška (Karlovy Vary): „Byl to hodně těžký zápas s houževnatým a obětavým soupeřem. Pomohla první branka, která nás trošičku uklidnila. Druhá, šťastně přiznaná, nám spíše trochu udělala medvědí službu. Odchýlili jsme se od toho, co jsme chtěli hrát a pustili Zlín trošku do hry. Podržel nás výborně chytající Vláďa Habal. Ve třetí části jsme si i přes obdržený gól náskok pohlídali obětavým a týmovým výkonem. Asi to nebyl nejhezčí zápas pro diváky, ale pro nás jde o hrozně důležité tři body.“

Luboš Rob (Zlín): „Snažili jsme se už v přípravě udělat vše, co šlo. Chtěli jsme, aby si hráči odpočali, a proto jsme přijeli o den dříve. Samozřejmě jsou pro nás tyhle zápasy těžké. Při špatném střídání jsme dostali gól, pak video uznalo druhý gól Varů. Stále se trápíme s koncovkou a hrou, kdy bojujeme, ale hrajeme bez puku. Pro nás tyhle zápasy nejsou jednoduché, útočná fáze nás brzdí. Karlovy Vary si zápas pohlídaly trpělivou hrou.

HC Energie Karlovy Vary - PSG Berani Zlín 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 4:42 Kohout (Parkkonen), 26:51 Kracík (Flek), 39:35 Kulich (Hanousek, Plutnar), 58:43 Flek (Vondráček) - 52:22 Ferenc (Honejsek, Zbořil). Rozhodčí: Daniel Pražák, Tomáš Veselý - Tomáš Brejcha, Michal Zíka. Diváci: 2209.

HC Energie Karlovy Vary: Habal - Plutnar, Rohan - Dlapa, Parkkonen - Havlín, Pulpán - Hanousek - Flek, Kracík, Rachůnek - Hladonik, Průžek, Šik - Beránek, Kohout, Kulich - Osmík, Redlich, Vondráček

PSG Berani Zlín: Huf - Gazda, Mamčics - Němec, Žižka - Ferenc, Trška - Suhrada - Flynn, Kubiš, Sedláček - Honejsek, Köhler, Okál - Hejcman, Vopelka, Zbořil - Frömel, Karafiát, Sebera

Přejít na on-line reportáž

Vítkovice - Mladá Boleslav 1:2

Ostravané dobře věděli, kdo proti nim stojí a v úvodní části zavřeli prostor před Stezkou. Bruslaři prvně skórovali ve 26. minutě. Tomáš Fořt procpal puk pod brankářův beton, trefu ještě rychle posvětil videorozhodčí. Hned za pár chvil nastřelili hosté tyčku a zatlačili Vítkovice, svůj náskok ovšem nezvýšili a to je mohlo mrzet.

Domácí totiž na inkasovanou branku za deset minut zareagovali. Jan Bernovský ve zmatku vyvolaném Stehlíkovou ránou pohotově dorážel kotouč do sítě. Desetiminutový interval dodrželi také Středočeši. Po Kotalově akci puk vyplaval před Valentinem Claireauxem, a ten pro změnu Stezkův beton přehodil. Vítkovičtí sice ještě dostaly puk do branky, jenže až těsně po časovém limitu, tudíž všechny body brali hosté.

Hokejová extraliga, 22. kolo, Vítkovice - Mladá Boleslav. Josef Krejsa z Vítkovic v souboji s Pavlem Kousalem z Boleslavi

Radek Philipp (Vítkovice): „Vyrovnaná první třetina, z naší strany tam byl dobrý pohyb. Ve druhé části měla Boleslav více příležitostí, ale do třetí se šlo za stavu 1:1. Trápíme se v předbrankovém prostoru, naopak Boleslav si pro vítězství šla, protože dva góly dala právě z prostoru před brankou.“

Utkání 22. kola hokejové extraligy: HC Oceláři Třinec - Rytíři Kladno. Potyčka za kladenskou brankou

Pavel Patera (Mladá Boleslav): „Po dlouhé cestě jsme se báli, abychom nebyli pod nějakým tlakem, ale docela slušně jsme to zvládli a první třetina byla vyrovnaná. Ve druhé jsme podle mě byli trošku lepší, dostali se do vedení, ale v závěru Vítkovice vyrovnaly. V závěru jsme nepochopitelně začali dělat věci, které nechceme. Ve třetím dějství to bylo zase vyrovnané a štěstí se přiklonilo na naši stranu.“

Kolo vzhledem k lichému počtu týmů vynechal Liberec. Čtvrteční předehrávku mezi Litvínovem a Spartou vyhráli Severočeši 3:2.