DĚLAL, CO MOHL. Uzdravený Jaromír Jágr dal sice branku, jeho Kladno však...

DĚLAL, CO MOHL. Uzdravený Jaromír Jágr dal sice branku, jeho Kladno však podlehlo Kometě Brno. | foto: Kamaryt MichalČTK

Jágr dřel, ale O2 arenu ovládla Kometa. Liberci nepomohl ani Simmonds

• 317
V hokejové extralize padl rekord, šlágr 15. kola mezi Kladnem a Kometou sledovalo v pražské O2 areně 17 182 diváků a ti viděli úspěch hostujícího celku. Vítězství Brňanů v poměru 4:2 nezabránil ani Jaromír Jágr, jenž do utkání nastoupil, přestože ho trápí zranění.

Za Liberec nastoupila poprvé kanadská dvojice Wayne Simmonds, Chris Stewart, ani ta však Severočechům nepomohla k vítězství. Radovala se Sparta, jež vydřela vítězství 3:1. Z posledního místa tak už ztrácí na svého soupeře jen tři body.

15. kolo přineslo také dva zajímavé obraty. O první se postaraly Pardubice, které prohrávaly v Chomutově 0:2, ale nakonec slaví výhru 5:2, o ten druhý pak Slavia. Pražané ztráceli v Plzni také 0:2, pak ale ve třetí třetině během chvíle vyrovnali a nakonec uspěli i v samostatných nájezdech.

Gólová kanonáda se konala v Třinci, kde domácí vedli v polovině utkání jasně 5:0, ale pak povolili a Karlovy Vary snížily na rozdíl dvou branek. Drama se však nekonalo, protože Slezané nakonec slaví triumf 7:3.

O obrat se pokoušel doma také Zlín: dvoubrankový náskok Vítkovic sice smazal, ale při penaltách už tolik štěstí neměl. Poslední utkání kola mezi Českými Budějovicemi a Litvínovem se hraje až ve středu od 18:10.

Třinec - Karlovy Vary 7:3

Utkání jsme sledovali v podrobné reportáži

Z jasného zápasu bylo málem drama. Když dal v čase 32:04 Varaďa pátý gól domácích, vypadalo to na popravu. Jenže Karlovy Vary se zmátořily a během čtyř minut se po brankách Pohla, Noska a Zaťoviče vrátily do zápasu. Po změně stran ovšem dokonal hattrick třinecký kanonýr Růžička (dohromady se letos trefil už devadenáctkrát) a bylo definitivně rozhodnuto.

Josef Turek (Třinec): "Po dvou prohrách venku jsme si před zápasem v kabině říkali, že dobrý tým třikrát neprohraje. Vytvořili jsem si na začátku přesilové hry, ale gól dali až před koncem první třetiny. Druhou třetinu jsme hráli velmi dobře, ale za stavu 5:0 jsme se nechali hloupě vylučovat. Vary přesilovky sehrály dobře, daly tři branky. Nám pak ale vyšla akce na Martina Růžičku, který šestým gólem zápas zlomil. Chtěl bych pochválit celé mužstvo, ale opět zářila dvojice Růžička - Bonk.
Martin Pešout (Karlovy Vary): "Věděli jsme, co se bude dít po dvou prohrách Třince. Byli jsme na to připraveni, ale udělali jsme individuální chyby, a proto prohráli. Za stavu 3:5 jsme měli dvě, tři šance, ale tam domácí podržel Hamerlík. Čtvrtý gól by zápas ještě více zdramatizoval, což se však bohužel nestalo."

Branky a nahrávky: 18. Orsava (Adamský, Peterek), 24. Rákos (Orsava), 31. M. Růžička (Zíb), 32. Polanský (D. Květoň), 33. Varaďa (Bonk), 46. M. Růžička (Bonk, Zíb), 60. M. Růžička (Varaďa, Hrabal) - 34. Pohl (MacDonald, D. Kohn), 37. D. Nosek (Pohl), 38. Zaťovič (Pech, MacDonald). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:9. Využití: 3:2. Třetiny: 1:0, 4:3, 2:0. Diváci: 3269.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Klesla, Galvas, Roth, Klouček - M. Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Peterek, Adamský - D. Květoň, Polanský, Rákos - Hrňa, Zagrapan, Klimenta. Trenéři: Turek a Janků.

Karlovy Vary: Mensator (32. Závorka) - MacDonald, Gulaši, D. Nosek, Gřegořek, Gründling, D. Kohn, Kloz - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal - Koblasa, J. Heřman, Vachovec. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Chomutov - Pardubice 2:5

Extraligový nováček prožil ideální vstup do zápasu a po pěti minutách vedl 2:0. Jenže východočeský mistr potvrdil vzrůstající formu a ještě před první sirénou vyrovnal. Ve třetí pak třemi zásahy rozhodl o jasném vítězství 5:2. Rozdílovou trefu zaznamenal Slovák Bartek, jenž švihnul do puku a z kruhu zamířil přesně k tyči.

Jiří Doležal (Chomutov): "Prvních deset minut jsme byli dominantní my, zbytek utkání Pardubice. Od oné desáté minuty jsme byli podstatně horším týmem a ve všech činnostech jsme zaostávali. Výsledek 2:2 jsme udrželi do třetí třetiny, ale to bylo jen zázrakem."
Pavel Hynek (Pardubice): "Chomutov měl výborný vstup do zápasu; vlítli na nás a spadlo jim to tam. My jsme se snažili tu situaci hlavně uklidnit, protože kdybychom dostali třetí gól, mohlo by být po zápase. Důležité bylo, že jsme dokázali odpovědět, snížili jsme na 1:2 a byli zpátky v zápase. Ještě tu samou třetinu jsme srovnali a pak jsme čekali, bylo to o trpělivosti. Třetí třetinu rozhodla naše větší zkušenost."

Branky a nahrávky: 5. D. Hruška (Zálešák), 6. Hromas (Kraft, Bartejs) - 13. Hemský (Krejčí), 15. T. Zohorna, 47. Bartek, 50. Brendl (T. Zohorna), 55. Somík (Vašíček). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Třetiny: 2:2, 0:0, 0:3. Diváci: 4315.

Chomutov: Řehoř - Jurčina, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Palin, Bartejs, Rutta, Lučka - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Zálešák, Hrabák - Lušňák, Sikora, Hromas - Jíra, Gajovský, Důras. Trenéři: J. Doležal st. a Antonik.

Pardubice: Růžička (6. Salfický) - Benák, Kolář, Vašíček, Kindl, Píša, Ďaloga, V. Kočí - Hemský, Krejčí, Kousal - Brendl, T. Zohorna, Buchtele - Bartek, Beech, Somík - Šagát, Semorád, T. Nosek. Trenéři: Hynek a Lubina.

Plzeň - Slavia 2:3N

Dlouhých 32 minut se hrálo bez gólu, až se po smůlovatém rozehrání Sklenáře po mantinelu dostal k puku Havlíček a překonal brankáře Furcha rychlou střelou pod pravou ruku. Když pak minutu před koncem druhé části zvýšil Vlasák, vypadalo to na vítězství domácích. Jenže Slavia se nevzdala: první gól v novém dresu dal Kempný a za minutu vyrovnal Hertl. V samostatných nájezdech pak rozhodl Kalla.

Michal Straka (Plzeň): "Neměli jsme dobrý pohyb a do druhé třetiny jsme museli nastoupit jako úplně jiné mužstvo. To se nám povedlo a hrálo se vyrovnaně. Šance byly na obou stranách a nám se povedlo jít do dvoubrankového vedení. Prvních deset minut třetí třetiny jsme hráli asi nejlepší hokej v dnešním utkání, ale neproměnili jsme tutovky a nedokázali dát zlomový gól na 3:0. Z toho pak pramenily naše chyby, které soupeř potrestal."
Ondřej Weissmann (Slavia): "Máme radost ze zisku dvou bodů, protože jsme utkání otočili v samotném závěru. Na Plzni bylo znát, že hraje v obrovské pohodě a hodně si věří. Nemohu říci, že by nás nějak přehrávala, ale byla agresivnější a silnější na kotouči. Ukázalo se, že se hraje až do konce. Sobotka měl už před utkáním problémy s naraženými žebry. Zkusil to, ale nešlo to, tak jsme ho tam nechtěli nechat trápit."

Branky a nahrávky: 32. Havlíček, 39. Vlasák (Gulaš, Martin Straka) - 54. Kempný (Hertl, Pospíšil), 55. Hertl (V. Růžička ml.), rozhodující sam. nájezd Kalla. Rozhodčí: Souček, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:6, navíc Kempný (Slavia) 10 min. Využití: 1:1. Třetiny: 0:0, 2:0, 0:2. Diváci: 5032.

Plzeň: Rask (21. Mazanec) - Slovák, Jiří Hanzlík, Marušák, J. Jeřábek, St. Pierre, Frolo - Gulaš, Martin Straka, Vlasák - Balej, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Havlíček, M. Heřman (11. Schleiss) - Hollweg, Pitule, Lev. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar.

Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kuboš, Beňovič, Kolařík, Kempný, Dresler - Hertl, Alinč, V. Sobotka - Stránský, Kalla, Krenželok - P. Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář - Micka, Žejdl, Tomica - od 23. navíc Pospíšil. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Zlín - Vítkovice 2:3N

Zlínští se zvedli za nepříznivého stavu 0:2 a dokázali vyrovnat. Jenže podruhé za sebou se k nim štěstí při samostatných nájezdech nepřiklonilo (minule tak uspěli na Slavii). Proti byl vítkovický útočník Šedivý, který při penaltovém rozstřelu uspěl dokonce třikrát. Teprve až pátá série byla rozhodující.

Juraj Jurík (Zlín): "Zápas jsme začali špatně. V první třetině jsme měli horší pohyb a soupeř byl důraznější v osobních soubojích. V té druhé se náš výkon zlepšil a gradoval ve třetí dvacetiminutovce. V ní jsme chtěli zápas zvrátit v náš prospěch a sahali jsme po třech bodech. V nájezdech se šance na zisk bodu přelévala na obě strany. Chtěli jsme víc než jeden bod, ale za to, jak se hráči za nepříznivého stavu zvedli a zabrali, si zaslouží pochvalu."
Mojmír Trličík (Vítkovice): "Prožíváme velkou radost a štěstí za dva body, které jsme získali po zápase, ve kterém jsme byli jasně horším týmem. Domácí tým měl převahu vyjádřenou bruslením a v osobních soubojích u mantinelu, ať už v útočném nebo v obranném pásmu. Strůjcem toho, že jsme mohli bojovat o druhý bod, byl Roman Málek, k němuž se třemi proměněnými nájezdy přidal Ondřej Šedivý. Za to si ze Zlína odvážíme dva velmi hodnotné body.

Branky a nahrávky: 29. Kubiš (Holík, Linhart), 42. Čajánek (Ondráček, Matějíček) - 3. Huna (Štencel), 16. Svačina (Sloboda), rozhodující sam. nájezd Šedivý. Rozhodčí: Hribik, Jeřábek - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Třetiny: 0:2, 1:0, 1:0. Diváci: 3477.

Zlín: J. Sedláček - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Kotvan - Honejsek, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Balaštík, Melenovský, F. Čech - Kubiš, Holík, Okál. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Vítkovice: Málek - Malík, Voráček, Štencel, Rehák, Sloboda, Barinka - Šedivý, Strapáč, Szturc - Ujčík, Burger, Klimek - Huna, Roman, Svačina - Kucsera, Walker, M. Hlinka. Trenéři: Trličík a Moták.

Kladno - Kometa 2:4

O vývoji zápasu bylo jasno už od samého začátku. Kometa byla hodně aktivní a v 55 vteřině se dostala do vedení, které už nepustila. Byl to Jakub Svoboda, kdo se prosadil po vybídnutí Divíška od zadního mantinelu. Kladno se probralo pozdě, až za stavu 1:4, to už ale na zvrat moc času nezbývalo.

Zdeněk Vojta (Kladno): "Musím, ač nerad, dát kompliment soupeři, který podal vynikající výkon. Brno hrálo kolektivně, tvrdě a na hranici faulů, což k hokeji patří. Zaslouženě vyhráli. My jsme do utkání vstoupili špatně a hned druhé střídání dostali gól, následně jsme neproměnili penaltu a soupeř odskočil na dvě branky. Proti tak kvalitními soupeři se to manko strašně špatně dohání."
Lubomír Oslizlo (Kometa): "Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě. Podali jsme kolektivní výkon podpořený vynikajícím Jirkou Trvajem. Soupeř tam ve třetí třetině dával častěji svou první lajnu, chtěl to ještě zvrátit, ale nám se to podařilo ubránit. Diváci viděli velice dobré utkání a atmosféra byla vynikající."

Branky a nahrávky: 29. T. Kaberle (Plekanec), 53. Jágr (Židlický, Plekanec) - 1. J. Svoboda (Divíšek, J. Hruška), 16. Bičánek (J. Hruška, J. Svoboda), 26. Petrovický (Holec, Erat), 33. J. Svoboda (Malec, Petrovický). Rozhodčí: Hodek, Fraňo - Horinek, Hejl. Vyloučení: 12:8. Využití: 2:1. Třetiny: 0:2, 1:2, 1:0. Diváci: 17.182 (vyprodáno).

Kladno: Chábera - Židlický, Černošek, Piskáček, T. Kaberle, Macholda, Mocek, J. Drtina - Jágr, Plekanec, Tlustý - Bicek, Patera, Hlaváč - Kuchejda, Lukáč, Kuchler - Valský, Melka, Eberle. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Kometa: Trvaj - Kováčik, Žižka, Švrček, Bičánek, M. Hruška, Malec, Valach, Valábik - H. Zohorna, L. Čermák, Dlouhý - Jakub Svoboda, Divíšek, J. Hruška - Erat, Petrovický, Holec - Dočekal, Koreis, M. Hořava. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Sparta - Liberec 3:1

Spartě pomohlo štěstí při prvním gólu, kdy zachyboval Pavelec. Broš sám rozjížděl útok a nastřelil puk od modré. Kotouč možná ani nemířil na branu, jenže hostující gólman si ho srazil lapačkou pod sebe a pak doklouzal za čáru. Hosté sice vyrovnali, ale Pražané se dostali znovu do vedení po rychlém kontru, kdy zakončoval Tenkrát. Výsledek pak pečetil do prázdné Ton.

Václav Sýkora (Sparta): "Na mužstvu bylo už před zápasem cítit odhodlání dojít si pro vítězství. Bohužel se nám nepovedlo první střídání, Liberec nastřelil tyčku. Pak ale hráči ukázali, že za vítězstvím chtějí jít. Poté, co Liberec vyrovnal, tak jsme šli výkonem dolů. Od druhé třetiny jsme bojovali, žádný krásný hokej teď hrát nemůžeme. Liberec ukázal obrovskou sílu v útoku, dokázal si vytvořit velký tlak. Stejně jako soupeř jsme nastřelili tyčky, i když v závěru. Třetí gól pro nás přišel v pravou chvíli."
Filip Pešán (Liberec): "Neodehráli jsme špatné utkání a nebyli jsme horší mančaft. Na druhou stranu Sparta bojovala, za což má tři body. My jsme měli nějaké tyčky, zranění vlastním spoluhráčem, takže se nám to (smůla) lepí na paty. Doufám ale, že se ode dna odrazíme a budeme stoupat tabulkou."

Branky a nahrávky: 5. Broš (Sičák, I. Rachůnek), 26. Tenkrát (Vallin, Hovorka), 60. Ton (Broš) - 13. Bulíř (Havíř, P. Nedvěd). Rozhodčí: Hrubý, Šindler - Bádal, J. Ondráček. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Třetiny: 1:1, 1:0, 1:0. Diváci: 4220.

Sparta: Schwarz - Krstev, Mojžíš, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, Vallin, D. Kočí - Ton, Broš, I. Rachůnek - Pacovský, J. Hlinka, T. Rachůnek - Hovorka, Foster, Tenkrát - Bahenský, Přibyl, Forman. Trenéři: V. Sýkora a Votruba.

Liberec: Pavelec - Čutta, Šmíd, Derner, Havíř, D. Kajínek, Výtisk, Čakajík - Bulíř, P. Nedvěd, Dušek - Kudrna, T. Urban, Filippi - Steward, Roman Vlach, Simmonds - Bárta, Galamboš, Špaček - Kica. Trenéři: M. Jelínek, Pešán a Kapoun.