„Jste jako v rauši. Je to šílené, cítíte se naprosto skvěle,“ řekl třiatřicetiletý útočník v podcastu The Cam & Strick, který vedou novinář Andy Strickland a bývalý hokejista Cam Janssen.
Boychuk uvedl, že podivnou proceduru, která trvala zhruba pět minut, absolvoval v Čerepovci s ostatními spoluhráči.
„Proběhlo to tak, že jsme se vydali do útrob stadionu, kde na nás v jedné místnosti čekal starý a pochybně vypadající doktor. Svítila jedna žárovka, ostatní byly zhasnuté. Všichni jsme stáli ve frontě,“ nastínil atmosféru situace.
Rusko řeší dopingový skandál, kouč juniorům údajně vyhrožoval a dával injekce |
„Když na vás přišla řada, lehl jste si na stůl. Hodně kluků u toho poslouchalo hudbu, aby se správně naladilo. Pak jsme zadrželi dech, nasadili si masku a nechali jsme plyn, ať se nám dostane do hlavy.“
Dvojnásobný juniorský mistr světa přiznal, že dodnes netuší, jakou látku tehdy vdechoval. Lze ale usoudit, že se jednalo o xenon, pro nějž se vžilo označení „ruský plyn“.
Debaty o xenonu se napříč sportovním prostředím rozšířily po zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014. Domácí, kteří získali nejvíce medailí, neviděli na jeho používání nic špatného.
Ruský expert inhalaci xenonu nevyvrací. Není to zakázané, říká |
Ostatní měli jiný názor. Došli k závěru, že xenon nepřímo pomáhá k lepší výkonnosti. Podporuje totiž tvorbu erythropoietinu (EPO), který sportovci nesmí používat.
WADA (Světová antidopingová agentura) na stížnosti zareagovala a v září téhož roku zapsala „ruský plyn“ na seznam zakázaných látek.
„Myslím si, že díky němu i rychleji regenerujete. Určitě je to nelegální, jinde byste z toho měli problémy. Nevím, zda se to dá ve vašem oběhu odhalit, ale každopádně se díky tomu cítíte opravdu dobře,“ prohlásil Boychuk.
Kromě Čerepovce si zahrál KHL ještě v Novosibirsku a Slovanu Bratislava. Aktuálně se chystá na čtvrtou sezonu v dresu Eisbären Berlín, předtím působil i v Carolině, Pittsburghu a Nashvillu.
„Říkal jsem si, jestli ho někteří kluci zkouší propašovat právě do Severní Ameriky. Bylo by to skvělé, ale podle mě jde o hodně drahou záležitost,“ líčil čtrnáctý hráč draftu NHL v roce 2008.
Není známo, zda se xenon v Rusku stále používá. Boychukovo vyprávění ale znovu ukazuje, že v KHL zkrátka některé věci fungují jinak než v ostatních soutěžích.