Ta na sociálních sítích rychle zveřejnila výzvu k pomoci: „Už nám nezůstává jiná možnost než transplantace kostní dřeně/krvetvorných buněk. Matey však zatím nemá vhodného dárce a my začínáme závod s časem.“
Noví a noví potenciální dárci přibývají, je ale potřeba najít takového, který si s Gašpárkem co nejvíce sedne geneticky, podle deseti tzv. HLA znaků na povrchu bílých krvinek. Díky nim tělo rozlišuje buňky vlastního těla od škodlivého.
„Jako bychom pacientovi hledali genetické dvojče,“ cituje Denisu Stemnickou ze slovenského Národního registru dárců kostní dřeně Deník Sme. „Říkáme, že někde určitě je, jen ho zatím nemůžeme najít.“
Gašpárek je hráčem klubu HO Hamikovo a navíc studuje na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Komenského v Bratislavě. Mladý útočník se narodil v Púchově, kde taky s hokejem začínal.
Právě v rodném městě jeho matka usilovně shání dárce: „Mám z registru dostatek zkumavek na odběr slin do dárcovské databáze, vše vám vysvětlíme.“
Pomoct lze také v Česku a to skrze přihlášení do tuzemského registru dárců krvetvorných buněk pod Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.
Jednotlivé národní databáze mezi sebou totiž spolupracují. Po celém světě v nich dohromady figuruje 42 milionů lidí. Pro vstup do českého registru je potřeba výborný zdravotní stav, věk mezi 18 až 40 lety (kvůli vyšší úspěšnosti transplantace) a hmotnost alespoň 50 kilogramů.
„Je to jako odběr krve, jen o trochu delší. Ale těch pár hodin na krevním separátoru za záchranu života stojí, nebo ne?“ píše v příspěvku Gašpárková.