Třineckého draka střídá čínský. KHL pro mě byla priorita, říká Hrubec

Brankář Šimon Hrubec míří z domácí extraligy z Třince do čínského Kunlunu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

19 2019
Čína. To je příští působiště hokejového brankáře Šimona Hrubce. Po zisku mistrovského titulu vyměnil třinecké Oceláře za Kunlun a extraligu za Kontinentální hokejovou ligu. Reprezentační gólman v přestupu do mužstva, které působí v Pekingu, v nehokejové Číně, nevidí žádný problém.

„Je to KHL a jsem rád, že jsem se tam dostal. To byla priorita,“ řekl gólman, který se má v novém klubu hlásit 23. července.

Připustil, že měl i jiné nabídky. „Asi tři, ale ztroskotaly na délce kontraktu nebo výšce ohodnocení. S Kunlunem jsme vše řešili intenzivně a v jeho prospěch převážilo, že téměř celé vedení je kanadské. Tím pádem by chod klubu měl být na profesionální úrovni. Pokud se nepletu, Číňané jsou tam asi dva. Jinak Kanada, Amerika a Evropa...“

V Kunlunu působil váš spoluhráč z Třince Tomáš Marcinko. Bavili jste se, co vás čeká?
Nedostal jsem se k tomu, protože jsem měl hodně práce s projektem Saves Help (brankáři věnují za každý zákrok nejméně deset korun na dobročinné účely – pozn. red.). Ale mluvil jsem s Tomášem Kundrátkem, který tam rovněž hrál, a ten mi dal docela dobré reference.

Naproti tomu Tomáš Marcinko nadšený nebyl.
Zažil tam první rok, kdy Číňané teprve zjišťovali, jak se dělá hokej. Tím je nechci urazit, ale i proto si pak přivedli Kanaďany z NHL.

Český brankář Šimon Hrubec chytá puk do lapačky v utkání proti Rusku.

Během mistrovství světa jste říkal, že si chcete držet čistou hlavu. Kdy jste svůj odchod do Kunlunu definitivně rozsekl?
Po mistrovství. Po posledním zápase se mi rozdrnčel telefon a už jsme to začali řešit konkrétně. Věděl jsem, že mám v e-mailu smlouvu s délkou i výškou kontraktu. Dali jsme dohromady pro i proti a s agentem jsme se shodli, že to je asi nejlepší možnost.

Váš někdejší spoluhráč Zbyněk Irgl říkal, že zápas o třetí místo na světovém šampionátu s Ruskem byl pro vás klíčový a vydělal vám peníze. Má pravdu?
Jestli šéfové Kunlunu přemýšleli nebo váhali, zda mě angažovat, tak po tomhle zápase byl jejich e-mail opravdu konkrétní. A bylo hotovo.

Jak vzala stěhování do Číny vaše manželka?
Z její reakce jsem byl ohromně překvapený. Když jsem mluvil s agentem, přidržel jsem si sluchátko a oznámil jí, že asi půjdeme do Kunlunu. A Míša odpověděla: „Tak jo, budeme cestovat. Já se tam ráda podívám.“ Díky tomu jsem měl úplně čistou hlavu. Ona je Střelec. S malým se seberou a letí se podívat za kamarádkou do Londýna.

Vyrazíte do Pekingu hned společně?
První měsíc nebo dva tam budu sám, abych se aklimatizoval a připravil zázemí pro rodinu. Pak přijedou za mnou a budeme spolu celou sezonu. Navíc první dva měsíce budeme v rámci propagace hokeje hrát v Šanghaji. V Pekingu dohrajeme zbytek ligy.

Obrovská radost brankáře Šimona Hrubce, který slaví postup Třince do...

Když jste se poprvé dozvěděl, že byste mohl odejít do Číny, co se vám vybavilo?
(usmál se) Netopýr. Že ho asi ochutnám a podobné věci. Řekněme, že se mi vybavila kuchyně. Velmi rozmanitá.

Na jak dlouho máte smlouvu?
Na rok. Přece jenom je to docela exotika a nevěděl jsem, jak to bude fungovat. Rád bych ale v KHL setrval déle. Bude záležet na tom, jak bude sezona vydařená, abych případně smlouvu prodloužil.

Do Kunlunu jde i americký brankář Jeremyho Smithe z AHL. Tušíte, kdo bude jednička?
O tom jsme se nebavili. Ale vzhledem k tomu, že on podepsal smlouvu na dva roky, tak budu pravděpodobně začínat z pozice dvojky. Ale kdybych šel v Rusku kamkoliv, stejně bych si musel budovat svou pozici, jako když jsem přestoupil do Třince. Tam byl Peter Hamerlík, vicemistr světa se Slovenskem. A všichni mi říkali, jestli nejsem blázen. Jdeš si sednout do Třince za Hamase? A vidíte, nakonec to dobře dopadlo a ještě se z nás stali nejlepší kámoši.

Mohlo by vám to tedy v čínském klubu vyhovovat?
Jsou tam Kanaďané, Američané, kanadský je trenér (Curt Fraser) a zámořská tréninková mentalita je podle mého lepší než ruská. Bude to lepší. Mluvil jsem s hlavním trenérem a říkal, že chce nasazení. Ale přeje si, ať si to užijeme a je i sranda. Zároveň je neúprosný, co se týká tréninku.

Co říkáte tomu, že Kunlun má ve svém znaku – stejně jako Třinec – draka?
To je ohromná náhoda. Do Třince jsem šel jako do nejvzdálenějšího extraligového klubu, který měl v logu draka. Teď jdu do skoro nejvzdálenějšího klubu v KHL a také má draka. Výstroj jsem si nechal udělat téměř stejnou jako v Třinci, takže se pro mě vlastně téměř nic nemění.

Vzhledem k velkým vzdálenostem budete za soupeři hodně létat. Nemáte z toho obavy?
Volal jsem Ondrovi Vitáskovi (obránce Chabarovska – pozn. red.). Říkal, že letadlo má trojsedačku uzpůsobenou jako postel. V klídečku se dá celou cestu spát.

Na NHL nepomýšlíte?
Moc rád bych se tam jednou dostal. A z KHL je do NHL asi blíže než z extraligy. Třeba Magnus Hellberg (švédský brankář, mistr světa – pozn. red.) také začínal v Kunlunu, pak šel do Petrohradu. Je to šance se ukázat.

A co cesta Pavla Francouze z Ruska do NHL?
Rád bych ho napodobil, ale cesty jsou nevyzpytatelné. Nikdo neví, jak to dopadne. Může to tak skončit, ale klidně se příští rok mohu vrátit do extraligy. Můj plán je udržet se co nejdéle v KHL, případně se dostat do NHL.

Každý zákrok přinese pěníze

Podpis pro dobrou věc Hokejový brankář Šimon Hrubec sleduje Patrika Bartošáka,...

Podpis pro dobrou věc Hokejový brankář Šimon Hrubec sleduje Patrika Bartošáka, jenž podepisuje dres s logem Saves Help, který půjde do dražby, jejíž výtěžek se odešle na dobročinné účely.

Saves Help je název nadace, kterou založili čeští a slovenští hokejoví brankáři. Hlavní iniciátor je reprezentační gólman Šimon Hrubec, který po titulu s Třincem odchází do KHL, do Kunlunu. „Jako dítě jsem někde viděl obrázek brankáře, jak chytá dolar. To jsem si řekl, že by bylo fajn, kdyby člověk takto chytal třeba korunu...“ uvedl Hrubec. Tam jsou začátky vzniku Saves Help. „Od dětství to ve mně zůstalo,“ potvrdil.

A tak přišel s nápadem, že brankáři, kteří se do akce zapojí, za každý svůj zákrok věnují nejméně deset korun na dobročinné účely.

„Na hráčích bude, jestli budou počítat zákroky ze základní části, anebo i z play off, reprezentace a podobně, a jestli nedají třeba dvacet třicet korun. To bude záležet na každém z nich a v tom je to hezké.“

Prvního se svým záměrem seznámil někdejšího třineckého parťáka Petera Hamerlíka. „Říkal, že do toho jde. Stejně jako Patrik (Bartošák), s nímž jsem se o tom bavil v nároďáku. Volal jsem pak Romanu Willovi (brankář Plzně) a dalším a dalším.“

A téměř všichni byli nadšeni a neodmítli. „Když máme možnost pomoci a udělat dobrou věc, tak je to naše povinnost,“ prohlásil třinecký brankář Patrik Bartošák, který do fondu přispěl za svých 1 431 zákroků v předešlém ročníku extraligy.

Peníze za minulou sezonu poslalo 22 brankářů. V příští jich bude nejméně o sedm více. „Nejen z extraligy, ale i z KHL a dokonce i Pavel Francouz z Colorada Avalanche,“ uvedl Hrubec. „Moje vize je zapojit do projektu celou extraligu a všechny české a slovenské brankáře v KHL. Velkou ctí by bylo, kdyby se přidali i další gólmani z NHL. To bychom byli skoro kompletní.“

O tom, že by Saves Help podpořili i obránci a útočníci, Hrubec nepřemýšlí. „To ne. Ale třeba je to může inspirovat. Budu se držet brankářů, protože těm rozumím,“ usmál se.

„Ale takový Honza Výtisk by se přidat mohl. Často zblokuje tolik střel, že má více zákroků než brankář,“ zmínil Patrik Bartošák svého někdejšího spoluhráče z Vítkovic.

Na kontě Saves Help bylo po sezoně 250 tisíc korun, které půjdou na podporu parahokejistů. Každý ze sedmi českých klubů získá „sáně“, na nichž handicapovaní hokejisté hrají. „Jedny stojí třicet tisíc korun a vyrábějí se v Kanadě,“ uvedl Hrubec.

Komu peníze pomůžou příště? „Každý, i veřejnost, nám může posílat různé příběhy, a to na e-mailovou adresu info@saveshelp.cz. Každý rok vybereme tři, načež budeme hlasovat, na jakou věc peníze půjdou. Klidně to může být i na nějaký přístroj pro nemocnice,“ odpověděl Hrubec. „Pokud bude projekt fungovat, budu si toho vážit více než extraligového zlata. Pomoci je nejvíc, čeho člověk může dosáhnout.“

Autor:

Program extraligy 2019-2020

Nový ročník hokejové extraligy začíná v pátek 13. září a titul v něm bude obhajovat Třinec, který hned v prvním kole přivítá nováčka z Kladna.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku, MS hokejistů do 20 let v Ostravě a Třinci

Nejčtenější

Dva roky do vstupu, Seattle se přesto pilně připravuje na NHL

KeyArena rozkládající se pod Space Needle projde rozsáhlou rekonstrukcí za 660...

VIDEO Do premiéry Seattlu v hokejové NHL zbývají ještě dva roky, ale klub začíná naplno fungovat už nyní....

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do...

Sparta v přípravě poprvé prohrála, Ambri deklasovalo Vítkovice

Smutek vítkovických hokejistů po čtvrtfinálovém vyřazení od Třince, uprostřed...

Hokejisté Sparty v přípravě na extraligu poprvé prohráli. Pražané nestačili v Chomutově na Soči,...

Jsem tu od toho, abych dával góly, uvědomuje si pardubický Tybor

Útočník Radoslav Tybor  na prvním oficiálním tréninku hokejistů Pardubic před...

Poprvé do kabiny pardubických hokejistů vstoupil v lednu roku 2013 a během následujících téměř tří...

První švédská posila v budějovické historii má dědečka z Frenštátu

Budějovický obránce Niklas Pavel

V Motoru přepsal historii a to ani nemusel vyjet na led. Šestadvacetiletý obránce Niklas Pavel se...

Další z rubriky

Do NHL přes Finsko. Chtějí mě posouvat, necítím tu závist, říká talent

Talentovaný hokejový brankář Lukáš Dostál

Táta z něj chtěl mít boxera. „Ale když mě poprvé přivedl na trénink, hned poznal, že se mi to...

Znojemští Orli změnili přípravu. Méně zápasů venku, více doma

Momentka z utkání Znojmo - Mnichov. Znojemští hokejisté jsou v červených...

První tři přípravná utkání hrají letos hokejisté Znojma na mezinárodním turnaji. Herní část...

Třineckého draka střídá čínský. KHL pro mě byla priorita, říká Hrubec

Brankář Šimon Hrubec míří z domácí extraligy z Třince do čínského Kunlunu.

Čína. To je příští působiště hokejového brankáře Šimona Hrubce. Po zisku mistrovského titulu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz