Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Třineckého draka střídá čínský. KHL pro mě byla priorita, říká Hrubec

  7:57
Čína. To je příští působiště hokejového brankáře Šimona Hrubce. Po zisku mistrovského titulu vyměnil třinecké Oceláře za Kunlun a extraligu za Kontinentální hokejovou ligu. Reprezentační gólman v přestupu do mužstva, které působí v Pekingu, v nehokejové Číně, nevidí žádný problém.

Brankář Šimon Hrubec míří z domácí extraligy z Třince do čínského Kunlunu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Je to KHL a jsem rád, že jsem se tam dostal. To byla priorita,“ řekl gólman, který se má v novém klubu hlásit 23. července.

Připustil, že měl i jiné nabídky. „Asi tři, ale ztroskotaly na délce kontraktu nebo výšce ohodnocení. S Kunlunem jsme vše řešili intenzivně a v jeho prospěch převážilo, že téměř celé vedení je kanadské. Tím pádem by chod klubu měl být na profesionální úrovni. Pokud se nepletu, Číňané jsou tam asi dva. Jinak Kanada, Amerika a Evropa...“

V Kunlunu působil váš spoluhráč z Třince Tomáš Marcinko. Bavili jste se, co vás čeká?
Nedostal jsem se k tomu, protože jsem měl hodně práce s projektem Saves Help (brankáři věnují za každý zákrok nejméně deset korun na dobročinné účely – pozn. red.). Ale mluvil jsem s Tomášem Kundrátkem, který tam rovněž hrál, a ten mi dal docela dobré reference.

Naproti tomu Tomáš Marcinko nadšený nebyl.
Zažil tam první rok, kdy Číňané teprve zjišťovali, jak se dělá hokej. Tím je nechci urazit, ale i proto si pak přivedli Kanaďany z NHL.

Český brankář Šimon Hrubec chytá puk do lapačky v utkání proti Rusku.

Během mistrovství světa jste říkal, že si chcete držet čistou hlavu. Kdy jste svůj odchod do Kunlunu definitivně rozsekl?
Po mistrovství. Po posledním zápase se mi rozdrnčel telefon a už jsme to začali řešit konkrétně. Věděl jsem, že mám v e-mailu smlouvu s délkou i výškou kontraktu. Dali jsme dohromady pro i proti a s agentem jsme se shodli, že to je asi nejlepší možnost.

Váš někdejší spoluhráč Zbyněk Irgl říkal, že zápas o třetí místo na světovém šampionátu s Ruskem byl pro vás klíčový a vydělal vám peníze. Má pravdu?
Jestli šéfové Kunlunu přemýšleli nebo váhali, zda mě angažovat, tak po tomhle zápase byl jejich e-mail opravdu konkrétní. A bylo hotovo.

Jak vzala stěhování do Číny vaše manželka?
Z její reakce jsem byl ohromně překvapený. Když jsem mluvil s agentem, přidržel jsem si sluchátko a oznámil jí, že asi půjdeme do Kunlunu. A Míša odpověděla: „Tak jo, budeme cestovat. Já se tam ráda podívám.“ Díky tomu jsem měl úplně čistou hlavu. Ona je Střelec. S malým se seberou a letí se podívat za kamarádkou do Londýna.

Vyrazíte do Pekingu hned společně?
První měsíc nebo dva tam budu sám, abych se aklimatizoval a připravil zázemí pro rodinu. Pak přijedou za mnou a budeme spolu celou sezonu. Navíc první dva měsíce budeme v rámci propagace hokeje hrát v Šanghaji. V Pekingu dohrajeme zbytek ligy.

Obrovská radost brankáře Šimona Hrubce, který slaví postup Třince do...

Když jste se poprvé dozvěděl, že byste mohl odejít do Číny, co se vám vybavilo?
(usmál se) Netopýr. Že ho asi ochutnám a podobné věci. Řekněme, že se mi vybavila kuchyně. Velmi rozmanitá.

Na jak dlouho máte smlouvu?
Na rok. Přece jenom je to docela exotika a nevěděl jsem, jak to bude fungovat. Rád bych ale v KHL setrval déle. Bude záležet na tom, jak bude sezona vydařená, abych případně smlouvu prodloužil.

Do Kunlunu jde i americký brankář Jeremyho Smithe z AHL. Tušíte, kdo bude jednička?
O tom jsme se nebavili. Ale vzhledem k tomu, že on podepsal smlouvu na dva roky, tak budu pravděpodobně začínat z pozice dvojky. Ale kdybych šel v Rusku kamkoliv, stejně bych si musel budovat svou pozici, jako když jsem přestoupil do Třince. Tam byl Peter Hamerlík, vicemistr světa se Slovenskem. A všichni mi říkali, jestli nejsem blázen. Jdeš si sednout do Třince za Hamase? A vidíte, nakonec to dobře dopadlo a ještě se z nás stali nejlepší kámoši.

Mohlo by vám to tedy v čínském klubu vyhovovat?
Jsou tam Kanaďané, Američané, kanadský je trenér (Curt Fraser) a zámořská tréninková mentalita je podle mého lepší než ruská. Bude to lepší. Mluvil jsem s hlavním trenérem a říkal, že chce nasazení. Ale přeje si, ať si to užijeme a je i sranda. Zároveň je neúprosný, co se týká tréninku.

Co říkáte tomu, že Kunlun má ve svém znaku – stejně jako Třinec – draka?
To je ohromná náhoda. Do Třince jsem šel jako do nejvzdálenějšího extraligového klubu, který měl v logu draka. Teď jdu do skoro nejvzdálenějšího klubu v KHL a také má draka. Výstroj jsem si nechal udělat téměř stejnou jako v Třinci, takže se pro mě vlastně téměř nic nemění.

Vzhledem k velkým vzdálenostem budete za soupeři hodně létat. Nemáte z toho obavy?
Volal jsem Ondrovi Vitáskovi (obránce Chabarovska – pozn. red.). Říkal, že letadlo má trojsedačku uzpůsobenou jako postel. V klídečku se dá celou cestu spát.

Na NHL nepomýšlíte?
Moc rád bych se tam jednou dostal. A z KHL je do NHL asi blíže než z extraligy. Třeba Magnus Hellberg (švédský brankář, mistr světa – pozn. red.) také začínal v Kunlunu, pak šel do Petrohradu. Je to šance se ukázat.

A co cesta Pavla Francouze z Ruska do NHL?
Rád bych ho napodobil, ale cesty jsou nevyzpytatelné. Nikdo neví, jak to dopadne. Může to tak skončit, ale klidně se příští rok mohu vrátit do extraligy. Můj plán je udržet se co nejdéle v KHL, případně se dostat do NHL.

Každý zákrok přinese pěníze

Podpis pro dobrou věc Hokejový brankář Šimon Hrubec sleduje Patrika Bartošáka,...

Podpis pro dobrou věc Hokejový brankář Šimon Hrubec sleduje Patrika Bartošáka, jenž podepisuje dres s logem Saves Help, který půjde do dražby, jejíž výtěžek se odešle na dobročinné účely.

Saves Help je název nadace, kterou založili čeští a slovenští hokejoví brankáři. Hlavní iniciátor je reprezentační gólman Šimon Hrubec, který po titulu s Třincem odchází do KHL, do Kunlunu. „Jako dítě jsem někde viděl obrázek brankáře, jak chytá dolar. To jsem si řekl, že by bylo fajn, kdyby člověk takto chytal třeba korunu...“ uvedl Hrubec. Tam jsou začátky vzniku Saves Help. „Od dětství to ve mně zůstalo,“ potvrdil.

A tak přišel s nápadem, že brankáři, kteří se do akce zapojí, za každý svůj zákrok věnují nejméně deset korun na dobročinné účely.

„Na hráčích bude, jestli budou počítat zákroky ze základní části, anebo i z play off, reprezentace a podobně, a jestli nedají třeba dvacet třicet korun. To bude záležet na každém z nich a v tom je to hezké.“

Prvního se svým záměrem seznámil někdejšího třineckého parťáka Petera Hamerlíka. „Říkal, že do toho jde. Stejně jako Patrik (Bartošák), s nímž jsem se o tom bavil v nároďáku. Volal jsem pak Romanu Willovi (brankář Plzně) a dalším a dalším.“

A téměř všichni byli nadšeni a neodmítli. „Když máme možnost pomoci a udělat dobrou věc, tak je to naše povinnost,“ prohlásil třinecký brankář Patrik Bartošák, který do fondu přispěl za svých 1 431 zákroků v předešlém ročníku extraligy.

Peníze za minulou sezonu poslalo 22 brankářů. V příští jich bude nejméně o sedm více. „Nejen z extraligy, ale i z KHL a dokonce i Pavel Francouz z Colorada Avalanche,“ uvedl Hrubec. „Moje vize je zapojit do projektu celou extraligu a všechny české a slovenské brankáře v KHL. Velkou ctí by bylo, kdyby se přidali i další gólmani z NHL. To bychom byli skoro kompletní.“

O tom, že by Saves Help podpořili i obránci a útočníci, Hrubec nepřemýšlí. „To ne. Ale třeba je to může inspirovat. Budu se držet brankářů, protože těm rozumím,“ usmál se.

„Ale takový Honza Výtisk by se přidat mohl. Často zblokuje tolik střel, že má více zákroků než brankář,“ zmínil Patrik Bartošák svého někdejšího spoluhráče z Vítkovic.

Na kontě Saves Help bylo po sezoně 250 tisíc korun, které půjdou na podporu parahokejistů. Každý ze sedmi českých klubů získá „sáně“, na nichž handicapovaní hokejisté hrají. „Jedny stojí třicet tisíc korun a vyrábějí se v Kanadě,“ uvedl Hrubec.

Komu peníze pomůžou příště? „Každý, i veřejnost, nám může posílat různé příběhy, a to na e-mailovou adresu info@saveshelp.cz. Každý rok vybereme tři, načež budeme hlasovat, na jakou věc peníze půjdou. Klidně to může být i na nějaký přístroj pro nemocnice,“ odpověděl Hrubec. „Pokud bude projekt fungovat, budu si toho vážit více než extraligového zlata. Pomoci je nejvíc, čeho člověk může dosáhnout.“

Autor:

Hokejová extraliga 2021-22

Základní část skončí 8. března 2022. První čtyři týmy postoupí přímo do čtvrtfinále, celky na 5. až 12. místě sehrají předkolo. Poslední tým sestupuje, na předposlední bude čekat od 17. dubna baráž s vítězem play off 1. ligy.

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Zlín dal šest gólů Spartě, Pardubice zase Třinci. Derby patří Plzni

Hlavní tahák pátečního programu 29. kola extraligy obstarali hokejisté Pardubic a Třince. Dynamo zůstává jediným...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Kometa zůstává třináctá, zvítězil Hradec. Slaví i Sparta, Třinec a Plzeň

Hokejisté Komety nadále zůstávají na prvním nepostupovém místě. V nedělním 27. kole extraligy prohráli s druhým Hradcem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta nadělila osm gólů Hradci. Vítkovice udolaly Brno, Liberec otáčel zápas

Páteční program 26. kola hokejové extraligy se jako první odehrál před omezeným počtem diváků. Sparta v jeho hlavním...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Radil dvěma góly neodvrátil šestou porážku Dinama Riga v KHL za sebou

Útočník Lukáš Radil poprvé v sezoně Kontinentální hokejové ligy vstřelil dva góly v jednom zápase, šestou porážku...

Rusko mi nabouralo rutinu, říká Lenc. S týmem tráví víc času než s rodinou

Premium Patřil k často přehlíženým hráčům české hokejové scény. V minulé sezoně si však Radan Lenc nahlas řekl o pozornost a...

Start na Spenglerově poháru se komplikuje. Sparta by musela do karantény

Šance na účast hokejistů pražské Sparty na prosincovém Spenglerově poháru v Davosu se snižují. Důvodem jsou aktuální...

Zrychlit a bránit! Věhlasný kouč Hanlon cepuje znojemské Orly

Hned první trénink znojemských hokejistů po nástupu jejich nového kanadského trenéra Glena Hanlona byl minulou neděli...

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT S AJ (22-24.000 Kč) - ABSOLVENTI

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 24 000 Kč

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...