S Amurem jsme za rok čtyřikrát obletěli zeměkouli, baví se Vrána

16 2012
Jak se hraje hokej na Dálném východě? Petr Vrána může po letošní sezoně vyprávět. Útočník pocházející ze Šternberka totiž působil v KHL v dresu Chabarovsku, města na východní výspě ruské federace, odkud je na hranice s Čínou deset kilometrů a Japonsko je na dosah.

Exotické prostředí odchovanci HC Olomouc sedělo, s parťákem z útočné trojky Jakubem Petružálkem se oba dostali do první desítky kanadského bodování. Pak ale přišlo nešťastné zranění kolena a šestadvacetiletý Vrána jen přihlížel, jak jeho Amur vypadl v osmifinále play-off s Omskem 0:4 na zápasy. Teď se chce rychle vrátit a poprat se před Českými hokejovými hrami o reprezentační dres.

Sezona v KHL už Amuru skončila v osmifinále play-off. Proč byla série s Omskem tak krátká?
Ukázalo se, že Avantgard je moc kvalitní a my na ně neměli takovou sílu. Byla to pro nás rychlá smrt a moc dobrý pocit z toho nemám. Chyběli nám hráči, kromě mě i druhý centr, který si zlomil ruku, třetí centr se ve druhém zápasu také zranil a také brankář Lašák. V základní části jsme sice Omsk přehráli třikrát ze čtyř zápasů, play-off je ale jiná soutěž.

Jak jste snášel fakt, že se celý rok snažíte a v nejdůležitější části sezony nemůžete hrát?
Naštvalo mě to, protože zranění bylo takové, že kdyby se vyřešilo hned, tak jsem mohl být zpátky. Dlouho jsme si mysleli, že jsem v pořádku, ale potom už se s tím nedalo hrát. Teprve až jsem přijel do Čech, ukázalo se, že je v koleni problém. Štvalo mě to, ale nějak jsem si zvykl, že mě vždycky něco potká. Chtěl jsem si zahrát play-off a ukázat se. Kdybychom byli v plné síle, byla by to bitva.

Už víte, co se s kolenem stalo?
Mám prasklinu v čéšce. Chodím k doktorovi na prohlídky, rehabilituji a příští týden bych měl zkusit jít na led. Pokud po týdnu na ledě nebudu v pořádku, budeme to řešit dál.

Znamená to, že se chcete poprat o reprezentaci?
Samozřejmě. Neříkám, že pojedu na mistrovství světa, ale je tam několik přípravných zápasů, takže kdybych se dostal do kondice, rád bych je samozřejmě odehrál a ukázal se na mezinárodním poli. I když je to málo pravděpodobné, udělám pro to všechno.

Nenapadlo vás, že byste sezonu raději ukončil?
Říkal jsem si, že sezona pro mě skončila a byla docela úspěšná, tak by bylo dobré dát se stoprocentně do pořádku. Ale cítím šanci se ukázat, navíc za poslední měsíc a půl jsem odehrál tři zápasy. Pokud bude možnost, chci hrát. Když zdraví nedovolí, postarám se, abych byl v pořádku na příští rok.

V reprezentaci se vám zatím lepí smůla na paty.
Někdy to tak je. Na první sraz jsem jel se zraněným žebrem a moc mi nepomohlo cestování a tahání tašek, takže když jsem chtěl jít na led, nešlo to. Pak jsem odehrál turnaj v Moskvě, ale týden před Švédskými hrami jsem si poranil koleno. Uvidíme, co bude dál.

Petr Vrána

Narodil se 29. března 1985 ve Šternberku a jako kluk proháněl tenisák po místních pláccích i s dalším reprezentantem Davidem Krejčím.
Ve třinácti letech přestoupil do Olomouce a první starty v extralize si připsal v Havířově. V sedmnácti letech odešel do Kanady a tři roky působil v Halifax Mooseheads v QMJHL, poslední rok jako kapitán. Stejnou roli plnil i na MS do dvaceti let v roce 2005, kde v prodloužení rozhodl duel o bronz s USA. V roce 2003 byl draftován New Jersey Devils ve 2. kole jako 42. v pořadí. Čtyři roky čekal v nižší AHL na šanci ve své vysněné NHL, za Devils si ji zahrál až v sezoně 2008/2009, kdy se mu vydařil kemp a nastoupil do formace k Patriku Eliášovi. Hned v premiéře vstřelil branku do sítě Washingtonu, pak ale jeho kariéru zastavila otevřená zlomenina holenní a bércové kosti. Po deseti měsících rekonvalescence se vrátil k hokeji v dresu Vítkovic v roce 2009, kde působil dvě sezony. Po loňském vydařeném roce odešel do Amuru Chabarovsk a letos byl 10. v kanadském bodování soutěže. V reprezentaci dosud odehrál 7 zápasů s bilancí 3+2.

Jinak vás ale může letošní sezona těšit. V KHL jste se rychle rozkoukal a v základní části jste byl desátý v kanadském bodování.
Šli jsme do Chabarovsku s tím, že se budeme snažit vydržet do začátku sezony. Pak jsme odehráli první zápasy a chtěli vydržet do Vánoc. Bral jsem to krok po kroku a kdyby mi někdo řekl, že budu desátý v bodování, tak bych mu řekl, že se zbláznil. Ale dostali jsme s Kubou Petružálkem důvěru, hráli jsme první pětku i přesilovky, měli jsme hodně času na ledě. Dařilo se nám, kolem Vánoc jsem měl sice menší útlum, ale cítil jsem se dobře až do konce sezony. Škoda zranění, mohlo to být i lepší.

Chabarovsk byl letos překvapením soutěže. Je to zásluha finského kouče Hannu Jortikky?
Nový trenér byl nejdůležitější faktor. Hodně pomohlo, že zrušil tréninky po návratu z venkovního zápasu. Loni tým přiletěl třeba v poledne a večer byl trénink. Letos se trénovalo až druhý den odpoledne a měli jsme celý den na regeneraci. Taky se nás sešla dobrá skupina hráčů a lidi byli naprosto nadšení. I po vyřazení z play-off prý oslavovali, jak kdyby ho vyhráli. Moskva je pro ně rival, takže pokaždé, když jsme porazili moskevský klub doma, nás ve městě zastavovali a taxikáři nás vozili zadarmo.

Zahrál jste si extraligu i NHL, kam byste ruskou KHL zařadil?
V NHL jsem neodehrál tolik, abych mohl hodnotit, ale je to jiný hokej. V Rusku je víc technický a méně agresivní, nemá tolik srážek. Jak ukázala letošní sezona, asi mi vyhovuje více. Jsem spokojený.

A srovnání s extraligou?
KHL je krok nahoru. Extraliga je kvalitní soutěž, ale loni na reprezentačním srazu v Brně jsem na sobě cítil, že jsem byl o krok pozadu za kluky z Ruska. Člověk si navykne na rychlost extraligy a ta je jinde než v Rusku. To byl jeden z důvodů, proč jsem chtěl odejít, abych se po těžkém zranění mohl posunout někam dál. V Rusku je rychlejší hokej, víc mladších hráčů, jejich hvězdy i hráči z NHL.

Dokázal jste mezi nimi obstát, jaký bude váš další krok?
Měl jsem smlouvu jen na rok, takže teď budeme vyjednávat o nové. Samozřejmě není dobré, když se zraníte před podpisem smlouvy, ale myslím, že to bude v pohodě. Všichni ví, že to není nic vážného a měl bych být v pořádku. Chtěl bych se v Rusku udržet, hrát příští rok zase dobře a pak uvidíme.

Hodně fanoušků zajímá, zda zůstanete v Amuru.
Nevím, jestli to bude Amur, nebo jiný klub. Z jejich strany se zatím nikdo neozval, takže nevím. Rozhodne se to v příštích měsících.

Chabarovsk je deset kilometrů od čínských hranic, jak jste si zvykl na Dálný východ?
Teprve když se podíváte na mapu, zjistíte, jak daleko Chabarovsk od Moskvy je. Letěli jsme tam naslepo a s očekáváním. Ze začátku člověk kouká na všechno, každý dům i auto je jiné, ale pak už si člověk zvykne. Nejvíc nás překvapily výkyvy v teplotách, v létě bylo osmatřicet a v zimě také, ale minus, takže rozdíl skoro osmdesáti stupňů. Jediný problém je v létání, je to fakt strašně daleko. Z Čech letíte dvě hodiny do Moskvy a pak osm a půl do Chabarovsku. Město je ale čisté a lidé jsou příjemní. Jen jezdí jako blázni, takže jsme někdy seděli v autě a nevěděli, co bude.

Od nejbližšího soupeře vás dělila tři časová pásma, jak jste snášel mnohahodinové přelety?
Kluci si vyřizovali letecké míle a spočítali, že jsme v součtu čtyřikrát obletěli zeměkouli. Bylo to náročné i se změnami pásem. Do Moskvy jsme odlétali o půl čtvrté, a když jsme o osm hodin později přistáli, byly tam teprve čtyři hodiny. Pro nás byl ale ten den strašně dlouhý, protože v Chabarovsku už byla půlnoc. Posuny v časových pásmech způsobí, že člověk jednu noc vynechá. Nesmíte na to ale tolik myslet, protože pak jste pořád unavený.

Hádám, že na dovolenou asi vyrazíte autem...
(směje se) Většinou sedneme do auta a jedeme po Evropě, ale už několik let jsem nebyl u moře, tak bych letos chtěl na pár dní na pláž a je mi jedno jak. Létání si ale užiju, přítelkyně je Kanaďanka, takže určitě nás čeká let do Kanady a také ještě jednou musím do Chabarovsku. Mám tam všechny věci.

Oblíbil jste si širokou duši Rusů jako Jaromír Jágr?
Jsou trochu jiní než my, například se rádi nákladně oblékají. Je to trochu jiná mentalita, ale mám jenom dobré zkušenosti.

Stačil jste pochytit ruštinu?
Rozuměl jsem docela slušně, problém byl s mluvením, protože jsme v týmu byli Češi, Slovák a Fin, se kterým jsme mluvili anglicky. Asi jsme se nenaučili tolik, kolik bych chtěl, ale dokázali jsme se dorozumět v základních věcech a ke konci jsme začali mluvit více. Když jsme někdy šli ven a trochu jsme se pobavili, tak jsme v podstatě mluvili rusky. Byla tam dobrá parta lidí, takže to všichni brali.

Vždycky byla NHL vaším velkým snem, platí to pořád?
Samozřejmě by to bylo pěkné, ale pozice, kterou mám teď v Rusku, je jiná, než jakou mám v Americe. Bude mi sedmadvacet a do NHL bych musel jít s tím, že má někdo zájem a věděl bych, že budu hrát. Samozřejmě bych si tam chtěl zahrát, je to prestižnější soutěž, ale momentálně se mi dařilo v Rusku a budu se tam snažit vydržet. Nikdo neví, třeba odehraju ještě rok a přijde nabídka z Ameriky. Teď je ale pro mě důležité podepsat smlouvu na příští rok, hrát zase kvalitně a zkusit se dostat do nároďáku.

Po těžkém zranění nohy před třemi lety to vypadalo s vaší kariérou špatně, od té doby se ale každým rokem lepšíte.
Nikdo nevěděl, jestli po takovém zranění ještě vůbec půjde hrát hokej nebo ne. Například pan Svozil ve Vítkovicích měl stejný úraz a dva roky po tom měl nejlepší sezonu v kariéře. Vrátil jsem se ale rychle, první sezona ve Vítkovicích nebyla až tak dobrá, dařilo se mi až play-off. Druhá byla lepší a letos jsem se zase posunul, tak doufám, že to tak půjde dál. Snad strmě nahoru a ne zase dolů.

MS hokejistů 2020 ve Švýcarsku

Švýcarská města Curych a Lausanne budou od 8. do 24. května 2020 hostit 84. hokejové mistrovství světa. Šampionát se ve Švýcarsku uskuteční poprvé od roku 2009

Marko Anttila, Anthony Mantha, Mark Stone, Jonathan Marchessault Jan Kovář, Jakub VoráčekMichael FrolíkKaapo Kakko, William Nylander, Nikita Kučerov

Nejčtenější

Útočník Kučerov z Tampy se stal králem sezony v NHL

Útočník Tampy Nikita Kučerov pózuje s trofejemi - zleva je Ted Lindsay Award...

Hokejový útočník Nikita Kučerov z Tampy Bay ovládl slavnostním vyhlášení cen NHL v Las Vegas....

Já a NHL? Tuhle bitvu nevzdávám, i kdybych se měl zase spálit, říká Kovář

Jan Kovář

Loni si prošel mrzutou zkušeností a byť měl v NHL podepsanou smlouvu na 2 miliony dolarů, tak v ní...

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

VIDEO Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal...

Anaheim se vzdal své ikony Perryho, vyplatil ho ze smlouvy

Corey Perry z Anaheimu rozhodl v prodloužení čtvrtý souboj s Nashvillem.

Anaheim Ducks se rozloučili s jednou z největších osobností klubové historie Coreym Perrym. Klub...

Říha zhlédl po MS dvakrát všechny zápasy. Nebáli jsme se, ocenil zpětně

Trenér české hokejové reprezentace Miloš Říha hodnotí mistrovství světa.

VIDEO Před necelým měsícem se po skončení hokejového šampionátu neubránil slzám. Tak moc mrzelo trenéra...

Další z rubriky

Šéf KHL o konci Slovanu: Neefektivní vedení nedokázalo vyřešit dluhy

INKASOVANÝ GÓL. Velice to známý pocit pro hokejisty Slovanu Bratislava

Naděje hokejového Slovanu na další účast v KHL definitivně padly. Bratislavský klub nesplnil...

Krejčík se ve Finsku přesouvá, v Oulu se potká se Sedlákem a Koblížkem

Jakub Krejčík v dresu českého národního týmu hraje přípravu před mistrovstvím...

Český hokejista Jakub Krejčík se stěhuje ve finské lize z Lukko Rauma do Kärpätu Oulu....

Šulák se v Detroitu neprosadil, jeho novým působištěm bude Čerepovec

Český obránce Libor Šulák (v červeném) je atakován Švýcarem Michaelem Forou.

Libor Šulák se po roce vrací ze zámoří do Evropy a bude hrát Kontinentální hokejovou ligu za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz