MAGNITOGORSK NA SLOVENSKU. V dresu favorizovaného ruského se představil i Tomáš Rolinek - ilustrační foto. | foto: ČTK

Poprad v debutu neuspěl. Ale na konci jsme se posbírali, říká Bartečko

• 28
Poprad (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - V přerušeních nehrála hudba, na tribunách chyběly z pietních důvodů roztleskávačky, ale v hale to burácelo: "Pome, Poprad, do toho!" KHL na slovenské půdě má za sebou premiéru, v níž domácí Lev podlehl silnému Magnitogorsku 2:4.

Co na tom, že domácí hráči po boji prohráli? Pro Slovensko je start KHL i tak velká událost. A nebýt stínu ruské tragédie, zábava na stadionu pod Tatrami mohla být perfektní.

Hned první utkání se na úzkém popradském ledě hrálo v hodně svižném tempu, i když si hráči nesli na led smutek v srdci. "Pro všechny to byl z morálního hlediska strašně těžký zápas. Já jsem hrozně rád, že to máme za sebou. Samozřejmě, vyhráli jsme a každý bod se počítá, ale myslím, že v tuhle chvíli je to úplně jedno," říkal po utkání Tomáš Rolinek, kapitán české reprezentace.

Posunutý start

Podle rozpisu soutěže měl Lev debutovat už v sobotu proti Omsku. O víkendu však místo klání na ledě proběhla tryzna za oběti tragické havárie letadla s hokejisty Jaroslavle, mezi nimiž jsou i čeští reprezentanti Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. A také slovenský bohatýr Pavol Demitra, jehož fotografie obklopená stovkami svíček a květin připomíná před místní halou ruskou tragédii.

Domácí sehráli s hvězdami nabitým Metallurgem poměrně vyrovnanou partii a ve velmi pohledném utkání měli leckdy i navrch.

Jenomže dlouho neskórovali a ve druhé třetině se hosté utrhli do tříbrankového vedení. Na dvou gólech měl podíl Rolinek: nejdřív zaclonil brankáři, potom se ujala dorážka jeho střely.

Hosté, vedení slavným kapitánem Sergejem Fjodorovem, se nikam nehnali a zkušeně čekali na brejky a přesilovky. Ty pak byly pro osud utkání klíčové. "Oni hráli velmi dobře, jsou silní v obraně a brankář byl vynikající," hodnotil útočník Luboš Bartečko.

"Máme hráče, kteří toho mají spoustu za sebou. Ale ta společná týmová zkušenost nám ještě trochu chybí. V tom byl rozdíl," připustil domácí útočník Tomáš Netík.

První den v KHL

Náladu divákům zvedl minutu před koncem druhé části bombou pod břevno kapitán Bartečko, jenž navíc ve třetí třetině snížil na 2:3. Přes velký nápor v závěru se už jeho mužstvu vyrovnat nepodařilo, naopak hosté upravili skóre do prázdné branky.

"Pozitivum toho utkání bylo, že ve třetí části jsme se posbírali a mohli jsme dokonce i vyrovnat," tušil Bartečko, nejlepší muž zápasu. "Věřím, že nás ta třetí třetina odstartuje do dalšího zápasu."

Hokejisté Popradu napoprvé body neberou. Ale ukázali, že svižnému tempu KHL stačí. A že se v "Rusku" rozhodně neztratí.