Jacob Micflikier z Linköpingu se snaží vyzrát na obranu Sparty, Michal Barinka

Jacob Micflikier z Linköpingu se snaží vyzrát na obranu Sparty, Michal Barinka a brankář Rastislav Staňa jsou ve střehu. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Sparta v úvodním osmifinále hokejové Ligy mistrů podlehla Linköpingu

• 16
Hokejisté Sparty nezačali play-off Ligy mistrů dobře. V úvodním osmifinále podlehli v domácím prostředí Linköpingu 1:2, a pokud chtějí postoupit, musí za týden ve švédské odvetě vyhrát vyhrát o dvě branky nebo si vítězstvím o gól vynutit boj v prodloužení.

Úvodní dějství branku nepřineslo. Linköping se nejdříve ubránil při vyloučení českého krajánka Vrány. V polovině první třetiny zahrozil Sjögren a na druhé straně chytil Högberg lapačkou Pechovu ránu. Na Staňu vzápětí nevyzrál Dahlström. Sparta odolala také při Pechově trestu a krátce před první pauzou nepřekonal domácího brankáře zblízka Taffe.

V druhém dějství měla mírně navrch Sparta, ale šance nevyužila. Nejdříve ve 23. minutě zakončoval Buchtele, pak se Pražané bránili při Piskáčkově trestu, ale v oslabení zahrozil Sabolič. Následně nebezpečně pálil Barinka, jehož pokus se odrazil od horní tyče. Neuspěl ani Cingel.

Linköping se dostal do velké šance, když Taffe s Vránou ujížděli sami na Staňu, ale gól nedali. V 36. minutě už elitní formace hostů udeřila. Taffe uvolnil Micflikiera, který u pravé tyče snadno otevřel skóre. Odpovědět mohl Bahenský a při vyloučení Antona Karlssona byl ještě blíže ke gólu Polášek, jehož pokus skončil na tyči.

Švédové ve 43. minutě zvýšili svůj náskok při Klimkově vyloučení. Mathias Karlsson dostal přihrávku mezi kruhy a z otočky bekhendem prostřelil Staňu mezi betony. Sparta, která v neděli v extralize neskórovala v derby proti Slavii (0:1), prolomila střeleckou smůlu ve 46. minutě. Při Törnqvistově trestu zužitkoval přihrávku Bahenského z pravého kruhu Cingel. Ztrátu už ale domácí nesmazali ani při Vránově trestu nebo v závěrečné power play.

Hlasy trenérů
Josef Jandač (Sparta):
„Trošku jsme navázali na nedělní výkon se Slavií, protože se trápíme v koncovce. Nejsme schopní věci řešit buď hokejově tak, aby tam byla finální přihrávka s finální střelou, nebo s jednoduchým důrazem. Nechodíme do brány a nemám v předbrankovém prostoru vůbec hráče. Nemůžu upřít snahu nebo cokoliv, ale bez gólu vyhrávat nejde. Dali jsme dvě tyče, ale na to se nehraje. V klíčových chvílích, ať už to byl Buchtele nebo Sabolič, netrefíme bránu. Nicméně je to pohárové utkání, rozhoduje se až na ledě soupeře. Druhá polovina začíná u nich a pro nás možná v tuto chvíli je lepší hrát venku, protože v domácím prostředí se nám tolik nedaří.“

Roger Melin (Linköping): „Věděli jsme, že musíme odehrát opravdu dobrý venkovní zápas, abychom Spartu porazili. V lize se nám ze začátku nedařilo, takže jsme se hodně připravovali a pracovali jsme hlavně na defenzivě. Dneska se nám to dařilo, dostali jsme jen jeden gól. Byl to vyrovnaný zápas. Byl to pro náš tým velký test, jsme spokojení hlavně s našimi mladými obránci, dva z nich moc nehrají v lize, ale museli jsme některé zraněné hráče nechat doma. Brankář Högberg chytal velmi dobře. Za týden se v Linköpingu pokračuje, byl to jen první poločas.“

Osmifinále hokejové Ligy mistrů

- 1. zápasy:

HC Sparta Praha - Linköping HC 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky:
46. Cingel (Bahenský, Švrček) - 36. Micflikier (Taffe), 43. M. Karlsson (McDonell, A. Karlsson). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Salonen (Fin.) - Lhotský, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 2 381.

Sparta: Staňa - Ďaloga, J. Mikuš, Polášek, Piskáček, Hrbas, Barinka, Pilař, Švrček - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Buchtele - Sabolič, Cingel, Klimek - M. Procházka, A. Chlapík, Bahenský. Trenéři: Jandač a Moták.

Linköping: Högberg - A. Karlsson, Dahlström, Rahimi, Matheson, Hansson, Forsling - J. Vrána, Taffe, Micflikier - Törnqvist, Hardt, Sjögren - Salmonsson, McDonell, M. Karlsson - Andersson, S. Karlsson, Sundh. Trenéři: Melin, Hävelid a Tangnes.

JYP Jyväskylä - Skelleftea 5:4 (2:1, 3:0, 0:3)
9. a 23. Hännikäinen, 17. Perrin, 27. Ikonen, 39. Nenonen - 7. Holmström, 41. Kabanov, 49. Burström, 52. Calof.

Kärpät Oulu - Vídeň Capitals 3:1 (2:0, 1:0, 0:1)
11. Masuhr, 20. Donskoi, 26. Glenn (Huml) - 48. Ferland.

TPS Turku - Lukko Rauma 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
19. Koskiranta (Smoleňák) - 4. Mikkola, 13. Gagnon, 26. H. Forsberg, 39. Joone Virtanen, 55. Vahalahti.

Tappara Tampere - Frölunda 1:5 (0:3, 0:1, 1:1)
55. Erkinjuntti - 9. Gustafsson, 11. Bäckman, 14. Johnson, 40. Blidh, 48. Janmark.

Servette Ženeva - SaiPa Lappeenranta 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)