Marek Pinc

Marek Pinc | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zlaté litvínovské ručičky. Kamarádi vychytali titul v Itálii a Kazachstánu

  • 5
Loni v létě spolu hokejoví brankáři Marek Pinc a Jaroslav Hübl mladší trénovali doma v Litvínově, nervózně vyhlíželi nová angažmá. Pak se rozprchli do světa na dobrodružné mise a navzájem se hecovali v esemeskách: Přivez medaili! Přivezli. Oba zlatou!

Hübl se stal mistrem mezinárodní rakouské soutěže EBEL s italským Bolzanem, Pinc kazašským šampionem s Irtyšem Pavlodar. „Pogratulovali jsme si. A doma jsme své tituly zapili. Ale jen trošičku!“ cukají koutky Pincovi.

Zatímco jeho Irtyš pasovali na favorita, Bolzano zdaleka ne; bylo nováčkem. „Nechci říct, že tenhle úspěch řadím úplně nejvýš, ale hodně vysoko ano,“ tvrdí „Ital“ Hübl. „V týmu jsme měli dvanáct cizinců, z toho deset Kanaďanů a Američanů. Takže jsem si bohatě vystačil s angličtinou.“

Oba litvínovští odchovanci byli jedničkami svých týmů. V play-off Pinc čapal s úspěšností zákroků 92,4 procenta, Hübl to měl v bojích o titul podobné - 92,1.

„Chyběl jsem jen tři zápasy,“ prozradil Hübl. „Já přišel v říjnu a pak jsem odchytal skoro všechno, play-off celé,“ tvrdí Pinc.

V Kazachstánu se mistrovský pohár slavil celý týden. „Na náměstí jsme sice nešli, ale před halou na nás čekalo dost fanoušků. Když jsme zlato vyhráli, majitel a trenér mi zavolali, že mě chtějí dál. V té euforii jsem podepsal novou smlouvu,“ líčí starší z kamarádů, 35letý Pinc. Pavlodar hokejem žil. „Máme menší stadion pro tři tisíce lidí, ale atmosféra byla parádní. Pořád plno, lidi to docela žrali.“

Zato Italové v Hüblově Bolzanu museli hokeji na chuť přijít postupně. V základní části EBEL ještě svůj temperament moc neukazovali.

„Stadion má Bolzano nádherný, něco jako v Pardubicích, asi pro 8 tisíc fanoušků. V sezoně ale na nás chodily dva tisíce, to bylo chudší. Až play-off a finále vyprodali, nádherný zážitek, Italové to hezky rozparádili,“ užíval si nakonec. „Hokej tam není až tak populární. Ne že by ho zastiňoval fotbal, ten se v Bolzanu nehraje. Ale je to sever Itálie, mluví se tam víceméně německy a oni se cítí být Rakušany nebo Němci. Jede tam turistika, procházky, horská kola. Profesionální sport jde stranou.“

Bolzano Südtirol v rozhodujícím pátém finále uspělo na ledě „býků“ ze Salzburgu 3:2 po prodloužení, rozhodl Slovinec Žiga Pance. Italský tým korunovali prvním mimorakouským šampionem.

„Prvních sedm mančaftů by hrálo úplně v klidu vršek naší extraligy. Zato spodek je docela špatný. Je vidět velký finanční rozdíl. V Česku i relativně chudší týmy jsou schopné konkurovat bohatým. Kdežto v EBEL bohatí koupí dobré Kanaďany a kvalita je hned jinde,“ srovnává Hübl.

Kazašská liga podle Pince takovou úroveň nemá. „Čtyři nejlepší týmy by hrály na konci extraligy, na špičce první ligy. Z deseti celků je šest dobrých, zbytek ne. Ale jestli si někdo myslí, že vyhrát titul byla hračka, tak to ne. Bylo to docela fuška,“ míní. Irtyš ve finále sfoukl Arlan Kokšetau 4:0 na zápasy. Kromě Pince slavili i další Češi: obránce Bolf a útočník Vak. A kupa Slováků.

Zatímco nová chomutovská posila Bryan McGregor z Kazachstánu utekl („Úplně hrozný!“), Pinc si nestěžoval. „On byl v Bejbarysu, to už je horší město. Pavlodar je v pohodě, restaurace i obchoďáky výborné. My na zápasy lítáme, jiné týmy jezdí vlakem nebo autobusem,“ viděl brankář rozdíly. Přiznává, že Kazachstán je dobrá finanční adresa. „Plat mám stejný jako v extralize, jenže v čistém, což je rozdíl. Takže jsem na tom líp.“

Zatímco v Pavlodaru peníze nejsou problém, italské Bolzano si titulem zavařilo. „Ligu vyhráli nečekaně, takže vyplatili prémie, s kterými nepočítali. Na hodně vyšlo náročné cestování. Vyzkoušeli si, co to stojí. V italských novinách psali, že klub byl asi 500 tisíc euro minus. Což je dost peněz,“ dostal se Hüblův klub do velké ztráty. „Já tam měl plat jako v extralize.“

Bývalý litvínovský brankář Jaroslav Hübl mladší, který s Bolzanem vyhrál EBEL...

Bývalý litvínovský brankář Jaroslav Hübl mladší, který s Bolzanem vyhrál EBEL ligu.

Nakonec však Bolzano potíže vyřešilo. „Už dali rozpočet dohromady. I v Itálii se teď těžko shánějí sponzoři na sport, zvlášť na hokej. Do začátku srpna se nevědělo, jestli budou hrát dál,“ žil Hübl zase v nejistotě. Už skončila, v sobotu do Itálie vyráží, na smlouvě je domluvený, jen ji podepíše.

Brankáři v létě trénovali s Litvínovem. Jejich tátové v klubu pracují: Jaroslav Hübl starší je Reichlovým asistentem u juniorů, František Pinc masérem u áčka. Synů si opět moc neužijí, cizina volá! „Špaget jsem byl přejedený, ale už se zase těším,“ olízl se Hübl.

Zato Pinc si kazašské pochoutky odpustí: „Jejich speciality jsou beran a kůň, to mi moc nejelo.“

Zlato vychytal i bez téhle „koňské“ síly, přidá další?