Plzeňský útočník Milan Gulaš slaví gól v Lize mistrů.

Plzeňský útočník Milan Gulaš slaví gól v Lize mistrů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň i Kometa jsou ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Čekají je švédské týmy

• 45
České kluby Plzeň a Kometa Brno si zahrají čtvrtfinále hokejové Ligy mistrů. Plzni k domácí výhře 6:2 nad italským Bolzanem pomohl Milan Gulaš čtyřmi góly. Kometě stačila k postupu přes finskou Tapparu remíza 5:5 na ledě soupeře.

Plzeň čeká v prosinci tým Skelleftea AIK. Kometa v boji o postup mezi nejlepší čtyřku narazí na další švédský celek Frölundu.

Plzeň zůstává jediným neporaženým mužstvem v soutěži. Vysokou výhru Západočechů, kteří se momentálně v extralize trápí, režíroval Milan Gulaš. Plzeňský kapitán čtyřikrát skóroval a přidal ještě asistenci.

Dvojice pro čtvrtfinále

(4. a 5. prosince; 11. prosince)

Red Bull Mnichov - Malmö Redhawks
Kärpät Oulu - Red Bull Salcburk
HC Kometa Brno - Frölunda Indians
Skelleftea AIK - HC Škoda Plzeň

Trenéři v utkání šetřili pouze zkušené útočníky Ondřeje Kratěnu s Václavem Nedorostem, jinak Indiáni nastoupili v nejsilnější sestavě a od úvodního buly diktovali tempo hry. Již ve druhé minutě Němec po závaru v obranném pásmu Bolzana napálil pravou tyčku. Domácí se neprosadili ani v přesilovce, ale v 16. minutě si unikající Gulaš vynutil faul a z trestného střílení otevřel skóre.

Pasivní hosté inkasovali další gól záhy po pauze. Ve 22. minutě Gulaš při přečíslení dva na jednoho překvapil rychlou střelou gólmana Smithe. O necelé dvě a půl minuty později Němec přesným pasem do jízdy vysunul aktivního Gulaše a ten povedeným bekhendovým blafákem dokonal hattrick.

Za chvíli při vyloučení kapitána hostů Bernarda po dlouhé přihrávce Indráka zvýšil tváří v tvář Smithovi Preisinger na 4:0 a Bolzano měnilo gólmany.

Ve 34. minutě zaznamenal Gulaš střelou přes obránce čtvrtý gól.

Do závěrečné dvacetiminutovky Plzeň nastoupila s menším zaujetím. Agresivně hrající hosté však nedokázali snížit tříbrankové manko ani během přesilovky a naopak inkasovali pošesté. Při vyloučení Marchettiho zlomil v 52. minutě definitivně odpor Italů přesným švihem z pravého kruhu Indrák a do kabiny vyprovodil domácí potlesk téměř pěti tisíc diváků.

Kometa po roce opět postupuje

Český šampion si před dvěma týdny doma díky výhře 5:1 vytvořil dostatečný náskok, k postupu mu proto v úterý stačila pouze remíza 5:5.

Domácí se od začátku snažili smazat ztrátu, kterou nabrali před dvěma týdny v Brně. Už po dvou minutách se poprvé radovali, když gólmana Vejmelku překonal z levého kruhu z úhlu Vittasmäki. Vzápětí mohl vyrovnat dorážející Köhler.

Kometa se ubránila při Holíkově trestu, ale ve 12. minutě zvýšil náskok Tappary ranou od modré čáry švédský bek Fälth. Brněnský gólman pak zlikvidoval Malinenovu šanci, na druhé straně neuspěl Mallet. Na přelomu první a druhé třetiny Brňané při trestech Malce a Malleta odolali i 33 vteřin ve třech proti pěti.

Následně Kometa bleskově vyrovnala a výrazně posílila své šance na postup. Ve 24. minutě se po chybné rozehrávce Záborského ocitl sám před Heljankem Kašpar a snížil. Za 72 sekund smazal ztrátu střelou z mezikruží Zaťovič. Brňané se následně ubránili v oslabení, ale v polovině druhé části vrátil domácím vedení ranou z pozice mezi kruhy Erkinjuntti.

Ve 45. minutě se při Dočekalově vyloučení prosadil znovu Erkinjuntti a Tappara vedla 4:2. Za necelé čtyři minuty se ale trefil z levého kruhu Hruška a v 54. minutě při Fälthově trestu vyrovnal Mueller. Na 5:4 Kometa otočila díky Dočekalovi. Při Bartejsově trestu ještě vyrovnal Jasu.

HC Škoda Plzeň - HC Bolzano 6:2 (1:0, 4:2, 1:0)

Branky: 15:13 Gulaš, 21:16 Gulaš (Němec), 23:44 Gulaš (Němec), 25:29 Preisinger (Indrák), 33:33 Gulaš, 51:04 Indrák (Kaňák, Gulaš) - 28:58 Insam (Kuparinen), 33:56 Findlay. Rozhodčí: Linde (SWE), Lemelin (SUI) – Ondráček, Špůr (oba CZE). Diváci: 4831.

HC Škoda Plzeň Miltchakov (Frodl) – J. Kindl (A), Jones, Kvasnička, Čerešňák, Allen, Kaňák, Vráblík, Pulpán – Straka, Kodýtek, Eberle – Indrák (A), Němec, Gulaš (C) – Stach, Preisinger, Pour – D. Kindl, Kracík, Kantner

HC Bolzano Smith (26. Irving) – Nordlund, Marchetti, Gura, Rowley, Geiger, Campbell, Mackenzie, Deluca – Catenacci, Findlay, Blunden (A) – Miceli, Crescenzi, Petan – Carozza, Kuparinen, Insam (A) – Schweitzer, Bernard (C), Frank

Tappara - HC Kometa Brno 5:5 (2:0, 1:2, 2:3)

Branky: 02:02 Vittasmaki (Kemiläinen), 11:01 Fälth (Elorinne, Malinen), 30:04 Erkinjuntti (Järvinen, Vittasmaki), 44:54 Erkinjuntti (Kemiläinen, Ojamäki), 57:41 Jasu (Järvinen, Malinen) - 23:30 Kašpar, 24:42 Zaťovič (Müeller), 48:07 Hruška, 53:25 Mueller (Zaťovič, Holík), 55:46 Dočekal (Köhler, Čermák). Rozhodčí: Müller (SUI), Wiegand (SUI) – Nikulainen, Pesonen (FIN).

Tappara Heljanko (Bäckström) – Rantakari, Vittasmaki, Kemiläinen, Mäntylä, Elias Fälth, Elorinne, Tanus, Utunen – Ojamäki, Matti Järvinen, Záborský – Kuusela (C), Jan Mikael Järvinen, Erkinjuntti – Levtchi, Malinen, Luoto – Lehtonen, Jasu, Rauhala. Trenér: Jukka Rautakorpi.

HC Kometa Brno Vejmelka (Dostál) – Němec, Barinka, Štencel, Gulaši, Bartejs, Malec, Schaus, Mikuš – Zaťovič, Holík, Müeller – Kašpar, Čermák (C), Plášek – Horký, Hruška, Mallet – Köhler, Zohorna, Dočekal. Trenér: Libor Zábranský.

Frölunda Indians - HC Lugano 5:4 (1:1, 1:2, 3:1)

Branky: 00:50 Sigalet (Fagemo, Lasch), 34:30 Lasch (Rakhshani, Genoway), 45:12 Stålberg (Lindström, Sigalet), 52:08 Fagemo (Lasch, Genoway), 57:13 Lasch (Rakhshani, Genoway) - 11:33 Bertaggia (Chorney, Romanenghi), 31:17 Bertaggia (Romanenghi), 32:35 Lajunen (Jörg, Walker), 48:56 Sannitz (Hofmann, Klasen). Rozhodčí: Hribik (CZE), Šír (CZE) – Pihlblad (SWE), Nyqvist (SWE). Diváci: 2 469.

Frölunda Indians Gustafsson (Mattsson) – Sigalet (A), Lindström, Genoway, Grönlund, Ekbom, Westerlund, Nørstebø, Söderlund – Lasch, Lundqvist (C), Fagemo – Po. Westerholm, Pa. Westerholm, Rakhshani – Stålberg, Carlsson, Hjalmarsson (A) – Friberg, Mustonen, Rosseli-Olsen.

HC Lugano Merzlikins (Müller) – Chiesa (C), Chorney, Loeffel, Vauclair (A), Ulmer, Wellinger, Fazzini, Jecker – Bürgler (A), Morini, Klasen – Haapala, Sannitz, Hofmann – Reuille, Romanenghi, Bertaggia – Walker, Lajunen, Jörg.

Kärpät Oulu - ZSC Lions 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky: 10:38 Kivihalme (Krištof, Heshka), 43:37 Koblížek (Lasu), 58:47 Koblížek (Lasu, Kukkonen) - 13:12 Baltisberger (Pettersson, Suter), 21:20 Bachofner (Suter). Rozhodčí: Öhlund, Björk – Neva, Sormunen.

Kärpät Oulu Vehviläinen (Rynnäs) – Heshka, Ohtamaa, Hakanpää, Kivihalme, Niemelä, Kukkonen, Mäkelä – Koblížek, Lasu, Leskinen – Heponiemi, Kupari, Pyörälä – Ikonen, Krištof, Lindsten – Karvinen, Humaloja, Sailio – Anttila

ZSC Lions Flüeler (Schlegel) – Klein, P. Baltisberger, Noreau, Geering, Blindenbacher, Marti, Karrer – Bodenmann, Shore, Hollenstein – Petterson, Suter, Backman – C. Baltisberger, Prassl, Bachofner – Hayse, Schappi, Miranda – Hinterkircher

Skelleftea AIK - Storhamar Hockey Hamar 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky: 09:16 Aaltonen (Holloway, Möller), 28:05 Holloway (Möller, Aaltone), 31:44 Holloway (Ericsson, Djuse) - 05:19 Thoresen (Zettergren), 12:26 Johansson (Dahlstorm, Svensson). Rozhodčí: Kaukokari, Vikman – Yletyienen, Käck.

Skelleftea AIK Armalis (Lindvall) – Djuse, Berglund – Holloway, Pettersson, Alvarez – Alm, Pudas – Ericsson, Olimb, Lindstrom J.- Noren, Granberg – Aaltonen, Lindstrom L., Moller – Dahlroth – Hedman, Wingerli, Hedberg

Storhamar Hockey Hamar Ostlund (Strand) – Hansen, Johansson – Dahlstrom, Svensson, Thoresen P. – Andersson, Irving – Ronnild, Fogstrom, Salsten – Hesbraten, Mikkelsen – Jensen, Larrivee, Thoresen S. – Martinsen, Dokken – Jakobs, Edvardsen, Zettergren

EC Red Bull Salzburg - Les Dragons de Rouen 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)

Branky: 11:19 Duncan (Hughes, Heinrich), 18:57 Harris (Herburger, Vandevelde), 27:47 Raffl (Regner, Hughes), 56:35 Raymond (Vandevelde), 58:15 Duncan (Huber) - 27:00 Bedin. Rozhodčí: Hejduk, Jeřábek – Seewald, Nothegger. Diváci: 2177.

EC Red Bull Salzburg Michalek (Herzog) – Heinrich, Regner, Raymond, Štajnoch, Viveiros, Trattnih, Pallestrang – Raffl, Duncan, Hughes – Herburger, Vandevelde, Harris – Huber, Rauchenwald, Hochkofler – Feldner, Baltram, Schiechl – Winkler.

Les Dragons de Rouen Pintarič (Papillon) – Langlais, Dusseau, Roy, Chakiachvili, Makinen, Brodeur, Cantagallo – Thinel, Ritz, Lampérier – Aleardi, Guttig, Deschamps – Miklík, Caron, Bedin – Berrard, Nesa, Koivisto – Colotti.

SC Bern - Malmö Redhawks 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branky: 58:18 Warg (Ekberg). Rozhodčí: Piechaczek, Kopitz (GER) – Castelli, Fuchs (SUI).. Diváci: 13 573.

SC Bern Genoni (Caminada) – Almquist, Burren, Blum, Krueger, Gerber, Andersson, Sciaroni, Kamerzin – Moser (C), Arcobello, Rüfenacht – Boychuk, Ebbett, Mursak – Scherwey, Haas, Bieber – Grassi, Heim, Berger.

Malmö Redhawks Alsenfelt (Nihlstorp) – Olsson, Lundgren, Lerby, Torp, Ekberg, Warg, Johansson, M. Sylvegard – Bryggman, Händemark (C), Rosdahl – E. Sylvegard, Komarek, Persson – Hardt, Hetta, Storm – Janolhs, Ch. Forsberg, Olofsson.

EV Zug - EHC Red Bull Mnichov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 21:07 Shugg (Joslin, Mitchell), 54:52 Mauer (Voakes). Rozhodčí: Smetana, Nikolić (oba Rakousko) – Wust, Altmann (oba Švýcarsko). Diváci: 4 946.

EV Zug Stephan (Aeschlimann) – Stadler, Schlumpf, Alatalo, Thiry, Zgraggen, Zryd – Suri (A), McIntyre (A), Martschini (TS) – Everberg, Roe, Klingberg – Simion, Senteler, Lammer – Schnyder (C), Albrecht, Zehnder – Lauenberger

EHC Red Bull Mnichov Aus Den Birken (Reich) – Abeltshauser, Bodnarchuk, Seidenberg, Joslin, Boyle, Aulie, Button – Mauer, Voakes (A), Kastner (A)– Shugg, Stajan, Mayenschein – Ehliz, Mitchell (C) (TS), Daubner – Lobach, Eder A., Eder T.