Momentka z duelu Ligy mistrů Kometa Brno - Frölunda Indians.

Momentka z duelu Ligy mistrů Kometa Brno - Frölunda Indians. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Švédské kapky Kometě. Frölunda předvedla, proč patří k evropské elitě

• 36
Nejlepší hokejový tým Evropy ukázal v Brně svoji extratřídu. Kometa v prvním čtvrtfinále Ligy mistrů podlehla doma Frölundě 1:4 a před odvetou příští týden ve Švédsku má vyhlídky na postup mlhavé.

Snaživý výkon skončil hladkou porážkou. Kometa Brno v sestavě prošpikované mladými hráči narazila na překážku, které se za daných okolností dalo čelit jen stěží.

Kometa ve čtvrtfinále Ligy mistrů padla, Plzeň ztratila velký náskok

Švédská Frölunda, dvojnásobný vítěz a jednou poražený finalista Ligy mistrů, přivezla do Brna mužstvo s třemi mistry světa na soupisce. Dvacet minut ji nadšeně hrající domácí předčili, z několika šancí ale vytěžili jen hubené jednobrankové vedení a to nestačilo.

„Překvapilo nás, v jakém složení domácí nastoupili. Čekali jsme, že Kometa nasadí nejlepší možnou sestavu. Možná příště,“ odtušil Roger Rönnberg, trenér vítězů.

Frölunda není považovaná za nejlepší tým kontinentu náhodou. Vede ji kapitán švédských mistrů světa z loňského roku Joel Lundqvist, bratr brankáře Henrika Lundqvista, z jejího kádru vyšla letošní jednička draftu do NHL obránce Rasmus Dahlin.

Více než třem tisícům fanoušků v Brně předvedla představení patřičné kvality. „Nebojí se hrát s pukem, včetně obránců, dívá se na to moc dobře,“ sledoval zpoza mantinelu i Roman Meluzín, mistr světa a bývalý útočník Zetoru Brno.

Náskok si Frölunda udělala v přesilovkách. Brankami 26 vteřin před koncem první třetiny a 17 vteřin po začátku druhé třetiny otočila skóre na 1:2, v početní převaze se pak do konce druhé dvacetiminutovky trefila ještě jednou.

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

„Prakticky skoro celou druhou třetinu jsme se bránili v oslabení, oni nám dali tři góly a víceméně bylo hotovo. Mají opravdu velmi dobře individuálně vybavené hráče, je to dobrý tým, zajímavé sledovat,“ řekl brněnský útočník Alexandre Mallet.

Domácí přitom ani proti takhle zvučnému soupeři nebyli beznadějně horší. Za stavu 1:2 už zvedal ruce nad hlavu Karel Plášek, ale puk se od horní tyčky odrazil přesně na brankovou čáru, a ne za ni. Následně si trestné střílení vybojoval Jan Hruška, nájezd ale neproměnil.

Zároveň brněnského brankáře Lukáše Dostála dvakrát zachránila tyč a množství ošemetných situací zdárně vyřešil.

„Oni silní jsou, to jsme znali z videa. Současně jsme ale věděli, že se neradi zbavují puku, proto jsme po nich šli. Kluky jsme nabádali k dohrávání soubojů. Ty ztráty jsme si vynutili, měli jsme z toho pár šancí. Kvalita ale na straně Frölundy byla, to ano,“ hodnotil trenér Komety Kamil Pokorný.

Ve třetí třetině už fanoušci různými pokřiky ladili hlasivky na čtvrteční extraligový mač proti Spartě. To bude pro Brno zápas týdne.

Do NHL posílá Frölunda desítky mladíků

Brněnským fanouškům bude z líhně Frölundy známé například jméno dánského útočníka Larse Ellera, který letos s Michalem Kempným vyhrál v dresu Washingtonu slavný Stanley Cup.

V zámořské soutěži působí Eller stabilně desátou sezonu a je pouze jedním z mnoha hráčů, kteří se do NHL prosadili z Frölundy. Od roku 2000 jich tam vyhlášená „továrna na hokej“ z druhého největšího švédského města Göteborgu vyslala skrz draft do NHL hned 61, což je obrovské číslo a více než čtvrtina z celkového počtu hokejistů z České republiky (215) za dané období.

Momentky z duelu Ligy mistrů Kometa Brno - Frölunda Indians.

„Důvodem, proč tolik jejích hráčů projde úspěšně draftem NHL, je u Frölundy výchova charakterních hokejistů, vyznávajících týmovou hru. Není to systém, kdy dvě hvězdy skórují a zbytek brání. Jejich hokej je týmový,“ popisoval tuhle švédskou značku server nhl.com.

Z úterní sestavy Frölundy má příští rok na draftu naději Samuel Fagemo, útočník ročníku narození 2000.